Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Valle d'Aosta (U23)
UCI, Stage race, 16th -18th July 2021, Italy
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1964
1963
1962
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
Team
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Colombia
Denmark
Eritrea
Ethiopia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Mexico
Morocco
Netherlands
New Zealand
Norway
Russia
Rwanda
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
A.R. Monex Pro Cycling Team
Acrog - Tormans
Basso Team Flanders
C.C.Etupes
Caja Rural-Seguros RGA amateur
Cogeas -Sogecoma-Akros
Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
Cycling Team Friuli ASD
Development Team DSM
EFC - L&R - Vulsteke
Gazprom-RusVelo U23
Groupama-FDJ Conti
Home Solution-Soenens
Iseo - Rime - Carnovali
Kometa U23
Lan Service - Zheroquadro
Lizarte
Lotto Soudal U23
Novo Nordisk Development
SEG Racing Academy
Team Colpack Ballan
Team Lotto - Kern Haus
Team Qhubeka
Tirol KTM Cycling Team
Trinity Racing
Uno-X DARE DT
V.C.Mendrisio
V.C.Pays de Loudéac
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Thompson
Reuben
2001
Groupama-FDJ Conti
12:53:38
30
02
Garofoli
Gianmarco
2002
Development Team DSM
+ 01:57
25
03
Petrucci
Mattia
2000
Team Colpack Ballan
+ 03:28
20
04
El Gouzi
Omar
1999
Iseo - Rime - Carnovali
+ 04:05
15
05
Lipowitz
Florian
2000
Tirol KTM Cycling Team
+ 05:15
10
06
Martin
Alex
2000
Kometa U23
+ 05:29
5
07
Mulubrhan
Henok
1999
Team Qhubeka
+ 05:43
3
08
Balmer
Alexandre
2000
Groupama-FDJ Conti
+ 05:44
1
09
Van der Beken
Aaron
2000
Lotto Soudal U23
+ 08:52
1
10
Hellemose
Asbjørn
1999
V.C.Mendrisio
+ 08:56
1
11
Engelhardt
Felix
2000
Tirol KTM Cycling Team
+ 09:51
12
Rouland
Louis
2002
V.C.Pays de Loudéac
+ 12:05
13
Juel Skivild
Robin
2001
Uno-X DARE DT
+ 12:41
14
Sandri
Edoardo
2001
Cycling Team Friuli ASD
+ 13:16
15
Kulset
Magnus
2000
Uno-X DARE DT
+ 14:16
16
Arrieta
Igor
2002
Lizarte
+ 15:28
17
Kurianov
Sergey
2000
Gazprom-RusVelo U23
+ 19:15
18
Tercero
Fernando
2001
Kometa U23
+ 20:25
19
Fernandez
Sinuhé
2000
Lizarte
+ 20:30
20
Van Boven
Luca
2000
Lotto Soudal U23
+ 26:49
21
Frigo
Marco
2000
SEG Racing Academy
+ 27:12
22
Tarlton
Alexander
2000
Team Lotto - Kern Haus
+ 27:56
23
Joalland
Yaël
2000
C.C.Etupes
+ 28:33
24
Reinderink
Pepijn
2002
Development Team DSM
+ 29:42
25
Berckmoes
Jenno
2001
Home Solution-Soenens
+ 30:13
26
Richard
Maxime
2000
C.C.Etupes
+ 31:17
27
Steinhauser
Georg
2001
Tirol KTM Cycling Team
+ 31:17
28
Abreha
Negasi Haylu
2000
Team Qhubeka
+ 33:44
29
Miquel Delgado
Pau
2000
Lizarte
+ 34:01
30
De Cassan
Davide
2002
Cycling Team Friuli ASD
+ 35:22
31
Verre
Alessandro
2001
Team Colpack Ballan
+ 35:33
32
Casallas
Yeisson
2000
Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
+ 37:10
33
Martinelli
Alessio
2001
Team Colpack Ballan
+ 38:31
34
Parashchak
Yaroslav
2000
Iseo - Rime - Carnovali
+ 39:09
35
Porter
Rudy
2000
Trinity Racing
+ 39:49
36
Capron
Rémi
2000
Cogeas -Sogecoma-Akros
+ 40:37
37
Debeir
Arno
1999
Basso Team Flanders
+ 40:52
38
Aasheim
Ludvig Fischer
2000
Uno-X DARE DT
+ 42:14
39
Rubino
Samuele
2000
Lan Service - Zheroquadro
+ 42:28
40
Mclain
Logan
2002
Tirol KTM Cycling Team
+ 42:59
41
Flynn
Sean
2000
SEG Racing Academy
+ 43:22
42
Debiasi
Andrea
2001
Cycling Team Friuli ASD
+ 45:35
43
Germani
Lorenzo
2002
Groupama-FDJ Conti
+ 47:20
44
Braz Afonso
Clément
1999
C.C.Etupes
+ 47:49
45
Cadena
Edgar
2000
A.R. Monex Pro Cycling Team
+ 48:50
46
Wyseure
Joran
2001
Acrog - Tormans
+ 49:48
47
De Jaeger
Arthur
2002
Home Solution-Soenens
+ 50:33
48
Orins
Robin
2002
Acrog - Tormans
+ 50:51
49
Stepanov
Andrei
1999
Gazprom-RusVelo U23
+ 51:06
50
Arriola-Bengoa
Julen
2001
Caja Rural-Seguros RGA amateur
+ 53:30
51
Bauters
Arne
1999
Basso Team Flanders
+ 53:56
52
Verstrynge
Emiel
2002
Acrog - Tormans
+ 54:22
53
Carrò
Simone
2000
Lan Service - Zheroquadro
+ 54:43
54
Retegi
Mikel
2001
Lizarte
+ 55:58
55
Gómez
Germán Dario
2001
Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
+ 55:58
56
Paulus
Milan
2001
SEG Racing Academy
+ 56:44
57
Smith
Nathan
2000
Novo Nordisk Development
+ 57:14
58
Petrelli
Gabriele
2000
Cycling Team Friuli ASD
+ 57:23
59
Baers
Arne
2002
Acrog - Tormans
+ 57:35
60
Masotto
Leandro
1999
Iseo - Rime - Carnovali
+ 58:41
61
Van De Wynkele
Lorenz
2001
Home Solution-Soenens
+ 58:51
62
Aimonetto
Pietro
2001
Cycling Team Friuli ASD
+ 59:01
63
Askey
Lewis
2001
Groupama-FDJ Conti
+ 59:47
64
Rees
Oliver
2001
Trinity Racing
+ 59:51
65
Guasco
Mattia
2000
Team Qhubeka
+ 01:00:02
66
Paleni
Enzo
2002
Groupama-FDJ Conti
+ 01:00:35
67
Fumagalli
Federico
2001
V.C.Mendrisio
+ 01:00:46
68
Plebani
Nicola
2001
Team Colpack Ballan
+ 01:01:51
69
Maris
Elias
1999
Basso Team Flanders
+ 01:02:47
70
Raimondi
Alex
2000
Iseo - Rime - Carnovali
+ 01:02:48
71
Onley
Oscar
2002
Development Team DSM
+ 01:06:12
72
Pezzo Rosola
Kevin
2002
Tirol KTM Cycling Team
+ 01:07:27
73
Limousin
Maxime
1999
V.C.Pays de Loudéac
+ 01:09:54
DNF
Belyakov
Sergey
2000
Gazprom-RusVelo U23
DNF
Gansevich
Bogdan
2002
Gazprom-RusVelo U23
DNF
Yatsenko
Ivan
2000
Gazprom-RusVelo U23
DNF
Arroyo
Miguel
2000
A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF
Miralrio
Jose Eduardo
2002
A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF
Valles
Jorge
2001
A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF
Zavala
Leonardo
2001
A.R. Monex Pro Cycling Team
DNF
Coleman
Zak
1999
Acrog - Tormans
DNF
Bonneu
Kamiel
1999
Basso Team Flanders
DNF
Claeys
Robbe
2000
Basso Team Flanders
DNF
Lecerf
William Junior
2002
C.C.Etupes
DNF
Soulie
Erwan
2000
C.C.Etupes
DNF
Galvis
Duvián
2000
Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF
Lopez
Raul
2001
Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF
Pira
Yesid
1999
Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF
Plá Micó
Alfonso
1999
Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF
Clapasson
Thomas
1999
Cogeas -Sogecoma-Akros
DNF
Gachet
Guillaume
1999
Cogeas -Sogecoma-Akros
DNF
Rossier
Thibault
2001
Cogeas -Sogecoma-Akros
DNF
Merchan
Didier
1999
Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF
Peña
Jesus David
2000
Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF
Rojas
Brandon
2002
Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF
Hayter
Leo
2001
Development Team DSM
DNF
Vandenabeele
Henri
2000
Development Team DSM
DNF
Clynhens
Toon
2001
EFC - L&R - Vulsteke
DNF
Naudts
Thomas
2000
EFC - L&R - Vulsteke
DNF
Roesems
Siebe
2001
EFC - L&R - Vulsteke
DNF
Van den Borre
Dylan
2002
EFC - L&R - Vulsteke
DNF
Vandenbulcke
Alex
2001
EFC - L&R - Vulsteke
DNF
Vandenstorme
Dylan
2002
Home Solution-Soenens
DNF
Vidts
Obie
2002
Home Solution-Soenens
DNF
Tarolla
Matteo
2001
Iseo - Rime - Carnovali
DNF
Garcia Villegas
Alvaro
1999
Kometa U23
DNF
Montoli
Andrea
2002
Kometa U23
DNF
Piganzoli
Davide
2002
Kometa U23
DNF
Palma
Alessio
1999
Lan Service - Zheroquadro
DNF
Rigollet
Laurent
1999
Lan Service - Zheroquadro
DNF
Rizza
Stefano
2001
Lan Service - Zheroquadro
DNF
Cobo
Ivan
2000
Lizarte
DNF
Debruyne
Ramses
2002
Lotto Soudal U23
DNF
Pattyn
Steven
2000
Lotto Soudal U23
DNF
Ponsaerts
Thibaut
2000
Lotto Soudal U23
DNF
Day
Tom
2002
SEG Racing Academy
DNF
Wood
Harrison
2000
SEG Racing Academy
DNF
Meris
Sergio
2001
Team Colpack Ballan
DNF
Brescher
Leon Eduard
2001
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Dreßler
Luca
2002
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Heiduk
Kim
2000
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Kuhn
Jan
2000
Team Lotto - Kern Haus
DNF
Ceurens
Robbe
2001
Novo Nordisk Development
DNF
Evans
Louis
2001
Novo Nordisk Development
DNF
Percrule
Doriand
1999
Novo Nordisk Development
DNF
Ridolfo
Filippo
2001
Novo Nordisk Development
DNF
Berhane
Gebrihiwet
2001
Team Qhubeka
DNF
Uhiriwe
Renus
2001
Team Qhubeka
DNF
Devins
Matthew
2002
Trinity Racing
DNF
Teare
Tosh
2001
Trinity Racing
DNF
Walker
Max
2001
Trinity Racing
DNF
Brynsrud
Magnus
2000
Uno-X DARE DT
DNF
Johannessen
Anders Halland
1999
Uno-X DARE DT
DNF
Gaffuri
Mattia
1999
V.C.Mendrisio
DNF
Nordal
Mattias
2001
V.C.Mendrisio
DNF
Santaromita
Alessandro
1999
V.C.Mendrisio
DNF
Gilbert
Aurélien
2000
V.C.Pays de Loudéac
DNF
Laurance
Axel
2001
V.C.Pays de Loudéac
DNF
Stevant
Malo
2002
V.C.Pays de Loudéac
Information
Valle d'Aosta (U23)
Italy
16th -18th July 2021
2.2U