Valle d'Aosta (U23) - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team 5 03:48:29
2 Milesi Lorenzo Development Team DSM 1 + 11
3 Gloag Thomas Trinity Racing + 32
4 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 49
5 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 01:28
6 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 02:19
7 Rees Oliver Trinity Racing + 02:19
8 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 02:19
9 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 02:19
10 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 02:19
11 Porter Rudy Trinity Racing + 02:19
12 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 02:19
13 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:19
14 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 02:19
15 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 02:19
16 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 02:19
17 Crescioli Ludovico Italy + 02:19
18 Poole Max Development Team DSM + 02:19
19 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 02:19
20 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 02:19
21 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:19
22 Pattyn Steven Acrog - Tormans + 02:19
23 Rolland Brieuc Vendée U + 02:19
24 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 02:19
25 Del Toro Isaac A.R. Monex Pro Cycling Team + 02:19
26 Raccani Simone Italy + 02:19
27 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 02:19
28 Rouland Louis Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:19
29 Dominguez David EOLO-KOMETA U23 + 02:19
30 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 02:19
31 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 02:19
32 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:19
33 Porta Gabriele Italy + 02:19
34 Zerai Nahom Team Qhubeka + 02:19
35 Hollyman Mason Israel Cycling Academy + 02:19
36 Ciuccarelli Riccardo Italy + 02:19
37 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 02:19
38 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 02:19
39 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 02:19
40 De Vet Sander Basso Team Flanders + 02:19
41 Fernandez Sinuhé Lizarte + 02:19
42 Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè + 02:19
43 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 02:19
44 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:19
45 Guernalec Victor Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:19
46 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 02:19
47 Castrillo Pablo Lizarte + 02:33
48 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 02:33
49 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 02:35
50 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 02:35
51 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 02:35
52 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team + 02:35
53 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 02:38
54 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 02:38
55 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 02:38
56 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 02:41
57 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 02:19
58 Droogmans Lars Basso Team Flanders + 03:23
59 Drage Jack Hagens Berman Axeon + 03:42
60 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 03:50
61 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 04:59
62 Wyseure Joran Alpecin-Deceuninck Development Team + 04:59
63 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 04:59
64 O'Connor Ronan Team Colpack Ballan + 05:43
65 Sedzielewski Michal U.C.Monaco + 05:43
66 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 05:47
67 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 05:47
68 Calzoni Walter Italy + 05:50
69 Bilyi Maksym U.C.Monaco + 06:53
70 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 07:27
71 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 07:27
72 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 07:27
73 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 07:27
74 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 07:27
75 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 07:27
76 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 07:27
77 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 07:27
78 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 07:27
79 Rinaldi Lorenzo Tudor Pro Cycling Team + 07:27
80 Jimenez Dylan Lizarte + 07:27
81 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 07:27
82 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 07:27
83 Betelli Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 07:27
84 Flórez Frank Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 07:27
85 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 07:27
86 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 07:27
87 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 07:31
88 Raviele Karim Team Colpack Ballan + 07:31
89 Onley Oscar Development Team DSM + 08:34
90 Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè + 09:10
91 Khotulov Denys U.C.Monaco + 10:27
92 Vercher Mattéo Vendée U + 11:24
93 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 16:47
94 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 17:02
95 Minoia Sebastiano EOLO-KOMETA U23 + 17:02
96 Poelmans Bob Acrog - Tormans + 17:11
97 Kino Jan Elevate p/b Home Solution Soenens + 17:11
98 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 18:21
99 Tessiore Tommaso U.C.Monaco + 20:17
100 Carrascosa Miller Pablo Lizarte + 20:17
101 Beeckman Gauthier Acrog - Tormans + 20:17
102 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 20:17
103 Cialone Alessio Vendée U + 20:17
104 Johnson Cooper USA + 20:20
105 Van Asbroeck Maarten Basso Team Flanders + 20:22
DSQ Van Den Borre Dylan EFC - L&R - AGS
DSQ Stedman Travis Team Qhubeka
DSQ Todome Yuhi EF Education-NIPPO Development Team
DSQ Haug Kieran USA
DNS Brun Nils Tudor Pro Cycling Team
DNS Donze Robin Tudor Pro Cycling Team
DNF Claeys Robbe Acrog - Tormans
DNF Devanne Antoine Vendée U
DNF Hendrikx Mees Alpecin-Deceuninck Development Team
DNF Vidts Obie Elevate p/b Home Solution Soenens
DNF Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè
DNF Calì Francesco Team Colpack Ballan
DNF Fernandez Ramon EOLO-KOMETA U23
DNF Hordijk Bart Development Team DSM
DNF Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè
DNF Mosca Raffaele Team Qhubeka
Pos Rider Team Time
1 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti 09:20:09
2 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 25
3 Raccani Simone Italy + 29
4 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 30
5 1 Porter Rudy Trinity Racing + 33
6 1 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 47
7 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 50
8 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 01:13
9 Ciuccarelli Riccardo Italy + 01:14
10 1 Rees Oliver Trinity Racing + 01:40
11 1 Zerai Nahom Team Qhubeka + 01:43
12 2 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team + 01:45
13 Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè + 01:55
14 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 02:09
15 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:12
16 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 02:25
17 1 Poole Max Development Team DSM + 02:35
18 1 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 02:35
19 1 Hollyman Mason Israel Cycling Academy + 02:51
20 4 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 02:52
21 2 Castrillo Pablo Lizarte + 02:53
22 1 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:56
23 1 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 03:17
24 1 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 03:42
25 Fernandez Sinuhé Lizarte + 04:24
26 Rouland Louis Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:27
27 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 04:40
28 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 04:59
29 1 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 05:58
30 1 Del Toro Isaac A.R. Monex Pro Cycling Team + 06:26
31 1 Crescioli Ludovico Italy + 06:37
32 3 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 07:27
33 10 Gloag Thomas Trinity Racing + 07:47
34 4 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 07:48
35 2 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 07:59
36 4 Porta Gabriele Italy + 08:09
37 11 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 08:45
38 2 Drage Jack Hagens Berman Axeon + 09:03
39 3 Droogmans Lars Basso Team Flanders + 09:56
40 14 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 10:23
41 6 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:00
42 13 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 11:00
43 6 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 11:07
44 6 Dominguez David EOLO-KOMETA U23 + 11:21
45 6 Calzoni Walter Italy + 11:34
46 5 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 11:44
47 5 De Vet Sander Basso Team Flanders + 12:04
48 14 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 12:05
49 3 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 13:19
50 6 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 14:24
51 10 Onley Oscar Development Team DSM + 14:28
52 8 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 15:20
53 16 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 16:49
54 1 Jimenez Dylan Lizarte + 17:16
55 6 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 17:41
56 2 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 17:42
57 2 Bilyi Maksym U.C.Monaco + 17:52
58 5 Wyseure Joran Alpecin-Deceuninck Development Team + 17:57
59 15 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 18:45
60 3 Betelli Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 19:13
61 15 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 19:29
62 2 Flórez Frank Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 20:02
63 17 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 20:30
64 18 Pattyn Steven Acrog - Tormans + 20:31
65 1 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 20:45
66 33 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 21:23
67 24 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 22:15
68 24 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 22:15
69 25 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 22:24
70 1 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 22:39
71 7 O'Connor Ronan Team Colpack Ballan + 22:55
72 1 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 23:16
73 13 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 23:19
74 22 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 23:23
75 4 Sedzielewski Michal U.C.Monaco + 23:34
76 1 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 23:40
77 4 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 23:59
78 1 Raviele Karim Team Colpack Ballan + 24:41
79 34 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 24:56
80 3 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 26:04
81 27 Guernalec Victor Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 26:10
82 27 Rolland Brieuc Vendée U + 27:11
83 7 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 27:25
84 11 Rinaldi Lorenzo Tudor Pro Cycling Team + 27:57
85 2 Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè + 28:39
86 13 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 29:34
87 14 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 29:34
88 15 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 30:12
89 26 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 30:28
90 16 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 30:35
91 21 Poelmans Bob Acrog - Tormans + 31:58
92 20 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 33:36
93 27 Carrascosa Miller Pablo Lizarte + 33:38
94 8 Vercher Mattéo Vendée U + 33:53
95 25 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 34:55
96 20 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 38:01
97 3 Minoia Sebastiano EOLO-KOMETA U23 + 39:09
98 16 Khotulov Denys U.C.Monaco + 39:53
99 6 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 40:16
100 3 Johnson Cooper USA + 41:56
101 11 Kino Jan Elevate p/b Home Solution Soenens + 43:32
102 5 Van Asbroeck Maarten Basso Team Flanders + 43:47
103 8 Beeckman Gauthier Acrog - Tormans + 46:22
104 13 Cialone Alessio Vendée U + 51:28
105 14 Tessiore Tommaso U.C.Monaco + 52:49

Information