Valle d'Aosta (U23) - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Onley Oscar Development Team DSM 5 03:45:41
2 Calzoni Walter Italy 1 + 22
3 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 38
4 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team + 01:30
5 Hollyman Mason Israel Cycling Academy + 03:24
6 Gloag Thomas Trinity Racing + 03:39
7 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 03:39
8 Poole Max Development Team DSM + 03:39
9 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 03:39
10 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 03:39
11 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 04:13
12 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 04:13
13 Raccani Simone Italy + 04:13
14 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 04:13
15 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 04:13
16 Rees Oliver Trinity Racing + 04:13
17 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 04:13
18 Ciuccarelli Riccardo Italy + 04:13
19 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:37
20 Del Toro Isaac A.R. Monex Pro Cycling Team + 04:58
21 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 04:58
22 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 04:58
23 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 04:58
24 Crescioli Ludovico Italy + 04:58
25 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 04:58
26 Rolland Brieuc Vendée U + 04:58
27 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 04:58
28 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 04:58
29 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 04:58
30 Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè + 04:58
31 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 05:12
32 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 05:28
33 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 05:54
34 Guernalec Victor Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 05:54
35 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 05:55
36 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 05:55
37 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 06:42
38 Fernandez Sinuhé Lizarte + 06:42
39 Droogmans Lars Basso Team Flanders + 07:23
40 Dominguez David EOLO-KOMETA U23 + 08:04
41 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 08:26
42 Drage Jack Hagens Berman Axeon + 08:37
43 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 08:37
44 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 08:45
45 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 09:39
46 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 09:39
47 Raviele Karim Team Colpack Ballan + 09:41
48 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 10:01
49 Betelli Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10:24
50 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 11:31
51 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 11:31
52 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 12:30
53 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 12:57
54 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 16:26
55 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 16:26
56 Castrillo Pablo Lizarte + 16:48
57 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 17:15
58 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 19:33
59 O'Connor Ronan Team Colpack Ballan + 20:19
60 Pattyn Steven Acrog - Tormans + 20:19
61 Wyseure Joran Alpecin-Deceuninck Development Team + 20:19
62 Van Asbroeck Maarten Basso Team Flanders + 20:19
63 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 20:19
64 De Vet Sander Basso Team Flanders + 20:19
65 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 20:19
66 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 20:19
67 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 20:19
68 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 20:19
69 Bilyi Maksym U.C.Monaco + 20:19
70 Sedzielewski Michal U.C.Monaco + 20:19
71 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 20:19
72 Porta Gabriele Italy + 20:19
73 Rouland Louis Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 20:19
74 Poelmans Bob Acrog - Tormans + 21:24
75 Cialone Alessio Vendée U + 21:24
76 Minoia Sebastiano EOLO-KOMETA U23 + 24:09
77 Khotulov Denys U.C.Monaco + 25:07
78 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 25:19
79 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 29:22
80 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 29:22
81 Tessiore Tommaso U.C.Monaco + 29:25
82 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 29:26
83 Kino Jan Elevate p/b Home Solution Soenens + 29:26
84 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 29:26
85 Johnson Cooper USA + 29:26
86 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 29:26
DNS Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team
DNF Porter Rudy Trinity Racing
DNF Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team
DNF Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team
DNF Beeckman Gauthier Acrog - Tormans
DNF Carrascosa Miller Pablo Lizarte
DNF Romeo Ivan Hagens Berman Axeon
DNF Flórez Frank Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
DNF Jimenez Dylan Lizarte
Pos Rider Team Time
1 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti 18:14:01
2 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 25
3 Raccani Simone Italy + 01:46
4 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 03:29
5 Ciuccarelli Riccardo Italy + 04:07
6 3 Poole Max Development Team DSM + 05:16
7 1 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 05:18
8 1 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 05:35
9 1 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 05:40
10 Rees Oliver Trinity Racing + 06:23
11 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 09:10
12 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 10:39
13 2 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 12:07
14 7 Onley Oscar Development Team DSM + 12:29
15 5 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 13:05
16 3 Fernandez Sinuhé Lizarte + 13:08
17 1 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 14:36
18 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 15:32
19 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 16:11
20 6 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 16:16
21 1 Crescioli Ludovico Italy + 17:29
22 3 Del Toro Isaac A.R. Monex Pro Cycling Team + 19:39
23 6 Calzoni Walter Italy + 20:37
24 7 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 21:27
25 1 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 22:37
26 1 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 22:49
27 4 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 28:35
28 2 Dominguez David EOLO-KOMETA U23 + 30:00
29 6 Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè + 30:43
30 3 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 31:31
31 8 Rouland Louis Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 34:01
32 5 Rolland Brieuc Vendée U + 34:35
33 7 Gloag Thomas Trinity Racing + 35:16
34 9 Hollyman Mason Israel Cycling Academy + 36:07
35 10 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 37:07
36 11 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 38:32
37 11 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 38:44
38 3 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 39:04
39 12 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team + 39:12
40 12 De Vet Sander Basso Team Flanders + 39:59
41 1 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 43:59
42 7 Drage Jack Hagens Berman Axeon + 44:22
43 17 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 44:29
44 6 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 44:32
45 7 Droogmans Lars Basso Team Flanders + 45:07
46 14 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 45:41
47 6 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 46:04
48 8 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 47:25
49 5 Castrillo Pablo Lizarte + 49:33
50 5 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 49:49
51 13 O'Connor Ronan Team Colpack Ballan + 50:17
52 5 Raviele Karim Team Colpack Ballan + 53:28
53 7 Pattyn Steven Acrog - Tormans + 53:38
54 10 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 59:16
55 1 Bilyi Maksym U.C.Monaco + 01:00:34
56 12 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 01:00:54
57 12 Betelli Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:01:59
58 Porta Gabriele Italy + 01:04:25
59 12 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:04:26
60 1 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 01:05:13
61 23 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 01:05:37
62 Wyseure Joran Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:06:04
63 20 Guernalec Victor Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:06:23
64 2 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 01:07:18
65 2 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 01:08:52
66 1 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 01:10:22
67 11 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:11:33
68 9 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 01:13:48
69 11 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 01:16:07
70 5 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:19:07
71 8 Sedzielewski Michal U.C.Monaco + 01:19:12
72 1 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 01:20:01
73 9 Van Asbroeck Maarten Basso Team Flanders + 01:20:26
74 11 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 01:21:12
75 1 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 01:24:29
76 10 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 01:25:50
77 4 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 01:29:07
78 9 Poelmans Bob Acrog - Tormans + 01:29:44
79 10 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 01:30:42
80 8 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 01:38:55
81 9 Minoia Sebastiano EOLO-KOMETA U23 + 01:39:15
82 9 Khotulov Denys U.C.Monaco + 01:41:22
83 9 Johnson Cooper USA + 01:47:09
84 11 Cialone Alessio Vendée U + 01:49:17
85 8 Kino Jan Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:50:36
86 10 Tessiore Tommaso U.C.Monaco + 01:58:36
Pos Team Time
1 Italy 54:59:46
2 Groupama-FDJ Conti + 12:51
3 Cycling Team Friuli ASD + 30:05
4 Hagens Berman Axeon + 32:02
5 Development Team DSM + 38:34
6 EOLO-KOMETA U23 + 49:42
7 Uno-X DARE Development Team + 01:01:11
8 Israel Cycling Academy + 01:04:50
9 Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01:13:15
10 Tirol KTM Cycling Team + 01:23:21
11 Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 01:36:33
12 Basso Team Flanders + 01:39:54
13 Astana Qazaqstan Development Team + 01:45:59
14 Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:57:54
15 Team Colpack Ballan + 02:11:54
16 Elevate p/b Home Solution Soenens + 02:37:14
17 U.C.Monaco + 03:43:25
18 EFC - L&R - AGS + 03:48:24

Information