Giro Ciclistico d'Italia - 2021

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi 02:58:307
02 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 263
03 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 401
04 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 40
05 Marco Frigo SEG Racing Academy + 40
06 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 40
07 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 40
08 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 46
09 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 49
10 Unai Iribar Laboral Kutxa + 01:17
11 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 01:21
12 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 01:37
13 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01:37
14 Thomas Gloag Trinity Racing + 01:37
15 Juan Ayuso Team Colpack Ballan + 01:37
16 Harrison Wood SEG Racing Academy + 01:37
17 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 01:37
18 Ben Turner Trinity Racing + 01:43
19 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:44
20 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:44
21 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 01:44
22 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 02:02
23 Michael Belleri Biesse Arvedi + 02:02
24 Davide Piganzoli Kometa U23 + 02:02
25 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 02:02
26 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 02:02
27 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:30
28 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 02:46
29 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:47
30 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 02:47
31 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 02:47
32 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 02:53
33 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 03:34
34 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 03:36
35 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 03:36
36 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 03:36
37 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 03:36
38 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 03:36
39 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 03:36
40 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 03:36
41 Ben Healy Trinity Racing + 03:36
42 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 04:00
43 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 04:33
44 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 04:53
45 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 04:53
46 Luca Cavallo Lan Service - Zheroquadro + 04:53
47 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 04:53
48 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 05:02
49 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 06:00
50 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 06:09
51 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 06:09
52 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 07:42
53 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 07:48
54 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 07:54
55 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 07:54
56 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 07:54
57 Daan Hoole SEG Racing Academy + 07:54
58 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 07:54
59 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 07:54
60 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 07:57
61 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 07:57
62 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 09:16
63 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 09:49
64 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 10:01
65 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 10:37
66 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 10:37
67 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 11:44
68 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 11:44
69 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 11:44
70 Marc Pritzen Team Qhubeka + 11:44
71 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 11:44
72 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 11:44
73 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 11:44
74 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 11:44
75 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 11:44
76 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 11:44
77 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 11:44
78 Hannes Wilksch Development Team DSM + 11:44
79 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 11:44
80 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 11:44
81 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 11:44
82 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 11:44
83 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 15:49
84 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 16:09
85 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 16:09
86 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 16:09
87 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 16:09
88 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 16:09
89 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 16:09
90 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 16:09
91 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 16:09
92 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 16:09
93 Antonio Puppio Team Qhubeka + 16:09
94 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 16:09
95 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 16:09
96 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:09
97 Reto Müller Swiss Racing Academy + 16:09
98 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 16:09
99 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 16:09
100 Oliver Rees Trinity Racing + 16:09
101 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 16:09
102 Luke Lamperti Trinity Racing + 16:09
103 Christian Bagatin Iseo - Rime - Carnovali + 16:09
104 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 16:09
105 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 16:09
106 Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 16:09
107 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 16:09
108 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 16:09
109 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 16:09
110 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 16:09
111 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 16:09
112 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 16:09
113 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 16:09
114 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 16:09
115 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 16:09
116 Leon Heinschke Development Team DSM + 16:09
117 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 17:34
118 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 17:34
119 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 17:34
120 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 17:34
121 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:34
122 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 17:34
123 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 17:34
124 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:34
125 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:34
126 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 17:44
127 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 17:57
128 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 19:17
129 Luca Coati Team Qhubeka + 19:17
130 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 19:17
131 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 19:17
132 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 19:17
133 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 19:17
134 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 19:17
135 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 19:17
136 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 19:17
137 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 20:22
138 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 20:22
139 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 20:22
140 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 20:22
141 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 21:37
142 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 21:37
143 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 21:37
144 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 21:37
145 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 21:37
146 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 21:37
147 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 24:54
148 Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 24:54
149 Immanuel D'Aniello Velo Racing Palazzago + 24:54
150 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 24:54
151 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 24:54
DNF Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali
DNF Michael Garrison Hagens Berman Axeon
DNF Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Anthon Charmig Uno-X DARE DT
Pos Rider Team Time
01 - Juan Ayuso Team Colpack Ballan 24:17:26
02 - Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 02:53
03 - Henri Vandenabeele Development Team DSM + 03:42
04 - Thomas Gloag Trinity Racing + 03:47
05 1 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 04:26
06 1 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 04:43
07 3 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 06:48
08 5 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 07:28
09 6 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 08:02
10 1 Davide Piganzoli Kometa U23 + 08:26
11 4 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 08:27
12 - Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 09:09
13 4 Ben Healy Trinity Racing + 09:37
14 6 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 09:38
15 1 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 10:01
16 1 Unai Iribar Laboral Kutxa + 10:10
17 1 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:31
18 - Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 12:09
19 2 Marco Frigo SEG Racing Academy + 12:33
20 - Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 14:12
21 2 Harrison Wood SEG Racing Academy + 15:28
22 4 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 17:38
23 1 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 19:46
24 4 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 20:08
25 6 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 20:28
26 3 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 21:48
27 6 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 24:09
28 6 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 24:13
29 5 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 24:34
30 8 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 27:18
31 9 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 27:55
32 5 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 28:13
33 9 Ben Turner Trinity Racing + 29:23
34 15 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 30:00
35 10 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 30:06
36 5 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 30:28
37 1 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 31:31
38 6 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 32:14
39 10 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 32:39
40 5 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 32:42
41 2 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 33:32
42 12 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 34:10
43 4 Luca Cavallo Lan Service - Zheroquadro + 35:58
44 8 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 36:49
45 8 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 37:57
46 - Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 38:06
47 8 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 39:08
48 6 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 39:31
49 5 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 40:14
50 10 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 40:19
51 7 Michael Belleri Biesse Arvedi + 40:21
52 2 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 40:22
53 8 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 40:25
54 5 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 42:52
55 1 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 43:46
56 13 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 44:15
57 7 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 45:02
58 7 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 46:33
59 6 Hannes Wilksch Development Team DSM + 48:21
60 12 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 50:29
61 6 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 50:33
62 9 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 51:48
63 2 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 52:06
64 7 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 53:53
65 3 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 54:07
66 5 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 55:52
67 15 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 56:41
68 16 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 56:48
69 11 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 56:49
70 5 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 58:49
71 5 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 01:00:36
72 4 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 01:01:07
73 10 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 01:02:50
74 2 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 01:03:26
75 6 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 01:04:09
76 6 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:04:11
77 4 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 01:04:20
78 4 Leon Heinschke Development Team DSM + 01:04:55
79 6 Daan Hoole SEG Racing Academy + 01:05:09
80 4 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:07:10
81 3 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 01:07:14
82 3 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 01:07:41
83 5 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 01:08:50
84 7 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:10:21
85 17 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 01:12:12
86 4 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:12:59
87 13 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 01:13:08
88 5 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:13:13
89 3 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 01:13:26
90 4 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 01:14:44
91 6 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:17:03
92 1 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 01:17:41
93 1 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 01:17:50
94 27 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 01:18:01
95 8 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 01:18:11
96 7 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 01:18:34
97 2 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 01:20:44
98 7 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 01:21:40
99 - Davide Dapporto In Emilia Romagna + 01:22:27
100 4 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 01:22:29
101 8 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 01:23:02
102 17 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 01:23:07
103 5 Marc Pritzen Team Qhubeka + 01:23:37
104 18 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:24:26
105 6 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 01:24:30
106 2 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:25:29
107 20 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 01:25:53
108 7 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:26:43
109 7 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 01:26:44
110 4 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 01:26:49
111 4 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 01:26:50
112 14 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 01:26:58
113 3 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 01:28:31
114 2 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 01:29:36
115 6 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 01:29:40
116 4 Oliver Rees Trinity Racing + 01:31:54
117 1 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:32:53
118 1 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 01:34:33
119 4 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 01:35:40
120 7 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 01:35:59
121 7 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 01:36:25
122 3 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 01:37:25
123 1 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 01:38:12
124 2 Christian Bagatin Iseo - Rime - Carnovali + 01:38:55
125 13 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 01:39:31
126 2 Reto Müller Swiss Racing Academy + 01:41:18
127 4 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:43:45
128 6 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:44:25
129 1 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 01:45:11
130 1 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 01:45:42
131 4 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 01:46:12
132 15 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 01:47:55
133 7 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:49:08
134 2 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 01:49:22
135 4 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 01:50:23
136 1 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:50:47
137 5 Immanuel D'Aniello Velo Racing Palazzago + 01:51:15
138 5 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 01:51:32
139 2 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 01:55:44
140 4 Luke Lamperti Trinity Racing + 01:55:55
141 1 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 01:56:20
142 1 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 01:57:12
143 5 Antonio Puppio Team Qhubeka + 01:59:12
144 1 Luca Coati Team Qhubeka + 01:59:47
145 5 Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 02:00:53
146 10 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 02:04:56
147 1 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 02:07:07
148 1 Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 02:09:12
149 2 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 02:09:45
150 2 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 02:11:09
151 3 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 02:18:21
Pos Rider Team Time
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 24:17:26
2 Thomas Gloag Trinity Racing + 03:47
3 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 04:43
4 Davide Piganzoli Kometa U23 + 08:26
5 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 09:09
6 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 09:38
7 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:31
8 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 17:38
9 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 20:08
10 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 21:48
11 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 24:09
12 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 27:55
13 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 30:28
14 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 32:39
15 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 36:49
16 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 37:57
17 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 39:08
18 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 39:31
19 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 43:46
20 Hannes Wilksch Development Team DSM + 48:21
21 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 50:33
22 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 51:48
23 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 56:49
24 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 01:01:07
25 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 01:02:50
26 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:07:10
27 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 01:07:14
28 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:10:21
29 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 01:12:12
30 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:12:59
31 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 01:14:44
32 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 01:20:44
33 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 01:22:27
34 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 01:22:29
35 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:24:26
36 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 01:26:50
37 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 01:26:58
38 Oliver Rees Trinity Racing + 01:31:54
39 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 01:35:59
40 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 01:36:25
41 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 01:38:12
42 Christian Bagatin Iseo - Rime - Carnovali + 01:38:55
43 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 01:45:11
44 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 01:45:42
45 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:49:08
46 Immanuel D'Aniello Velo Racing Palazzago + 01:51:15
47 Luke Lamperti Trinity Racing + 01:55:55
48 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 01:57:12
49 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 02:04:56
50 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 02:09:45
Pos Rider Team Points
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 88
2 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT 54
3 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy 50
4 Andrea Cantoni In Emilia Romagna 50
5 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan 43
6 Alessandro Verre Team Colpack Ballan 42
7 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD 37
8 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega 35
9 Henri Vandenabeele Development Team DSM 33
10 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi 28
11 Alessio Bonelli Biesse Arvedi 25
12 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT 25
13 Henok Mulubrhan Team Qhubeka 25
14 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior 22
15 Ben Turner Trinity Racing 22
16 Stan Van Tricht SEG Racing Academy 21
17 Thomas Gloag Trinity Racing 19
18 Ben Healy Trinity Racing 14
19 Gianmarco Garofoli Development Team DSM 14
20 Francesco Carollo Rappres va Interregionale 14
21 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 13
22 Unai Iribar Laboral Kutxa 13
23 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 13
24 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic 12
25 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic 12
26 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 12
27 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 10
28 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio 8
29 Yannis Voisard Swiss Racing Academy 8
30 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali 8
31 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna 8
32 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy 7
33 Marco Frigo SEG Racing Academy 6
34 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon 6
35 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior 5
36 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro 5
37 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti 5
38 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi 4
39 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali 4
40 Michael Belleri Biesse Arvedi 4
41 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago 3
42 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi 3
43 Davide Piganzoli Kometa U23 2
44 Asier Etxeberria Laboral Kutxa 2
45 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti 1
46 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli 1
47 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio 1
Pos Rider Team Points
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 57
2 Michael Belleri Biesse Arvedi 55
3 Henri Vandenabeele Development Team DSM 37
4 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio 35
5 Thomas Gloag Trinity Racing 35
6 Ben Healy Trinity Racing 33
7 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT 31
8 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT 27
9 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio 27
10 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior 26
11 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 24
12 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna 23
13 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi 22
14 Unai Iribar Laboral Kutxa 21
15 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro 20
16 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior 19
17 Yannis Voisard Swiss Racing Academy 17
18 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic 17
19 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan 16
20 Alessandro Verre Team Colpack Ballan 16
21 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD 16
22 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy 15
23 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi 14
24 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali 14
25 Marco Frigo SEG Racing Academy 13
26 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali 13
27 Marius Mayrhofer Development Team DSM 12
28 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic 11
29 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio 11
30 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan 10
31 Andrea Cantoni In Emilia Romagna 10
32 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali 9
33 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 8
34 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT 8
35 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD 7
36 Davide Piganzoli Kometa U23 6
37 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti 6
38 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio 5
39 Alessio Bonelli Biesse Arvedi 5
40 Leon Heinschke Development Team DSM 3
41 Francesco Carollo Rappres va Interregionale 3
42 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 2
43 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior 1
44 Hannes Wilksch Development Team DSM 1
45 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega 1
Information
Nation Italy
Date 10th June
Where Aprica -> Andalo
What 8th stage
Distance 115.5 km