Valle d'Aosta (U23) - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti 5 03:13:12
2 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team 1 + 27
3 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 29
4 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 35
5 Rees Oliver Trinity Racing + 58
6 Raccani Simone Italy + 01:20
7 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 01:20
8 Ciuccarelli Riccardo Italy + 01:20
9 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 01:22
10 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 01:22
11 Zerai Nahom Team Qhubeka + 01:22
12 Porter Rudy Trinity Racing + 01:22
13 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 01:30
14 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 01:32
15 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 01:48
16 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 01:48
17 Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè + 02:00
18 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 02:13
19 Dominguez David EOLO-KOMETA U23 + 02:13
20 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 02:14
21 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 02:14
22 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 02:14
23 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:14
24 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 02:14
25 Poole Max Development Team DSM + 02:14
26 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 02:14
27 Rouland Louis Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 02:14
28 Fernandez Sinuhé Lizarte + 02:14
29 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 02:19
30 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 02:19
31 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 02:19
32 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 02:26
33 Castrillo Pablo Lizarte + 02:32
34 Crescioli Ludovico Italy + 02:34
35 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 02:54
36 Droogmans Lars Basso Team Flanders + 03:03
37 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 03:07
38 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 04:46
39 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 04:46
40 Porta Gabriele Italy + 04:58
41 Hollyman Mason Israel Cycling Academy + 05:03
42 Calzoni Walter Italy + 05:03
43 Del Toro Isaac A.R. Monex Pro Cycling Team + 05:44
44 Drage Jack Hagens Berman Axeon + 05:46
45 Betelli Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 06:10
46 De Vet Sander Basso Team Flanders + 06:29
47 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 06:29
48 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 06:29
49 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 06:29
50 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 06:29
51 Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè + 06:29
52 Gloag Thomas Trinity Racing + 06:34
53 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 06:45
54 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 08:23
55 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 08:24
56 Poelmans Bob Acrog - Tormans + 08:29
57 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 08:39
58 Jimenez Dylan Lizarte + 08:39
59 Flórez Frank Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 08:39
60 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 08:39
61 Onley Oscar Development Team DSM + 09:04
62 Wyseure Joran Alpecin-Deceuninck Development Team + 10:18
63 Bilyi Maksym U.C.Monaco + 10:18
64 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 10:21
65 Vidts Obie Elevate p/b Home Solution Soenens + 10:21
66 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 10:21
67 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 10:21
68 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 10:21
69 Raviele Karim Team Colpack Ballan + 10:21
70 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 10:26
71 O'Connor Ronan Team Colpack Ballan + 12:34
72 Todome Yuhi EF Education-NIPPO Development Team + 12:34
73 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 12:34
74 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 12:34
75 Kino Jan Elevate p/b Home Solution Soenens + 12:34
76 Hendrikx Mees Alpecin-Deceuninck Development Team + 12:34
77 Minoia Sebastiano EOLO-KOMETA U23 + 12:34
78 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 12:34
79 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 12:34
80 Sedzielewski Michal U.C.Monaco + 12:34
81 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 12:34
82 Calì Francesco Team Colpack Ballan + 12:34
83 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 12:34
84 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 12:34
85 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 12:34
86 Van Den Borre Dylan EFC - L&R - AGS + 12:34
87 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 12:37
88 Rolland Brieuc Vendée U + 12:40
89 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 12:40
90 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 12:40
91 Fernandez Ramon EOLO-KOMETA U23 + 12:40
92 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 12:40
93 Carrascosa Miller Pablo Lizarte + 12:40
94 Vercher Mattéo Vendée U + 12:40
95 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 12:40
96 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 12:40
97 Pattyn Steven Acrog - Tormans + 12:40
98 Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè + 12:40
99 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 12:46
100 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 12:53
101 Rinaldi Lorenzo Tudor Pro Cycling Team + 13:05
102 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 13:05
103 Hordijk Bart Development Team DSM + 13:13
104 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 14:15
105 Claeys Robbe Acrog - Tormans + 14:56
106 Stedman Travis Team Qhubeka + 15:23
107 Haug Kieran USA + 16:10
108 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 16:19
109 Johnson Cooper USA + 16:19
110 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 16:19
111 Van Asbroeck Maarten Basso Team Flanders + 17:53
112 Beeckman Gauthier Acrog - Tormans + 18:14
113 Devanne Antoine Vendée U + 19:13
114 Guernalec Victor Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 19:13
115 Khotulov Denys U.C.Monaco + 19:53
116 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 21:01
117 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 21:01
118 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 21:02
119 Cialone Alessio Vendée U + 21:02
120 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 22:01
121 Tessiore Tommaso U.C.Monaco + 22:02
DNS Reinderink Pepijn Development Team DSM
DNS Paulus Milan Lotto Soudal U23
DNS Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23
DNF Zavala Leonardo A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Brennsæter Trym EF Education-NIPPO Development Team
DNF Barbosa Diogo Hagens Berman Axeon
DNF Van Raemdonck Cedric Lotto Soudal U23
DNF Gomez Gomez Camilo Andres Trinity Racing
DNF McCambridge Kevin Trinity Racing
DNF Klein Tobias USA
DNF Scott Jared USA
DNF Wienke Brooks USA
DNF Marcerou Nicola Vendée U
Pos Rider Team Time
1 1 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti 05:29:21
2 2 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 25
3 3 Raccani Simone Italy + 29
4 7 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 30
5 2 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 31
6 2 Porter Rudy Trinity Racing + 33
7 8 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 50
8 5 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 01:13
9 Ciuccarelli Riccardo Italy + 01:14
10 18 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team + 01:29
11 11 Rees Oliver Trinity Racing + 01:40
12 6 Zerai Nahom Team Qhubeka + 01:43
13 3 Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè + 01:55
14 3 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 02:09
15 11 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:12
16 2 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 02:25
17 1 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 02:35
18 1 Poole Max Development Team DSM + 02:35
19 6 Castrillo Pablo Lizarte + 02:39
20 19 Hollyman Mason Israel Cycling Academy + 02:51
21 2 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:56
22 3 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 03:01
23 6 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 03:42
24 11 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 03:43
25 8 Fernandez Sinuhé Lizarte + 04:24
26 10 Rouland Louis Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:27
27 11 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 04:40
28 9 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 04:40
29 35 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 05:52
30 20 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 05:58
31 10 Del Toro Isaac A.R. Monex Pro Cycling Team + 06:26
32 21 Crescioli Ludovico Italy + 06:37
33 2 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 06:40
34 17 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 06:57
35 11 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 07:11
36 6 Drage Jack Hagens Berman Axeon + 07:40
37 10 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 07:45
38 21 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 07:48
39 3 Calzoni Walter Italy + 08:03
40 4 Porta Gabriele Italy + 08:09
41 36 Onley Oscar Development Team DSM + 08:13
42 20 Droogmans Lars Basso Team Flanders + 08:52
43 2 Gloag Thomas Trinity Racing + 09:34
44 4 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 10:12
45 33 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 10:28
46 19 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 10:39
47 32 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 11:00
48 28 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 11:04
49 35 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 11:07
50 43 Dominguez David EOLO-KOMETA U23 + 11:21
51 47 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 11:22
52 8 De Vet Sander Basso Team Flanders + 12:04
53 7 Jimenez Dylan Lizarte + 12:08
54 20 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 12:31
55 15 Bilyi Maksym U.C.Monaco + 13:18
56 15 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 14:05
57 24 Betelli Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 14:05
58 3 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 14:14
59 27 Hendrikx Mees Alpecin-Deceuninck Development Team + 14:29
60 7 Flórez Frank Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 14:54
61 22 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 15:01
62 7 Vidts Obie Elevate p/b Home Solution Soenens + 15:11
63 7 Wyseure Joran Alpecin-Deceuninck Development Team + 15:17
64 24 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 15:37
65 31 Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè + 15:37
66 23 Carrascosa Miller Pablo Lizarte + 15:40
67 22 Hordijk Bart Development Team DSM + 16:30
68 19 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 16:48
69 15 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 16:49
70 13 Poelmans Bob Acrog - Tormans + 17:06
71 18 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 17:31
72 15 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 17:34
73 15 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 18:08
74 11 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 18:26
75 9 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 18:32
76 19 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 19:29
77 20 Raviele Karim Team Colpack Ballan + 19:29
78 10 O'Connor Ronan Team Colpack Ballan + 19:31
79 7 Sedzielewski Michal U.C.Monaco + 20:10
80 5 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 20:30
81 36 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 20:31
82 5 Pattyn Steven Acrog - Tormans + 20:31
83 42 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 20:56
84 7 Todome Yuhi EF Education-NIPPO Development Team + 21:42
85 9 Fernandez Ramon EOLO-KOMETA U23 + 21:48
86 13 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 21:48
87 14 Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè + 21:48
88 2 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 22:01
89 15 Calì Francesco Team Colpack Ballan + 22:09
90 31 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 22:13
91 11 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 22:15
92 11 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 22:15
93 12 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 22:18
94 14 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 22:24
95 11 Rinaldi Lorenzo Tudor Pro Cycling Team + 22:49
96 10 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 23:23
97 24 Johnson Cooper USA + 23:55
98 18 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 24:14
99 20 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 24:26
100 15 Minoia Sebastiano EOLO-KOMETA U23 + 24:26
101 19 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 24:26
102 20 Vercher Mattéo Vendée U + 24:48
103 21 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 25:04
104 5 Claeys Robbe Acrog - Tormans + 25:06
105 21 Van Den Borre Dylan EFC - L&R - AGS + 25:22
106 6 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 25:27
107 31 Van Asbroeck Maarten Basso Team Flanders + 25:44
108 39 Guernalec Victor Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 26:10
109 21 Rolland Brieuc Vendée U + 27:11
110 6 Stedman Travis Team Qhubeka + 27:15
111 1 Beeckman Gauthier Acrog - Tormans + 28:24
112 19 Kino Jan Elevate p/b Home Solution Soenens + 28:40
113 15 Haug Kieran USA + 29:05
114 1 Khotulov Denys U.C.Monaco + 31:45
115 3 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 31:58
116 2 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 32:53
117 6 Cialone Alessio Vendée U + 33:30
118 4 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 33:53
119 8 Tessiore Tommaso U.C.Monaco + 34:51
120 9 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 34:55
121 12 Devanne Antoine Vendée U + 36:06

Information