Giro Ciclistico d'Italia - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Pickrell Riley Israel Cycling Academy 5 02:14:39
2 Foldager Anders Biesse-Carrera 1 + 00
3 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 00
4 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 00
5 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 00
6 Parisini Nicolo Team Qhubeka + 00
7 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 00
8 Persico Davide Team Colpack Ballan + 00
9 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 00
10 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 00
11 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 00
12 Orins Robin Elevate p/b Home Solution Soenens + 00
13 Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 00
14 Poole Max Development Team DSM + 00
15 Deweirdt Siebe Elevate p/b Home Solution Soenens + 00
16 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 00
17 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 00
18 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy + 00
19 Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 00
20 Wilksch Hannes Development Team DSM + 00
21 Ghigino Valter Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 00
22 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 00
23 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 00
24 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 00
25 Hollyman Mason Israel Cycling Academy + 00
26 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 00
27 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 00
28 Van Belle Bas Amsterdam Racing Academy + 00
29 Mouris Wessel Amsterdam Racing Academy + 00
30 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 00
31 Porta Gabriele Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 00
32 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 00
33 Onley Oscar Development Team DSM + 00
34 Galimberti Lorenzo Team Interregionale + 00
35 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 00
36 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 00
37 Hayter Leo Hagens Berman Axeon + 00
38 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 00
39 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 00
40 Muñoz Francisco EOLO-KOMETA U23 + 00
41 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 00
42 Geßner Jakob Team Lotto-Kern Haus + 00
43 Cantoni Andrea Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 10
44 Weiss Fabian Tudor Pro Cycling Team + 15
45 Lasa Ailetz Laboral Kutxa + 19
46 Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy + 19
47 Van Hemelen Vincent Lotto Soudal U23 + 19
48 Magli Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 23
49 Guerra Andrea Zalf Euromobil Désirée Fior + 23
50 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 23
51 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 23
52 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 23
53 Favretto Carlo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 23
54 Galimberti Francesco Team Interregionale + 23
55 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 26
56 Raccani Simone Zalf Euromobil Désirée Fior + 26
57 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 27
58 Kingston Matthew Zappi Racing Team + 27
59 Di Bernardo Nicolo G.C.Sissio Team + 27
60 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Désirée Fior + 27
61 Cretti Luca Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 27
62 Venturini Alessandro G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 27
63 Declerck Jelle Bingoal-WB Development Team + 33
64 Zerai Nahom Team Qhubeka + 35
65 Tsarenko Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 39
66 Biancalani Andrea Beltrami TSA Tre Colli + 43
67 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 43
68 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 43
69 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 47
70 Umbri Gidas Team Colpack Ballan + 57
71 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 01:16
72 Debruyne Ramses Lotto Soudal U23 + 01:16
73 Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera + 01:16
74 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 01:16
75 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:16
76 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè + 01:16
77 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 01:27
78 Cordioli Gianluca G.C.Sissio Team + 01:37
79 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 01:41
80 Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:41
81 Vignato Davide General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:41
82 Epis Giosue Carnovali-Rime + 01:51
83 Berasategi Xabier Laboral Kutxa + 01:51
84 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 01:53
85 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 01:53
86 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon + 01:53
87 Piras Andrea Beltrami TSA Tre Colli + 01:57
88 Aimonetto Pietro Beltrami TSA Tre Colli + 01:57
89 Arzilli Gabriele G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:57
90 Dignani Filippo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:57
91 Tedeschi Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:57
92 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 01:57
93 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 01:57
94 Guasco Mattia Team Qhubeka + 01:57
95 Garzi Fabio G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:57
96 Elipanni Lorenzo Team Interregionale + 01:57
97 Pinardi Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 01:57
98 Lucca Simone G.C.Sissio Team + 01:57
99 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 01:57
100 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:09
101 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 02:09
102 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 02:09
103 Parravano Francesco Team Interregionale + 02:22
104 Mancipe Andrés Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:22
105 Tarlton Alexander Team Lotto-Kern Haus + 02:39
106 Candy Nicholas Zappi Racing Team + 02:42
107 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 02:42
108 Calzoni Walter Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 02:46
109 Watson Sam Groupama-FDJ Conti + 02:51
110 Rosner Linus Tirol KTM Cycling Team + 03:10
111 Nessler Martin G.C.Sissio Team + 03:10
112 Granger Ben Zappi Racing Team + 03:10
113 Iacomoni Federico Carnovali-Rime + 03:15
114 Bonelli Alessio Biesse-Carrera + 03:15
115 Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè + 03:28
116 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team + 03:30
117 Sander Hansen Marcus Uno-X DARE Development Team + 03:30
118 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 03:33
119 Gatti Andrea Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 03:33
120 Paties Montagner Eric Work Service-Vitalcare-Dynatek + 03:33
121 Molano Brayan Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 03:33
122 Freddi Matteo Beltrami TSA Tre Colli + 03:33
123 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 03:33
124 Ghirardi Lorenzo G.C.Sissio Team + 03:33
125 Ferroni Lorenzo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 03:33
126 Vidts Obie Elevate p/b Home Solution Soenens + 03:33
127 Perani Riccardo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 03:33
128 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 03:33
129 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 03:33
130 Zubeldia Unai Laboral Kutxa + 03:33
131 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + 03:33
132 Mintegui Iker Laboral Kutxa + 03:33
133 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 03:33
134 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 03:33
135 Henneberg Magnus Rostese Giant ASD + 03:33
136 Ambrosini Matteo Team Colpack Ballan + 03:33
137 Laino Edoardo Rostese Giant ASD + 03:33
138 Ferrari Pietro Rostese Giant ASD + 03:33
139 Agostini Nicholas U.C. Trevigiani Energiapura + 03:33
140 Azparren Enekoitz Laboral Kutxa + 03:33
141 De Angeli Marco In Emilia Romagna Cycling Team + 03:33
142 Marabini Nicolo In Emilia Romagna Cycling Team + 03:33
143 Galli Niccolo Team Interregionale + 03:33
144 Vettorel Marco U.C. Trevigiani Energiapura + 03:33
145 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 03:40
146 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 03:40
147 Parashchak Yaroslav Carnovali-Rime + 03:40
148 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 03:49
149 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy + 03:49
150 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 03:49
151 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 03:49
152 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 03:51
153 Vanni Michael Beltrami TSA Tre Colli + 03:51
154 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 03:55
155 Rosa Tommaso Rostese Giant ASD + 03:55
156 Segaert Alec Lotto Soudal U23 + 04:10
157 De Pretto Davide Zalf Euromobil Désirée Fior + 04:10
158 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 04:33
159 Pinazzi Mattia Team Interregionale + 04:48
160 Camprubi Marcel EOLO-KOMETA U23 + 07:43
161 Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè + 07:45
162 Montoli Andrea EOLO-KOMETA U23 + 08:53
163 Bosini Diego Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 08:53
OOT Furlan Francesco U.C. Trevigiani Energiapura
OOT Cao Marco U.C. Trevigiani Energiapura
OOT Ball Alexander Zappi Racing Team
DNF Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team
DNF Dreßler Luca Team Lotto-Kern Haus
Pos Rider Team Time
1 Hayter Leo Hagens Berman Axeon 15:10:55
2 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 05:44
3 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 05:56
4 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 06:48
5 1 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 + 06:48
6 1 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti + 07:11
7 Wilksch Hannes Development Team DSM + 07:30
8 Onley Oscar Development Team DSM + 07:30
9 López Martin Astana Qazaqstan Development Team + 07:41
10 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team + 07:56
11 Hollyman Mason Israel Cycling Academy + 08:28
12 1 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 + 08:29
13 1 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 + 09:18
14 2 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 09:44
15 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 10:26
16 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 10:27
17 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 12:36
18 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 13:27
19 3 Poole Max Development Team DSM + 14:44
20 1 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 15:10
21 2 Raccani Simone Zalf Euromobil Désirée Fior + 15:10
22 4 Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 15:23
23 4 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 15:23
24 4 Porta Gabriele Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 15:23
25 4 Geßner Jakob Team Lotto-Kern Haus + 15:23
26 6 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 15:27
27 2 Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera + 16:11
28 4 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 16:18
29 2 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 16:39
30 6 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 16:41
31 1 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 17:16
32 1 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 18:37
33 1 Cretti Luca Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 18:56
34 2 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 21:43
35 16 Camprubi Marcel EOLO-KOMETA U23 + 22:27
36 2 Cantoni Andrea Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 22:50
37 2 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 24:00
38 1 Berasategi Xabier Laboral Kutxa + 24:08
39 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 25:48
40 1 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy + 26:10
41 1 Favretto Carlo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 27:16
42 1 Galimberti Francesco Team Interregionale + 27:16
43 1 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 27:16
44 4 Galimberti Lorenzo Team Interregionale + 29:06
45 5 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 29:42
46 1 Henneberg Magnus Rostese Giant ASD + 30:26
47 1 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 30:44
48 1 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 31:48
49 1 Garzi Fabio G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 31:55
50 3 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 32:00
51 3 Guerra Andrea Zalf Euromobil Désirée Fior + 32:23
52 3 Watson Sam Groupama-FDJ Conti + 32:49
53 2 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 33:23
54 1 Elipanni Lorenzo Team Interregionale + 33:57
55 4 Mancipe Andrés Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 34:44
56 6 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 35:05
57 1 Nessler Martin G.C.Sissio Team + 35:10
58 1 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + 35:33
59 1 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 35:35
60 8 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 36:33
61 3 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 36:46
62 2 Calzoni Walter Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 37:02
63 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 37:14
64 3 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy + 38:54
65 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 39:20
66 1 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 39:20
67 4 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 40:51
68 2 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 41:17
69 3 Declerck Jelle Bingoal-WB Development Team + 42:56
70 1 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 43:09
71 1 Marabini Nicolo In Emilia Romagna Cycling Team + 44:21
72 2 Zerai Nahom Team Qhubeka + 45:40
73 2 Foldager Anders Biesse-Carrera + 46:04
74 1 De Angeli Marco In Emilia Romagna Cycling Team + 46:52
75 1 Tsarenko Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 46:56
76 8 Montoli Andrea EOLO-KOMETA U23 + 48:13
77 2 Debruyne Ramses Lotto Soudal U23 + 49:48
78 2 Van Hemelen Vincent Lotto Soudal U23 + 50:25
79 2 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 51:11
80 3 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 51:17
81 3 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 51:17
82 6 Parisini Nicolo Team Qhubeka + 51:17
83 4 Orins Robin Elevate p/b Home Solution Soenens + 51:17
84 6 Muñoz Francisco EOLO-KOMETA U23 + 51:17
85 10 Mouris Wessel Amsterdam Racing Academy + 51:17
86 8 Segaert Alec Lotto Soudal U23 + 51:28
87 5 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè + 52:33
88 4 Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 52:58
89 2 Bonelli Alessio Biesse-Carrera + 54:32
90 3 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team + 54:47
91 6 Zubeldia Unai Laboral Kutxa + 54:50
92 3 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 54:50
93 1 Vidts Obie Elevate p/b Home Solution Soenens + 54:50
94 3 Mintegui Iker Laboral Kutxa + 54:59
95 1 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 55:06
96 10 De Pretto Davide Zalf Euromobil Désirée Fior + 55:27
97 2 Weiss Fabian Tudor Pro Cycling Team + 55:46
98 2 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 57:27
99 2 Di Bernardo Nicolo G.C.Sissio Team + 57:27
100 2 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 57:43
101 3 Sander Hansen Marcus Uno-X DARE Development Team + 57:53
102 3 Piras Andrea Beltrami TSA Tre Colli + 59:13
103 6 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon + 59:15
104 Tarlton Alexander Team Lotto-Kern Haus + 59:55
105 2 Agostini Nicholas U.C. Trevigiani Energiapura + 01:00:33
106 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 01:00:49
107 Parashchak Yaroslav Carnovali-Rime + 01:00:56
108 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 01:00:56
109 1 Granger Ben Zappi Racing Team + 01:01:11
110 2 Kingston Matthew Zappi Racing Team + 01:01:55
111 7 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 01:02:58
112 4 Lasa Ailetz Laboral Kutxa + 01:03:17
113 Cordioli Gianluca G.C.Sissio Team + 01:03:19
114 9 Ghigino Valter Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 01:04:00
115 4 Vanni Michael Beltrami TSA Tre Colli + 01:04:09
116 1 Ferrari Pietro Rostese Giant ASD + 01:05:15
117 Candy Nicholas Zappi Racing Team + 01:05:40
118 1 Azparren Enekoitz Laboral Kutxa + 01:06:51
119 1 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 01:07:12
120 2 Perani Riccardo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 01:07:17
121 7 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 01:07:18
122 3 Venturini Alessandro G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:07:43
123 1 Epis Giosue Carnovali-Rime + 01:07:43
124 5 Lucca Simone G.C.Sissio Team + 01:09:25
125 8 Van Belle Bas Amsterdam Racing Academy + 01:09:31
126 6 Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy + 01:09:50
127 4 Parravano Francesco Team Interregionale + 01:10:48
128 6 Biancalani Andrea Beltrami TSA Tre Colli + 01:10:50
129 2 Paties Montagner Eric Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:11:01
130 Freddi Matteo Beltrami TSA Tre Colli + 01:11:59
131 4 Pinardi Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 01:12:04
132 5 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 01:12:44
133 6 Persico Davide Team Colpack Ballan + 01:13:39
134 4 Guasco Mattia Team Qhubeka + 01:13:55
135 1 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:14:02
136 4 Deweirdt Siebe Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:14:04
137 5 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 01:14:27
138 12 Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè + 01:15:12
139 8 Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:17:13
140 1 Ambrosini Matteo Team Colpack Ballan + 01:17:45
141 2 Ghirardi Lorenzo G.C.Sissio Team + 01:17:50
142 11 Magli Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:18:18
143 5 Dignani Filippo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:19:41
144 5 Tedeschi Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:19:41
145 5 Arzilli Gabriele G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:19:41
146 6 Aimonetto Pietro Beltrami TSA Tre Colli + 01:19:47
147 3 Gatti Andrea Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 01:20:38
148 3 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 01:20:38
149 3 Vettorel Marco U.C. Trevigiani Energiapura + 01:20:43
150 1 Iacomoni Federico Carnovali-Rime + 01:20:59
151 3 Laino Edoardo Rostese Giant ASD + 01:22:43
152 6 Vignato Davide General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:22:56
153 8 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:22:59
154 2 Galli Niccolo Team Interregionale + 01:23:24
155 7 Umbri Gidas Team Colpack Ballan + 01:23:39
156 1 Pinazzi Mattia Team Interregionale + 01:24:39
157 2 Ferroni Lorenzo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 01:24:48
158 7 Rosner Linus Tirol KTM Cycling Team + 01:29:23
159 5 Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè + 01:29:41
160 8 Molano Brayan Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 01:29:46
161 6 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 01:29:53
162 5 Bosini Diego Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 01:30:08
163 3 Rosa Tommaso Rostese Giant ASD + 01:30:08
Pos Rider Team Points
0 Cao Marco U.C. Trevigiani Energiapura 8
1 Hayter Leo Hagens Berman Axeon 75
2 Pickrell Riley Israel Cycling Academy 56
3 Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Désirée Fior 50
4 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia 45
5 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti 43
6 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 40
7 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team 35
8 Foldager Anders Biesse-Carrera 35
9 Parisini Nicolo Team Qhubeka 31
10 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan 25
11 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon 25
12 Persico Davide Team Colpack Ballan 22
13 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team 19
14 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè 18
15 Umbri Gidas Team Colpack Ballan 18
16 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus 16
17 Magli Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali 16
18 Watson Sam Groupama-FDJ Conti 15
19 De Pretto Davide Zalf Euromobil Désirée Fior 15
20 Segaert Alec Lotto Soudal U23 14
21 Geßner Jakob Team Lotto-Kern Haus 13
22 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team 13
23 Willems Jago Bingoal-WB Development Team 12
24 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens 12
25 Dignani Filippo Work Service-Vitalcare-Dynatek 12
26 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus 11
27 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team 10
28 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy 10
29 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti 9
30 Orins Robin Elevate p/b Home Solution Soenens 9
31 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti 8
32 López Martin Astana Qazaqstan Development Team 8
33 Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek 8
34 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 7
35 Poole Max Development Team DSM 7
36 Bagatin Christian Carnovali-Rime 7
37 Onley Oscar Development Team DSM 6
38 Hollyman Mason Israel Cycling Academy 6
39 Deweirdt Siebe Elevate p/b Home Solution Soenens 6
40 Wilksch Hannes Development Team DSM 5
41 Zubeldia Unai Laboral Kutxa 5
42 Kingston Matthew Zappi Racing Team 5
43 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 4
44 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy 3
45 Pinazzi Mattia Team Interregionale 3
46 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek 2
47 Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek 2
48 Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè 2
49 Favretto Carlo General Store-Essegibi-F.Ili Curia 1
50 Calzoni Walter Gallina Ecotek Lucchini Colosio 1
Pos Rider Team Points
1 De Pretto Davide Zalf Euromobil Désirée Fior 32
2 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti 26
3 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè 25
4 Hayter Leo Hagens Berman Axeon 25
5 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 25
6 Milesi Lorenzo Development Team DSM 25
7 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti 24
8 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team 19
9 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team 15
10 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti 14
11 Ghigino Valter Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo 13
12 Tsarenko Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini Colosio 12
13 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens 11
14 Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera 9
15 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD 9
16 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team 8
17 Watson Sam Groupama-FDJ Conti 8
18 Foldager Anders Biesse-Carrera 8
19 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD 7
20 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 6
21 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 6
22 Cretti Luca Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo 6
23 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD 6
24 Segaert Alec Lotto Soudal U23 6
25 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 5
26 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 5
27 Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek 5
28 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon 5
29 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti 5
30 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team 5
31 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team 3
32 Wilksch Hannes Development Team DSM 1
33 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia 1

Information