FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Paris - Corrèze
UCI, Stage race, 1st stage, 2nd August 2006, France
Race info
Results
Startlist
History
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Canada
Colombia
Denmark
Estonia
France
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Poland
Russia
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Teams
AG2R Prévoyance
Agritubel
Auber 93
Bouygues Telecom
Bretagne - Jean Floch
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
Cofidis
Crédit Agricole
Flanders
Française des Jeux
Jartazi - 7Mobile
Landbouwkrediet - Colnago
Massi
Omnibike Dynamo Moscow
Team CSC
Team TIAA - CREF
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rous
Didier
1970
Bouygues Telecom
04:52:53
02
Pauriol
Rémi
1982
Crédit Agricole
+ 02:06
03
Lelarge
Noan
1975
Bretagne - Jean Floch
+ 03:13
04
Roche
Nicolas
1984
Cofidis
+ 03:39
05
Voeckler
Thomas
1979
Bouygues Telecom
+ 03:39
06
Monnerais
Cyrille
1983
Française des Jeux
+ 03:41
07
Rodriguez
Alberto
1982
Massi
+ 03:42
08
Chavanel
Sylvain
1979
Cofidis
+ 03:45
09
Scheirlinckx
Bert
1974
Jartazi - 7Mobile
+ 05:15
10
Pivois
Yann
1976
Bretagne - Jean Floch
+ 05:18
11
Mespoulede
Jean
1980
Auber 93
+ 05:18
12
Bonnet
William
1982
Crédit Agricole
+ 07:08
13
Drujon
Mathieu
1983
Auber 93
+ 07:08
14
Johnson
Benjamin
1983
Agritubel
+ 07:08
15
Abakoumov
Igor
1981
Jartazi - 7Mobile
+ 07:08
16
Vorganov
Eduard
1982
Omnibike Dynamo Moscow
+ 07:08
17
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 07:08
18
Caethoven
Steven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 07:08
19
Mandri
René
1984
Auber 93
+ 07:08
20
Vande Velde
Christian
1976
Team CSC
+ 07:08
21
Renders
Jens
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 07:08
22
Le Lay
David
1979
Bretagne - Jean Floch
+ 07:08
23
Robin
Denis
1979
Agritubel
+ 07:08
24
Mederel
Maxime
1980
Auber 93
+ 07:08
25
Navas Chica
David
1974
AG2R Prévoyance
+ 07:08
26
Gustov
Volodymir
1977
Team CSC
+ 07:08
27
Guilbert
Charles
1972
Bretagne - Jean Floch
+ 07:08
28
Bénéteau
Walter
1972
Bouygues Telecom
+ 07:08
29
Dalibard
Antoine
1983
Bretagne - Jean Floch
+ 07:08
30
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
+ 07:08
31
Gadret
John
1979
AG2R Prévoyance
+ 07:08
32
Lange
Michael
1983
Team TIAA - CREF
+ 07:08
33
Muravyev
Dmitriy
1979
Jartazi - 7Mobile
+ 07:23
34
Bessy
Frederic
1972
Cofidis
+ 07:25
35
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 11:26
36
Miguel Parra
Antonio
1982
Massi
+ 11:28
37
Haddou
Saïd
1982
Auber 93
+ 13:29
38
Haynes
Hamish
1974
Jartazi - 7Mobile
+ 16:05
39
Habeaux
Gregory
1982
Landbouwkrediet - Colnago
+ 16:05
40
Mangel
Laurent
1981
AG2R Prévoyance
+ 16:05
41
Monier
Damien
1982
Cofidis
+ 16:05
42
Labbe
Arnaud
1976
Bouygues Telecom
+ 16:05
43
Gène
Yohann
1981
Bouygues Telecom
+ 16:05
44
Dion
Renaud
1978
AG2R Prévoyance
+ 16:05
45
Delage
Mickaël
1985
Française des Jeux
+ 16:05
46
Poulhiès
Stéphane
1985
AG2R Prévoyance
+ 16:05
47
Bichot
Freddy
1979
Française des Jeux
+ 16:05
48
Lemoine
Cyril
1983
Crédit Agricole
+ 21:34
49
Maldonado Cano
Luis
1983
Massi
+ 21:34
50
Vilkov
Viacheslav
1985
Omnibike Dynamo Moscow
+ 27:08
51
Terenine
Ivan
1982
Omnibike Dynamo Moscow
+ 27:08
52
Renders
Sven
1981
Landbouwkrediet - Colnago
+ 27:08
53
Kareev
Alexandre
1978
Flanders
+ 27:08
54
Zielinski
Piotr
1984
Bretagne - Jean Floch
+ 27:08
55
De Fauw
Dimitri
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 27:08
56
Michaelsen
Lars
1969
Team CSC
+ 27:08
57
Pedersen
Martin
1983
Team CSC
+ 27:08
58
Meul
Robby
1981
Jartazi - 7Mobile
+ 27:08
59
De Groote
Thierry
1975
Jartazi - 7Mobile
+ 27:08
60
Dedecker
Jonas
1985
Flanders
+ 27:08
61
Vancells Pons
Dani
1980
Team TIAA - CREF
+ 27:08
62
Parisien
Francois
1982
Team TIAA - CREF
+ 27:08
63
Van der Linden
Wesley
1982
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 27:08
64
Chaurreau
Inigo
1973
AG2R Prévoyance
+ 27:08
65
Martinez
José Alberto
1975
Agritubel
+ 27:08
66
Dekkers
Hans
1981
Agritubel
+ 27:08
67
Klostergaard
Kasper
1983
Team CSC
+ 27:08
68
Mazet
Julien
1981
Auber 93
+ 27:08
69
Flahaut
Denis
1978
Flanders
+ 27:08
70
Garcia Gonzalez
Antonio
1982
Massi
+ 27:08
71
Blaudzun
Michael
1973
Team CSC
+ 27:08
72
Borisov
Vladislav
1978
Omnibike Dynamo Moscow
+ 27:08
73
Baranauskas
Aivaras
1980
Agritubel
+ 27:08
74
Lebeau
Jean-Claude
1979
Landbouwkrediet - Colnago
+ 27:08
75
Ljungqvist
Marcus
1974
Team CSC
+ 27:08
76
Nevens
Sven
1983
Jartazi - 7Mobile
+ 27:08
77
Olivier
Lenaic
1977
Agritubel
+ 27:08
78
Huysmans
Aron
1980
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 27:08
79
Loubet
Julien
1985
AG2R Prévoyance
+ 27:08
80
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
+ 27:08
81
Kaupas
Vytautas
1982
Jartazi - 7Mobile
+ 27:08
82
De Wilde
Sjef
1981
Landbouwkrediet - Colnago
+ 27:08
83
Wynants
Maarten
1982
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 27:08
84
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Jean Floch
+ 27:08
85
Balciunas
Linas
1978
Agritubel
+ 27:08
86
Godet
Arnaud
1986
Cofidis
+ 27:08
87
Canouet
Gilles
1976
Agritubel
+ 27:08
88
Shmidt
Alexey
1983
Omnibike Dynamo Moscow
+ 27:08
89
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
+ 27:08
90
Dedecker
Stijn
1981
Flanders
+ 27:08
91
Vanlandschoot
James
1978
Landbouwkrediet - Colnago
+ 27:08
92
Nilsson
John
1978
Auber 93
+ 27:08
93
Garcia Espejo
Francisco Javier
1982
Massi
+ 27:08
94
Peron
Andrea
1971
Team CSC
+ 27:08
95
Coyot
Arnaud
1980
Cofidis
+ 27:08
96
Stetina
Peter
1987
Team TIAA - CREF
+ 27:08
97
Frischkorn
William
1981
Team TIAA - CREF
+ 27:08
98
Kirsipuu
Jaan
1969
Crédit Agricole
+ 27:08
99
Berges
Emilien
1983
Auber 93
+ 27:08
100
Patour
Kilian
1982
Crédit Agricole
+ 27:08
101
Vila Camps
Jordi
1986
Massi
+ 27:08
102
Bernaudeau
Giovanni
1983
Bouygues Telecom
+ 27:08
103
Cepeda
Wilson Fernando
1980
Massi
+ 27:08
104
Portal
Sébastien
1982
Crédit Agricole
+ 27:08
105
Marino
Jean-Marc
1983
Crédit Agricole
+ 27:08
106
Soler Iturralde
Joaquin Jorge
1975
Massi
+ 27:08
107
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Jean Floch
+ 27:08
108
Naibo
Carl
1982
AG2R Prévoyance
+ 27:08
109
Wiggins
Bradley
1980
Cofidis
+ 27:08
110
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 27:08
111
Euser
Lucas
1983
Team TIAA - CREF
+ 27:08
112
Poelvoorde
Ronny
1969
Flanders
+ 27:08
113
Pate
Danny
1979
Team TIAA - CREF
+ 27:08
114
Criquielion
Mathieu
1981
Landbouwkrediet - Colnago
+ 27:19
DNF
Hivert
Jonathan
1985
Crédit Agricole
DNF
Manning
Paul
1974
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Van Zandbeek
Mart
1982
Flanders
DNF
Ponomarev
Konstantin
1981
Omnibike Dynamo Moscow
DNF
Bonnaire
Olivier
1983
Bouygues Telecom
DNF
Lewis
Craig
1985
Team TIAA - CREF
Information
Paris - Corrèze
France
1st stage | 188.9 km
St. Amand
->
St. Nectaire
2.1
D.Rous
| Leader