Valle d'Aosta (U23) - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Gianmarco Garofoli Development Team DSM 04:56:505
02 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 01:311
03 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 01:34
04 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 01:40
05 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 02:39
06 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 03:46
07 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 04:45
08 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 04:45
09 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 04:57
10 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 05:35
11 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 05:35
12 Igor Arrieta Lizarte + 05:58
13 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 06:09
14 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 06:41
15 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 08:09
16 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 08:57
17 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 09:11
18 Sergey Kurianov Gazprom-RusVelo U23 + 09:20
19 Marco Frigo SEG Racing Academy + 09:48
20 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 12:56
21 Thomas Naudts EFC - L&R - Vulsteke + 13:23
22 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 13:25
23 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 14:29
24 Arno Debeir Basso Team Flanders + 15:18
25 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 17:59
26 Pau Miquel Delgado Lizarte + 18:16
27 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 18:16
28 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 18:18
29 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 19:43
30 Rudy Porter Trinity Racing + 19:43
31 Edgar Cadena A.R. Monex Pro Cycling Team + 19:43
32 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 19:50
33 Nicola Plebani Team Colpack Ballan + 19:50
34 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 19:55
35 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 22:50
36 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 24:15
37 Sean Flynn SEG Racing Academy + 24:15
38 Rémi Capron Cogeas -Sogecoma-Akros + 24:15
39 Lorenz Van De Wynkele Home Solution-Soenens + 25:14
40 Oscar Onley Development Team DSM + 25:14
41 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 25:18
42 Emiel Verstrynge Acrog - Tormans + 25:18
43 Arne Baers Acrog - Tormans + 25:44
44 Robin Orins Acrog - Tormans + 25:55
45 Jenno Berckmoes Home Solution-Soenens + 25:55
46 Mikel Retegi Lizarte + 25:55
47 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 25:55
48 Arthur De Jaeger Home Solution-Soenens + 25:55
49 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 25:55
50 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 25:55
51 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 26:18
52 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 26:18
53 Arne Bauters Basso Team Flanders + 26:18
54 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 26:18
55 Maxime Richard C.C.Etupes + 26:18
56 Yaël Joalland C.C.Etupes + 26:18
57 Federico Fumagalli V.C.Mendrisio + 26:18
58 Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro + 26:18
59 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 26:18
60 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 26:18
61 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 26:18
62 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 26:22
63 Milan Paulus SEG Racing Academy + 27:10
64 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 27:10
65 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 27:10
66 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 27:10
67 Joran Wyseure Acrog - Tormans + 27:10
68 Oliver Rees Trinity Racing + 27:10
69 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 27:10
70 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 27:10
71 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 27:10
72 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 27:10
73 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 27:29
74 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 27:29
75 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 27:31
76 Mattia Guasco Team Qhubeka + 27:36
77 Alex Vandenbulcke EFC - L&R - Vulsteke + 28:35
78 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 28:38
79 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 28:38
80 Elias Maris Basso Team Flanders + 28:38
81 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 28:38
82 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 28:38
83 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 29:33
84 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 30:47
85 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 30:54
86 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 30:54
DNF Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23
DNF Miguel Arroyo A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Zak Coleman Acrog - Tormans
DNF Kamiel Bonneu Basso Team Flanders
DNF William Junior Lecerf C.C.Etupes
DNF Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Raul Lopez Franco Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Duvián Galvis Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Thomas Clapasson Cogeas -Sogecoma-Akros
DNF Siebe Roesems EFC - L&R - Vulsteke
DNF Andrea Montoli Kometa U23
DNF Alvaro Garcia Villegas Kometa U23
DNF Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23
DNF Steven Pattyn Lotto Soudal U23
DNF Harrison Wood SEG Racing Academy
DNF Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus
DNF Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus
DNF Leon Eduard Brescher Team Lotto - Kern Haus
DNF Doriand Percrule Novo Nordisk Development
DNF Max Walker Trinity Racing
DNF Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio
DNF Axel Laurance V.C.Pays de Loudéac
DNF Malo Stevant V.C.Pays de Loudéac
Pos Rider Team Time
01 1 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti 08:15:10
02 11 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 01:57
03 7 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 03:28
04 - Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 04:05
05 3 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 04:17
06 17 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 05:15
07 1 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 05:29
08 3 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 05:43
09 17 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 09:51
10 15 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 11:47
11 9 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 11:50
12 9 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 12:16
13 9 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 12:38
14 4 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 12:52
15 19 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 14:00
16 28 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 14:10
17 20 Igor Arrieta Lizarte + 14:26
18 1 Thomas Naudts EFC - L&R - Vulsteke + 17:04
19 23 Sergey Kurianov Gazprom-RusVelo U23 + 17:48
20 40 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 18:49
21 6 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 20:15
22 8 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 20:17
23 6 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 20:25
24 19 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 22:10
25 24 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 24:59
26 5 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 25:56
27 8 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 26:26
28 38 Marco Frigo SEG Racing Academy + 26:44
29 5 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 27:56
30 18 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 29:07
31 10 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 29:59
32 5 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 31:01
33 3 Jenno Berckmoes Home Solution-Soenens + 31:59
34 6 Yaël Joalland C.C.Etupes + 32:02
35 16 Rudy Porter Trinity Racing + 32:19
36 48 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 33:13
37 5 Joran Wyseure Acrog - Tormans + 33:17
38 7 Rémi Capron Cogeas -Sogecoma-Akros + 33:19
39 2 Robin Orins Acrog - Tormans + 34:23
40 - Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 34:23
41 8 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 34:33
42 4 Maxime Richard C.C.Etupes + 34:46
43 7 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 37:06
44 34 Pau Miquel Delgado Lizarte + 37:23
45 1 Arne Bauters Basso Team Flanders + 37:25
46 27 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 37:42
47 6 Emiel Verstrynge Acrog - Tormans + 37:54
48 1 Arthur De Jaeger Home Solution-Soenens + 37:55
49 3 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 38:54
50 7 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 39:15
51 50 Arno Debeir Basso Team Flanders + 40:26
52 13 Sean Flynn SEG Racing Academy + 41:11
53 40 Edgar Cadena A.R. Monex Pro Cycling Team + 41:20
54 40 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 41:32
55 3 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 42:05
56 8 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 42:14
57 2 Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro + 42:28
58 9 Mikel Retegi Lizarte + 42:51
59 3 Oliver Rees Trinity Racing + 43:20
60 3 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 43:20
61 2 Milan Paulus SEG Racing Academy + 44:06
62 9 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 44:06
63 9 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 44:07
64 6 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 44:25
65 17 Lorenz Van De Wynkele Home Solution-Soenens + 44:56
66 15 Arne Baers Acrog - Tormans + 44:57
67 10 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 45:22
68 36 Nicola Plebani Team Colpack Ballan + 45:23
69 10 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 45:31
70 2 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 45:34
71 9 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 46:23
72 13 Federico Fumagalli V.C.Mendrisio + 46:50
73 10 Mattia Guasco Team Qhubeka + 47:24
74 17 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 47:49
75 14 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 47:49
76 7 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 47:50
77 13 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 48:41
78 14 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 49:06
79 3 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 49:16
80 7 Elias Maris Basso Team Flanders + 50:09
81 15 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 50:56
82 27 Oscar Onley Development Team DSM + 52:05
83 15 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 52:16
84 15 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 52:17
85 12 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 53:11
86 19 Alex Vandenbulcke EFC - L&R - Vulsteke + 54:20
Pos Team Time
01 Team Colpack Ballan 25:18:53
02 Development Team DSM + 13:19
03 Groupama-FDJ Conti + 14:08
04 Tirol KTM Cycling Team + 14:14
05 V.C.Mendrisio + 25:24
06 Uno-X DARE DT + 27:28
07 Lizarte + 36:30
08 Cycling Team Friuli ASD + 43:08
09 Lotto Soudal U23 + 44:45
10 Team Qhubeka + 52:57
11 Iseo - Rime - Carnovali + 53:46
12 Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 54:24
13 C.C.Etupes + 01:02:52
14 SEG Racing Academy + 01:05:23
15 Basso Team Flanders + 01:09:26
16 V.C.Pays de Loudéac + 01:10:11
17 Acrog - Tormans + 01:10:45
18 Home Solution-Soenens + 01:21:27
19 Lan Service - Zheroquadro + 01:38:59
Information
Nation Italy
Date 17th July
Where Valtournenche -> Breuil-Cervinia
What 2nd stage
Distance 158.4 km
Other
Embed Results