Giro Ciclistico d'Italia - 2021

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Ben Healy Trinity Racing 03:35:467
02 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 383
03 Daan Hoole SEG Racing Academy + 381
04 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 54
05 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 54
06 Luca Coati Team Qhubeka + 54
07 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 54
08 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 54
09 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 54
10 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 54
11 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 54
12 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 54
13 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 54
14 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 54
15 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 54
16 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 54
17 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 54
18 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 54
19 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 54
20 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 54
21 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 54
22 Ben Turner Trinity Racing + 54
23 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 54
24 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 54
25 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 54
26 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 54
27 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 54
28 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 54
29 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 54
30 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 54
31 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 54
32 Antonio Puppio Team Qhubeka + 54
33 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 54
34 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 54
35 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 54
36 Luke Lamperti Trinity Racing + 54
37 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 54
38 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 54
39 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 54
40 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 54
41 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 54
42 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 54
43 Juan Ayuso Team Colpack Ballan + 54
44 Davide Piganzoli Kometa U23 + 54
45 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 54
46 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 54
47 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 54
48 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 54
49 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 54
50 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 54
51 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 54
52 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 54
53 Oliver Rees Trinity Racing + 54
54 Unai Iribar Laboral Kutxa + 54
55 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 54
56 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 54
57 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 54
58 Harrison Wood SEG Racing Academy + 54
59 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 54
60 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 54
61 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 54
62 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 54
63 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 54
64 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 54
65 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 54
66 Thomas Gloag Trinity Racing + 54
67 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 54
68 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 54
69 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 54
70 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 54
71 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 54
72 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 54
73 Marco Frigo SEG Racing Academy + 54
74 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 54
75 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 54
76 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 54
77 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 54
78 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 54
79 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 54
80 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 54
81 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 54
82 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 54
83 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 54
84 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 54
85 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 54
86 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 54
87 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 54
88 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 54
89 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 54
90 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 54
91 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 54
92 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 54
93 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 54
94 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 54
95 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 54
96 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 54
97 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 54
98 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 54
99 Luca Cavallo Lan Service - Zheroquadro + 54
100 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 54
101 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 54
102 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 54
103 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 54
104 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 54
105 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 54
106 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 54
107 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 54
108 Leon Heinschke Development Team DSM + 54
109 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 54
110 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 54
111 Hannes Wilksch Development Team DSM + 54
112 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 54
113 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 54
114 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 54
115 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 54
116 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 54
117 Christian Bagatin Iseo - Rime - Carnovali + 54
118 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 54
119 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 54
120 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 54
121 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 54
122 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 54
123 Immanuel D'Aniello Velo Racing Palazzago + 54
124 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 54
125 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 54
126 Reto Müller Swiss Racing Academy + 54
127 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 54
128 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 54
129 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:24
130 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 01:26
131 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 01:32
132 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 01:32
133 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 01:56
134 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 02:09
135 Marc Pritzen Team Qhubeka + 02:58
136 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 03:01
137 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 03:27
138 Michael Belleri Biesse Arvedi + 03:27
139 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 03:48
140 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 03:48
141 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 05:00
142 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 05:00
143 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 05:30
DNS Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon
DNF Marius Mayrhofer Development Team DSM
Pos Rider Team Time
01 - Juan Ayuso Team Colpack Ballan 32:09:46
02 - Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 02:55
03 - Henri Vandenabeele Development Team DSM + 03:49
04 - Thomas Gloag Trinity Racing + 04:01
05 - Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 04:40
06 - Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 05:23
07 - Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 06:42
08 - Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 07:53
09 - Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 08:16
10 - Davide Piganzoli Kometa U23 + 08:40
11 - Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 08:41
12 3 Ben Healy Trinity Racing + 10:33
13 1 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:45
14 1 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 10:53
15 1 Unai Iribar Laboral Kutxa + 11:04
16 - Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 11:39
17 1 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 15:56
18 1 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 16:17
19 - Harrison Wood SEG Racing Academy + 16:57
20 - Marco Frigo SEG Racing Academy + 18:04
21 - Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 18:30
22 - Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 21:40
23 - Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 22:09
24 - Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 26:03
25 - Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 26:21
26 - Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 28:09
27 - Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 29:58
28 - Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 30:06
29 - Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 30:33
30 - Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 32:51
31 - Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 32:52
32 - Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 39:22
33 - Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 39:39
34 - Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 42:20
35 - Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 42:29
36 - Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 43:33
37 - Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 45:53
38 - Ben Turner Trinity Racing + 47:08
39 - Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 48:29
40 - Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 51:17
41 - Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 53:33
42 - Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 55:33
43 - Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 56:08
44 - Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 56:22
45 - Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 01:01:52
46 - Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 01:03:38
47 - Xabier Isasa Laboral Kutxa + 01:03:42
48 - Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 01:04:02
49 1 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:04:31
50 1 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 01:04:56
51 1 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 01:05:17
52 1 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:05:34
53 1 Luca Cavallo Lan Service - Zheroquadro + 01:07:22
54 5 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:08:27
55 1 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:10:55
56 1 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 01:11:10
57 1 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:11:43
58 1 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 01:11:49
59 1 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:13:03
60 2 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 01:13:47
61 2 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 01:14:16
62 3 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 01:15:03
63 3 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 01:15:10
64 3 Michael Belleri Biesse Arvedi + 01:15:55
65 2 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:16:26
66 2 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:17:17
67 2 Daan Hoole SEG Racing Academy + 01:18:00
68 - Matteo Carboni Biesse Arvedi + 01:18:09
69 1 Hannes Wilksch Development Team DSM + 01:19:45
70 1 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 01:20:52
71 1 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 01:23:12
72 1 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 01:25:17
73 1 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 01:25:23
74 1 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 01:26:19
75 1 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 01:27:16
76 1 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 01:27:30
77 2 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 01:28:55
78 2 Leon Heinschke Development Team DSM + 01:29:32
79 2 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 01:31:41
80 2 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 01:32:18
81 1 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 01:32:31
82 1 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 01:32:37
83 1 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:34:16
84 1 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 01:34:50
85 2 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:35:35
86 3 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:36:57
87 1 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 01:37:09
88 2 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:37:50
89 3 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 01:38:06
90 1 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:38:40
91 1 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:41:45
92 1 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 01:42:38
93 1 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 01:44:46
94 1 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 01:45:24
95 1 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 01:46:08
96 1 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 01:46:10
97 2 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 01:48:47
98 2 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:49:03
99 3 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 01:49:14
100 3 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 01:49:35
101 3 Marc Pritzen Team Qhubeka + 01:50:18
102 2 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 01:50:30
103 2 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 01:51:05
104 2 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 01:52:08
105 2 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 01:54:31
106 2 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 01:55:30
107 2 Oliver Rees Trinity Racing + 01:55:37
108 2 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 01:55:56
109 2 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:58:07
110 3 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 01:58:14
111 3 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 01:58:22
112 - Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 01:58:51
113 2 Christian Bagatin Iseo - Rime - Carnovali + 01:59:11
114 2 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 02:01:00
115 2 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 02:02:49
116 2 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 02:03:08
117 2 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 02:04:26
118 2 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 02:05:57
119 3 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:08:22
120 3 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 02:08:49
121 - Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 02:10:17
122 2 Reto Müller Swiss Racing Academy + 02:12:42
123 2 Immanuel D'Aniello Velo Racing Palazzago + 02:14:58
124 2 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:15:48
125 2 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 02:16:35
126 2 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 02:17:06
127 2 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 02:18:08
128 2 Luke Lamperti Trinity Racing + 02:19:38
129 2 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 02:20:46
130 2 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:20:46
131 2 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 02:21:47
132 2 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 02:22:11
133 2 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 02:22:56
134 2 Antonio Puppio Team Qhubeka + 02:23:49
135 2 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 02:27:08
136 2 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 02:27:44
137 2 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 02:30:40
138 2 Luca Coati Team Qhubeka + 02:31:11
139 3 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 02:38:31
140 1 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 02:40:56
141 2 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 02:41:09
142 2 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 02:43:35
143 2 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 02:49:45
Pos Rider Team Time
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 32:09:46
2 Thomas Gloag Trinity Racing + 04:01
3 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 05:23
4 Davide Piganzoli Kometa U23 + 08:40
5 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:45
6 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 11:39
7 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 16:17
8 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 18:30
9 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 22:09
10 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 28:09
11 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 29:58
12 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 32:51
13 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 39:22
14 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 39:39
15 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 42:20
16 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 55:33
17 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 01:01:52
18 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 01:03:42
19 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 01:04:02
20 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:10:55
21 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:13:03
22 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 01:15:10
23 Hannes Wilksch Development Team DSM + 01:19:45
24 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 01:23:12
25 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 01:25:23
26 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 01:27:30
27 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 01:32:31
28 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:34:16
29 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:41:45
30 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 01:46:08
31 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 01:46:10
32 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:49:03
33 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 01:52:08
34 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 01:55:30
35 Oliver Rees Trinity Racing + 01:55:37
36 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 01:58:14
37 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 01:58:22
38 Christian Bagatin Iseo - Rime - Carnovali + 01:59:11
39 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 02:02:49
40 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 02:10:17
41 Immanuel D'Aniello Velo Racing Palazzago + 02:14:58
42 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 02:16:35
43 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 02:17:06
44 Luke Lamperti Trinity Racing + 02:19:38
45 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:20:46
46 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 02:30:40
47 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 02:40:56
48 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 02:41:09
Pos Rider Team Points
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 100
2 Ben Healy Trinity Racing 64
3 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT 63
4 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan 61
5 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy 50
6 Andrea Cantoni In Emilia Romagna 50
7 Alessandro Verre Team Colpack Ballan 42
8 Henri Vandenabeele Development Team DSM 40
9 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi 35
10 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega 35
11 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior 33
12 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi 28
13 Stan Van Tricht SEG Racing Academy 27
14 Alessio Bonelli Biesse Arvedi 25
15 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT 25
16 Henok Mulubrhan Team Qhubeka 25
17 Daan Hoole SEG Racing Academy 25
18 Thomas Gloag Trinity Racing 24
19 Yannis Voisard Swiss Racing Academy 23
20 Ben Turner Trinity Racing 22
21 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 20
22 Gianmarco Garofoli Development Team DSM 14
23 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti 14
24 Francesco Carollo Rappres va Interregionale 14
25 Unai Iribar Laboral Kutxa 13
26 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 13
27 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 13
28 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic 12
29 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic 12
30 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 12
31 Luca Coati Team Qhubeka 12
32 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali 11
33 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio 8
34 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna 8
35 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli 8
36 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy 7
37 Marco Frigo SEG Racing Academy 6
38 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD 6
39 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior 5
40 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti 5
41 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro 5
42 Kevin Bonaldo Team Qhubeka 5
43 Davide Piganzoli Kometa U23 4
44 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi 4
45 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali 4
46 Michael Belleri Biesse Arvedi 4
47 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy 4
48 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago 3
49 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT 3
50 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi 3
51 Asier Etxeberria Laboral Kutxa 2
52 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli 2
53 Adam Kristof Karl U.C.Monaco 2
54 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti 1
55 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 1
56 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio 1
Pos Rider Team Points
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 78
2 Michael Belleri Biesse Arvedi 55
3 Thomas Gloag Trinity Racing 49
4 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT 48
5 Henri Vandenabeele Development Team DSM 46
6 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio 40
7 Ben Healy Trinity Racing 38
8 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD 38
9 Yannis Voisard Swiss Racing Academy 38
10 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT 27
11 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio 27
12 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior 26
13 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 24
14 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi 23
15 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna 23
16 Unai Iribar Laboral Kutxa 21
17 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro 21
18 Marco Frigo SEG Racing Academy 20
19 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy 20
20 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior 19
21 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic 17
22 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan 16
23 Alessandro Verre Team Colpack Ballan 16
24 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD 16
25 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur 15
26 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy 15
27 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali 14
28 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti 14
29 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi 14
30 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali 14
31 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago 13
32 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali 13
33 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan 12
34 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio 11
35 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic 11
36 Andrea Cantoni In Emilia Romagna 10
37 Daan Hoole SEG Racing Academy 9
38 Reto Müller Swiss Racing Academy 9
39 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD 8
40 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 8
41 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT 8
42 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior 7
43 Leon Heinschke Development Team DSM 7
44 Davide Piganzoli Kometa U23 6
45 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio 5
46 Alessio Bonelli Biesse Arvedi 5
47 Andrea Gallo In Emilia Romagna 5
48 Marc Mehagnoul U.C.Monaco 3
49 Francesco Carollo Rappres va Interregionale 3
50 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 2
51 Hannes Wilksch Development Team DSM 1
52 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega 1
Information
Nation Italy
Date 12th June
Where San Vito al Tagliamento -> Castelfranco Veneto
What 10th stage
Distance 162.7 km