Front Races Teams Riders Ranking

Vuelta a España | 2001

Information Results StagesStartlist

Main page

Overall Points Mountain Sprint

Results

Pos Name Team Time
01 Ángel Casero Festina - Lotus 70:49:05
02 Óscar Sevilla Kelme - Costa Blanca + 47
03 Levi Leipheimer US Postal Service + 2:59
04 Roberto Heras US Postal Service + 3:56
05 Juan Miguel Mercado iBanesto.com + 5:45
06 David Plaza Romero Festina - Lotus + 5:53
07 José Luis Rubiera US Postal Service + 6:57
08 Claus Michael Møller Milaneza - MSS + 7:13
09 Aitor Osa iBanesto.com + 8:32
10 Fernando Escartín Team Coast - Buffalo + 10:31
11 Iban Mayo Euskaltel-Euskadi + 12:58
12 Roberto Laiseka Euskaltel-Euskadi + 13:32
13 Íñigo Cuesta Cofidis + 14:00
14 Luis Pérez Rodríguez Festina - Lotus + 20:07
15 Felix Manuel Garcia Festina - Lotus + 21:01
16 Tomas Konecny Domo - Farm Frites - Latexco + 23:32
17 José María Jiménez iBanesto.com + 24:23
18 Santiago Botero Kelme - Costa Blanca + 25:01
19 Manuel Beltrán Mapei - Quick Step + 27:14
20 Franco Pellizotti Alessio + 27:58
21 Santiago Blanco iBanesto.com + 28:56
22 Unai Osa iBanesto.com + 33:30
23 Roberto Conti Cantina Tollo - Acqua e Sapone + 34:03
24 Richard Virenque Domo - Farm Frites - Latexco + 38:45
25 Mikel Zarrabeitia ONCE - Eroski - Würth + 39:06
26 Jose Javier Gomez Gonzalo Kelme - Costa Blanca + 40:30
27 Rui Lavarinhas Milaneza - MSS + 47:18
28 José Alberto Martinez Euskaltel-Euskadi + 49:23
29 Giuliano Figueras Panaria - Fiordo + 49:56
30 Jose Luis Rebollo Aguado Festina - Lotus + 52:29
31 Beat Zberg Rabobank + 53:37
32 Eleuterio Anguita Jazztel - Costa de Almeria + 55:38
33 Juan Carlos Vicario Barbera Festina - Lotus + 58:09
34 Dariusz Baranowski iBanesto.com + 1:01:37
35 Dario Cioni Mapei - Quick Step + 1:01:48
36 Gilberto Simoni Lampre - Daikin + 1:02:00
37 Juan Manuel Garate Lampre - Daikin + 1:02:19
38 Joao Pedro Silva Milaneza - MSS + 1:04:13
39 Alberto Elli Team Deutsche Telekom + 1:05:09
40 Geert Verheyen Rabobank + 1:05:37
41 David Millar [*] Cofidis + 1:07:25
42 Oscar Laguna Colchon Relax - Fuenlabrada + 1:10:45
43 Haimar Zubeldia Euskaltel-Euskadi + 1:11:01
44 Massimiliano Lelli Cofidis + 1:11:03
45 David Etxebarria Euskaltel-Euskadi + 1:14:10
46 Daniel Clavero Mercatone Uno + 1:15:44
47 Victoriano Fernandez Milaneza - MSS + 1:16:32
48 Daniel Atienza Cofidis + 1:20:42
49 Jose Antonio Pecharroman Jazztel - Costa de Almeria + 1:20:46
50 Bingen Fernández Bustinza Euskaltel-Euskadi + 1:22:06
51 Dave Bruylandts Domo - Farm Frites - Latexco + 1:24:22
52 Angel Vicioso Kelme - Costa Blanca + 1:25:10
53 Massimo Codol Lampre - Daikin + 1:27:02
54 Rafael Diaz Justo ONCE - Eroski - Würth + 1:27:41
55 Antonio Tauler Llull Kelme - Costa Blanca + 1:27:52
56 Matthé Pronk Rabobank + 1:30:08
57 Dmitry Fofonov Cofidis + 1:30:14
58 Peter Farazijn Cofidis + 1:31:43
59 Rolf Aldag Team Deutsche Telekom + 1:32:57
60 Massimo Giunti Cantina Tollo - Acqua e Sapone + 1:34:28
61 Filippo Simeoni Cantina Tollo - Acqua e Sapone + 1:36:07
62 Alexandre Chefer Alessio + 1:36:25
63 Roberto Sgambelluri Team Deutsche Telekom + 1:37:28
64 Abraham Olano ONCE - Eroski - Würth + 1:41:57
65 Igor Flores Galarza Euskaltel-Euskadi + 1:43:23
66 Santos Gonzalez ONCE - Eroski - Würth + 1:44:15
67 Steven Kleynen Domo - Farm Frites - Latexco + 1:45:26
68 Cristian Moreni Mercatone Uno + 1:45:58
69 David Vazquez Garcia - + 1:47:14
70 Igor Pugaci Saeco + 1:52:22
71 Fabian Jeker Milaneza - MSS + 1:53:22
72 Juan Antonio Flecha Colchon Relax - Fuenlabrada + 1:53:41
73 Jörg Jaksche ONCE - Eroski - Würth + 1:54:10
74 Guido Trentin Cofidis + 1:54:58
75 Francisco Cabello Kelme - Costa Blanca + 1:57:36
76 Pedro Horrillo Mapei - Quick Step + 1:57:37
77 Ángel Edo Milaneza - MSS + 1:57:55
78 Thorwald Veneberg Rabobank + 1:59:02
79 Carlos Ramon Golbano Garcia Jazztel - Costa de Almeria + 2:01:37
80 Julio Perez Cuapio Panaria - Fiordo + 2:02:07
81 Guido Trenti Cantina Tollo - Acqua e Sapone + 2:02:55
82 Kyrlyo Pospyeyev Cantina Tollo - Acqua e Sapone + 2:08:23
83 Jon Odriozola Mugarza iBanesto.com + 2:09:10
84 Addy Engels Rabobank + 2:13:26
85 Jörg Ludewig Saeco + 2:13:30
86 Erik Zabel Team Deutsche Telekom + 2:15:25
87 Cesar Garcia Calvo Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:16:57
88 Benoit Joachim US Postal Service + 2:17:06
89 Jaime Javier Hernandez Bertran Festina - Lotus + 2:17:26
90 Niki Aebersold Team Coast - Buffalo + 2:17:29
91 Victor Hugo Pena US Postal Service + 2:17:51
92 Stephan Schreck Team Deutsche Telekom + 2:18:09
93 Danilo Hondo Team Deutsche Telekom + 2:18:09
94 Kai Hundertmarck Team Deutsche Telekom + 2:19:46
95 Félix Cárdenas Kelme - Costa Blanca + 2:23:17
96 William Chann McRae US Postal Service + 2:24:52
97 Claude Lamour Cofidis + 2:25:05
98 Jan Boven Rabobank + 2:27:41
99 Jorge Capitan Peregina Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:29:05
100 Marc Lotz Rabobank + 2:30:03
101 Gorka Gerrikagoitia Euskaltel-Euskadi + 2:30:57
102 Mariano Piccoli Lampre - Daikin + 2:31:54
103 Antonio Cruz US Postal Service + 2:33:54
104 Nathan O'Neill Panaria - Fiordo + 2:34:04
105 Vladimir Duma Panaria - Fiordo + 2:34:38
106 Luca Paolini Mapei - Quick Step + 2:35:56
107 Karsten Kroon Rabobank + 2:38:00
108 Rolf Huser Team Coast - Buffalo + 2:38:04
109 Alex Zülle Team Coast - Buffalo + 2:38:38
110 Eddy Ratti Mapei - Quick Step + 2:39:19
111 José Vicente García iBanesto.com + 2:40:15
112 Juan Carlos Guillamon Jazztel - Costa de Almeria + 2:42:52
113 Jan Schaffrath Team Deutsche Telekom + 2:43:02
114 Sergej Smetanine Jazztel - Costa de Almeria + 2:43:37
115 Jose Angel Vidal Martinez Kelme - Costa Blanca + 2:43:59
116 Wilfried Cretskens Domo - Farm Frites - Latexco + 2:44:01
117 Carlos Torrent Tarres Jazztel - Costa de Almeria + 2:46:18
118 Robert Hunter Lampre - Daikin + 2:47:18
119 Andreas Klier Team Deutsche Telekom + 2:48:41
120 Melcior Mauri Milaneza - MSS + 2:49:03
121 Juan Carlos Dominguez iBanesto.com + 2:49:33
122 Pedro Diaz Lobato Jazztel - Costa de Almeria + 2:50:29
123 Rafael Casero Moreno Festina - Lotus + 2:50:37
124 David Fernandez Domingo Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:51:39
125 Gianmario Ortenzi Mercatone Uno + 2:53:07
126 Marco Pinotti Lampre - Daikin + 2:53:55
127 Alberto Vinale Alessio + 2:54:07
128 Frank Høj Team Coast - Buffalo + 2:54:24
129 Alberto Lopez Euskaltel-Euskadi + 2:55:34
130 Carlos Alberto Silva Carneiro Milaneza - MSS + 2:57:20
131 Raphael Schweda Team Coast - Buffalo + 2:58:41
132 Simone Bertoletti Lampre - Daikin + 2:58:49
133 Stefano Casagranda Alessio + 3:00:24
134 Sven Teutenberg Festina - Lotus + 3:02:12
135 Salvatore Commesso Saeco + 3:02:28
136 Andrea Tonti Cantina Tollo - Acqua e Sapone + 3:02:54
137 Torsten Nitsche Saeco + 3:07:32
138 Geman Nieto Fernandez Colchon Relax - Fuenlabrada + 3:16:30
139 Robbie McEwen Domo - Farm Frites - Latexco + 3:19:16
DNF Davide Casarotto Alessio
DNF Ivan Gotti Alessio
DNF Martin Hvastija Alessio
DNF Ruslan Ivanov Alessio
DNF Endrio Leoni Alessio
DNF Danilo Di Luca Cantina Tollo - Acqua e Sapone
DNF Massimiliano Gentili Cantina Tollo - Acqua e Sapone
DNF Miguel Ángel Perdiguero Cantina Tollo - Acqua e Sapone
DNF Janek Tombak Cofidis
DNF Nacor Burgos Rojo Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Martin Garrido Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Steve De Wolf Domo - Farm Frites - Latexco
DNF Leif Hoste Domo - Farm Frites - Latexco
DNF Glenn Magnusson Domo - Farm Frites - Latexco
DNF Aitor Kintana Jazztel - Costa de Almeria
DNF Ricardo Valdez Prieto Jazztel - Costa de Almeria
DNF José Enrique Gutiérrez Kelme - Costa Blanca
DNF Oscar Camenzind Lampre - Daikin
DNF Luciano Pagliarini Lampre - Daikin
DNF Elia Aggiano Mapei - Quick Step
DNF David Canada Mapei - Quick Step
DNF Óscar Freire Mapei - Quick Step
DNF Andrea Noè Mapei - Quick Step
DNF Michael Andersson Mercatone Uno
DNF Igor Astarloa Mercatone Uno
DNF Ermanno Brignoli Mercatone Uno
DNF Daniele De Paoli Mercatone Uno
DNF Fabiano Fontanelli Mercatone Uno
DNF Marco Pantani Mercatone Uno
DNF Renato Manuel Gomes Silva Milaneza - MSS
DNF Joseba Beloki ONCE - Eroski - Würth
DNF Igor González de G. ONCE - Eroski - Würth
DNF Carlos Sastre ONCE - Eroski - Würth
DNF Marcos Antonio Serrano ONCE - Eroski - Würth
DNF Enrico Degano Panaria - Fiordo
DNF Sergej Matveyev Panaria - Fiordo
DNF Filippo Perfetto Panaria - Fiordo
DNF Yauheni Seniushkin Panaria - Fiordo
DNF Antonio Varriale Panaria - Fiordo
DNF Markus Zberg Rabobank
DNF Biagio Conte Saeco
DNF Alessio Galletti Saeco
DNF Pavel Padrnos Saeco
DNF Dario Pieri Saeco
DNF Paolo Savoldelli Saeco
DNF Aitor Garmendia Team Coast - Buffalo
DNF Mauro Gianetti Team Coast - Buffalo
DNF Lars Michaelsen Team Coast - Buffalo
DNF Julian Dean US Postal Service
DNF Matthew White US Postal Service
Information
Nations Spain
Date September 8th-30th
CAT GT