Valle d'Aosta (U23) - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Alessandro Verre Team Colpack Ballan 03:16:095
02 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 311
03 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 01:31
04 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 01:31
05 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:31
06 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 01:31
07 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 01:31
08 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 01:31
09 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 02:08
10 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 04:08
11 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 04:08
12 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 04:08
13 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 04:08
14 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 04:10
15 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 04:10
16 William Junior Lecerf C.C.Etupes + 05:20
17 Thomas Naudts EFC - L&R - Vulsteke + 05:52
18 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 05:52
19 Harrison Wood SEG Racing Academy + 05:52
20 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 05:52
21 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 05:52
22 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 05:52
23 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 05:52
24 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 05:52
25 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 07:17
26 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 07:17
27 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 07:17
28 Yaël Joalland C.C.Etupes + 07:55
29 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 08:07
30 Jenno Berckmoes Home Solution-Soenens + 08:15
31 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 08:17
32 Joran Wyseure Acrog - Tormans + 08:18
33 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 09:34
34 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 10:36
35 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 10:38
36 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 10:39
37 Igor Arrieta Lizarte + 10:39
38 Maxime Richard C.C.Etupes + 10:39
39 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 10:39
40 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 10:39
41 Robin Orins Acrog - Tormans + 10:39
42 Sergey Kurianov Gazprom-RusVelo U23 + 10:39
43 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 10:39
44 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 10:46
45 Rémi Capron Cogeas -Sogecoma-Akros + 11:15
46 Arne Bauters Basso Team Flanders + 13:18
47 Arthur De Jaeger Home Solution-Soenens + 14:11
48 Duvián Galvis Caja Rural-Seguros RGA amateur + 14:11
49 Axel Laurance V.C.Pays de Loudéac + 14:13
50 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 14:37
51 Rudy Porter Trinity Racing + 14:47
52 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 14:47
53 Emiel Verstrynge Acrog - Tormans + 14:47
54 Steven Pattyn Lotto Soudal U23 + 18:00
55 Leon Eduard Brescher Team Lotto - Kern Haus + 18:00
56 Oliver Rees Trinity Racing + 18:21
57 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 18:21
58 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 18:21
59 Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro + 18:21
60 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 18:21
61 Siebe Roesems EFC - L&R - Vulsteke + 18:25
62 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 18:29
63 Milan Paulus SEG Racing Academy + 19:07
64 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 19:07
65 Sean Flynn SEG Racing Academy + 19:07
66 Marco Frigo SEG Racing Academy + 19:07
67 Mikel Retegi Lizarte + 19:07
68 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 19:07
69 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 19:07
70 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 19:07
71 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 19:07
72 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 20:00
73 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 20:10
74 Zak Coleman Acrog - Tormans + 20:33
75 Alvaro Garcia Villegas Kometa U23 + 20:33
76 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 20:33
77 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 21:11
78 Pau Miquel Delgado Lizarte + 21:18
79 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 21:24
80 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 21:24
81 Arne Baers Acrog - Tormans + 21:24
82 Lorenz Van De Wynkele Home Solution-Soenens + 21:53
83 Mattia Guasco Team Qhubeka + 21:59
84 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 21:59
85 Federico Fumagalli V.C.Mendrisio + 22:43
86 Andrea Montoli Kometa U23 + 23:42
87 Elias Maris Basso Team Flanders + 23:42
88 Malo Stevant V.C.Pays de Loudéac + 23:42
89 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 23:42
90 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 23:42
91 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 23:42
92 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 23:48
93 Edgar Cadena A.R. Monex Pro Cycling Team + 23:48
94 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 23:48
95 Max Walker Trinity Racing + 23:52
96 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 25:36
97 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 25:49
98 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 25:49
99 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 25:50
100 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 25:50
101 Arno Debeir Basso Team Flanders + 27:19
102 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 27:44
103 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 27:44
104 Nicola Plebani Team Colpack Ballan + 27:44
105 Alex Vandenbulcke EFC - L&R - Vulsteke + 27:56
106 Thomas Clapasson Cogeas -Sogecoma-Akros + 27:58
107 Miguel Arroyo A.R. Monex Pro Cycling Team + 28:53
108 Raul Lopez Franco Caja Rural-Seguros RGA amateur + 28:53
109 Oscar Onley Development Team DSM + 29:02
OOT Bogdan Gansevich Gazprom-RusVelo U23
OOT Sergey Belyakov Gazprom-RusVelo U23
OOT Leonardo Zavala A.R. Monex Pro Cycling Team
OOT Robbe Claeys Basso Team Flanders
OOT Thibault Rossier Cogeas -Sogecoma-Akros
OOT Leo Hayter Development Team DSM
OOT Dylan Van Den Borre EFC - L&R - Vulsteke
OOT Dylan Vandenstorme Home Solution-Soenens
OOT Obie Vidts Home Solution-Soenens
OOT Matteo Tarolla Iseo - Rime - Carnovali
OOT Davide Piganzoli Kometa U23
OOT Alessio Palma Lan Service - Zheroquadro
OOT Ivan Cobo Cayon Lizarte
OOT Tom Day SEG Racing Academy
OOT Jan Kuhn Team Lotto - Kern Haus
DNF Jose Eduardo Miralrio A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Jorge Valles A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF Erwan Soulie C.C.Etupes
DNF Alfonso Plá Micó Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Guillaume Gachet Cogeas -Sogecoma-Akros
DNF Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF Toon Clynhens EFC - L&R - Vulsteke
DNF Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro
DNF Robbe Ceurens Novo Nordisk Development
DNF Filippo Ridolfo Novo Nordisk Development
DNF Louis Evans Novo Nordisk Development
DNF Renus Uhiriwe Team Qhubeka
DNF Gebrihiwet Berhane Team Qhubeka
DNF Matthew Devins Trinity Racing
DNF Tosh Teare Trinity Racing
Pos Rider Team Time
01 Alessandro Verre Team Colpack Ballan 03:16:09
02 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 31
03 Sergio Meris Team Colpack Ballan + 01:31
04 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 01:31
05 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:31
06 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 01:31
07 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 01:31
08 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 01:31
09 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 02:08
10 Mattia Petrucci Team Colpack Ballan + 04:08
11 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 04:08
12 Andrea Debiasi Cycling Team Friuli ASD + 04:08
13 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 04:08
14 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 04:10
15 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 04:10
16 William Junior Lecerf C.C.Etupes + 05:20
17 Thomas Naudts EFC - L&R - Vulsteke + 05:52
18 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 05:52
19 Harrison Wood SEG Racing Academy + 05:52
20 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 05:52
21 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 05:52
22 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 05:52
23 Florian Lipowitz Tirol KTM Cycling Team + 05:52
24 Alexander Tarlton Team Lotto - Kern Haus + 05:52
25 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 07:17
26 Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team + 07:17
27 Alessio Martinelli Team Colpack Ballan + 07:17
28 Yaël Joalland C.C.Etupes + 07:55
29 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 08:07
30 Jenno Berckmoes Home Solution-Soenens + 08:15
31 Pepijn Reinderink Development Team DSM + 08:17
32 Joran Wyseure Acrog - Tormans + 08:18
33 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 09:34
34 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 10:36
35 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 10:38
36 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 10:39
37 Igor Arrieta Lizarte + 10:39
38 Maxime Richard C.C.Etupes + 10:39
39 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 10:39
40 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 10:39
41 Robin Orins Acrog - Tormans + 10:39
42 Sergey Kurianov Gazprom-RusVelo U23 + 10:39
43 Davide De Cassan Cycling Team Friuli ASD + 10:39
44 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 10:46
45 Rémi Capron Cogeas -Sogecoma-Akros + 11:15
46 Arne Bauters Basso Team Flanders + 13:18
47 Arthur De Jaeger Home Solution-Soenens + 14:11
48 Duvián Galvis Caja Rural-Seguros RGA amateur + 14:11
49 Axel Laurance V.C.Pays de Loudéac + 14:13
50 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 14:37
51 Rudy Porter Trinity Racing + 14:47
52 Georg Steinhauser Tirol KTM Cycling Team + 14:47
53 Emiel Verstrynge Acrog - Tormans + 14:47
54 Steven Pattyn Lotto Soudal U23 + 18:00
55 Leon Eduard Brescher Team Lotto - Kern Haus + 18:00
56 Oliver Rees Trinity Racing + 18:21
57 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 18:21
58 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 18:21
59 Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro + 18:21
60 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 18:21
61 Siebe Roesems EFC - L&R - Vulsteke + 18:25
62 Kim Heiduk Team Lotto - Kern Haus + 18:29
63 Milan Paulus SEG Racing Academy + 19:07
64 Ludvig Fischer Aasheim Uno-X DARE DT + 19:07
65 Sean Flynn SEG Racing Academy + 19:07
66 Marco Frigo SEG Racing Academy + 19:07
67 Mikel Retegi Lizarte + 19:07
68 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 19:07
69 Magnus Brynsrud Uno-X DARE DT + 19:07
70 Ramses Debruyne Lotto Soudal U23 + 19:07
71 Lorenzo Germani Groupama-FDJ Conti + 19:07
72 Enzo Paleni Groupama-FDJ Conti + 20:00
73 Yaroslav Parashchak Iseo - Rime - Carnovali + 20:10
74 Zak Coleman Acrog - Tormans + 20:33
75 Alvaro Garcia Villegas Kometa U23 + 20:33
76 Mattias Nordal V.C.Mendrisio + 20:33
77 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 21:11
78 Pau Miquel Delgado Lizarte + 21:18
79 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 21:24
80 Pietro Aimonetto Cycling Team Friuli ASD + 21:24
81 Arne Baers Acrog - Tormans + 21:24
82 Lorenz Van De Wynkele Home Solution-Soenens + 21:53
83 Mattia Guasco Team Qhubeka + 21:59
84 Negasi Haylu Abreha Team Qhubeka + 21:59
85 Federico Fumagalli V.C.Mendrisio + 22:43
86 Andrea Montoli Kometa U23 + 23:42
87 Elias Maris Basso Team Flanders + 23:42
88 Malo Stevant V.C.Pays de Loudéac + 23:42
89 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 23:42
90 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 23:42
91 Clément Braz Afonso C.C.Etupes + 23:42
92 Nathan Smith Novo Nordisk Development + 23:48
93 Edgar Cadena A.R. Monex Pro Cycling Team + 23:48
94 Logan Mclain Tirol KTM Cycling Team + 23:48
95 Max Walker Trinity Racing + 23:52
96 Kevin Pezzo Rosola Tirol KTM Cycling Team + 25:36
97 Maxime Limousin V.C.Pays de Loudéac + 25:49
98 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 25:49
99 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 25:50
100 Luca Dreßler Team Lotto - Kern Haus + 25:50
101 Arno Debeir Basso Team Flanders + 27:19
102 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 27:44
103 Doriand Percrule Novo Nordisk Development + 27:44
104 Nicola Plebani Team Colpack Ballan + 27:44
105 Alex Vandenbulcke EFC - L&R - Vulsteke + 27:56
106 Thomas Clapasson Cogeas -Sogecoma-Akros + 27:58
107 Miguel Arroyo A.R. Monex Pro Cycling Team + 28:53
108 Raul Lopez Franco Caja Rural-Seguros RGA amateur + 28:53
109 Oscar Onley Development Team DSM + 29:02
Pos Team Time
01 Team Colpack Ballan 09:54:06
02 V.C.Mendrisio + 05:54
03 Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 12:23
04 Cycling Team Friuli ASD + 15:00
05 Groupama-FDJ Conti + 15:30
06 C.C.Etupes + 18:15
07 Tirol KTM Cycling Team + 22:17
08 Kometa U23 + 24:32
09 Development Team DSM + 25:07
10 Uno-X DARE DT + 25:17
11 Lotto Soudal U23 + 26:53
12 Acrog - Tormans + 28:05
13 Lizarte + 28:17
14 Basso Team Flanders + 33:29
15 Cogeas -Sogecoma-Akros + 33:34
16 Team Lotto - Kern Haus + 36:42
17 Iseo - Rime - Carnovali + 37:13
18 V.C.Pays de Loudéac + 38:08
19 Caja Rural-Seguros RGA amateur + 38:18
20 SEG Racing Academy + 38:27
21 Home Solution-Soenens + 38:40
22 Team Qhubeka + 42:27
23 Gazprom-RusVelo U23 + 43:23
24 EFC - L&R - Vulsteke + 46:34
25 Trinity Racing + 51:21
26 Lan Service - Zheroquadro + 54:45
Information
Nation Italy
Date 16th July
Where Pollein -> Pollein
What 1st stage
Distance 110.7 km
Other
Embed Results