Paris - Correze - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Arthur Vichot Française des Jeux 04:05:35
02 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 00
03 Gianni Meersman Française des Jeux + 00
04 Tony Hurel BBOX Bouygues Telecom + 00
05 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 00
06 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 00
07 Mickaël Buffaz Cofidis + 00
08 James Vanlandschoot Veranda's Willems + 00
09 Guillaume Boivin Spidertech p/b Planet Energy + 00
10 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 00
11 Arnaud Molmy Roubaix - Lille Metropole + 00
12 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 00
13 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 00
14 Johan Le Bon Bretagne - Schuller + 05
15 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 05
16 Mikaël Chérel Française des Jeux + 05
17 Bart Dockx Landbouwkrediet + 05
18 Julien Berard AG2R La Mondiale + 05
19 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 05
20 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 05
21 Timon Seubert Team NetApp + 05
22 Svein Erik Vold Joker - Bianchi + 05
23 Romain Matheou Saur - Sojasun + 05
24 Francois Parisien Spidertech p/b Planet Energy + 05
25 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 05
26 Robert Partridge Endura Racing + 05
27 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 05
28 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 05
29 Florian Morizot BigMat - Auber 93 + 05
30 Bruno Langlois Spidertech p/b Planet Energy + 05
31 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 05
32 Anthony Delaplace Saur - Sojasun + 05
33 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 05
34 Stian Remme Joker - Bianchi + 05
35 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 05
36 James Moss Endura Racing + 11
37 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 12
38 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 14
39 Fabio Polazzi Veranda's Willems + 14
40 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 14
41 Ki Hong Yoo Geumsan Ginseng Asia + 14
42 Vegard Stake Laengen Joker - Bianchi + 14
43 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet + 14
44 Thibaut Pinot Française des Jeux + 14
45 Thomas Degand Veranda's Willems + 14
46 Andrew Randell Spidertech p/b Planet Energy + 18
47 Sondre Sørtveit Joker - Bianchi + 18
48 Sven Van den Houte Veranda's Willems + 18
49 Dimitri Claeys Team NetApp + 18
50 Cyril Dessel AG2R La Mondiale + 18
51 Etienne Tortelier Saur - Sojasun + 18
52 Dieter Cappelle Veranda's Willems + 18
53 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 18
54 David Moncoutié Cofidis + 27
55 Niels Brouzes BigMat - Auber 93 + 38
56 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 38
57 Pierre Cazaux Française des Jeux + 38
58 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 50
59 Nicolas Capdebuy Française des Jeux + 01:04
60 Gregory Barteau Landbouwkrediet + 01:05
61 Tomoya Kano Team Bridgestone - Anchor + 01:12
62 Tristan Valentin Cofidis + 02:19
63 Kalle Kriit Cofidis + 02:19
64 Evan Oliphant Endura Racing + 02:19
65 Kevin Reza BBOX Bouygues Telecom + 02:19
66 Iker Camaño Endura Racing + 03:17
67 Benjamin Gourgue Landbouwkrediet + 03:24
68 Jérôme Coppel Saur - Sojasun + 03:48
69 Cedric Coutouly Saur - Sojasun + 03:48
70 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 07:52
71 Jack Bauer Endura Racing + 07:52
72 Andy Cappelle Veranda's Willems + 08:06
73 David Boily Spidertech p/b Planet Energy + 11:14
74 Cesare Benedetti Team NetApp + 11:58
75 Michael Schwarzmann Team NetApp + 11:58
76 Alexandre Blain Endura Racing + 11:58
77 Mathieu Teychenne-Coutet AG2R La Mondiale + 12:00
78 Christopher De Souza Team Bridgestone - Anchor + 12:00
79 Shinichi Fukushima Geumsan Ginseng Asia + 16:55
DNS Martin Gilbert Spidertech p/b Planet Energy
DNF José Luis Arrieta AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet AG2R La Mondiale
DNF Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale
DNF Steve Chainel BBOX Bouygues Telecom
DNF Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom
DNF Jonathan Thire BigMat - Auber 93
DNF Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller
DNF Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller
DNF Florian Vachon Bretagne - Schuller
DNF Guillaume Blot Cofidis
DNF Rémy Cusin Cofidis
DNF Kevyn Ista Cofidis
DNF Romain Zingle Cofidis
DNF Scott Thwaites Endura Racing
DNF Olivier Bonnaire Française des Jeux
DNF Nacer Bouhanni Française des Jeux
DNF Takeshi Igarashi Geumsan Ginseng Asia
DNF Anuar Manan Geumsan Ginseng Asia
DNF Junoh Kwon Geumsan Ginseng Asia
DNF Yeong Uk Kim Geumsan Ginseng Asia
DNF Vegard Robinson Bugge Joker - Bianchi
DNF Vegard Breen Joker - Bianchi
DNF Ingar Stokstad Joker - Bianchi
DNF Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole
DNF Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole
DNF Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole
DNF Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole
DNF Stephane Poulhies Saur - Sojasun
DNF Lucas Euser Spidertech p/b Planet Energy
DNF Eric Boily Spidertech p/b Planet Energy
DNF Makoto Iijima Team Bridgestone - Anchor
DNF Miyataka Shimizu Team Bridgestone - Anchor
DNF Kenji Itami Team Bridgestone - Anchor
DNF Yoann Michaud Team Bridgestone - Anchor
DNF Eric Baumann Team NetApp
DNF Daniel Schorn Team NetApp
DNF Andreas Schillinger Team NetApp
DNF Bastien Delrot Team NetApp
DNF Sjef De Wilde Veranda's Willems
DNF Gregory Habeaux Veranda's Willems
Information
Nation France
Date 5th August
Where Malemort -> Chaumeil
What 2nd stage
Distance 157.3 km
Leader M.Buffaz
Youth J.Le Bon
Points G.Meersman
Mountain T.Pinot
Other
Embed Results