Giro Ciclistico d'Italia - 2021

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy 03:49:507
02 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 013
03 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 011
04 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 01
05 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 01
06 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 01
07 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 01
08 Juan Ayuso Team Colpack Ballan + 01
09 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 01
10 Unai Iribar Laboral Kutxa + 01
11 Ben Healy Trinity Racing + 01
12 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 01
13 Thomas Gloag Trinity Racing + 01
14 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01
15 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 01
16 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 01
17 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 01
18 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01
19 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 01
20 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 01
21 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 01
22 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 01
23 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 47
24 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 47
25 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 47
26 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 47
27 Davide Piganzoli Kometa U23 + 47
28 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 47
29 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 47
30 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 47
31 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 51
32 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:20
33 Marco Frigo SEG Racing Academy + 01:20
34 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:20
35 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 01:20
36 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:20
37 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:20
38 Harrison Wood SEG Racing Academy + 01:20
39 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 01:20
40 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:20
41 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 01:33
42 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 01:44
43 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:31
44 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 03:22
45 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 03:30
46 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 03:30
47 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 05:10
48 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 05:11
49 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 05:11
50 Hannes Wilksch Development Team DSM + 05:11
51 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 05:11
52 Luca Cavallo Lan Service - Zheroquadro + 05:11
53 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 05:11
54 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 05:11
55 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 05:11
56 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 05:11
57 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 05:11
58 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 05:11
59 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 05:11
60 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 05:11
61 Oliver Rees Trinity Racing + 05:11
62 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 05:11
63 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 05:11
64 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 05:11
65 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 05:11
66 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 05:11
67 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 05:11
68 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 05:11
69 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 05:11
70 Michael Belleri Biesse Arvedi + 05:11
71 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 05:11
72 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 05:11
73 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 05:11
74 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 05:11
75 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 05:17
76 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 05:18
77 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 05:21
78 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 07:27
79 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 07:57
80 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 08:30
81 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 08:31
82 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 08:33
83 Ben Turner Trinity Racing + 08:36
84 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 08:36
85 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 09:59
86 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 10:38
87 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 10:38
88 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 10:38
89 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 10:38
90 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 10:38
91 Luke Lamperti Trinity Racing + 10:38
92 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 10:38
93 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 10:38
94 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 10:38
95 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 10:38
96 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 10:40
97 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 10:40
98 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 10:40
99 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 10:40
100 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 10:40
101 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 10:40
102 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 10:40
103 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 10:40
104 Daan Hoole SEG Racing Academy + 10:40
105 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 10:40
106 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 10:45
107 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 12:18
108 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 12:19
109 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 12:19
110 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 12:19
111 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 12:59
112 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 13:26
113 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 13:26
114 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 13:56
115 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 13:56
116 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 13:56
117 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 13:56
118 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 13:56
119 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 13:56
120 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 14:00
121 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 14:00
122 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 14:29
123 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 14:29
124 Reto Müller Swiss Racing Academy + 14:29
125 Leon Heinschke Development Team DSM + 14:29
126 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 16:20
127 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 16:20
128 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 16:20
129 Christian Bagatin Iseo - Rime - Carnovali + 16:20
130 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 16:20
131 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 16:22
132 Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 16:22
133 Antonio Puppio Team Qhubeka + 16:22
134 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 16:22
135 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 16:22
136 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 16:53
137 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 17:01
138 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 17:01
139 Marc Pritzen Team Qhubeka + 17:01
140 Luca Coati Team Qhubeka + 17:01
141 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 17:01
142 Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 17:01
143 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 17:01
144 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 17:01
145 Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega + 17:01
146 Alberto Leoni Gallina-Ekotek-Colosio + 17:01
147 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 17:01
148 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:01
149 Christopher Consolaro Velo Racing Palazzago + 17:01
150 Mark Grinkevich Minsk CC U23 + 17:01
151 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:01
152 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 17:01
153 Immanuel D'Aniello Velo Racing Palazzago + 17:01
154 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 17:01
155 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 17:01
156 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 17:06
157 Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 17:06
158 Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro + 17:06
159 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 17:09
160 Jacopo Cortese Rappres va Interregionale + 17:14
161 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 17:18
162 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 17:40
163 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 17:40
164 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 18:08
165 Anton Popov Gazprom-RusVelo U23 + 19:24
166 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 23:26
167 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 23:26
Pos Rider Team Time
01 - Juan Ayuso Team Colpack Ballan 17:49:28
02 - Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 01:29
03 - Henri Vandenabeele Development Team DSM + 02:22
04 - Thomas Gloag Trinity Racing + 02:23
05 - Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 02:31
06 - Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 02:43
07 3 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 02:44
08 1 Ben Healy Trinity Racing + 02:44
09 - Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 02:47
10 1 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 02:52
11 2 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:14
12 2 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:15
13 4 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 03:55
14 4 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 04:02
15 3 Marco Frigo SEG Racing Academy + 04:20
16 3 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 04:49
17 3 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 04:51
18 8 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 04:56
19 3 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 05:01
20 2 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 05:08
21 2 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 05:11
22 2 Davide Piganzoli Kometa U23 + 05:31
23 8 Unai Iribar Laboral Kutxa + 05:34
24 13 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 06:24
25 11 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 06:26
26 3 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 06:44
27 3 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 06:48
28 7 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 07:39
29 10 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 08:03
30 15 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 08:28
31 10 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 09:05
32 10 Harrison Wood SEG Racing Academy + 09:24
33 11 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 09:32
34 9 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 09:58
35 7 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 10:18
36 9 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:23
37 5 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 10:52
38 30 Ben Turner Trinity Racing + 11:20
39 10 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 11:38
40 10 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 12:31
41 4 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 12:34
42 2 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 12:39
43 3 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 12:58
44 9 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 13:28
45 2 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 13:30
46 8 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 13:35
47 9 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 14:56
48 14 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 16:54
49 2 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 17:03
50 2 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 17:17
51 4 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 17:39
52 10 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 17:56
53 3 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 18:24
54 3 Michael Belleri Biesse Arvedi + 18:25
55 22 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 18:42
56 8 Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti + 19:37
57 9 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 19:52
58 12 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 20:26
59 - Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 20:43
60 13 Anthon Charmig Uno-X DARE DT + 20:53
61 1 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 20:59
62 1 Hannes Wilksch Development Team DSM + 21:05
63 42 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 22:16
64 12 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 22:51
65 2 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 24:18
66 2 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 24:31
67 9 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 24:33
68 9 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 26:51
69 5 Luca Cavallo Lan Service - Zheroquadro + 27:31
70 12 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 27:35
71 4 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 27:39
72 9 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 29:12
73 11 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 30:01
74 5 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 30:38
75 4 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 31:17
76 14 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 32:09
77 14 Leon Heinschke Development Team DSM + 32:45
78 25 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 32:46
79 15 Marius Mayrhofer Development Team DSM + 32:48
80 7 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 32:52
81 12 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 33:08
82 17 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 33:08
83 11 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 34:07
84 12 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 34:38
85 - Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 36:08
86 - Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 36:38
87 1 Daan Hoole SEG Racing Academy + 36:48
88 9 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 37:06
89 9 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 38:20
90 7 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 38:31
91 15 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 38:33
92 20 Jacopo Cortese Rappres va Interregionale + 38:46
93 7 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 38:49
94 3 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 40:09
95 17 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 40:34
96 5 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon + 41:05
97 6 Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali + 41:08
98 3 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 41:14
99 19 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 41:32
100 14 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 42:07
101 2 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 42:13
102 13 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 42:50
103 16 Marc Pritzen Team Qhubeka + 43:05
104 12 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 43:46
105 - Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 43:55
106 1 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 44:08
107 2 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 44:49
108 2 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 44:53
109 2 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 45:34
110 10 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 45:44
111 7 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 46:48
112 10 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 47:18
113 3 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 48:09
114 26 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 49:30
115 7 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 50:49
116 20 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 51:47
117 4 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 52:28
118 11 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 52:52
119 7 Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro + 53:04
120 7 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 53:28
121 6 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 53:31
122 19 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 53:47
123 15 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 54:18
124 1 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 54:58
125 7 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 55:06
126 19 Oliver Rees Trinity Racing + 55:18
127 10 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 56:07
128 3 Reto Müller Swiss Racing Academy + 56:18
129 5 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 57:06
130 6 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 57:27
131 12 Immanuel D'Aniello Velo Racing Palazzago + 57:33
132 11 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 57:40
133 11 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 57:50
134 1 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 58:37
135 4 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 59:04
136 10 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 59:44
137 - Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 01:00:38
138 1 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 01:01:35
139 9 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 01:02:14
140 8 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:02:42
141 9 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 01:02:49
142 1 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 01:02:49
143 8 Christian Bagatin Iseo - Rime - Carnovali + 01:02:52
144 - Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:03:49
145 3 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 01:06:02
146 18 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 01:07:03
147 1 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 01:07:55
148 1 Luca Coati Team Qhubeka + 01:08:39
149 5 Luke Lamperti Trinity Racing + 01:10:58
150 1 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 01:11:51
151 - Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 01:12:27
152 2 Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:12:41
153 1 Antonio Puppio Team Qhubeka + 01:14:15
154 1 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 01:17:03
155 - Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega + 01:18:37
156 1 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 01:19:20
157 1 Christopher Consolaro Velo Racing Palazzago + 01:19:47
158 1 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:20:00
159 2 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 01:20:58
160 - Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:21:00
161 5 Anton Popov Gazprom-RusVelo U23 + 01:21:33
162 1 Mark Grinkevich Minsk CC U23 + 01:21:50
163 3 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 01:22:35
164 - Alberto Leoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:22:46
165 2 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:24:31
166 1 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 01:27:10
167 5 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 01:28:14
Pos Rider Team Time
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 17:49:28
2 Thomas Gloag Trinity Racing + 02:23
3 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 02:31
4 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 02:43
5 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 03:15
6 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 05:01
7 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 05:08
8 Davide Piganzoli Kometa U23 + 05:31
9 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 06:48
10 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 08:28
11 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 09:32
12 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 11:38
13 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 17:56
14 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 18:24
15 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 19:52
16 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD + 20:26
17 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 20:43
18 Hannes Wilksch Development Team DSM + 21:05
19 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 22:16
20 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 24:31
21 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 26:51
22 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 27:35
23 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 27:39
24 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 30:01
25 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 30:38
26 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 32:46
27 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 34:07
28 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 36:38
29 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 38:31
30 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 38:49
31 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 40:34
32 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 41:32
33 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 42:07
34 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 44:08
35 Michael Garrison Hagens Berman Axeon + 44:49
36 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 45:34
37 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 47:18
38 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 48:09
39 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 51:47
40 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 53:47
41 Oliver Rees Trinity Racing + 55:18
42 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 57:06
43 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 57:27
44 Immanuel D'Aniello Velo Racing Palazzago + 57:33
45 Christian Bagatin Iseo - Rime - Carnovali + 01:02:52
46 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:03:49
47 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 01:06:02
48 Nicolas Vinokourov U.C.Monaco + 01:07:03
49 Luke Lamperti Trinity Racing + 01:10:58
50 Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega + 01:18:37
51 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 01:19:20
52 Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:20:00
53 Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:21:00
54 Mark Grinkevich Minsk CC U23 + 01:21:50
55 Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:24:31
56 Luca Marziale Aran Cucine Vejus + 01:27:10
57 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 01:28:14
Pos Rider Team Points
1 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 73
2 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy 50
3 Andrea Cantoni In Emilia Romagna 50
4 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT 48
5 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan 43
6 Alessandro Verre Team Colpack Ballan 37
7 Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD 37
8 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega 35
9 Alessio Bonelli Biesse Arvedi 25
10 Henok Mulubrhan Team Qhubeka 25
11 Henri Vandenabeele Development Team DSM 24
12 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior 22
13 Ben Turner Trinity Racing 22
14 Stan Van Tricht SEG Racing Academy 21
15 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi 18
16 Ben Healy Trinity Racing 14
17 Gianmarco Garofoli Development Team DSM 14
18 Francesco Carollo Rappres va Interregionale 14
19 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 13
20 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 13
21 Thomas Gloag Trinity Racing 12
22 Unai Iribar Laboral Kutxa 12
23 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 12
24 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 10
25 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna 8
26 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT 7
27 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy 7
28 Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon 6
29 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior 5
30 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti 5
31 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro 5
32 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio 4
33 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti 4
34 Michael Belleri Biesse Arvedi 4
35 Yannis Voisard Swiss Racing Academy 3
36 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago 3
37 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi 3
38 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti 1
39 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli 1
40 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio 1
Pos Rider Team Points
1 Michael Belleri Biesse Arvedi 40
2 Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi 38
3 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 37
4 Ben Healy Trinity Racing 33
5 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 24
6 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna 23
7 Henri Vandenabeele Development Team DSM 22
8 Thomas Gloag Trinity Racing 22
9 Unai Iribar Laboral Kutxa 21
10 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT 20
11 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro 20
12 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio 16
13 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan 16
14 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy 15
15 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT 14
16 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan 10
17 Andrea Cantoni In Emilia Romagna 10
18 Yannis Voisard Swiss Racing Academy 10
19 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior 9
20 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 8
21 Alessandro Verre Team Colpack Ballan 7
22 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD 7
23 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi 6
24 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio 5
25 Alessio Bonelli Biesse Arvedi 5
26 Francesco Carollo Rappres va Interregionale 3
27 Leon Heinschke Development Team DSM 3
28 Marius Mayrhofer Development Team DSM 2
29 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 2
30 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior 1
31 Hannes Wilksch Development Team DSM 1
32 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega 1
Information
Nation Italy
Date 8th June
Where Bonferraro Di Sorgà -> San Pellegrino Terme
What 6th stage
Distance 176 km