Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Vuelta a España
ProTour, Grand Tour, 7th -29th September 1996, Spain
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1950
1948
1947
1946
1945
1942
1941
1936
1935
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Stage: 09
Stage: 10
Stage: 11
Stage: 12
Stage: 13
Stage: 14
Stage: 15
Stage: 16
Stage: 17
Stage: 18
Stage: 19
Stage: 20
Stage: 21
Stage: 22
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Colombia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Latvia
Lithuania
Netherlands
Norway
Portugal
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
Aki - Gipiemme
Banesto
Cantina Tollo - CoBo
Equipo-Euskadi
Festina - Lotus
Gewiss - Playbus
Jumbo - Maia - Cin
Kelme - Artiach
Mapei - GB
MG Maglificio - Technogym
Motorola
MX Onda
ONCE
Petit Casino
Porcelana Santa Clara
Saeco - AS Juvenes
Scrigno - Blue Storm
Team Polti
Telekom
TVM
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Zülle
Alex
1968
ONCE
97:31:46
02
Dufaux
Laurent
1969
Festina - Lotus
+ 06:23
03
Rominger
Tony
1961
Mapei - GB
+ 08:29
04
Pistore
Roberto
1971
MG Maglificio - Technogym
+ 10:13
05
Faustini
Stefano
1968
Aki - Gipiemme
+ 11:21
06
Totschnig
Georg
1971
Team Polti
+ 11:33
07
Rebellin
Davide
1971
Team Polti
+ 13:16
08
Peron
Andrea
1971
Motorola
+ 14:46
09
Julich
Bobby
1971
Motorola
+ 15:10
10
Escartín
Fernando
1968
Kelme - Artiach
+ 18:36
11
Serrano
Marcos Antonio
1972
Kelme - Artiach
+ 19:19
12
Jiménez
José María
1971
Banesto
+ 20:19
13
Gianetti
Mauro
1964
Team Polti
+ 21:15
14
Clavero
Daniel
1968
MX Onda
+ 21:49
15
Nardello
Daniele
1972
Mapei - GB
+ 22:37
16
Bobrik
Vladislav
1971
Gewiss - Playbus
+ 26:00
17
Merckx
Axel
1972
Motorola
+ 27:24
18
Mauleón Unsain
Francisco
1965
Mapei - GB
+ 27:36
19
Jalabert
Laurent
1968
ONCE
+ 27:44
20
Meinert Nielsen
Peter
1966
Telekom
+ 29:58
21
Chanteur
Pascal
1968
Petit Casino
+ 31:21
22
Jeker
Fabian
1968
Festina - Lotus
+ 32:21
23
Hundertmarck
Kai
1969
Telekom
+ 32:28
24
Casero
Ángel
1972
Banesto
+ 35:09
25
Apollonio
Massimo
1970
Scrigno - Blue Storm
+ 37:46
26
González Arrieta
Ramón
1967
Banesto
+ 41:35
27
Lecchi
Angelo
1966
MG Maglificio - Technogym
+ 44:12
28
Ayarzagüena Urkidi
Inaki
1969
Equipo-Euskadi
+ 45:52
29
Chaurreau
Inigo
1973
Team Polti
+ 46:04
30
Gougot
Fabrice
1971
Petit Casino
+ 47:16
31
Zarrabeitia
Mikel
1970
ONCE
+ 50:29
32
Mauri
Melchor
1966
ONCE
+ 57:35
33
Blanco
Santiago
1974
Banesto
+ 01:02:26
34
Rodrigues
Orlando Sergio
1969
Banesto
+ 01:03:50
35
Konyshev
Dimitri
1966
Aki - Gipiemme
+ 01:05:03
36
González
Arsenio
1960
Mapei - GB
+ 01:06:14
37
Lietti
Marco
1965
MG Maglificio - Technogym
+ 01:07:01
38
Solaun Solana
Cesar
1970
Equipo-Euskadi
+ 01:08:00
39
Cerezo Perales
Francisco Javier
1971
MX Onda
+ 01:10:24
40
den Bakker
Maarten
1969
TVM
+ 01:13:02
41
Zintchenko
Andrei
1972
Porcelana Santa Clara
+ 01:14:30
42
Abreu Campos
Manuel
1963
Jumbo - Maia - Cin
+ 01:16:19
43
Furlan
Giorgio
1966
Saeco - AS Juvenes
+ 01:17:43
44
Hamburger
Bo
1970
TVM
+ 01:19:12
45
Møller
Claus Michael
1968
MX Onda
+ 01:23:40
46
Cuesta
Íñigo
1969
ONCE
+ 01:24:14
47
Pascual Soler
Manuel
1969
Saeco - AS Juvenes
+ 01:24:49
48
Rodriguez
Javier
1971
Porcelana Santa Clara
+ 01:25:34
49
Rincón
Oliverio
1968
ONCE
+ 01:27:32
50
Tebaldi
Valerio
1965
Festina - Lotus
+ 01:28:41
51
Gonzalez
Santos
1973
Kelme - Artiach
+ 01:36:11
52
Sanchez Garcia
Antonio
1970
Saeco - AS Juvenes
+ 01:40:07
53
Arenas Gonzalez
Juan
1967
Festina - Lotus
+ 01:41:44
54
Canzonieri
Angelo
1964
Saeco - AS Juvenes
+ 01:43:04
55
Gainetdinov
Romes
1967
Porcelana Santa Clara
+ 01:45:24
56
Bugno
Gianni
1964
MG Maglificio - Technogym
+ 01:47:03
57
Alonso
Marino
1965
Banesto
+ 01:51:42
58
Audehm
Gerd
1968
Telekom
+ 01:52:06
59
Anguita
Eleuterio
1969
MX Onda
+ 01:52:26
60
Cignali
Daniele
1970
Scrigno - Blue Storm
+ 01:52:31
61
Livingston
Kevin
1973
Motorola
+ 01:53:21
62
González de Galdeano
Álvaro
1970
Equipo-Euskadi
+ 01:59:30
63
Diaz Zabala
Herminio
1964
ONCE
+ 02:00:57
64
Zanini
Stefano
1969
Gewiss - Playbus
+ 02:03:08
65
Rodriguez Garcia
Jose
1966
Kelme - Artiach
+ 02:04:51
66
Plaza Romero
David
1970
Festina - Lotus
+ 02:06:10
67
Werner
Jürgen
1970
Telekom
+ 02:08:15
68
Dal Sie
Roberto
1969
Aki - Gipiemme
+ 02:15:40
69
Pascual Llorente
Javier
1971
Porcelana Santa Clara
+ 02:16:22
70
Lopez Uriarte
Oscar
1970
Equipo-Euskadi
+ 02:22:09
71
Zanette
Denis
1970
Aki - Gipiemme
+ 02:24:01
72
Dominguez
Juan Carlos
1971
Kelme - Artiach
+ 02:25:09
73
Celestino
Mirko
1974
Team Polti
+ 02:25:13
74
Valoti
Paolo
1971
Cantina Tollo - CoBo
+ 02:26:00
75
Odriozola Mugarza
Jon
1970
Gewiss - Playbus
+ 02:28:26
76
Hodge
Stephen
1961
Festina - Lotus
+ 02:34:06
77
Leysen
Bart
1969
Mapei - GB
+ 02:35:13
78
Hoffman
Tristan
1970
TVM
+ 02:37:35
79
Laiseka
Roberto
1969
Equipo-Euskadi
+ 02:38:42
80
Wesemann
Steffen
1971
Telekom
+ 02:39:05
81
Pavanello
Luca
1969
Aki - Gipiemme
+ 02:39:18
82
Andrade
Joaquim Adrego
1969
Jumbo - Maia - Cin
+ 02:40:26
83
Locatelli
Martial
1971
Petit Casino
+ 02:43:05
84
Kummer
Mario
1962
Telekom
+ 02:43:35
85
Edo
Ángel
1970
Kelme - Artiach
+ 02:44:08
86
Steels
Tom
1971
Mapei - GB
+ 02:44:50
87
Gallorini
Sauro
1971
Scrigno - Blue Storm
+ 02:45:42
88
Politano
Antonio
1967
Saeco - AS Juvenes
+ 02:46:00
89
Mori
Massimiliano
1974
Saeco - AS Juvenes
+ 02:46:08
90
Agnolutto
Christophe
1969
Petit Casino
+ 02:46:39
91
Garcia Camacho
Ignacio
1968
Kelme - Artiach
+ 02:47:31
92
Smetanine
Sergej
1973
Porcelana Santa Clara
+ 02:55:34
93
Paluan
Andrea
1966
Cantina Tollo - CoBo
+ 02:57:47
94
Cabello
Francisco
1969
Kelme - Artiach
+ 02:58:42
95
Guenetxea Sasian
Asier
1970
Equipo-Euskadi
+ 02:58:44
96
Minali
Nicola
1969
Gewiss - Playbus
+ 02:59:40
97
Brignoli
Ermanno
1969
Gewiss - Playbus
+ 02:59:42
98
Johnsen
Lars Kristian
1970
TVM
+ 03:00:40
99
Hvastija
Martin
1969
Cantina Tollo - CoBo
+ 03:01:02
100
Blijlevens
Jeroen
1971
TVM
+ 03:01:32
101
Petacchi
Alessandro
1974
Scrigno - Blue Storm
+ 03:02:16
102
Di Renzo
Marco
1969
Cantina Tollo - CoBo
+ 03:05:33
103
Cordes
Tom
1966
MX Onda
+ 03:06:19
104
Vona
Franco
1964
Aki - Gipiemme
+ 03:06:49
105
Di Silvestro
Lorenzo
1970
Cantina Tollo - CoBo
+ 03:07:28
106
González de Galdeano
Igor
1973
Equipo-Euskadi
+ 03:09:15
107
Citterio
Giuseppe
1967
Aki - Gipiemme
+ 03:10:10
108
McRae
William Chann
1971
Porcelana Santa Clara
+ 03:10:29
109
Calzavara
Leonardo
1974
Team Polti
+ 03:17:39
110
Brognara
Andrea
1971
Gewiss - Playbus
+ 03:27:05
111
Dante
Stefano
1970
Cantina Tollo - CoBo
+ 03:29:56
112
Recanati
Yuri
1970
Cantina Tollo - CoBo
+ 03:33:19
113
Aranguren Armino
Oscar
1970
Porcelana Santa Clara
+ 03:35:30
114
Miguelanez Arribas
Joaquin
1970
Porcelana Santa Clara
+ 03:44:37
115
Redant
Hendrik
1962
TVM
+ 03:52:40
DNF
Colombo
Luca
1969
Aki - Gipiemme
DNF
Gorini
Gianluca
1970
Aki - Gipiemme
DNF
Aparicio
Vicente
1969
Banesto
DNF
Indurain
Miguel
1964
Banesto
DNF
Nijboer
Erwin
1964
Banesto
DNF
Gentili
Massimiliano
1971
Cantina Tollo - CoBo
DNF
Pierdomenico
Germano
1967
Cantina Tollo - CoBo
DNF
García Marquina
David
1970
Equipo-Euskadi
DNF
Gonzalez de Heredia Aranzabal
Inigo
1971
Equipo-Euskadi
DNF
Goubert
Stéphane
1970
Festina - Lotus
DNF
Lebreton
Lylian
1972
Festina - Lotus
DNF
Martin
Yvan
1973
Festina - Lotus
DNF
Bottaro
Dario
1966
Gewiss - Playbus
DNF
Cerioli
Ivan
1971
Gewiss - Playbus
DNF
Santaromita
Mauro-Antonio
1964
Gewiss - Playbus
DNF
Azevedo
José
1973
Jumbo - Maia - Cin
DNF
Barroso
Paolo
1972
Jumbo - Maia - Cin
DNF
Felgueiras
Ricardo Silva
1970
Jumbo - Maia - Cin
DNF
Ferreira
Paulo Jorge Moura
1970
Jumbo - Maia - Cin
DNF
Rodriguez Gil
Manuel
1967
Jumbo - Maia - Cin
DNF
Sampaio
Joaquim
1970
Jumbo - Maia - Cin
DNF
Silva
Joao Pedro
1968
Jumbo - Maia - Cin
DNF
Buenahora
Hernán
1967
Kelme - Artiach
DNF
Bortolami
Gianluca
1968
Mapei - GB
DNF
Peña
Miguel Angel
1970
Mapei - GB
DNF
Unzaga
Jon
1962
Mapei - GB
DNF
Baldato
Fabio
1968
MG Maglificio - Technogym
DNF
Ferdeghini
Lorenzo
1971
MG Maglificio - Technogym
DNF
Järmann
Rolf
1966
MG Maglificio - Technogym
DNF
Loda
Nicola
1971
MG Maglificio - Technogym
DNF
Molinari
Maurizio
1967
MG Maglificio - Technogym
DNF
Montoya Alarcon
Jesus
1963
Motorola
DNF
Ozers
Kaspars
1968
Motorola
DNF
Sciandri
Maximilian
1967
Motorola
DNF
van Heeswijk
Max
1973
Motorola
DNF
Vanzella
Flavio
1964
Motorola
DNF
Espinosa Hernandez
José António
1969
MX Onda
DNF
Gamito
Victor
1970
MX Onda
DNF
Vicario Barbera
Juan Carlos
1971
MX Onda
DNF
Wüst
Marcel
1967
MX Onda
DNF
Leanizbarrutia
Alberto
1963
ONCE
DNF
Stephens
Neil
1963
ONCE
DNF
Bessy
Frederic
1972
Petit Casino
DNF
de Las Cuevas
Armand
1968
Petit Casino
DNF
Kasputis
Arturas
1967
Petit Casino
DNF
Kirsipuu
Jaan
1969
Petit Casino
DNF
Mengin
Christophe
1968
Petit Casino
DNF
Vaughters
Jonathan
1973
Porcelana Santa Clara
DNF
Casagrande
Francesco
1970
Saeco - AS Juvenes
DNF
Lelli
Massimiliano
1967
Saeco - AS Juvenes
DNF
Mazzoleni
Eddy
1973
Saeco - AS Juvenes
DNF
Barbagli
Alessio
1969
Scrigno - Blue Storm
DNF
Casarotto
Davide
1971
Scrigno - Blue Storm
DNF
Conte
Biagio
1968
Scrigno - Blue Storm
DNF
Rossato
Mirko
1968
Scrigno - Blue Storm
DNF
Vatteroni
Andrea
1969
Scrigno - Blue Storm
DNF
Crepaldi
Mirko
1972
Team Polti
DNF
Lombardi
Giovanni
1969
Team Polti
DNF
Outschakov
Serguei
1968
Team Polti
DNF
Andersson
Michael
1967
Telekom
DNF
Dietz
Bert
1969
Telekom
DNF
Lafis
Michel
1967
Telekom
DNF
Pulnikov
Vladimir
1965
TVM
DNF
Skibby
Jesper
1964
TVM
DNF
Voskamp
Bart
1968
TVM
Information
Vuelta a España
Spain
7th -29th September 1996
GT