Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris - Corrèze
UCI, 3rd stage, 30th September 2001, France
Race info
Results
Startlist
History
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Ireland
Italy
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Uzbekistan
Teams
Ag2r Prevoyance - Decathlon
BigMat - Auber 93
Bonjour
Cofidis
Collstrop - Palmans
Crédit Agricole
Festina - Lotus
Gerolsteiner
Jean Delatour
La Française des Jeux
Lotto - Adecco
Nurnberger Versicherung
ONCE - Eroski - Würth
Phonak
St. Quentin - Oktos
Team CSC - Tiscali
Team Fakta
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Petersen
Jørgen Bo
1970
Team Fakta
04:35:33
02
Talabardon
Sebastien
1978
BigMat - Auber 93
+ 09
03
Pichon
Mickael
1973
Bonjour
+ 20
04
Morini
Federico
1976
Gerolsteiner
+ 24
05
Ruskys
Saulius
1974
Gerolsteiner
+ 01:07
06
Gutiérrez
Iván
1978
ONCE - Eroski - Würth
+ 01:07
07
Sunderland
Scott
1966
Team Fakta
+ 01:07
08
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 01:07
09
Moos
Alexandre
1972
Phonak
+ 01:07
10
Aus
Lauri
1970
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 01:07
11
Thibout
Bruno
1969
Jean Delatour
+ 01:07
12
Bouyer
Franck
1974
Bonjour
+ 01:07
13
Robin
Jean-Cyril
1969
Bonjour
+ 01:07
14
Heulot
Stéphane
1971
BigMat - Auber 93
+ 01:07
15
Van Huffel
Wim
1979
Lotto - Adecco
+ 01:07
16
Babaitsev
Artur
1971
Nurnberger Versicherung
+ 01:07
17
Goubert
Stéphane
1970
Jean Delatour
+ 01:07
18
Paumier
Laurent
1973
St. Quentin - Oktos
+ 01:07
19
Brochard
Laurent
1968
Jean Delatour
+ 01:07
20
Haselbacher
René
1977
Gerolsteiner
+ 01:07
21
Piziks
Arvis
1969
Team CSC - Tiscali
+ 01:07
22
Schnider
Daniel
1973
La Française des Jeux
+ 01:07
23
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 01:07
24
Guilbert
Charles
1972
Bonjour
+ 01:07
25
Nozal Vega
Isidro
1977
ONCE - Eroski - Würth
+ 01:07
26
Florencio
Xavier
1979
ONCE - Eroski - Würth
+ 01:07
27
Dumoulin
Samuel
1980
La Française des Jeux
+ 01:07
28
Ingeby
Kristoffer
1979
Team Fakta
+ 01:07
29
Grabsch
Bert
1975
Phonak
+ 01:07
30
Morscher
Harald
1972
Nurnberger Versicherung
+ 01:19
31
Rutkiewicz
Marek
1981
Cofidis
+ 01:19
32
Scheirlinckx
Bert
1974
Collstrop - Palmans
+ 01:19
33
Dumont
Nicolas
1973
Phonak
+ 01:19
34
Jan
Xavier
1970
BigMat - Auber 93
+ 01:19
35
Casar
Sandy
1979
La Française des Jeux
+ 01:19
36
Cali
Vincent
1970
Collstrop - Palmans
+ 01:19
37
Arroyo
David
1980
ONCE - Eroski - Würth
+ 01:19
38
Derepas
David
1978
Phonak
+ 01:19
39
Bruun Eriksen
Thomas
1979
Team CSC - Tiscali
+ 01:25
40
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 01:25
41
Zumsteg
Lukas
1972
Phonak
+ 01:25
42
Fedrigo
Pierrick
1978
Crédit Agricole
+ 01:25
43
Hruska
Jan
1975
ONCE - Eroski - Würth
+ 01:25
44
Brard
Florent
1976
Festina - Lotus
+ 01:25
45
De Groote
Thierry
1975
Collstrop - Palmans
+ 01:25
46
Rault
Dominique
1971
BigMat - Auber 93
+ 01:25
47
Calzati
Sylvain
1979
Jean Delatour
+ 01:31
48
Werner
Christian
1979
Nurnberger Versicherung
+ 01:33
49
Andre
Nicolas
1977
Cofidis
+ 01:33
50
Bessy
Frederic
1972
Crédit Agricole
+ 01:36
51
Gabriel
Frédéric
1970
Bonjour
+ 01:36
52
Morel
Christophe
1975
St. Quentin - Oktos
+ 01:36
53
Maignan
Gilles
1968
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 01:36
54
Beloki
Gorka
1978
ONCE - Eroski - Würth
+ 01:36
55
Jonker
Patrick
1969
BigMat - Auber 93
+ 01:36
56
Voigt
Jens
1971
Crédit Agricole
+ 01:46
57
Skelde
Michael
1973
Team Fakta
+ 01:46
58
Leblacher
Eric
1978
Crédit Agricole
+ 01:46
59
Klinger
Michel
1977
Festina - Lotus
+ 01:00
60
Tessier
Jean-Michel
1977
Cofidis
+ 01:52
61
Bak
Lars
1980
Team Fakta
+ 01:54
62
Kivilev
Andrei
1973
Cofidis
+ 01:54
63
Balciunas
Linas
1978
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 02:05
64
Nilsson
John
1978
St. Quentin - Oktos
+ 02:05
65
Estadieu
Laurent
1975
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 02:12
66
Flickinger
Andy
1978
Festina - Lotus
+ 02:16
67
Bergès
Stéphane
1975
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 02:19
68
Trumpauskas
Arturas
1972
St. Quentin - Oktos
+ 02:22
69
Johansen
Allan
1971
Team Fakta
+ 02:35
70
Riebenbauer
Werner
1974
Nurnberger Versicherung
+ 02:43
71
Hoffman
Tristan
1970
Team CSC - Tiscali
+ 02:47
72
Andrle
Rene
1974
ONCE - Eroski - Würth
+ 02:49
73
Rodríguez
Joaquim
1979
ONCE - Eroski - Würth
+ 02:49
74
Lebreton
Lylian
1972
BigMat - Auber 93
+ 02:55
75
Fritsch
Nicolas
1978
La Française des Jeux
+ 03:06
76
Beuchat
Roger
1972
Phonak
+ 03:11
77
Van Gulik
Fulco
1979
Lotto - Adecco
+ 03:19
78
Krushevskiy
Sergei
1976
St. Quentin - Oktos
+ 03:23
79
Saugrain
Cyril
1973
BigMat - Auber 93
+ 04:18
80
Mainguenaud
Frederic
1974
Bonjour
+ 04:20
81
Wojtas
Arkadiusz
1977
Nurnberger Versicherung
+ 04:20
82
Edaleine
Christophe
1979
Jean Delatour
+ 04:20
83
Van Houdt
Andy
1979
Collstrop - Palmans
+ 04:20
84
Martin
Ludovic
1976
Crédit Agricole
+ 04:28
85
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team Fakta
+ 04:28
86
Usov
Alexandre
1977
Phonak
+ 04:28
87
Kasputis
Arturas
1967
Ag2r Prevoyance - Decathlon
+ 04:28
88
Augé
Stephane
1974
Festina - Lotus
+ 04:28
89
Peschel
Uwe
1968
Gerolsteiner
+ 04:28
90
Strauss
Marcel
1976
Gerolsteiner
+ 04:28
92
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 05:58
DNS
Power
Ciaran
1976
St. Quentin - Oktos
DNS
Halgand
Patrice
1974
Jean Delatour
DNF
Van Speybroeck
Wesley
1978
Lotto - Adecco
DNF
Bouvard
Gilles
1969
Jean Delatour
DNF
Jeune
Raphael
1975
Team CSC - Tiscali
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
Cofidis
DNF
Smirnov
Maxim
1976
St. Quentin - Oktos
DNF
De Waele
Fabien
1975
Lotto - Adecco
DNF
McGee
Bradley
1976
La Française des Jeux
DNF
Becker
Max
1978
Collstrop - Palmans
DNF
Sievers
Holger
1968
Nurnberger Versicherung
DNF
Scheirlinckx
Staf
1979
Collstrop - Palmans
DNF
Virbickas
Donatas
1974
Collstrop - Palmans
DNF
Pretot
Arnaud
1971
Festina - Lotus
DNF
Liboreau
Nicolas
1977
BigMat - Auber 93
DNF
Gauthier
Christophe
1973
St. Quentin - Oktos
DNF
Casper
Jimmy
1978
La Française des Jeux
DNF
Vaughters
Jonathan
1973
Crédit Agricole
DNF
Schmidt
Torsten
1972
Gerolsteiner
Information
Paris - Corrèze
France
3rd stage | 186.0 km
Evaux
->
Tulle
2.4
T.Hushovd
| Leader