Vuelta a España - 2002

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Danilo Di Luca Saeco - Longoni Sport 03:59:35
02 Erik Zabel Team Telekom + 00
03 Oscar Camenzind Phonak + 00
04 Ángel Edo Milaneza - MSS + 00
05 Paolo Bossoni Tacconi Sport - Emmegi + 00
06 Nicola Loda Fassa Bortolo + 00
07 Joseba Beloki ONCE - Eroski + 00
08 Aitor Gonzalez Kelme - Costa Blanca + 00
09 Juan Carlos Guillamon Jazztel - Costa de Almeria + 00
10 Massimiliano Lelli Cofidis + 00
11 Santos Gonzalez Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 00
12 Giuseppe Di Grande Index - Alexia Alluminio + 00
13 Aitor Osa iBanesto.com + 00
14 Pablo Lastras iBanesto.com + 00
15 Oscar Sevilla Kelme - Costa Blanca + 00
16 Dave Bruylandts Domo - Farm Frites + 00
17 Vladimir Miholjevic Alessio + 00
18 Rafael Casero Moreno Jazztel - Costa de Almeria + 00
19 Francisco Mancebo iBanesto.com + 00
20 Peter Luttenberger Tacconi Sport - Emmegi + 00
21 Claus Michael Møller Milaneza - MSS + 00
22 Gilberto Simoni Saeco - Longoni Sport + 00
23 Igor González de Galdeano ONCE - Eroski + 00
24 Jose Luis Rebollo Aguado Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
25 Francesco Casagrande Fassa Bortolo + 00
26 Felix Manuel Garcia BigMat - Auber 93 + 00
27 Pietro Caucchioli Alessio + 00
28 Benjamin Noval Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
29 José Enrique Gutiérrez Kelme - Costa Blanca + 00
30 Victoriano Fernandez Milaneza - MSS + 00
31 Marco Velo Fassa Bortolo + 00
32 Santiago Botero Kelme - Costa Blanca + 00
33 Fabian Jeker Milaneza - MSS + 00
34 Dario Gadepo Fernandez Jazztel - Costa de Almeria + 00
35 Haimar Zubeldia Euskaltel-Euskadi + 00
36 Juan Jose De Los Angeles Kelme - Costa Blanca + 00
37 Alexandre Vinokourov Team Telekom + 00
38 José Azevedo ONCE - Eroski + 00
39 Ángel Casero Team Coast + 00
40 Carlos Torrent Tarres Jazztel - Costa de Almeria + 00
41 Óscar Freire Mapei - Quick Step + 00
42 Aitor Kintana BigMat - Auber 93 + 00
43 Mikel Zarrabeitia ONCE - Eroski + 00
44 Joan Horrach Milaneza - MSS + 00
45 Igor Astarloa Saeco - Longoni Sport + 00
46 Tadej Valjavec Fassa Bortolo + 00
47 Guido Trentin Cofidis + 00
48 Marcos Antonio Serrano ONCE - Eroski + 00
49 Mauro Zanetti Alessio + 00
50 David Plaza Romero Team Coast + 00
51 Óscar Pereiro Phonak + 00
52 Benoît Salmon Phonak + 00
53 Rui Lavarinhas Milaneza - MSS + 00
54 Koos Moerenhout Domo - Farm Frites + 00
55 Andrey Kashechkin Domo - Farm Frites + 00
56 Jesus Maria Manzano Ruano Kelme - Costa Blanca + 00
57 Roberto Heras US Postal Service + 00
58 Nacor Burgos Rojo Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
59 Juan Miguel Mercado iBanesto.com + 00
60 Manuel Beltrán Team Coast + 00
61 David Millar Cofidis + 00
62 Christian Vande Velde US Postal Service + 00
63 Simone Bertoletti Lampre-Daikin + 00
64 Pavel Tonkov Lampre-Daikin + 00
65 Iván Gutiérrez iBanesto.com + 00
66 Fabio Sacchi Saeco - Longoni Sport + 00
67 Jon Odriozola Mugarza iBanesto.com + 00
68 Inigo Chaurreau Ag2r Prévoyance + 00
69 Paolo Tiralongo Fassa Bortolo + 00
70 Jose Antonio Pecharroman Jazztel - Costa de Almeria + 00
71 Jose Antonio Garrido Jazztel - Costa de Almeria + 00
72 Aitor Garmendia Team Coast + 00
73 Mario Scirea Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 00
74 Miguel Ángel Perdiguero Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 00
75 Jörg Jaksche ONCE - Eroski + 00
76 Iker Flores Euskaltel-Euskadi + 00
77 David Etxebarria Euskaltel-Euskadi + 00
78 Sebastien Talabardon BigMat - Auber 93 + 00
79 David Canada Mapei - Quick Step + 00
80 Steve De Wolf Domo - Farm Frites + 00
81 Guido Trenti Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 00
82 Mikel Astarloza Ag2r Prévoyance + 00
83 Christophe Oriol Ag2r Prévoyance + 00
84 Fernando Escartín Team Coast + 00
85 José Vicente García iBanesto.com + 00
86 José Luis Rubiera US Postal Service + 00
87 Reto Bergmann Phonak + 00
88 Diego Ferrari Tacconi Sport - Emmegi + 00
89 Ricardo Valdez Prieto Jazztel - Costa de Almeria + 00
90 Iban Mayo Euskaltel-Euskadi + 00
91 Oscar Laguna Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
92 Alejandro Valverde Kelme - Costa Blanca + 00
93 Milan Kadlec Lampre-Daikin + 00
94 Stéphane Heulot BigMat - Auber 93 + 00
95 Matthias Kessler Team Telekom + 00
96 Santiago Blanco iBanesto.com + 00
97 Jorge Ferrio Luque Jazztel - Costa de Almeria + 00
98 Daniel Atienza Cofidis + 00
99 Luis Pérez Rodríguez Team Coast + 00
100 Antonio Colom Colchon Relax - Fuenlabrada + 00
101 Juan Carlos Dominguez Phonak + 00
102 Íñigo Cuesta Cofidis + 00
103 Mario Cipollini Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 00
104 Sylwester Szmyd Tacconi Sport - Emmegi + 00
105 Leonardo Bertagnolli Saeco - Longoni Sport + 00
106 Joao Pedro Silva Milaneza - MSS + 00
107 Juan Manuel Garate Lampre-Daikin + 00
108 Steven Kleynen Domo - Farm Frites + 00
109 Alessandro Spezialetti Saeco - Longoni Sport + 00
110 Marco Magnani Index - Alexia Alluminio + 00
111 Juan Antonio Flecha iBanesto.com + 00
112 Gonzalo Bayarri Esteve Phonak + 00
113 Carlos Garcia Quesada Kelme - Costa Blanca + 00
114 Raffaele Ferrara Alessio + 00
115 Andrea Noè Mapei - Quick Step + 00
116 Davide Bramati Mapei - Quick Step + 00
117 Gerrit Glomser Saeco - Longoni Sport + 00
118 Daniele Bennati Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 39
119 Médéric Clain Cofidis + 43
120 Giovanni Lombardi Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 53
121 Michael Barry US Postal Service + 56
122 Andreas Klier Team Telekom + 59
123 Elia Aggiano Mapei - Quick Step + 01:07
124 Melchor Mauri Milaneza - MSS + 01:45
125 Jose-Manuel Vazquez Palomo Colchon Relax - Fuenlabrada + 01:53
126 Rui Sousa Milaneza - MSS + 02:05
127 Mikel Artetxe Euskaltel-Euskadi + 02:17
128 Alberto Lopez Euskaltel-Euskadi + 02:17
129 Massimo Codol Lampre-Daikin + 02:17
130 Alessandro Guerra Index - Alexia Alluminio + 02:17
131 Mariano Piccoli Lampre-Daikin + 02:17
132 Jose Manuel Maestre Colchon Relax - Fuenlabrada + 02:17
133 Rolf Aldag Team Telekom + 02:17
134 Jan Schaffrath Team Telekom + 02:17
135 Jan Hruska ONCE - Eroski + 02:17
136 Pietro Zucconi Tacconi Sport - Emmegi + 02:17
137 Rafael Diaz Justo ONCE - Eroski + 02:17
138 Antonio Tauler Llull Kelme - Costa Blanca + 02:17
139 Roberto Laiseka Euskaltel-Euskadi + 02:17
140 Bram Tankink Domo - Farm Frites + 02:17
141 Juan Manuel Fuentes Angullo Saeco - Longoni Sport + 02:17
142 Sergei Yakovlev Team Telekom + 02:17
143 Mikel Pradera ONCE - Eroski + 02:17
144 Bert Grabsch Phonak + 02:17
145 Alexandre Botcharov Ag2r Prévoyance + 02:17
146 Victor Hugo Pena US Postal Service + 02:17
147 Robert Sassone Cofidis + 05:13
148 Bingen Fernández Bustinza Cofidis + 05:13
149 Cyril Saugrain BigMat - Auber 93 + 05:35
150 Alessio Galletti Saeco - Longoni Sport + 05:35
151 Martin Derganc Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 05:35
152 Gorazd Stangelj Fassa Bortolo + 05:35
153 Robert Bartko Team Telekom + 05:35
154 Dario Cioni Mapei - Quick Step + 05:35
155 Fabio Baldato Fassa Bortolo + 05:35
156 David Zabriskie US Postal Service + 05:46
157 Ján Svorada Lampre-Daikin + 05:51
158 Johan Verstrepen Lampre-Daikin + 05:51
159 Daniel Schnider Phonak + 05:51
160 Geman Nieto Fernandez Colchon Relax - Fuenlabrada + 05:51
161 Martin Garrido Colchon Relax - Fuenlabrada + 05:51
162 Jaime Javier Hernandez Bertran Team Coast + 05:51
163 Denis Zanette Fassa Bortolo + 07:14
164 Steffen Kjærgaard US Postal Service + 07:14
165 Alessandro Petacchi Fassa Bortolo + 07:14
166 Gabriele Balducci Tacconi Sport - Emmegi + 07:14
167 Sven Teutenberg Phonak + 07:14
168 Andrej Hauptman Tacconi Sport - Emmegi + 07:14
169 Charles Wegelius Mapei - Quick Step + 07:14
170 Sergej Smetanine Jazztel - Costa de Almeria + 08:05
171 Dmitriy Fofonov Cofidis + 08:05
172 Andreas Klöden Team Telekom + 08:05
173 Andrea Brognara Alessio + 16:27
174 Dario Andriotto Index - Alexia Alluminio + 16:27
175 Zoran Klemencic Tacconi Sport - Emmegi + 16:27
176 José Alberto Martinez Euskaltel-Euskadi + 16:27
177 Jurgen Van Goolen Domo - Farm Frites + 16:27
178 Angelo Furlan Alessio + 16:27
179 Pedro Horrillo Mapei - Quick Step + 16:27
180 Nicolas Portal Ag2r Prévoyance + 16:27
181 Daniele Galli Index - Alexia Alluminio + 16:27
182 Patrick Calcagni Tacconi Sport - Emmegi + 16:27
183 Ruben Lobato Elvira Acqua e Sapone - Cantina Tollo + 16:27
184 Leif Hoste Domo - Farm Frites + 16:27
185 Gorka Gerrikagoitia Euskaltel-Euskadi + 16:27
186 Fabrizio Guidi Team Coast + 16:27
187 Ivan Quaranta Index - Alexia Alluminio + 16:27
188 Alberto Vinale Alessio + 16:27
189 Alexei Sivakov BigMat - Auber 93 + 16:27
190 Corrado Serina Index - Alexia Alluminio + 16:27
191 Daniel Becke Team Coast + 16:27
192 Lauri Aus Ag2r Prévoyance + 16:27
193 Jeroen Blijlevens Domo - Farm Frites + 16:27
194 Zbigniew Spruch Lampre-Daikin + 16:27
195 Matthew White US Postal Service + 16:27
196 Paolo Savoldelli Index - Alexia Alluminio + 16:27
197 Andris Reiss Index - Alexia Alluminio + 16:27
198 Stéphane Bergès Ag2r Prévoyance + 16:27
199 Xavier Jan BigMat - Auber 93 + 16:27
200 Guillaume Auger BigMat - Auber 93 + 16:27
201 Jeremy Hunt BigMat - Auber 93 + 16:27
202 Antonio Cruz US Postal Service + 16:27
203 Thierry Loder Ag2r Prévoyance + 16:27
DNF Nicolas Inaudi Ag2r Prévoyance
DNF Aleksandar Nikacevic Alessio
DNF Dario Pieri Alessio
Information
Nation Spain
Date 8th September
Where Valencia -> Alcoy
What 2nd stage
Distance 145 km
Leader J.Beloki
Points D.Di Luca
Mountain M.Clain