Paris - Correze - 2011

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Bert De Waele Landbouwkrediet 04:31:58
02 Thomas Degand Veranda's Willems - Accent + 00
03 Armindo Fonseca Bretagne - Schuller + 00
04 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 00
05 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 00
06 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 00
07 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 00
08 Julien Guay Roubaix - Lille Metropole + 00
09 Samuel Dumoulin Cofidis + 00
10 Aurélien Passeron Geumsan Ginseng Asia + 00
11 Anthony Geslin FDJ + 00
12 Yukiya Arashiro Team Europcar + 00
13 Björn Thurau Team NSP + 05
14 Fabien Schmidt FDJ + 06
15 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 06
16 Jurgen Van Goolen Veranda's Willems - Accent + 06
17 Christer Rake Joker Merida + 06
18 Giovanni Bernaudeau Team Europcar + 06
19 Stian Remme Joker Merida + 06
20 Evan Oliphant Endura Racing + 06
21 David Clarke Endura Racing + 06
22 Cesare Benedetti Team NetApp + 06
23 Renaud Dion Bretagne - Schuller + 06
24 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 06
25 Johan Le Bon Bretagne - Schuller + 06
26 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 06
27 Timon Seubert Team NetApp + 06
28 Florian Le Corre Roubaix - Lille Metropole + 06
29 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 06
30 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 06
31 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 06
32 David Le Lay AG2R La Mondiale + 06
33 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 06
34 Pierrick Fedrigo FDJ + 06
35 Vegard Stake Laengen Joker Merida + 06
36 Romain Bacon BigMat - Auber 93 + 15
37 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 17
38 Ronan Racault BigMat - Auber 93 + 17
39 Jacob Fiedler Team NSP + 20
40 Vegard Breen Joker Merida + 22
41 Kevin Lalouette Roubaix - Lille Metropole + 22
42 Christophe Laborie Saur - Sojasun + 22
43 Sondre Sørtveit Joker Merida + 22
44 Guillaume Bourgeois Champion System + 22
45 Eric Berthou Bretagne - Schuller + 25
46 Franck Bouyer Team Europcar + 25
47 Mathieu Drujon BigMat - Auber 93 + 25
48 Mikaël Chérel AG2R La Mondiale + 25
49 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 27
50 Nico Sijmens Cofidis + 36
51 Julien Berard AG2R La Mondiale + 38
52 Andreas Schillinger Team NetApp + 01:14
53 Loïc Desriac Roubaix - Lille Metropole + 01:17
54 Gregory Habeaux Veranda's Willems - Accent + 01:17
55 Maxime Renault Saur - Sojasun + 01:52
56 Sébastien Joly Saur - Sojasun + 03:06
57 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 04:06
58 Dimitri Champion AG2R La Mondiale + 04:06
59 Romain Matheou Saur - Sojasun + 05:38
60 Arnoud Van Groen Veranda's Willems - Accent + 05:38
61 Alexandre Blain Endura Racing + 08:01
62 Kevin Reza Team Europcar + 08:01
63 Mickaël Buffaz Cofidis + 08:34
64 Egidijus Juodvalkis Landbouwkrediet + 08:34
65 Maarten De Jonge Endura Racing + 08:47
66 Steven Cozza Team NetApp + 08:47
67 Benoît Vaugrenard FDJ + 10:24
68 Olivier Bonnaire FDJ + 10:24
69 Arnaud Molmy BigMat - Auber 93 + 10:24
70 Nicolas Rousseau BigMat - Auber 93 + 10:24
71 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 10:24
72 Adrian Gjølberg Joker Merida + 10:24
73 Stefan Schäfer Team NetApp + 10:24
74 Joris Boillat Champion System + 10:24
75 Bart Dockx Landbouwkrediet + 10:24
76 Eric Baumann Team NetApp + 16:05
77 Dieter Cappelle Veranda's Willems - Accent + 16:05
78 Blaz Jarc Team NetApp + 16:05
79 James Moss Endura Racing + 16:05
80 Callum Wilkinson Endura Racing + 16:05
81 Nicolas Edet Cofidis + 16:05
82 Nicolas Vogondy Cofidis + 16:05
83 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 16:05
84 Cyril Lemoine Saur - Sojasun + 16:05
85 Frederik Wilmann Joker Merida + 16:05
86 Benjamin Gourgue Landbouwkrediet + 16:05
87 Rudy Molard Cofidis + 16:05
88 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 16:25
89 Sylvain Georges BigMat - Auber 93 + 16:25
DNF Roger Beuchat Champion System
DNF Wai Man Chau Champion System
DNF Holger Burkhardt Champion System
DNF Christopher Williams Champion System
DNF Steven Wong Champion System
DNF Julien El Fares Cofidis
DNF Damien Monier Cofidis
DNF Robert Hayles Endura Racing
DNF Ian Wilkinson Endura Racing
DNF Arnaud Courteille FDJ
DNF Geoffrey Soupe FDJ
DNF Nacer Bouhanni FDJ
DNF Hyosuk Gong Geumsan Ginseng Asia
DNF Junoh Kwon Geumsan Ginseng Asia
DNF Hyeong Min Choe Geumsan Ginseng Asia
DNF Jin Hoon Kim Geumsan Ginseng Asia
DNF Vegard Robinson Bugge Joker Merida
DNF Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole
DNF Anthony Colin Roubaix - Lille Metropole
DNF Jimmy Casper Saur - Sojasun
DNF Anthony Charteau Team Europcar
DNF Yann Moritz Team Europcar
DNF Saïd Haddou Team Europcar
DNF Tony Hurel Team Europcar
DNF Michael Schwarzmann Team NetApp
DNF Sven Forberger Team NSP
DNF Lucas Schädlich Team NSP
DNF René Obst Team NSP
DNF Leo Menville Team NSP
DNF Markus Eichler Team NSP
DNF Markus Fothen Team NSP
DNF Staf Scheirlinckx Veranda's Willems - Accent
DNF James Vanlandschoot Veranda's Willems - Accent
DNF Thomas Vernaeckt Veranda's Willems - Accent
Information
Nation France
Date 4th August
Where Objat -> Chaumeil
What 2nd stage
Distance 178.7 km
Leader S.Dumoulin
Youth B.Thurau
Points B.De Waele
Mountain S.Georges
Other
Embed Results