Right now: Transfers 2022 > 2023

Giro Ciclistico d'Italia - 2022

GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Hayter Leo Hagens Berman Axeon 3024:21:52
2 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 25+ 02:12
3 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti 20+ 04:55
4 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 15+ 06:21
5 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti 10+ 07:06
6 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team 5+ 07:27
7 Wilksch Hannes Development Team DSM 3+ 07:27
8 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 1+ 07:59
9 Onley Oscar Development Team DSM 1+ 09:04
10 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 1+ 10:03
11 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti + 10:16
12 Hollyman Mason Israel Cycling Academy + 10:50
13 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team + 13:22
14 Abreha Negasi Haylu Team Qhubeka + 14:10
15 Raccani Simone Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:21
16 Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera + 16:28
17 Meris Sergio Team Colpack Ballan + 18:52
18 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 19:22
19 Geßner Jakob Team Lotto-Kern Haus + 20:15
20 Poole Max Development Team DSM + 20:24
21 Willems Jago Bingoal-WB Development Team + 21:47
22 Porta Gabriele Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 25:42
23 Camprubi Marcel EOLO-KOMETA U23 + 26:18
24 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team + 27:22
25 Berasategi Xabier Laboral Kutxa + 27:59
26 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 28:08
27 Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 30:11
28 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy + 31:23
29 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens + 31:48
30 Riccitello Matthew Hagens Berman Axeon + 33:14
31 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team + 35:41
32 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD + 36:54
33 Nessler Martin G.C.Sissio Team + 38:48
34 Van Hautegem Leander Bingoal-WB Development Team + 38:50
35 Lopez Juan Carlos Astana Qazaqstan Development Team + 38:55
36 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 39:16
37 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti + 41:15
38 Henneberg Magnus Rostese Giant ASD + 41:15
39 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon + 41:26
40 Cretti Luca Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 43:21
41 Lambrecht Michiel Bingoal-WB Development Team + 48:15
42 Toneatti Davide Astana Qazaqstan Development Team + 50:49
43 Galimberti Lorenzo Team Interregionale + 52:08
44 Galimberti Francesco Team Interregionale + 54:21
45 Cantoni Andrea Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 55:14
46 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 55:30
47 Lightfoot Owen Zappi Racing Team + 55:57
48 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè + 57:02
49 Favretto Carlo General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 58:38
50 Romeo Ivan Hagens Berman Axeon + 59:03
51 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan + 59:21
52 Orins Robin Elevate p/b Home Solution Soenens + 59:47
53 Watson Sam Groupama-FDJ Conti + 59:55
54 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 01:00:05
55 Calzoni Walter Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 01:01:40
56 Garzi Fabio G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:03:03
57 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD + 01:03:25
58 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:03:28
59 Villa Giacomo Biesse-Carrera + 01:04:47
60 Marabini Nicolo In Emilia Romagna Cycling Team + 01:05:17
61 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:06:02
62 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team + 01:06:08
63 Piras Andrea Beltrami TSA Tre Colli + 01:06:11
64 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus + 01:07:53
65 Mancipe Andrés Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 01:10:07
66 Montoli Andrea EOLO-KOMETA U23 + 01:10:17
67 Milesi Lorenzo Development Team DSM + 01:11:56
68 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:12:27
69 Vidts Obie Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:12:37
70 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy + 01:13:42
71 Weiss Fabian Tudor Pro Cycling Team + 01:14:33
72 Goldstein Edo Israel Cycling Academy + 01:16:23
73 Granger Ben Zappi Racing Team + 01:16:28
74 Carpene Samuele General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:16:30
75 Elipanni Lorenzo Team Interregionale + 01:16:39
76 De Pretto Davide Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:17:43
77 Foldager Anders Biesse-Carrera + 01:18:03
78 De Carlo Giovanni Carnovali-Rime + 01:18:12
79 Debiasi Andrea Cycling Team Friuli ASD + 01:20:05
80 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team + 01:20:25
81 Zerai Nahom Team Qhubeka + 01:20:26
82 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 01:21:10
83 De Angeli Marco In Emilia Romagna Cycling Team + 01:21:53
84 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team + 01:22:43
85 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 01:22:47
86 Parisini Nicolo Team Qhubeka + 01:23:11
87 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 01:23:20
88 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy + 01:23:34
89 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team + 01:23:36
90 Mintegui Iker Laboral Kutxa + 01:24:03
91 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team + 01:25:07
92 Parashchak Yaroslav Carnovali-Rime + 01:25:16
93 Zubeldia Unai Laboral Kutxa + 01:26:57
94 Tsarenko Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 01:27:33
95 Pinarello Alessandro Bardiani CSF Faizanè + 01:28:05
96 Debruyne Ramses Lotto Soudal U23 + 01:28:25
97 Sander Hansen Marcus Uno-X DARE Development Team + 01:28:35
98 Mouris Wessel Amsterdam Racing Academy + 01:28:46
99 Bagatin Christian Carnovali-Rime + 01:29:12
100 Segaert Alec Lotto Soudal U23 + 01:30:16
101 Muñoz Francisco EOLO-KOMETA U23 + 01:33:01
102 Van Hemelen Vincent Lotto Soudal U23 + 01:34:25
103 Di Bernardo Nicolo G.C.Sissio Team + 01:34:38
104 Lucca Simone G.C.Sissio Team + 01:35:30
105 Ghigino Valter Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 01:36:09
106 Tarlton Alexander Team Lotto-Kern Haus + 01:40:46
107 Agostini Nicholas U.C. Trevigiani Energiapura + 01:42:15
108 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon + 01:42:42
109 Parravano Francesco Team Interregionale + 01:44:00
110 Lasa Ailetz Laboral Kutxa + 01:44:39
111 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè + 01:45:37
112 Cordioli Gianluca G.C.Sissio Team + 01:45:45
113 Bonelli Alessio Biesse-Carrera + 01:46:16
114 Kingston Matthew Zappi Racing Team + 01:46:20
115 Persico Davide Team Colpack Ballan + 01:46:31
116 Candy Nicholas Zappi Racing Team + 01:49:21
117 Van Belle Bas Amsterdam Racing Academy + 01:50:17
118 Ferrari Pietro Rostese Giant ASD + 01:50:41
119 Biancalani Andrea Beltrami TSA Tre Colli + 01:52:05
120 Deweirdt Siebe Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:52:32
121 Perani Riccardo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 01:53:01
122 Pickrell Riley Israel Cycling Academy + 01:54:13
123 Epis Giosue Carnovali-Rime + 01:54:18
124 Charrin Aloïs Tudor Pro Cycling Team + 01:54:51
125 Guasco Mattia Team Qhubeka + 01:55:09
126 Pinardi Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 01:55:22
127 Freddi Matteo Beltrami TSA Tre Colli + 01:56:44
128 Venturini Alessandro G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:57:07
129 Gatti Andrea Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 01:58:27
130 Krijnsen Jelte Amsterdam Racing Academy + 01:58:42
131 Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 01:58:52
132 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:59:20
133 Ghirardi Lorenzo G.C.Sissio Team + 02:02:07
134 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus + 02:02:39
135 Zangerle Emanuel Tirol KTM Cycling Team + 02:03:19
136 Arzilli Gabriele G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:03:31
137 Paties Montagner Eric Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:03:33
138 Iacomoni Federico Carnovali-Rime + 02:07:19
139 Aimonetto Pietro Beltrami TSA Tre Colli + 02:07:44
140 Magli Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:09:29
141 Nieri Alessio Bardiani CSF Faizanè + 02:09:34
142 Vignato Davide General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 02:09:48
143 Rosner Linus Tirol KTM Cycling Team + 02:09:56
144 Tedeschi Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:10:10
145 Dignani Filippo Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:11:00
146 Ferroni Lorenzo Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 02:11:26
147 Vettorel Marco U.C. Trevigiani Energiapura + 02:11:52
148 Galli Niccolo Team Interregionale + 02:12:07
149 Laino Edoardo Rostese Giant ASD + 02:12:28
150 Pezzo Rosola Kevin Tirol KTM Cycling Team + 02:15:18
151 Bosini Diego Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 02:15:47
152 Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè + 02:16:48
153 Rosa Tommaso Rostese Giant ASD + 02:17:16
154 Pinazzi Mattia Team Interregionale + 02:17:50
155 Molano Brayan Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 02:23:09
DNF Bonaldo Kevin Team Qhubeka
DNF Furlan Francesco U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Van Uden Casper Development Team DSM
DNF Brynsrud Magnus Uno-X DARE Development Team
DNF Umbri Gidas Team Colpack Ballan
DNF Guzzo Federico Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF López Martin Astana Qazaqstan Development Team
DNF Declerck Jelle Bingoal-WB Development Team
DNF Dreßler Luca Team Lotto-Kern Haus
DNF Leerkes Bram Amsterdam Racing Academy
DNF Azparren Enekoitz Laboral Kutxa
DNF Cao Marco U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Valerio Damiano Rostese Giant ASD
DNF Guerra Andrea Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Motta Alessandro Biesse-Carrera
DNF Ball Alexander Zappi Racing Team
DNF Lipowitz Florian Tirol KTM Cycling Team
DNF Vanni Michael Beltrami TSA Tre Colli
DNF Bruttomesso Alberto Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Yakovlev Mykyta U.C. Trevigiani Energiapura
DNF Ambrosini Matteo Team Colpack Ballan
Pos Rider Team Points
1 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti 93
2 Hayter Leo Hagens Berman Axeon 84
3 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia 80
4 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 71
5 Watson Sam Groupama-FDJ Conti 63
6 Pickrell Riley Israel Cycling Academy 56
7 Foldager Anders Biesse-Carrera 53
8 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team 51
9 Meris Sergio Team Colpack Ballan 51
10 Flynn Sean Tudor Pro Cycling Team 47
11 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team 35
12 Parisini Nicolo Team Qhubeka 31
13 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti 29
14 Keup Pierre-Pascal Team Lotto-Kern Haus 26
15 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team 25
16 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan 25
17 Andersen Kasper Hagens Berman Axeon 25
18 Geßner Jakob Team Lotto-Kern Haus 24
19 De Pretto Davide Zalf Euromobil Désirée Fior 24
20 Wilksch Hannes Development Team DSM 23
21 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team 23
22 Persico Davide Team Colpack Ballan 22
23 Løland Sakarias Koller Uno-X DARE Development Team 21
24 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 20
25 Voogt Niek Amsterdam Racing Academy 20
26 Marcellusi Martin Bardiani CSF Faizanè 18
27 Kingston Matthew Zappi Racing Team 18
28 Willems Jago Bingoal-WB Development Team 16
29 Lührs Leslie Team Lotto-Kern Haus 16
30 Magli Lorenzo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali 16
31 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team 14
32 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD 14
33 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team 14
34 Segaert Alec Lotto Soudal U23 14
35 Bortoluzzi Giovanni Work Service-Vitalcare-Dynatek 13
36 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 12
37 Orins Robin Elevate p/b Home Solution Soenens 12
38 Van De Wynkele Lorenz Elevate p/b Home Solution Soenens 12
39 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti 10
40 Reisberg Nadav Israel Cycling Academy 10
41 Biancalani Andrea Beltrami TSA Tre Colli 9
42 Berasategi Xabier Laboral Kutxa 8
43 Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek 8
44 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team 7
45 Poole Max Development Team DSM 7
46 Bagatin Christian Carnovali-Rime 7
47 Muñoz Francisco EOLO-KOMETA U23 7
48 Onley Oscar Development Team DSM 6
49 Hollyman Mason Israel Cycling Academy 6
50 Piras Andrea Beltrami TSA Tre Colli 6
51 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team 6
52 Deweirdt Siebe Elevate p/b Home Solution Soenens 6
53 Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera 5
54 Vinokourov Nicolas Astana Qazaqstan Development Team 5
55 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD 5
56 Zubeldia Unai Laboral Kutxa 5
57 Pinazzi Mattia Team Interregionale 3
58 Pase Christian Danilo Work Service-Vitalcare-Dynatek 2
59 Dignani Filippo Work Service-Vitalcare-Dynatek 2
60 Bonillo Iker Bardiani CSF Faizanè 2
61 Favretto Carlo General Store-Essegibi-F.Ili Curia 1
62 Calzoni Walter Gallina Ecotek Lucchini Colosio 1
63 Montoli Andrea EOLO-KOMETA U23 1
Pos Rider Team Points
1 Martinez Lenny Groupama-FDJ Conti 61
2 Hayter Leo Hagens Berman Axeon 46
3 Milesi Lorenzo Development Team DSM 46
4 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 45
5 Grégoire Romain Groupama-FDJ Conti 34
6 De Pretto Davide Zalf Euromobil Désirée Fior 32
7 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti 28
8 Pellizzari Giulio Bardiani CSF Faizanè 25
9 Engelhardt Felix Tirol KTM Cycling Team 24
10 Lecerf William Junior Lotto Soudal U23 20
11 Baudin Alex Tudor Pro Cycling Team 19
12 Tercero Fernando EOLO-KOMETA U23 16
13 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team 16
14 Kelemen Petr Tudor Pro Cycling Team 15
15 Ciuccarelli Riccardo Biesse-Carrera 15
16 Ghigino Valter Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo 13
17 Tsarenko Kyrylo Gallina Ecotek Lucchini Colosio 12
18 Clynhens Toon Elevate p/b Home Solution Soenens 11
19 Watson Sam Groupama-FDJ Conti 11
20 Pronskiy Daniil Astana Qazaqstan Development Team 11
21 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team 9
22 Foldager Anders Biesse-Carrera 9
23 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD 9
24 Onley Oscar Development Team DSM 8
25 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD 7
26 Wilksch Hannes Development Team DSM 6
27 Piganzoli Davide EOLO-KOMETA U23 6
28 De Cassan Davide Cycling Team Friuli ASD 6
29 Pinzon Edgar Andres Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 6
30 Germani Lorenzo Groupama-FDJ Conti 6
31 Cretti Luca Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo 6
32 Gelders Gil Bingoal-WB Development Team 6
33 Segaert Alec Lotto Soudal U23 6
34 Petrucci Mattia Team Colpack Ballan 5
35 Lucca Simone G.C.Sissio Team 5
36 Ginestra Lorenzo Work Service-Vitalcare-Dynatek 5
37 Rafferty Darren Hagens Berman Axeon 5
38 Meris Sergio Team Colpack Ballan 3
39 Geßner Jakob Team Lotto-Kern Haus 3
40 Miholjevic Fran Cycling Team Friuli ASD 3
41 Dalby Simon Uno-X DARE Development Team 2
42 Calzoni Walter Gallina Ecotek Lucchini Colosio 2
43 Busatto Francesco General Store-Essegibi-F.Ili Curia 2
44 Vidts Obie Elevate p/b Home Solution Soenens 2
45 Mackellar Alastair Israel Cycling Academy 1
46 Palomba Marco General Store-Essegibi-F.Ili Curia 1
Pos Team Time
1 Groupama-FDJ Conti 73:27:51
2 EOLO-KOMETA U23 + 13:45
3 Development Team DSM + 14:40
4 Astana Qazaqstan Development Team + 44:04
5 Hagens Berman Axeon + 46:23
6 Lotto Soudal U23 + 01:07:40
7 Bingoal-WB Development Team + 01:08:58
8 Uno-X DARE Development Team + 01:31:33
9 Team Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo + 01:32:24
10 Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 01:35:00
11 Elevate p/b Home Solution Soenens + 01:52:12
12 Tudor Pro Cycling Team + 01:52:25
13 Israel Cycling Academy + 01:57:28
14 Cycling Team Friuli ASD + 01:58:35
15 Biesse-Carrera + 02:00:58
16 Team Interregionale + 02:24:35
17 Team Qhubeka + 02:26:45
18 Team Colpack Ballan + 02:38:37
19 Team Lotto-Kern Haus + 02:44:30
20 Laboral Kutxa + 02:44:51
21 In Emilia Romagna Cycling Team + 02:56:15
22 Work Service-Vitalcare-Dynatek + 02:56:26
23 General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 03:04:46
24 G.C.Sissio Team + 03:15:30
25 Zappi Racing Team + 03:17:59
26 Amsterdam Racing Academy + 03:28:11
27 Tirol KTM Cycling Team + 03:33:59
28 Bardiani CSF Faizanè + 03:44:09
29 Carnovali-Rime + 03:45:50
30 Gallina Ecotek Lucchini Colosio + 03:52:04
31 Rostese Giant ASD + 03:54:58
32 Beltrami TSA Tre Colli + 04:07:23
33 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 04:38:26

Information