Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

1985 Vuelta a España

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Pedro Delgado 1960 Orbea - GinMG - Seat 95:58:00
02 Robert Millar 1958 Peugeot - Shell - Michelin + 36
03 Jose Francisco Rodriguez 1960 Zor - Gemeaz + 46
04 Pello Ruiz 1962 Orbea - GinMG - Seat + 1:51
05 Fabio Parra 1959 Cafe de Colombia - Pilas Varta + 3:40
06 Eric Caritoux 1960 Skil - Sem - Kas + 6:08
07 Reimund Dietzen 1959 Teka + 6:36
08 Alvaro Pino 1956 Zor - Gemeaz + 7:41
09 Sean Kelly 1956 Skil - Sem - Kas + 7:52
10 José Luis Navarro 1962 Zor - Gemeaz + 8:56
11 Julian Gorospe 1960 Reynolds + 10:20
12 Celestino Prieto 1961 Reynolds + 11:16
13 Gerard Veldscholten 1959 Panasonic - Raleigh + 12:00
14 Pascal Simon 1956 Peugeot - Shell - Michelin + 14:58
15 Pierre Bazzo 1954 Fagor + 16:44
16 Juan Tomás Martínez 1962 Huesco - Motta + 16:56
17 Antonio Coll 1959 Teka + 17:13
18 Vicente Belda 1954 Kelme - Merckx + 18:17
19 Faustino Ruperez 1956 Zor - Gemeaz + 19:19
20 Ivan Ivanov 1960 URSS + 23:36
21 Ignacio Gaston Crespo 1963 Reynolds + 24:22
22 Ángel de las Heras 1957 Huesco - Motta + 26:35
23 Martín Ramírez 1960 Cafe de Colombia - Pilas Varta + 32:50
24 Dominique Garde 1959 Skil - Sem - Kas + 37:24
25 Gilles Mas 1961 Skil - Sem - Kas + 39:00
26 Jesús Rodríguez Magro 1960 Zor - Gemeaz + 44:10
27 José-Louis Laguia Martinez 1959 Reynolds + 48:58
28 Jean-Claude Bagot 1958 Fagor + 52:42
29 Eduardo Chozas 1960 Reynolds + 53:27
30 Manuel Cunha Tavares 1962 Lousa - Trinaranjus - Akai + 57:27
31 Faustino Cueli 1957 Teka + 1:01:57
32 Vladimir Volochin - URSS + 1:05:31
33 Federico Echave 1960 Teka + 1:06:25
34 Eric Guyot 1962 Skil - Sem - Kas + 1:08:34
35 Arsenio González 1960 Kelme - Merckx + 1:09:26
36 Carlos Hernández Bailo 1958 Reynolds + 1:10:44
37 Andrej Toporitchev 1962 URSS + 1:13:27
38 Theo de Rooij 1957 Panasonic - Raleigh + 1:16:32
39 Pablo Emilio Wilches 1965 Cafe de Colombia - Pilas Varta + 1:25:41
40 Bernardo Alfonsel 1954 Kelme - Merckx + 1:25:53
41 Mariano Sanchez Martinez 1959 Kelme - Merckx + 1:28:18
42 Marc Durant 1955 Zor - Gemeaz + 1:30:09
43 Jokin Mujika 1962 Orbea - GinMG - Seat + 1:30:17
44 Ronan Pensec 1963 Peugeot - Shell - Michelin + 1:31:03
45 Jesus Hernandez Ubeda 1959 Reynolds + 1:31:52
46 Carlos Jaramillo 1961 Cafe de Colombia - Pilas Varta + 1:32:12
47 Anastasio Greciano 1952 Orbea - GinMG - Seat + 1:33:44
48 Jose Poeira Costa 1959 Lousa - Trinaranjus - Akai + 1:36:51
49 Gilbert Duclos-Lassalle 1954 Peugeot - Shell - Michelin + 1:36:51
50 Ángel Camarillo 1959 Zor - Gemeaz + 1:37:34
51 Francois Lemarchand 1960 Fagor + 1:38:46
52 Alexander Osipov - URSS + 1:40:33
53 Serguei Ermatchenko - URSS + 1:42:27
54 Claudio Corti 1955 Supermercati Brianzoli - Allegro + 1:43:26
55 Miguel Ángel Iglesias 1961 Kelme - Merckx + 1:47:05
56 Francisco Espinosa Sempere 1962 Dormilon + 1:48:21
57 Jacinto Paulinho Coelho 1953 Lousa - Trinaranjus - Akai + 1:49:32
58 Jesus Rodriguez Rodriguez 1960 Dormilon + 1:50:08
59 Jose-Maria Gonzalez Barcala 1959 Teka + 1:50:11
60 Jose Rafael Garcia Martinez 1961 Dormilon + 1:52:48
61 Guillermo Arenas Reyes 1963 Reynolds + 1:52:57
62 Angel Sarrapio 1959 Teka + 1:56:26
63 Isidro Juarez 1958 Huesco - Motta + 1:56:34
64 Jesus-Ignacio Alonso Ortega 1961 Zor - Gemeaz + 1:57:18
65 Jon Koldo Urien Gomez 1959 Huesco - Motta + 1:58:02
66 Philppe Poissonier 1963 Skil - Sem - Kas + 1:58:25
67 Mathieu Hermans 1963 Orbea - GinMG - Seat + 1:58:31
68 Modesto Urrutibeazcoa Valencia 1959 Teka + 1:59:13
69 Jean-Claude Garde 1960 Skil - Sem - Kas + 2:00:14
70 Carlos Machin Rodriguez 1958 Huesco - Motta + 2:01:43
71 Vladimir Malakov - URSS + 2:02:22
72 Yury Barinov 1955 URSS + 2:05:16
73 Rene Martens 1955 Fagor + 2:07:32
74 Ronny Van Holen 1959 Safir - Van de Ven - Colnago + 2:09:01
75 Gianni Zola 1959 Supermercati Brianzoli - Allegro + 2:09:48
76 Nikolai Kosjakow - URSS + 2:10:06
77 Youri Perunovski - URSS + 2:10:38
78 Jesús Suárez Cuevas 1955 Huesco - Motta + 2:12:04
79 Juan-Maria Eguiarte Soalegui 1960 Huesco - Motta + 2:13:34
80 Luis Domingos Gabirro 1961 Lousa - Trinaranjus - Akai + 2:15:02
81 Alfons De Wolf 1956 Fagor + 2:15:11
82 Ricardo Zuniga 1957 Orbea - GinMG - Seat + 2:20:13
83 Antonio Ferretti 1957 Supermercati Brianzoli - Allegro + 2:22:12
84 Miguel Indurain 1964 Reynolds + 2:24:47
85 Javier Castellar Devis 1961 Kelme - Merckx + 2:25:29
86 Sabino Angoitia Gaztelu 1958 Huesco - Motta + 2:41:45
87 Francisco Caro Lozano 1961 Dormilon + 2:43:58
88 Guido Beyens 1955 Safir - Van de Ven - Colnago + 2:45:52
89 Juan-Alberto Reig Esteban 1950 Dormilon + 2:45:56
90 Mark Van Geel 1959 Safir - Van de Ven - Colnago + 2:49:20
91 Benjamin Carvalho Pereira 1960 Lousa - Trinaranjus - Akai + 2:56:07
92 Juan Martínez Oliver 1964 Dormilon + 2:56:14
93 Herman Frison 1961 Safir - Van de Ven - Colnago + 2:57:38
94 Noel Dejonckheere 1955 Teka + 2:59:41
95 Manuel Zeferino Ramos 1960 Zor - Gemeaz + 3:03:17
96 Francisco Cambils Ruiz 1960 Kelme - Merckx + 3:05:46
97 Eric Louvel 1962 Peugeot - Shell - Michelin + 3:09:13
98 Frédéric Brun 1957 Peugeot - Shell - Michelin + 3:11:57
99 Camilo Santos Ramos 1969 Dormilon + 3:27:53
100 Francisco Lopez Gonzalvo 1958 Kelme - Merckx + 3:32:53
101 Francis Castaing 1959 Peugeot - Shell - Michelin + 3:41:20
DNF Andrej Vedernikov 1959 URSS
DNF Antonio Agudelo 1959 Cafe de Colombia - Pilas Varta
DNF Rogelio Arango 1959 Cafe de Colombia - Pilas Varta
DNF Samuel Cabrera 1960 Cafe de Colombia - Pilas Varta
DNF Edgar Corredor 1960 Cafe de Colombia - Pilas Varta
DNF Alfonso Florez 1952 Cafe de Colombia - Pilas Varta
DNF Luis Herrera 1961 Cafe de Colombia - Pilas Varta
DNF Mariano Bayon Magdaleno 1960 Dormilon
DNF Ludo Loos 1955 Dormilon
DNF Jose Maria Moreno Ramirez 1960 Dormilon
DNF Jean-René Bernaudeau 1956 Fagor
DNF Jacques Bossis 1952 Fagor
DNF Pedro Muñoz 1958 Fagor
DNF Thierry Peloso 1960 Fagor
DNF Pol Verschuere 1955 Fagor
DNF Guillermo De La Peña 1959 Huesco - Motta
DNF Jaime Salva Lull 1962 Huesco - Motta
DNF Antonio Esparza 1962 Kelme - Merckx
DNF José Recio 1957 Kelme - Merckx
DNF Abel Cuelho 1952 Lousa - Trinaranjus - Akai
DNF Carlos Ferreira 1961 Lousa - Trinaranjus - Akai
DNF Carlos Marta Silva 1963 Lousa - Trinaranjus - Akai
DNF Joao-Battista Paulo Silva 1962 Lousa - Trinaranjus - Akai
DNF Adelino Teixeira 1954 Lousa - Trinaranjus - Akai
DNF Manuel Jorge Domínguez 1962 Orbea - GinMG - Seat
DNF Jeronimo Ibanez Escribano 1957 Orbea - GinMG - Seat
DNF Jaime Vilamajo Ipiens 1957 Orbea - GinMG - Seat
DNF Felipe Yanez De La Torre 1953 Orbea - GinMG - Seat
DNF Jos Alberts 1961 Panasonic - Raleigh
DNF Alexi Grewal 1960 Panasonic - Raleigh
DNF Bert Oosterbosch 1957 Panasonic - Raleigh
DNF Eddy Planckaert 1958 Panasonic - Raleigh
DNF Walter Planckaert 1948 Panasonic - Raleigh
DNF Steven Rooks 1960 Panasonic - Raleigh
DNF Bert Wekema 1956 Panasonic - Raleigh
DNF Peter Winnen 1957 Panasonic - Raleigh
DNF Régis Clère 1956 Peugeot - Shell - Michelin
DNF Dominique Lecrocq 1963 Peugeot - Shell - Michelin
DNF Sean Yates 1960 Peugeot - Shell - Michelin
DNF Enrique Aja 1960 Reynolds
DNF Luc Branckaerts 1962 Safir - Van de Ven - Colnago
DNF Patrick Cocquyt 1960 Safir - Van de Ven - Colnago
DNF Werner Devos 1957 Safir - Van de Ven - Colnago
DNF Marc Dierickx 1954 Safir - Van de Ven - Colnago
DNF Diederik Foubert 1961 Safir - Van de Ven - Colnago
DNF Patrick Verschueren 1962 Safir - Van de Ven - Colnago
DNF Rene Bittinger 1954 Skil - Sem - Kas
DNF Patrice Esnault 1961 Skil - Sem - Kas
DNF Guy Gallopin 1956 Skil - Sem - Kas
DNF Gaetano Baronchelli 1952 Supermercati Brianzoli - Allegro
DNF Gianbattista Baronchelli 1953 Supermercati Brianzoli - Allegro
DNF Antonio Bevilacqua 1957 Supermercati Brianzoli - Allegro
DNF Giovanni Bottoia 1962 Supermercati Brianzoli - Allegro
DNF Alfredo Chinetti 1949 Supermercati Brianzoli - Allegro
DNF Maurizio Colombo 1963 Supermercati Brianzoli - Allegro
DNF Giovanni Mantovani 1955 Supermercati Brianzoli - Allegro
DNF Jesus Blanco Villar 1963 Teka
DNF Pedro Luis Diaz Zabala 1962 Teka
DNF Michael Carter 1963 Xerox - Phila Lasers
DNF David Cech 1963 Xerox - Phila Lasers
DNF Andre Chappuis 1956 Xerox - Phila Lasers
DNF John Eustice 1955 Xerox - Phila Lasers
DNF Greg Gilmore 1962 Xerox - Phila Lasers
DNF Claude Michely 1959 Xerox - Phila Lasers
DNF Peter Moody 1960 Xerox - Phila Lasers
DNF Anthony Mortimer - Xerox - Phila Lasers
DNF Greg Saunders 1959 Xerox - Phila Lasers
DNF Rudi Weber 1958 Xerox - Phila Lasers
DNF Juan Fernandez 1957 Zor - Gemeaz

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Vuelta a España
Spain - April 23rd-12th
Classification SPP