Valle d'Aosta (U23) - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Hollyman Mason Israel Cycling Academy 5 02:13:57
2 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti 1 + 52
3 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 01:11
4 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 01:15
5 Onley Oscar Development Team DSM + 01:21
6 Raccani Simone Italy + 01:21
7 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 01:21
8 Porter Rudy Trinity Racing + 01:23
9 Ciuccarelli Riccardo Italy + 02:06
10 Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè + 02:07
11 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 02:07
12 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 02:19
13 Castrillo Pablo Lizarte + 02:19
14 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 02:24
15 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 02:33
16 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 02:33
17 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 02:33
18 Zerai Nahom Team Qhubeka + 02:33
19 Poole Max Development Team DSM + 02:33
20 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 02:50
21 Del Toro Isaac A.R. Monex Pro Cycling Team + 02:54
22 Rees Oliver Trinity Racing + 02:54
23 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:54
24 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 02:54
25 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 02:54
26 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:54
27 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 03:12
28 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team + 03:14
29 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 04:06
30 Drage Jack Hagens Berman Axeon + 04:06
31 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 04:06
32 Hendrikx Mees Alpecin-Deceuninck Development Team + 04:07
33 Fernandez Sinuhé Lizarte + 04:22
34 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 04:22
35 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 04:23
36 Rouland Louis Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:25
37 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 04:26
38 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 04:33
39 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 04:33
40 Bilyi Maksym U.C.Monaco + 05:12
41 Gloag Thomas Trinity Racing + 05:12
42 Calzoni Walter Italy + 05:12
43 Carrascosa Miller Pablo Lizarte + 05:12
44 Porta Gabriele Italy + 05:23
45 Hordijk Bart Development Team DSM + 05:29
46 Jimenez Dylan Lizarte + 05:41
47 Reinderink Pepijn Development Team DSM + 05:55
48 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 05:55
49 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 05:55
50 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 05:56
51 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 06:15
52 Scott Jared USA + 06:15
53 Crescioli Ludovico Italy + 06:15
54 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 06:15
55 Vidts Obie Elevate p/b Home Solution Soenens + 07:02
56 Wyseure Joran Alpecin-Deceuninck Development Team + 07:11
57 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 07:12
58 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 07:46
59 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 07:46
60 De Vet Sander Basso Team Flanders + 07:47
61 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 07:47
62 Droogmans Lars Basso Team Flanders + 08:01
63 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 08:04
64 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 08:04
65 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 08:05
66 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 08:07
67 Flórez Frank Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 08:27
68 O'Connor Ronan Team Colpack Ballan + 09:09
69 Guernalec Victor Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 09:09
70 Klein Tobias USA + 09:33
71 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 09:48
72 Sedzielewski Michal U.C.Monaco + 09:48
73 Johnson Cooper USA + 09:48
74 Wienke Brooks USA + 10:00
75 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10:02
76 Van Asbroeck Maarten Basso Team Flanders + 10:03
77 Pattyn Steven Acrog - Tormans + 10:03
78 Van Raemdonck Cedric Lotto Soudal U23 + 10:04
79 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10:05
80 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 10:07
81 Betelli Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10:07
82 McCambridge Kevin Trinity Racing + 10:10
83 Poelmans Bob Acrog - Tormans + 10:49
84 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 11:00
85 Brennsæter Trym EF Education-NIPPO Development Team + 11:11
86 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 11:20
87 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 11:20
88 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 11:20
89 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 11:20
90 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 11:20
91 Todome Yuhi EF Education-NIPPO Development Team + 11:20
92 Barbosa Diogo Hagens Berman Axeon + 11:20
93 Dominguez David EOLO-KOMETA U23 + 11:20
94 Fernandez Ramon EOLO-KOMETA U23 + 11:20
95 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 11:20
96 Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè + 11:20
97 Raviele Karim Team Colpack Ballan + 11:20
98 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 11:20
99 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 11:20
100 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 11:20
101 Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè + 11:20
102 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 11:47
103 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 11:47
104 Calì Francesco Team Colpack Ballan + 11:47
105 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:56
106 Rinaldi Lorenzo Tudor Pro Cycling Team + 11:56
107 Zavala Leonardo A.R. Monex Pro Cycling Team + 12:02
108 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 12:02
109 Claeys Robbe Acrog - Tormans + 12:22
110 Beeckman Gauthier Acrog - Tormans + 12:22
111 Gomez Gomez Camilo Andres Trinity Racing + 12:43
112 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 13:08
113 Khotulov Denys U.C.Monaco + 14:04
114 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 14:04
115 Minoia Sebastiano EOLO-KOMETA U23 + 14:04
116 Stedman Travis Team Qhubeka + 14:04
117 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 14:04
118 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 14:04
119 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 14:04
120 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 14:04
121 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 14:04
122 Vercher Mattéo Vendée U + 14:20
123 Cialone Alessio Vendée U + 14:40
124 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 14:42
125 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 14:44
126 Van Den Borre Dylan EFC - L&R - AGS + 15:00
127 Tessiore Tommaso U.C.Monaco + 15:01
128 Haug Kieran USA + 15:07
129 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 16:06
130 Rolland Brieuc Vendée U + 16:43
131 Kino Jan Elevate p/b Home Solution Soenens + 18:18
132 Marcerou Nicola Vendée U + 18:48
133 Devanne Antoine Vendée U + 19:05
134 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 20:15
OOT Tsuda Yugi EF Education-NIPPO Development Team
OOT Baroni Alessandro Team Colpack Ballan
OOT Rico Cristian Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
OOT Hörandtner Moritz Tirol KTM Cycling Team
OOT Ruvalcaba Reyes David A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Gutierrez Gonzalez Jorge Lizarte
DNF Pedersen Eric U.C.Monaco
DNF Camarena Bruno A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Garcia Carlos Alfonso A.R. Monex Pro Cycling Team
Pos Rider Team Time
1 Hollyman Mason Israel Cycling Academy 02:13:57
2 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 52
3 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 01:11
4 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 01:15
5 Onley Oscar Development Team DSM + 01:21
6 Raccani Simone Italy + 01:21
7 Berhe Welay EF Education-NIPPO Development Team + 01:21
8 Porter Rudy Trinity Racing + 01:23
9 Ciuccarelli Riccardo Italy + 02:06
10 Tolio Alex Bardiani CSF Faizanè + 02:07
11 Pickering Finlay Groupama-FDJ Conti + 02:07
12 Paleni Enzo Groupama-FDJ Conti + 02:19
13 Castrillo Pablo Lizarte + 02:19
14 Stockwell Oliver Cycling Team Friuli ASD + 02:24
15 Frigo Marco Israel Cycling Academy + 02:33
16 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 02:33
17 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 02:33
18 Zerai Nahom Team Qhubeka + 02:33
19 Poole Max Development Team DSM + 02:33
20 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 02:50
21 Del Toro Isaac A.R. Monex Pro Cycling Team + 02:54
22 Rees Oliver Trinity Racing + 02:54
23 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:54
24 Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team + 02:54
25 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 02:54
26 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:54
27 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 03:12
28 Vacek Karel Tirol KTM Cycling Team + 03:14
29 Verstrynge Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team + 04:06
30 Drage Jack Hagens Berman Axeon + 04:06
31 Vandenstorme Dylan EFC - L&R - AGS + 04:06
32 Hendrikx Mees Alpecin-Deceuninck Development Team + 04:07
33 Fernandez Sinuhé Lizarte + 04:22
34 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 04:22
35 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 04:23
36 Rouland Louis Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 04:25
37 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 04:26
38 Brouwers Emile Basso Team Flanders + 04:33
39 Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team + 04:33
40 Bilyi Maksym U.C.Monaco + 05:12
41 Gloag Thomas Trinity Racing + 05:12
42 Calzoni Walter Italy + 05:12
43 Carrascosa Miller Pablo Lizarte + 05:12
44 Porta Gabriele Italy + 05:23
45 Hordijk Bart Development Team DSM + 05:29
46 Jimenez Dylan Lizarte + 05:41
47 Reinderink Pepijn Development Team DSM + 05:55
48 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 05:55
49 Brun Nils Tudor Pro Cycling Team + 05:55
50 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 05:56
51 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 06:15
52 Scott Jared USA + 06:15
53 Crescioli Ludovico Italy + 06:15
54 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 06:15
55 Vidts Obie Elevate p/b Home Solution Soenens + 07:02
56 Wyseure Joran Alpecin-Deceuninck Development Team + 07:11
57 Thonnon Senne EFC - L&R - AGS + 07:12
58 Nuytten Michiel EFC - L&R - AGS + 07:46
59 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 07:46
60 De Vet Sander Basso Team Flanders + 07:47
61 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 07:47
62 Droogmans Lars Basso Team Flanders + 08:01
63 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 08:04
64 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 08:04
65 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 08:05
66 Bogna Alex Alpecin-Deceuninck Development Team + 08:07
67 Flórez Frank Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 08:27
68 O'Connor Ronan Team Colpack Ballan + 09:09
69 Guernalec Victor Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 09:09
70 Klein Tobias USA + 09:33
71 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 09:48
72 Sedzielewski Michal U.C.Monaco + 09:48
73 Johnson Cooper USA + 09:48
74 Wienke Brooks USA + 10:00
75 Degache Théo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10:02
76 Van Asbroeck Maarten Basso Team Flanders + 10:03
77 Pattyn Steven Acrog - Tormans + 10:03
78 Van Raemdonck Cedric Lotto Soudal U23 + 10:04
79 Paige Charlie Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10:05
80 Donze Robin Tudor Pro Cycling Team + 10:07
81 Betelli Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 10:07
82 McCambridge Kevin Trinity Racing + 10:10
83 Poelmans Bob Acrog - Tormans + 10:49
84 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 11:00
85 Brennsæter Trym EF Education-NIPPO Development Team + 11:11
86 Naudts Thomas EFC - L&R - AGS + 11:20
87 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 11:20
88 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 11:20
89 Claeys Arno Elevate p/b Home Solution Soenens + 11:20
90 Mosca Raffaele Team Qhubeka + 11:20
91 Todome Yuhi EF Education-NIPPO Development Team + 11:20
92 Barbosa Diogo Hagens Berman Axeon + 11:20
93 Dominguez David EOLO-KOMETA U23 + 11:20
94 Fernandez Ramon EOLO-KOMETA U23 + 11:20
95 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 11:20
96 Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè + 11:20
97 Raviele Karim Team Colpack Ballan + 11:20
98 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 11:20
99 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 11:20
100 Bögli Jonathan EF Education-NIPPO Development Team + 11:20
101 Martinelli Alessio Bardiani CSF Faizanè + 11:20
102 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 11:47
103 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 11:47
104 Calì Francesco Team Colpack Ballan + 11:47
105 Belmans Lennert Alpecin-Deceuninck Development Team + 11:56
106 Rinaldi Lorenzo Tudor Pro Cycling Team + 11:56
107 Zavala Leonardo A.R. Monex Pro Cycling Team + 12:02
108 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 12:02
109 Claeys Robbe Acrog - Tormans + 12:22
110 Beeckman Gauthier Acrog - Tormans + 12:22
111 Gomez Gomez Camilo Andres Trinity Racing + 12:43
112 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 13:08
113 Khotulov Denys U.C.Monaco + 14:04
114 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 14:04
115 Minoia Sebastiano EOLO-KOMETA U23 + 14:04
116 Stedman Travis Team Qhubeka + 14:04
117 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 14:04
118 Weinberg Roy Israel Cycling Academy + 14:04
119 Gebrehiwet Efrem Team Qhubeka + 14:04
120 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 14:04
121 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 14:04
122 Vercher Mattéo Vendée U + 14:20
123 Cialone Alessio Vendée U + 14:40
124 De Clerck Seppe Basso Team Flanders + 14:42
125 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 14:44
126 Van Den Borre Dylan EFC - L&R - AGS + 15:00
127 Tessiore Tommaso U.C.Monaco + 15:01
128 Haug Kieran USA + 15:07
129 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 16:06
130 Rolland Brieuc Vendée U + 16:43
131 Kino Jan Elevate p/b Home Solution Soenens + 18:18
132 Marcerou Nicola Vendée U + 18:48
133 Devanne Antoine Vendée U + 19:05
134 Paulus Milan Lotto Soudal U23 + 20:15

Information