Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris - Corrèze
UCI, Stage race, 4th -5th August 2010, France
Race info
Results
Startlist
History
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
Canada
Estonia
France
Germany
Great Britain
Japan
Luxembourg
Malaysia
New Zealand
Norway
Poland
Russia
South Korea
Spain
USA
Teams
AG2R La Mondiale
BBOX Bouygues Telecom
BigMat - Auber 93
Bretagne - Schuller
Cofidis
Endura Racing
Française des Jeux
Geumsan Ginseng Asia
Joker - Bianchi
Landbouwkrediet
Roubaix - Lille Metropole
Saur - Sojasun
Spidertech p/b Planet Energy
Team Bridgestone - Anchor
Team NetApp
Veranda's Willems
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
09:35:58
02
Meersman
Gianni
1985
Française des Jeux
+ 11
03
Le Bon
Johan
1990
Bretagne - Schuller
+ 21
04
Galland
Jérémie
1983
Saur - Sojasun
+ 30
05
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 35
06
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 35
07
Scheirlinckx
Bert
1974
Landbouwkrediet
+ 41
08
Pichon
Laurent
1986
Bretagne - Schuller
+ 46
09
Hivert
Jonathan
1985
Saur - Sojasun
+ 46
10
Goddaert
Kristof
1986
AG2R La Mondiale
+ 46
11
Molmy
Arnaud
1988
Roubaix - Lille Metropole
+ 46
12
Hurel
Tony
1987
BBOX Bouygues Telecom
+ 46
13
Vanlandschoot
James
1978
Veranda's Willems
+ 46
14
Commeyne
Davy
1980
Landbouwkrediet
+ 46
15
Vichot
Arthur
1988
Française des Jeux
+ 46
16
Jegou
Lilian
1976
Bretagne - Schuller
+ 51
17
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
+ 51
18
Matheou
Romain
1988
Saur - Sojasun
+ 51
19
Claude
Mathieu
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 51
20
Bouyer
Franck
1974
BBOX Bouygues Telecom
+ 51
21
Dion
Renaud
1978
Roubaix - Lille Metropole
+ 51
22
Remme
Stian
1982
Joker - Bianchi
+ 51
23
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Schuller
+ 51
24
Delaplace
Anthony
1989
Saur - Sojasun
+ 51
25
Faucon
Guillaume
1986
BigMat - Auber 93
+ 51
26
Partridge
Robert
1985
Endura Racing
+ 51
27
Langlois
Bruno
1979
Spidertech p/b Planet Energy
+ 51
28
Moss
James
1985
Endura Racing
+ 57
29
Lemarchand
Romain
1987
BigMat - Auber 93
+ 58
30
Delfosse
Sébastien
1982
Landbouwkrediet
+ 01:00
31
Guillou
Florian
1982
Bretagne - Schuller
+ 01:00
32
Pinot
Thibaut
1990
Française des Jeux
+ 01:00
33
Degand
Thomas
1986
Veranda's Willems
+ 01:00
34
Cappelle
Dieter
1983
Veranda's Willems
+ 01:04
35
Sørtveit
Sondre
1988
Joker - Bianchi
+ 01:04
36
Seubert
Timon
1987
Team NetApp
+ 01:10
37
Yoo
Ki Hong
1988
Geumsan Ginseng Asia
+ 01:14
38
Cazaux
Pierre
1984
Française des Jeux
+ 01:24
39
Dockx
Bart
1981
Landbouwkrediet
+ 01:27
40
Verheyen
Geert
1973
Landbouwkrediet
+ 01:33
41
Mazet
Julien
1981
BigMat - Auber 93
+ 01:36
42
Kneisky
Morgan
1987
Roubaix - Lille Metropole
+ 01:37
43
Dessel
Cyril
1974
AG2R La Mondiale
+ 01:40
44
Parisien
Francois
1982
Spidertech p/b Planet Energy
+ 01:51
45
Kano
Tomoya
1973
Team Bridgestone - Anchor
+ 01:58
46
Mederel
Maxime
1980
BigMat - Auber 93
+ 02:00
47
Boivin
Guillaume
1989
Spidertech p/b Planet Energy
+ 02:04
48
Trofimov
Yury
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:12
49
Bar
Jocelyn
1988
Roubaix - Lille Metropole
+ 02:17
50
Randell
Andrew
1974
Spidertech p/b Planet Energy
+ 02:22
51
Morizot
Florian
1985
BigMat - Auber 93
+ 02:31
52
Oliphant
Evan
1982
Endura Racing
+ 03:05
53
Valentin
Tristan
1982
Cofidis
+ 03:05
54
Kriit
Kalle
1983
Cofidis
+ 03:05
55
Reza
Kevin
1988
BBOX Bouygues Telecom
+ 03:34
56
Coppel
Jérôme
1986
Saur - Sojasun
+ 04:34
57
Coutouly
Cedric
1980
Saur - Sojasun
+ 04:34
58
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 04:37
59
Camaño
Iker
1979
Endura Racing
+ 05:22
60
Capdebuy
Nicolas
1988
Française des Jeux
+ 05:22
61
Vold
Svein Erik
1985
Joker - Bianchi
+ 06:18
62
Laengen
Vegard Stake
1989
Joker - Bianchi
+ 06:23
63
Polazzi
Fabio
1985
Veranda's Willems
+ 06:27
64
Tortelier
Etienne
1990
Saur - Sojasun
+ 06:27
65
Van den Houte
Sven
1984
Veranda's Willems
+ 08:05
66
Claeys
Dimitri
1987
Team NetApp
+ 08:05
67
Brouzes
Niels
1981
BigMat - Auber 93
+ 08:25
68
Barteau
Gregory
1984
Landbouwkrediet
+ 08:58
69
Haddou
Nadir
1983
BigMat - Auber 93
+ 09:03
70
Gourgue
Benjamin
1986
Landbouwkrediet
+ 09:37
71
Boily
David
1990
Spidertech p/b Planet Energy
+ 12:34
72
De Souza
Christopher
1989
Team Bridgestone - Anchor
+ 12:46
73
Cappelle
Andy
1979
Veranda's Willems
+ 14:23
74
Teychenne
Mathieu
1989
AG2R La Mondiale
+ 15:24
75
Bauer
Jack
1985
Endura Racing
+ 15:39
76
Schwarzmann
Michael
1991
Team NetApp
+ 18:07
77
Benedetti
Cesare
1987
Team NetApp
+ 18:11
78
Blain
Alexandre
1981
Endura Racing
+ 18:11
79
Fukushima
Shinichi
1971
Geumsan Ginseng Asia
+ 20:11
DNF
Arrieta
José Luis
1971
AG2R La Mondiale
DNF
Loubet
Julien
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Rousseau
Nicolas
1983
AG2R La Mondiale
DNF
Chainel
Steve
1983
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Haddou
Saïd
1982
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Le Floch
Guillaume
1985
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Thiré
Jonathan
1986
BigMat - Auber 93
DNF
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
DNF
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Bretagne - Schuller
DNF
Vachon
Florian
1985
Bretagne - Schuller
DNF
Blot
Guillaume
1985
Cofidis
DNF
Cusin
Rémy
1986
Cofidis
DNF
Ista
Kevyn
1984
Cofidis
DNF
Zingle
Romain
1987
Cofidis
DNF
Thwaites
Scott
1990
Endura Racing
DNF
Wilkinson
Ian
1979
Endura Racing
DNF
Bonnaire
Olivier
1983
Française des Jeux
DNF
Bouhanni
Nacer
1990
Française des Jeux
DNF
Choe
Hyeong Min
1990
Geumsan Ginseng Asia
DNF
Igarashi
Takeshi
1980
Geumsan Ginseng Asia
DNF
Kim
Yeong Uk
1989
Geumsan Ginseng Asia
DNF
Kwon
Jun Oh
1989
Geumsan Ginseng Asia
DNF
Manan
Anuar
1986
Geumsan Ginseng Asia
DNF
Nara
Motoi
1982
Geumsan Ginseng Asia
DNF
Breen
Vegard
1990
Joker - Bianchi
DNF
Bugge
Vegard Robinson
1989
Joker - Bianchi
DNF
Rake
Christer
1987
Joker - Bianchi
DNF
Stokstad
Ingar
1989
Joker - Bianchi
DNF
Ricci-Poggi
Martial
1980
Landbouwkrediet
DNF
Daeninck
Benoît
1981
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Lemair
Alexandre
1988
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Lhotellerie
Clément
1986
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Tronet
Steven
1986
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Poulhiès
Stéphane
1985
Saur - Sojasun
DNF
Boily
Eric
1987
Spidertech p/b Planet Energy
DNF
Euser
Lucas
1983
Spidertech p/b Planet Energy
DNF
Gilbert
Martin
1982
Spidertech p/b Planet Energy
DNF
Fukuhara
Masaru
1981
Team Bridgestone - Anchor
DNF
Iijima
Makoto
1971
Team Bridgestone - Anchor
DNF
Itami
Kenji
1988
Team Bridgestone - Anchor
DNF
Michaud
Yoann
1989
Team Bridgestone - Anchor
DNF
Shimizu
Miyataka
1981
Team Bridgestone - Anchor
DNF
Baumann
Eric
1980
Team NetApp
DNF
Delrot
Bastien
1986
Team NetApp
DNF
Schillinger
Andreas
1983
Team NetApp
DNF
Schorn
Daniel
1988
Team NetApp
DNF
De Wilde
Sjef
1981
Veranda's Willems
DNF
Habeaux
Gregory
1982
Veranda's Willems
Information
Paris - Corrèze
France
4th -5th August 2010
2.1