Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

1999 Vuelta a Espańa

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Jan Ullrich 1973 Team Deutsche Telekom 89:52:03500
02 Igor González de G. 1973 Vitalicio Seguros + 4:15400
03 Roberto Heras 1974 Kelme - Costa Blanca + 5:57300
04 Pavel Tonkov 1969 Mapei - Quick Step + 7:53250
05 José María Jiménez 1971 Banesto + 9:24225
06 José Luis Rubiera 1973 Kelme - Costa Blanca + 10:13200
07 Manuel Beltrán 1971 Banesto + 11:20180
08 Leonardo Piepoli 1971 Banesto + 13:13160
09 Iván Ramiro Parra 1975 Vitalicio Seguros + 16:20145
10 Ángel Casero 1972 Vitalicio Seguros + 18:15130
11 Mikel Zarrabeitia 1970 ONCE - Deutsche Bank + 22:06120
12 Frank Vandenbroucke 1974 Cofidis + 23:39110
13 Jose Manuel Uria Gonzalez 1969 Kelme - Costa Blanca + 27:28100
14 Inigo Chaurreau 1973 Euskaltel-Euskadi + 29:4290
15 Aitor Osa 1973 Banesto + 31:0680
16 Txema Del Olmo 1973 Euskaltel-Euskadi + 31:4975
17 Felix Manuel Garcia 1968 Festina - Lotus + 36 3470
18 Roberto Laiseka 1969 Euskaltel-Euskadi + 40:1465
19 William Chann McRae 1971 Mapei - Quick Step + 44:2960
20 Niki Aeborsold 1972 Rabobank + 59:0455
21 Michel Lafis 1967 TVM - Farm Frites + 59:4350
22 Massimo Codol 1973 Lampre - Daikin + 1:02:4945
23 Daniele Nardello 1972 Mapei - Quick Step + 1:02:5840
24 Andrei Zintchenko 1972 Vitalicio Seguros + 1:04:0835
25 Gianni Faresin 1965 Mapei - Quick Step + 1:06:2630
26 Melcior Mauri 1966 Sport Lisboa e Benfica + 1:06:3325
27 Jon Odriozola Mugarza 1970 Banesto + 1:11:1520
28 Juan Carlos Vicario Barbera 1971 Fuenlabrada + 1:11:2515
29 Andrea Tafi 1966 Mapei - Quick Step + 1:14:0810
30 Markus Zberg 1974 Rabobank + 1:14:145
31 Kurt Van de Wouwer 1971 Lotto - Mobistar + 1:14:20
32 Paolo Bettini 1974 Mapei - Quick Step + 1:15:09
33 Grischa Niermann 1975 Rabobank + 1:15:10
34 Marcos Antonio Serrano 1972 ONCE - Deutsche Bank + 1:20:53
35 Jörg Jaksche 1976 Team Deutsche Telekom + 1:23:29
36 Nicola Miceli 1971 Liquigas + 1:25:36
37 Alex Zülle 1968 Banesto + 1:30:18
38 Rolf Aldag 1968 Team Deutsche Telekom + 1:31:03
39 David García Marquina 1970 Vitalicio Seguros + 1:31:32
40 Oscar Lopez Uriarte 1970 Sport Lisboa e Benfica + 1:33:16
41 Andrea Noč 1969 Mapei - Quick Step + 1:34:26
42 Joona Laukka 1972 Sport Lisboa e Benfica + 1:37:37
43 Laurent Brochard 1968 Festina - Lotus + 1:38:39
44 Pedro Diaz Lobato 1973 Fuenlabrada + 1:44:53
45 Íńigo Cuesta 1969 ONCE - Deutsche Bank + 1:46:24
46 Alexandre Chefer 1971 Riso Scotti - Vinavil + 1:46:41
47 Antonio Tauler Llull 1974 Kelme - Costa Blanca + 1:47:32
48 Oscar Camenzind 1971 Lampre - Daikin + 1:48:39
49 Massimiliano Lelli 1967 Cofidis + 1:50:55
50 Andrei Teteriouk 1967 Liquigas + 1:51:40
51 Stefano Cattai 1967 Team Polti + 1:57:24
52 Ramón González Arrieta 1967 Euskaltel-Euskadi + 1:58:12
53 José Vicente García 1972 Banesto + 2:00:15
54 Cristian Moreni 1972 Liquigas + 2:01:29
55 Viatcheslav Ekimov 1966 Amica Chips - Costa de Almeria + 2:02:26
56 Álvaro González de G. 1970 Vitalicio Seguros + 2:06:02
57 Rafael Diaz Justo 1972 ONCE - Deutsche Bank + 2:08:22
58 Mariano Piccoli 1970 Lampre - Daikin + 2:08:57
59 Angel Castresana del Val 1972 Euskaltel-Euskadi + 2:12:15
60 Eddy Mazzoleni 1973 Saeco - Cannondale + 2:14:27
61 Miguel Ángel Perdiguero 1972 ONCE - Deutsche Bank + 2:24:52
62 Andreas Klöden 1975 Team Deutsche Telekom + 2:29:06
63 Jan Boven 1972 Rabobank + 2:31:31
64 Sergej Smetanine 1973 Vitalicio Seguros + 2:36:30
65 José Ramón Uriarte 1967 Festina - Lotus + 2:36:46
66 Cesar Solaun Solana 1970 Banesto + 2:37:14
67 Luis Pérez Rodríguez 1974 ONCE - Deutsche Bank + 2:37:22
68 Salvatore Commesso 1975 Saeco - Cannondale + 2:38:36
69 Bram de Groot 1974 Rabobank + 2:39:10
70 Quinto Rodrigues 1971 Sport Lisboa e Benfica + 2:41:39
71 Alberto Lopez 1972 Euskaltel-Euskadi + 2:49:12
72 Robert Hunter 1977 Lampre - Daikin + 2:50:05
73 Oscar Pozzi 1971 Riso Scotti - Vinavil + 2:51:02
74 Andreas Klier 1976 TVM - Farm Frites + 2:52:38
75 Igor Flores Galarza 1973 Euskaltel-Euskadi + 2:53:23
76 Paul Van Hyfte 1972 Lotto - Mobistar + 2:53:55
77 Jaime Javier Hernandez Bertran 1972 Festina - Lotus + 2:55:50
78 Fabio Roscioli 1965 Amica Chips - Costa de Almeria + 2:56:21
79 Eleuterio Anguita 1969 Fuenlabrada + 2:57:00
80 Pascal Hervé 1964 Festina - Lotus + 2:59:45
81 Francisco Cabello 1969 Kelme - Costa Blanca + 3:02:06
82 Aart Vierhouten 1970 Rabobank + 3:02:30
83 Geert Van Bondt 1970 TVM - Farm Frites + 3:03:33
84 Stefano Verziagi 1972 Fuenlabrada + 3:04:48
85 Giovanni Lombardi 1969 Team Deutsche Telekom + 3:05:26
86 Rossano Brasi 1972 Team Polti + 3:08:49
87 Ralf Grabsch 1973 Team Deutsche Telekom + 3:09:35
88 Frankie Andreu 1966 US Postal Service + 3:12:04
89 Arnoldas Saprykinas 1973 Riso Scotti - Vinavil + 3:12:14
90 Danilo Hondo 1974 Team Deutsche Telekom + 3:12:33
91 Glenn Magnusson 1969 US Postal Service + 3:13:59
92 Matias Cagigas Amedo 1974 Fuenlabrada + 3:16:28
93 Guiseppe Palumbo 1975 Riso Scotti - Vinavil + 3:18:21
94 Servais Knaven 1971 TVM - Farm Frites + 3:20:34
95 Ángel Edo 1970 Kelme - Costa Blanca + 3:21:16
96 Andres Bermejo Siller 1974 Fuenlabrada + 3:21:18
97 Frank Hřj 1973 US Postal Service + 3:22:28
98 Unai Etxebarria Arana 1972 Euskaltel-Euskadi + 3:22:29
99 Remco Van der Ven 1975 TVM - Farm Frites + 3:23:26
100 Mario Traversoni 1972 Saeco - Cannondale + 3:23:42
101 Jose Antonio Garrido 1975 Sport Lisboa e Benfica + 3:24:31
102 Dirk Baldinger 1971 Team Deutsche Telekom + 3:24:33
103 Giancarlo Raimondi 1972 Liquigas + 3:26:34
104 Geman Nieto Fernandez 1972 Fuenlabrada + 3:29:31
105 Carlos Ramon Golbano Garcia 1976 Amica Chips - Costa de Almeria + 3:32:38
106 Koen Beeckman 1973 Lotto - Mobistar + 3:38:27
107 Christian Salvato 1971 Team Polti + 3:40:00
108 Stefano Casagranda 1973 Amica Chips - Costa de Almeria + 3:43:54
109 Alessandro Pozzi 1954 Amica Chips - Costa de Almeria + 3:44:40
110 Cesar Perez Padron 1973 Fuenlabrada + 3:45:32
111 Marco Gili 1973 Amica Chips - Costa de Almeria + 3:49:00
112 Julian Dean 1975 US Postal Service + 3:53:13
113 Daniel Bayes Prat 1975 Sport Lisboa e Benfica + 3:56:28
114 Jeroen Blijlevens 1971 TVM - Farm Frites + 4:06:40
115 Igor Pugaci 1975 Saeco - Cannondale + 4:14:44
DNF Francesco Arazzi 1972 Amica Chips - Costa de Almeria
DNF Daniele De Paoli 1973 Amica Chips - Costa de Almeria
DNF Daniele Galli 1975 Amica Chips - Costa de Almeria
DNF Orlando Sergio Rodrigues 1969 Banesto
DNF Grzegorz Gwiazdowski 1974 Cofidis
DNF Nicolas Jalabert 1973 Cofidis
DNF Bobby Julich 1971 Cofidis
DNF Nico Mattan 1971 Cofidis
DNF Roland Meier 1967 Cofidis
DNF Christophe Rinero 1973 Cofidis
DNF Anthony Rokia 1972 Cofidis
DNF Joseba Beloki 1973 Euskaltel-Euskadi
DNF Wladimir Belli 1970 Festina - Lotus
DNF Fabian Jeker 1968 Festina - Lotus
DNF Andrei Kivilev 1973 Festina - Lotus
DNF Marcel Wüst 1967 Festina - Lotus
DNF Cesar Garcia Calvo 1974 Fuenlabrada
DNF José Joaquin Castelblanco 1969 Kelme - Costa Blanca
DNF Fernando Escartín 1968 Kelme - Costa Blanca
DNF Jose Angel Vidal Martinez 1969 Kelme - Costa Blanca
DNF Simone Bertoletti 1974 Lampre - Daikin
DNF Marco Della Vedova 1972 Lampre - Daikin
DNF Gabriele Missaglia 1970 Lampre - Daikin
DNF Zbigniew Spruch 1965 Lampre - Daikin
DNF Ján Svorada 1968 Lampre - Daikin
DNF Daniele Contrini 1974 Liquigas
DNF Ruslan Ivanov 1973 Liquigas
DNF Endrio Leoni 1968 Liquigas
DNF Rodolfo Massi 1965 Liquigas
DNF Marco Milesi 1970 Liquigas
DNF Christophe Detilloux 1974 Lotto - Mobistar
DNF Jacky Durand 1967 Lotto - Mobistar
DNF Chris Peers 1970 Lotto - Mobistar
DNF Jo Planckaert 1970 Lotto - Mobistar
DNF Andrei Tchmil 1963 Lotto - Mobistar
DNF Rik Verbrugghe 1974 Lotto - Mobistar
DNF Manuel Fernández Ginés 1971 Mapei - Quick Step
DNF Stefano Zanini 1969 Mapei - Quick Step
DNF Laurent Jalabert 1968 ONCE - Deutsche Bank
DNF Peter Luttenberger 1972 ONCE - Deutsche Bank
DNF Abraham Olano 1970 ONCE - Deutsche Bank
DNF Robbie McEwen 1972 Rabobank
DNF Koos Moerenhout 1973 Rabobank
DNF Rolf Sřrensen 1965 Rabobank
DNF Kurt Asle Arvesen 1975 Riso Scotti - Vinavil
DNF Alessio Bongioni 1975 Riso Scotti - Vinavil
DNF Samuele Schiavina 1971 Riso Scotti - Vinavil
DNF Filippo Simeoni 1971 Riso Scotti - Vinavil
DNF Alain Turicchia 1975 Riso Scotti - Vinavil
DNF Dario Andriotto 1972 Saeco - Cannondale
DNF Laurent Dufaux 1969 Saeco - Cannondale
DNF Dario Frigo 1973 Saeco - Cannondale
DNF Armin Meier 1969 Saeco - Cannondale
DNF Massimiliano Mori 1974 Saeco - Cannondale
DNF David Plaza Romero 1970 Sport Lisboa e Benfica
DNF Jorge Manuel Silva Santos 1966 Sport Lisboa e Benfica
DNF Luis Miguel Sarreira Paulo 1972 Sport Lisboa e Benfica
DNF Giuseppe Guerini 1970 Team Deutsche Telekom
DNF Daniel Atienza 1974 Team Polti
DNF Enrico Cassani 1972 Team Polti
DNF Fabrizio Guidi 1972 Team Polti
DNF Leonardo Guidi 1974 Team Polti
DNF Davide Rebellin 1971 Team Polti
DNF Simone Zucchi 1971 Team Polti
DNF Sergei Ivanov 1975 TVM - Farm Frites
DNF Serguei Outschakov 1968 TVM - Farm Frites
DNF Peter Van Petegem 1970 TVM - Farm Frites
DNF Dylan Casey 1970 US Postal Service
DNF David George 1976 US Postal Service
DNF Tyler Hamilton 1971 US Postal Service
DNF Marty Jemison 1965 US Postal Service
DNF Benoit Joachim 1976 US Postal Service
DNF Santiago Blanco 1974 Vitalicio Seguros
DNF Victor Hugo Pena 1974 Vitalicio Seguros

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Vuelta a Espańa
Spain - September 4th-26th
Classification GT