Valle d'Aosta (U23) - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team 04:30:515
02 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 03:411
03 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 03:44
04 Yaël Joalland C.C.Etupes + 04:08
05 Maxime Richard C.C.Etupes + 04:08
06 Pau Miquel Delgado Lizarte + 04:15
07 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 04:42
08 Jenno Berckmoes Home Solution-Soenens + 05:51
09 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 06:18
10 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 07:37
11 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 07:37
12 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 07:37
13 Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro + 07:37
14 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 07:37
15 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 07:37
16 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 07:37
17 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 07:37
18 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 07:37
19 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 07:37
20 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 07:37
21 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 07:37
22 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 07:37
23 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 07:41
24 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 07:43
25 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 07:52
26 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 07:52
27 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 08:00
28 Arno Debeir Basso Team Flanders + 08:03
29 Marco Frigo SEG Racing Academy + 08:05
30 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 08:08
31 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 08:15
32 Igor Arrieta Lizarte + 08:39
33 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 09:04
34 Sergey Kurianov Gazprom-RusVelo U23 + 09:04
35 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 09:04
36 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 09:04
37 Sean Flynn SEG Racing Academy + 09:48
38 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 10:51
39 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 11:23
40 Rémi Capron Cogeas -Sogecoma-Akros + 14:55
41 Edgar Cadena A.R. Monex Pro Cycling Team + 15:07
42 Rudy Porter Trinity Racing + 15:07
43 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 15:07
44 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 15:07
45 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 15:33
46 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 15:45
47 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 18:11
48 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 19:29
49 Milan Paulus SEG Racing Academy + 20:15
50 Mattia Guasco Team Qhubeka + 20:15
51 Arthur De Jaeger Home Solution-Soenens + 20:15
52 Arne Baers Acrog - Tormans + 20:15
53 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 20:15
54 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 20:15
55 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 20:15
56 Elias Maris Basso Team Flanders + 20:15
57 Mikel Retegi Lizarte + 20:44
58 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 20:56
59 Lorenz Van De Wynkele Home Solution-Soenens + 21:32
60 Federico Fumagalli V.C.Mendrisio + 21:33
61 Oscar Onley Development Team DSM + 21:44
62 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 21:44
63 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 24:05
64 Nicola Plebani Team Colpack Ballan + 24:05
65 Robin Orins Acrog - Tormans + 24:05
66 Emiel Verstrynge Acrog - Tormans + 24:05
67 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 24:05
68 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 24:08
69 Arne Bauters Basso Team Flanders + 24:08
70 Oliver Rees Trinity Racing + 24:08
71 Joran Wyseure Acrog - Tormans + 24:08
72 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 24:20
73 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 24:20
DNF Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF Henri Vandenabeele Development Team DSM
DNF Thomas Naudts EFC - L&R - Vulsteke
DNF Alex Vandenbulcke EFC - L&R - Vulsteke
DNF Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro
DNF Ramses Debruyne Lotto Soudal U23
DNF Sergio Meris Team Colpack Ballan
DNF Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT
DNF Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT
DNF Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio
DNF Mattias Nordal V.C.Mendrisio
DNF Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac
Pos Rider Team Time
01 - Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti 12:53:38
02 - Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 01:57
03 - Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 03:28
04 - Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 04:05
05 1 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 05:15
06 1 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 05:29
07 1 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 05:43
08 3 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 05:44
09 1 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 08:52
10 4 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 08:56
11 2 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 09:51
12 1 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 12:05
13 2 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 12:41
14 1 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 13:16
15 1 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 14:16
16 1 Igor Arrieta Lizarte + 15:28
17 2 Sergey Kurianov Gazprom-RusVelo U23 + 19:15
18 5 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 20:25
19 2 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 20:30
20 7 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 26:49
21 7 Marco Frigo SEG Racing Academy + 27:12
22 7 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 27:56
23 11 Yaël Joalland C.C.Etupes + 28:33
24 2 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 29:42
25 8 Jenno Berckmoes Home Solution-Soenens + 30:13
26 16 Maxime Richard C.C.Etupes + 31:17
27 22 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 31:17
28 8 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 33:44
29 15 Pau Miquel Delgado Lizarte + 34:01
30 20 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 35:22
31 6 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 35:33
32 11 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 37:10
33 1 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 38:31
34 12 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 39:09
35 - Rudy Porter Trinity Racing + 39:49
36 2 Rémi Capron Cogeas -Sogecoma-Akros + 40:37
37 14 Arno Debeir Basso Team Flanders + 40:52
38 18 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 42:14
39 18 Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro + 42:28
40 14 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 42:59
41 11 Sean Flynn SEG Racing Academy + 43:22
42 12 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 45:35
43 19 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 47:20
44 30 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 47:49
45 8 Edgar Cadena A.R. Monex Pro Cycling Team + 48:50
46 9 Joran Wyseure Acrog - Tormans + 49:48
47 1 Arthur De Jaeger Home Solution-Soenens + 50:33
48 9 Robin Orins Acrog - Tormans + 50:51
49 9 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 51:06
50 20 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 53:30
51 6 Arne Bauters Basso Team Flanders + 53:56
52 5 Emiel Verstrynge Acrog - Tormans + 54:22
53 2 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 54:43
54 4 Mikel Retegi Lizarte + 55:58
55 5 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 55:58
56 5 Milan Paulus SEG Racing Academy + 56:44
57 21 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 57:14
58 11 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 57:23
59 7 Arne Baers Acrog - Tormans + 57:35
60 7 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 58:41
61 4 Lorenz Van De Wynkele Home Solution-Soenens + 58:51
62 9 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 59:01
63 21 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 59:47
64 5 Oliver Rees Trinity Racing + 59:51
65 8 Mattia Guasco Team Qhubeka + 01:00:02
66 3 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 01:00:35
67 5 Federico Fumagalli V.C.Mendrisio + 01:00:46
68 - Nicola Plebani Team Colpack Ballan + 01:01:51
69 11 Elias Maris Basso Team Flanders + 01:02:47
70 7 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 01:02:48
71 11 Oscar Onley Development Team DSM + 01:06:12
72 9 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 01:07:27
73 12 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 01:09:54
Pos Team Time
01 Tirol KTM Cycling Team 39:20:54
02 Team Colpack Ballan + 11:27
03 Groupama-FDJ Conti + 12:12
04 Uno-X DARE DT + 19:38
05 Development Team DSM + 24:35
06 Lizarte + 27:48
07 Cycling Team Friuli ASD + 45:08
08 C.C.Etupes + 49:17
09 Team Qhubeka + 59:29
10 Iseo - Rime - Carnovali + 01:01:55
11 SEG Racing Academy + 01:14:03
12 Basso Team Flanders + 01:32:24
13 Home Solution-Soenens + 01:39:37
14 Acrog - Tormans + 01:49:42
Information
Nation Italy
Date 18th July
Where Fénis -> Cogne
What 3rd stage
Distance 149 km
Other
Embed Results