Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2000 Vuelta a España

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Roberto Heras 1974 Kelme - Costa Blanca 70:26:14500
02 Ángel Casero 1972 Festina - Lotus + 2:33400
03 Pavel Tonkov 1969 Mapei - Quick Step + 4:55300
04 Santos Gonzalez 1973 ONCE - Deutsche Bank + 5:52250
05 Raimondas Rumsas 1972 Fassa Bortolo + 7:38225
06 Roberto Laiseka 1969 Euskaltel-Euskadi + 10:16200
07 Fernando Escartín 1968 Kelme - Costa Blanca + 11:17180
08 Carlos Sastre 1975 ONCE - Deutsche Bank + 12:16160
09 Massimiliano Gentili 1971 Cantina Tollo + 13:10145
10 Haimar Zubeldia 1977 Euskaltel-Euskadi + 13:14130
11 José Luis Rubiera 1973 Kelme - Costa Blanca + 13:16120
12 Wladimir Belli 1970 Fassa Bortolo + 13:44110
13 Santiago Blanco 1974 Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 15:41100
14 Óscar Sevilla 1976 Kelme - Costa Blanca + 16:3790
15 Txema Del Olmo 1973 Euskaltel-Euskadi + 19:2480
16 Richard Virenque 1969 Team Polti + 20:2875
17 Pascal Hervé 1964 Team Polti + 23:4370
18 Francisco Tomas García 1975 Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 24:5165
19 Abraham Olano 1970 ONCE - Deutsche Bank + 25:1960
20 Gianni Faresin 1965 Liquigas - Pata + 25:3655
21 Felix Manuel Garcia 1968 Festina - Lotus + 26:2550
22 Oscar Camenzind 1971 Lampre - Daikin + 29:0145
23 Marco Magnani 1974 Alessio - Banca SMG + 30:0340
24 Eladio Jiménez 1976 Banesto + 31:4735
25 Fabian Jeker 1968 Festina - Lotus + 39:3230
26 Jon Odriozola Mugarza 1970 Banesto + 39:4825
27 Andrei Zintchenko 1972 LA Aluminios Pecol + 40:3720
28 Alexandre Vinokourov 1973 Team Deutsche Telekom + 42:5615
29 Gilberto Simoni 1971 Lampre - Daikin + 48:2210
30 Alberto Lopez 1972 Euskaltel-Euskadi + 49:335
31 Félix Cárdenas 1972 Kelme - Costa Blanca + 52:45
32 Laurent Brochard 1968 Jean Delatour + 52:55
33 Rafael Diaz Justo 1972 ONCE - Deutsche Bank + 55:21
34 Rodolfo Massi 1965 Cantina Tollo + 56:38
35 Juan Carlos Vicario Barbera 1971 Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 58:55
36 José Enrique Gutiérrez 1974 Kelme - Costa Blanca + 1:00:32
37 Roberto Sgambelluri 1974 Cantina Tollo + 1:01:53
38 Paolo Lanfranchi 1968 Mapei - Quick Step + 1:06:57
39 Guinnadi Mikhailov 1974 Farm Frites + 1:13:25
40 Massimo Codol 1973 Lampre - Daikin + 1:13:30
41 Eleuterio Anguita 1969 Jazztel - Costa de Almeria + 1:16:08
42 Igor Pugaci 1975 Saeco - Valli & Valli + 1:18:12
43 Andrei Teteriouk 1967 Liquigas - Pata + 1:18:44
44 Volodymir Gustov 1977 Fassa Bortolo + 1:18:56
45 Victor Hugo Pena 1974 Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 1:24:09
46 Marco Della Vedova 1972 Lampre - Daikin + 1:26:24
47 Jose Manuel Uria Gonzalez 1969 Team Polti + 1:26:50
48 Patrice Halgand 1974 Jean Delatour + 1:27:58
49 Alex Zülle 1968 Banesto + 1:28:00
50 Mariano Piccoli 1970 Lampre - Daikin + 1:28:29
51 Aitor Osa 1973 Banesto + 1:32:55
52 Rolf Aldag 1968 Team Deutsche Telekom + 1:33:20
53 Tomasz Brozyna 1970 Banesto + 1:33:32
54 Steven Kleynen 1977 Farm Frites + 1:36:16
55 Francisco Javier Cerezo Perales 1971 Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 1:36:43
56 Unai Osa 1975 Banesto + 1:38:19
57 Serhiy Honchar 1970 Liquigas - Pata + 1:40:07
58 Andrea Peron 1971 Fassa Bortolo + 1:40:34
59 Iván Ramiro Parra 1975 Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 1:41:03
60 Miquel Van Kessel 1975 Farm Frites + 1:41:23
61 Kai Hundertmarck 1969 Team Deutsche Telekom + 1:42:35
62 Juan Manuel Garate 1976 Lampre - Daikin + 1:44:12
63 José Vicente García 1972 Banesto + 1:46:01
64 Rolf Huser 1971 Festina - Lotus + 1:46:52
65 Cristian Moreni 1972 Liquigas - Pata + 1:47:42
66 Gorka Gerrikagoitia 1973 Euskaltel-Euskadi + 1:48:05
67 Jose Agostinho Rosa Ribeiro 1968 LA Aluminios Pecol + 1:48:47
68 Daniel Clavero 1968 Team Polti + 1:50:24
69 Saulius Sarkauskas 1970 LA Aluminios Pecol + 1:52:52
70 Marcelino Garcia 1971 ONCE - Deutsche Bank + 1:52:55
71 David Clinger 1977 Festina - Lotus + 1:53:49
72 Santiago Botero 1972 Kelme - Costa Blanca + 1:54:28
73 Simone Bertoletti 1974 Lampre - Daikin + 1:55:02
74 Andrea Tafi 1966 Mapei - Quick Step + 1:56:29
75 Jan Hruska 1975 Vitalicio Seguros - Grupo Generali + 1:57:34
76 Pedro Diaz Lobato 1973 Colchon Relax - Fuenlabrada + 1:58:57
77 Alessandro Petacchi 1974 Fassa Bortolo + 2:01:15
78 Nacor Burgos Rojo 1977 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:02:46
79 Ricardo Valdez Prieto 1976 Jazztel - Costa de Almeria + 2:03:47
80 Jaime Javier Hernandez Bertran 1972 Festina - Lotus + 2:04:53
81 Carlo Finco 1968 Alessio - Banca SMG + 2:04:54
82 Davide Bramati 1968 Mapei - Quick Step + 2:05:20
83 Francisco Cabello 1969 Kelme - Costa Blanca + 2:08:47
84 Giovanni Lombardi 1969 Team Deutsche Telekom + 2:10:53
85 Fabio Roscioli 1965 Jazztel - Costa de Almeria + 2:11:03
86 Carlos Ramon Golbano Garcia 1976 Jazztel - Costa de Almeria + 2:15:43
87 Martin Garrido 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:18:24
88 Paolo Bossoni 1976 Cantina Tollo + 2:18:38
89 Ralf Grabsch 1973 Team Deutsche Telekom + 2:19:31
90 Dario Cioni 1974 Mapei - Quick Step + 2:20:33
91 Guido Trenti 1972 Cantina Tollo + 2:21:04
92 Pablo Soler Siles 1975 Jazztel - Costa de Almeria + 2:21:12
93 Jose Angel Vidal Martinez 1969 Kelme - Costa Blanca + 2:21:20
94 Paolo Fornaciari 1971 Mapei - Quick Step + 2:21:55
95 Youri Sourkov 1970 LA Aluminios Pecol + 2:21:58
96 Paolo Tiralongo 1977 Fassa Bortolo + 2:22:29
97 Nicola Loda 1971 Fassa Bortolo + 2:22:59
98 Fabio Baldato 1968 Fassa Bortolo + 2:24:03
99 Cyril Dessel 1974 Jean Delatour + 2:25:36
100 Remco Van der Ven 1975 Farm Frites + 2:25:42
101 Alexandre Chefer 1971 Alessio - Banca SMG + 2:27:08
102 Matthias Kessler 1979 Team Deutsche Telekom + 2:27:21
103 José Luis Arrieta 1971 Banesto + 2:32:27
104 Armin Meier 1969 Saeco - Valli & Valli + 2:32:54
105 Ruben Oarbeascoa Ispizua 1975 LA Aluminios Pecol + 2:33:05
106 Cesar Perez Padron 1973 Jazztel - Costa de Almeria + 2:33:11
107 Michele Colleoni 1977 Team Polti + 2:33:44
108 Oscar Pellicioli 1965 Team Polti + 2:33:50
109 Fernando Manuel Mota dos Santos 1966 LA Aluminios Pecol + 2:34:25
110 Alessandro Bertolini 1971 Alessio - Banca SMG + 2:34:42
111 Diego Luis Prior Jimenez 1975 Jazztel - Costa de Almeria + 2:35:44
112 Leonardo Guidi 1974 Alessio - Banca SMG + 2:35:56
113 Juan Antonio Flecha 1977 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:36:45
114 Martin Hvastija 1969 Alessio - Banca SMG + 2:37:05
115 Jose-Manuel Vazquez Palomo 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:38:56
116 Stefano Casagranda 1973 Alessio - Banca SMG + 2:40:30
117 Gerben Löwik 1977 Farm Frites + 2:40:51
118 Eduardo Hernandez Bailo 1973 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:42:29
119 Rafael Casero Moreno 1976 Festina - Lotus + 2:42:53
120 Geman Nieto Fernandez 1972 Colchon Relax - Fuenlabrada + 2:44:00
121 Federico Colonna 1972 Cantina Tollo + 2:47:48
122 Biagio Conte 1968 Saeco - Valli & Valli + 2:49:02
123 Dirk Ronellenfitsch 1975 Farm Frites + 2:56:50
124 Andres Bermejo Siller 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada + 3:27:23
DNF Gabriele Balducci 1975 -
DNF Endrio Leoni 1968 Alessio - Banca SMG
DNF Nicola Miceli 1971 Alessio - Banca SMG
DNF José María Jiménez 1971 Banesto
DNF Gabriele Colombo 1972 Cantina Tollo
DNF Danilo Di Luca 1976 Cantina Tollo
DNF Fedrico Giabbecucci 1975 Cantina Tollo
DNF Cesar Garcia Calvo 1974 Colchon Relax - Fuenlabrada
DNF Inigo Chaurreau 1973 Euskaltel-Euskadi
DNF Unai Etxebarria Arana 1972 Euskaltel-Euskadi
DNF Ramón González Arrieta 1967 Euskaltel-Euskadi
DNF José Alberto Martinez 1975 Euskaltel-Euskadi
DNF Jans Koerts 1969 Farm Frites
DNF Glenn Magnusson 1969 Farm Frites
DNF Geert Van Bondt 1970 Farm Frites
DNF Florent Brard 1976 Festina - Lotus
DNF Giuseppe Di Grande 1973 Festina - Lotus
DNF Gines Salmeron Martinez 1972 Jazztel - Costa de Almeria
DNF Mario Traversoni 1972 Jazztel - Costa de Almeria
DNF Christophe Bassons 1974 Jean Delatour
DNF Frederic Bessy 1972 Jean Delatour
DNF Gilles Bouvard 1969 Jean Delatour
DNF Christophe Oriol 1973 Jean Delatour
DNF Eddy Seigneur 1969 Jean Delatour
DNF Bruno Thibout 1969 Jean Delatour
DNF Bruno Miguel Castanheira 1977 LA Aluminios Pecol
DNF Antonio Segismundo De la Torre Viel 1974 LA Aluminios Pecol
DNF Pedro Goncalves 1975 LA Aluminios Pecol
DNF Matteo Frutti 1975 Lampre - Daikin
DNF Ján Svorada 1968 Lampre - Daikin
DNF Daniele Contrini 1974 Liquigas - Pata
DNF Mirko Marini 1974 Liquigas - Pata
DNF Giancarlo Raimondi 1972 Liquigas - Pata
DNF Ellis Rastelli 1975 Liquigas - Pata
DNF Alessandro Spezialetti 1975 Liquigas - Pata
DNF Marco Zanotti 1974 Liquigas - Pata
DNF Manuel Beltrán 1971 Mapei - Quick Step
DNF Óscar Freire 1976 Mapei - Quick Step
DNF Íñigo Cuesta 1969 ONCE - Deutsche Bank
DNF David Etxebarria 1973 ONCE - Deutsche Bank
DNF Peter Luttenberger 1972 ONCE - Deutsche Bank
DNF Mikel Zarrabeitia 1970 ONCE - Deutsche Bank
DNF Giuseppe Calcaterra 1964 Saeco - Valli & Valli
DNF Mario Cipollini 1967 Saeco - Valli & Valli
DNF Laurent Dufaux 1969 Saeco - Valli & Valli
DNF Alessio Galletti 1968 Saeco - Valli & Valli
DNF Francesco Secchiari 1972 Saeco - Valli & Valli
DNF Danilo Hondo 1974 Team Deutsche Telekom
DNF Andreas Klöden 1975 Team Deutsche Telekom
DNF Jan Ullrich 1973 Team Deutsche Telekom
DNF Ivan Gotti 1969 Team Polti
DNF Pascal Hervé 1964 Team Polti
DNF Rafael Mateos Perez 1976 Team Polti
DNF Álvaro González de G. 1970 Vitalicio Seguros - Grupo Generali
DNF Igor González de G. 1973 Vitalicio Seguros - Grupo Generali

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Vuelta a España
Spain - August 26th-17th
Classification GT