Giro Ciclistico d'Italia - 2021

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Bonelli Alessio Biesse Arvedi 7 03:19:55
2 Colnaghi Luca U.C. Trevigiani Campana Imballaggi 3 + 00
3 Cervellera Andrea Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 1 + 00
4 Tarozzi Manuele In Emilia Romagna Cycling Team + 00
5 Iribar Unai Laboral Kutxa + 00
6 Rigollet Laurent Lan Service - Zheroquadro + 00
7 Belleri Michael Biesse Arvedi + 03
8 Mifsud Andrea Swiss Racing Academy + 07
9 De Lie Arnaud Lotto Soudal U23 + 26
10 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 26
11 Van Tricht Stan SEG Racing Academy + 26
12 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 26
13 Mayrhofer Marius Development Team DSM + 26
14 Zambanini Edoardo Zalf Euromobil Désirée Fior + 26
15 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 26
16 Cortese Jacopo Rappres va Interregionale + 26
17 Andrade Pedro Hagens Berman Axeon + 26
18 Vandenabeele Henri Development Team DSM + 26
19 Ayuso Juan Team Colpack Ballan + 26
20 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 26
21 Benedetti Gabriele Zalf Euromobil Désirée Fior + 26
22 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 26
23 Müller Reto Swiss Racing Academy + 26
24 Merchan Didier Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 26
25 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 26
26 Turner Ben Trinity Racing + 26
27 Baroncini Filippo Team Colpack Ballan + 26
28 Abenante Pasquale Velo Racing Palazzago + 26
29 Pritzen Marc Team Qhubeka + 26
30 El Gouzi Omar Iseo - Rime - Carnovali + 26
31 Cavallo Luca Lan Service - Zheroquadro + 26
32 Vinokourov Nicolas U.C.Monaco + 26
33 Milesi Lorenzo Beltrami TSA Tre Colli + 26
34 Tolio Alex Zalf Euromobil Désirée Fior + 26
35 Rojas Brandon Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 26
36 Pellegrini Cristofer U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 26
37 Malaver Brayan Esteban Aran Cucine Vejus + 26
38 Busatto Francesco U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 26
39 Rizza Stefano Lan Service - Zheroquadro + 26
40 Parisini Nicolo Beltrami TSA Tre Colli + 26
41 Hoeks Daan Holdsworth Zappi RT + 26
42 Ginestra Lorenzo Aran Cucine Vejus + 26
43 Johannessen Tobias Halland Uno-X DARE Development Team + 26
44 Hernaiz Santamaría Vicente Kometa U23 + 26
45 Agostini Nicholas General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 26
46 Mignolli Gianluca General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 26
47 Piganzoli Davide Kometa U23 + 26
48 Carboni Matteo Biesse Arvedi + 26
49 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 26
50 Carpene Samuele General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 26
51 Ponsaerts Thibaut Lotto Soudal U23 + 26
52 Raugel Antoine Groupama-FDJ Conti + 26
53 Porta Gabriele Gallina-Ekotek-Colosio + 26
54 Peña Jesus David Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 26
55 Santaromita Alessandro V.C.Mendrisio + 26
56 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 26
57 Wilksch Hannes Development Team DSM + 26
58 Hellemose Asbjørn V.C.Mendrisio + 26
59 Ruiz De Arcaute Ibai Laboral Kutxa + 26
60 Berasategi Xabier Laboral Kutxa + 26
61 Raimondi Alex Iseo - Rime - Carnovali + 26
62 Garofoli Gianmarco Development Team DSM + 26
63 Healy Ben Trinity Racing + 26
64 Frigo Marco SEG Racing Academy + 26
65 Bauce Davide Gallina-Ekotek-Colosio + 26
66 Voisard Yannis Swiss Racing Academy + 26
67 Baldaccini Davide Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 26
68 Heinschke Leon Development Team DSM + 26
69 Pira Yesid Caja Rural-Seguros RGA amateur + 26
70 Raccani Simone Zalf Euromobil Désirée Fior + 26
71 Garzon Marlon David Velo Racing Palazzago + 26
72 Galimberti Francesco Rappres va Interregionale + 26
73 Calzoni Walter Gallina-Ekotek-Colosio + 26
74 Cantoni Andrea In Emilia Romagna Cycling Team + 26
75 Guerra Andrea Rappres va Interregionale + 26
76 Gaffuri Mattia V.C.Mendrisio + 26
77 Garcia Pablo Caja Rural-Seguros RGA amateur + 26
78 Arriola-Bengoa Julen Caja Rural-Seguros RGA amateur + 26
79 Etxeberria Asier Laboral Kutxa + 26
80 Charrin Aloïs Swiss Racing Academy + 26
81 D'Aniello Immanuel Velo Racing Palazzago + 26
82 Charmig Anthon Uno-X DARE Development Team + 26
83 Tercero Fernando Kometa U23 + 26
84 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 26
85 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 26
86 Martin Gutierrez Alex Kometa U23 + 26
87 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 26
88 Nieri Alessio G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 26
89 Magli Filippo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 26
90 Wood Harrison SEG Racing Academy + 26
91 Gloag Thomas Trinity Racing + 26
92 Balmer Alexandre Groupama-FDJ Conti + 26
93 Van Den Berg Marijn Groupama-FDJ Conti + 26
94 Verre Alessandro Team Colpack Ballan + 26
95 Johannessen Anders Halland Uno-X DARE Development Team + 26
96 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 26
97 Froidevaux Robin Swiss Racing Academy + 26
98 Ciuccarelli Riccardo Biesse Arvedi + 02:53
99 Mulubrhan Henok Team Qhubeka + 26
100 Masotto Leandro Iseo - Rime - Carnovali + 26
101 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 26
102 Gazzoli Michele Team Colpack Ballan + 26
103 Carollo Francesco Rappres va Interregionale + 05:38
104 Vinokourov Alexandre U.C.Monaco + 05:38
105 Chromy Kyle SEG Racing Academy + 05:38
106 Knudsen Oliver V.C.Mendrisio + 05:38
107 Motti Alessandro V.C.Mendrisio + 05:38
108 Agrotis Alexandros Holdsworth Zappi RT + 05:38
109 Menegotto Jacopo General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 05:38
110 Spinelli Nicholas G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 05:38
111 Zambelli Samuele Iseo - Rime - Carnovali + 05:38
112 Gilbertson Theo Holdsworth Zappi RT + 05:38
113 Hoole Daan SEG Racing Academy + 05:38
114 Isasa Xabier Laboral Kutxa + 05:42
115 Serrano Javier Biesse Arvedi + 26
116 Garrison Michael Hagens Berman Axeon + 09:05
117 Lolli Marco Aran Cucine Vejus + 09:41
118 Martinelli Alessio Team Colpack Ballan + 10:11
119 Harbach Artsiom Minsk CC U23 + 10:18
120 Rees Oliver Trinity Racing + 12:28
121 Sanchez Pablo U.C.Monaco + 15:29
122 Bennassar Juan Martin Kometa U23 + 15:29
123 Bobbo Riccardo Work Service-Marchiol-Dynatek + 15:29
124 Yatsenko Ivan Gazprom-RusVelo U23 + 15:29
125 Mehagnoul Marc U.C.Monaco + 15:29
126 Lamperti Luke Trinity Racing + 15:29
127 Ghigino Valter Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 15:29
128 Marchuk Dzianis Minsk CC U23 + 15:29
129 Grendene Marco Beltrami TSA Tre Colli + 15:29
130 Pesenti Thomas Beltrami TSA Tre Colli + 15:29
131 Nencini Tommaso Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 15:29
132 Martynov Nikita Gazprom-RusVelo U23 + 15:29
133 Popov Anton Gazprom-RusVelo U23 + 15:29
134 Stepanov Andrei Gazprom-RusVelo U23 + 15:29
135 Mentil Patrick Work Service-Marchiol-Dynatek + 15:29
136 Molini Federico G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 15:29
137 Leoni Alberto Gallina-Ekotek-Colosio + 15:29
138 Carretta Riccardo Cycling Team Friuli ASD + 15:29
139 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 15:29
140 Kiryievich Artur Minsk CC U23 + 15:29
141 Carro Simone Lan Service - Zheroquadro + 15:29
142 Venturini Alessandro G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 15:29
143 Zecchin Michael Work Service-Marchiol-Dynatek + 15:29
144 Di Bernardo Nicolo Rappres va Interregionale + 15:29
145 Di Benedetto Stefano Work Service-Marchiol-Dynatek + 15:29
146 Paties Montagner Eric Work Service-Marchiol-Dynatek + 15:29
147 Bagatin Christian Iseo - Rime - Carnovali + 15:29
148 Peschi Lorenzo Beltrami TSA Tre Colli + 15:29
149 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + 15:29
150 Parravano Francesco Aran Cucine Vejus + 15:29
151 Ferri Edoardo Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 15:29
152 Coati Luca Team Qhubeka + 15:29
153 Consolaro Christopher Velo Racing Palazzago + 15:29
154 Guzzo Federico Zalf Euromobil Désirée Fior + 15:29
155 Karl Adam Kristof U.C.Monaco + 15:29
156 Rubino Samuele Lan Service - Zheroquadro + 15:29
157 Gallo Andrea In Emilia Romagna Cycling Team + 15:29
158 Puppio Antonio Team Qhubeka + 15:29
159 Belloni Manuel Gallina-Ekotek-Colosio + 15:29
160 Lopez de Abetxuko Andoni Caja Rural-Seguros RGA amateur + 15:29
161 Huera Richard Caja Rural-Seguros RGA amateur + 15:29
162 Fantoni Matteo Velo Racing Palazzago + 15:29
163 Rocchetta Cristian General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 15:29
164 Pietrobon Andrea Cycling Team Friuli ASD + 15:29
165 Sens Connor Holdsworth Zappi RT + 15:29
166 Krijnsen Jelte Holdsworth Zappi RT + 15:29
167 Ongaro Davide U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 15:29
168 Draghi Guido Rappres va Interregionale + 15:29
169 Grinkevich Mark Minsk CC U23 + 15:29
170 Drizners Jarrad Hagens Berman Axeon + 15:29
171 Marziale Luca Aran Cucine Vejus + 19:52
172 Cassol Daniel U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 19:52
DNF Gomozkov Artem Gazprom-RusVelo U23
DNF Shauchenka Siarhei Minsk CC U23
Pos Rider Team Time
1 Ayuso Juan Team Colpack Ballan 09:57:05
2 Verre Alessandro Team Colpack Ballan + 05
3 Mulubrhan Henok Team Qhubeka + 09
4 Turner Ben Trinity Racing + 13
5 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 18
6 Van Tricht Stan SEG Racing Academy + 18
7 Zambanini Edoardo Zalf Euromobil Désirée Fior + 18
8 1 Abenante Pasquale Velo Racing Palazzago + 18
9 1 Hernaiz Santamaría Vicente Kometa U23 + 18
10 Baroncini Filippo Team Colpack Ballan + 18
11 2 Vandenabeele Henri Development Team DSM + 18
12 2 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 18
13 4 Benedetti Gabriele Zalf Euromobil Désirée Fior + 18
14 3 Hellemose Asbjørn V.C.Mendrisio + 18
15 Santaromita Alessandro V.C.Mendrisio + 18
16 Peña Jesus David Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 18
17 7 Merchan Didier Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 18
19 7 Tolio Alex Zalf Euromobil Désirée Fior + 18
20 1 Johannessen Tobias Halland Uno-X DARE Development Team + 18
21 1 Baldaccini Davide Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 18
22 1 Porta Gabriele Gallina-Ekotek-Colosio + 18
23 4 Tercero Fernando Kometa U23 + 18
24 6 Gloag Thomas Trinity Racing + 18
25 3 Raccani Simone Zalf Euromobil Désirée Fior + 18
26 3 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 18
27 1 Frigo Marco SEG Racing Academy + 18
28 3 Balmer Alexandre Groupama-FDJ Conti + 18
29 2 Charmig Anthon Uno-X DARE Development Team + 18
30 13 Bonelli Alessio Biesse Arvedi + 35
31 19 Casallas Yeisson Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 38
32 Mifsud Andrea Swiss Racing Academy + 41
33 3 Berasategi Xabier Laboral Kutxa + 01:03
34 1 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 01:03
35 4 Johannessen Anders Halland Uno-X DARE Development Team + 01:03
36 2 Piganzoli Davide Kometa U23 + 01:03
37 5 Van Der Beken Aaron Lotto Soudal U23 + 01:11
38 2 Magli Filippo G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:11
39 1 Raimondi Alex Iseo - Rime - Carnovali + 01:11
40 3 Garzon Marlon David Velo Racing Palazzago + 01:11
41 Raugel Antoine Groupama-FDJ Conti + 01:11
42 3 Voisard Yannis Swiss Racing Academy + 01:11
43 8 Serrano Javier Biesse Arvedi + 01:11
44 1 El Gouzi Omar Iseo - Rime - Carnovali + 01:16
45 1 Cavallo Luca Lan Service - Zheroquadro + 01:16
46 1 Ginestra Lorenzo Aran Cucine Vejus + 01:16
47 3 Martin Gutierrez Alex Kometa U23 + 01:16
48 Calzoni Walter Gallina-Ekotek-Colosio + 01:20
49 Garcia Pablo Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:24
50 9 Cervellera Andrea Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:35
51 14 Iribar Unai Laboral Kutxa + 01:41
52 8 Belleri Michael Biesse Arvedi + 01:44
53 1 Hoeks Daan Holdsworth Zappi RT + 02:07
54 1 Rojas Brandon Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 02:07
55 4 Garofoli Gianmarco Development Team DSM + 02:07
56 Parisini Nicolo Beltrami TSA Tre Colli + 02:07
57 Agostini Nicholas General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 02:07
58 3 Busatto Francesco U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 02:07
59 3 Carboni Matteo Biesse Arvedi + 02:07
60 2 Charrin Aloïs Swiss Racing Academy + 02:07
61 7 Gazzoli Michele Team Colpack Ballan + 02:07
62 2 Wilksch Hannes Development Team DSM + 02:07
63 Etxeberria Asier Laboral Kutxa + 02:07
64 4 Healy Ben Trinity Racing + 02:07
65 2 Arriola-Bengoa Julen Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:07
66 Nieri Alessio G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:07
67 3 Andrade Pedro Hagens Berman Axeon + 02:20
68 3 Gaffuri Mattia V.C.Mendrisio + 02:20
69 6 Pellegrini Cristofer U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 03:07
70 4 Van Den Berg Marijn Groupama-FDJ Conti + 03:07
71 5 Wood Harrison SEG Racing Academy + 03:07
72 6 Galimberti Francesco Rappres va Interregionale + 03:07
73 6 Pira Yesid Caja Rural-Seguros RGA amateur + 03:07
74 6 Cantoni Andrea In Emilia Romagna Cycling Team + 04:46
75 6 De Lie Arnaud Lotto Soudal U23 + 04:52
76 9 Froidevaux Robin Swiss Racing Academy + 04:57
77 14 Rigollet Laurent Lan Service - Zheroquadro + 05:07
78 10 Masotto Leandro Iseo - Rime - Carnovali + 05:30
79 10 Mayrhofer Marius Development Team DSM + 05:33
80 10 Van Boven Luca Lotto Soudal U23 + 05:33
81 12 Bauce Davide Gallina-Ekotek-Colosio + 05:33
82 13 Ansaloni Emanuele In Emilia Romagna Cycling Team + 05:33
83 16 Heinschke Leon Development Team DSM + 05:43
84 17 Guerra Andrea Rappres va Interregionale + 05:46
85 17 Kulset Magnus Uno-X DARE Development Team + 05:46
86 17 Carpene Samuele General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 06:19
87 47 Menegotto Jacopo General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 06:23
88 16 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 06:31
89 16 Mignolli Gianluca General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 06:39
90 17 Cortese Jacopo Rappres va Interregionale + 06:57
91 38 Knudsen Oliver V.C.Mendrisio + 07:19
92 19 Colnaghi Luca U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 07:23
93 24 Tarozzi Manuele In Emilia Romagna Cycling Team + 07:30
94 21 Zambelli Samuele Iseo - Rime - Carnovali + 07:38
95 18 Isasa Xabier Laboral Kutxa + 08:23
96 10 Hoole Daan SEG Racing Academy + 10:09
97 24 Rizza Stefano Lan Service - Zheroquadro + 10:32
98 24 Ponsaerts Thibaut Lotto Soudal U23 + 10:32
99 3 Vinokourov Alexandre U.C.Monaco + 10:54
100 3 Agrotis Alexandros Holdsworth Zappi RT + 10:54
101 27 Pritzen Marc Team Qhubeka + 11:24
102 30 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 11:24
103 33 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 12:20
104 35 D'Aniello Immanuel Velo Racing Palazzago + 12:26
105 36 Malaver Brayan Esteban Aran Cucine Vejus + 12:36
106 37 Milesi Lorenzo Beltrami TSA Tre Colli + 12:39
107 2 Carollo Francesco Rappres va Interregionale + 13:03
108 7 Gilbertson Theo Holdsworth Zappi RT + 13:08
109 9 Spinelli Nicholas G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 13:21
110 16 Martinelli Alessio Team Colpack Ballan + 15:18
111 38 Müller Reto Swiss Racing Academy + 15:22
112 39 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 15:37
113 11 Motti Alessandro V.C.Mendrisio + 15:57
114 38 Vinokourov Nicolas U.C.Monaco + 16:14
115 65 Drizners Jarrad Hagens Berman Axeon + 17:10
116 47 Zecchin Michael Work Service-Marchiol-Dynatek + 17:15
117 45 Ghigino Valter Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 17:29
118 26 Chromy Kyle SEG Racing Academy + 17:51
119 38 Ruiz De Arcaute Ibai Laboral Kutxa + 18:54
120 38 Molini Federico G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 19:55
121 38 Pietrobon Andrea Cycling Team Friuli ASD + 19:55
122 38 Parravano Francesco Aran Cucine Vejus + 19:55
123 36 Yatsenko Ivan Gazprom-RusVelo U23 + 20:32
124 32 Draghi Guido Rappres va Interregionale + 20:36
125 27 Gallo Andrea In Emilia Romagna Cycling Team + 20:45
126 26 Rubino Samuele Lan Service - Zheroquadro + 20:49
127 6 Lolli Marco Aran Cucine Vejus + 20:52
128 7 Garrison Michael Hagens Berman Axeon + 20:53
129 23 Di Benedetto Stefano Work Service-Marchiol-Dynatek + 21:44
130 22 Ferri Edoardo Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 22:46
131 21 Belloni Manuel Gallina-Ekotek-Colosio + 22:59
132 20 Bonaldo Kevin Team Qhubeka + 22:59
133 20 Carretta Riccardo Cycling Team Friuli ASD + 22:59
134 20 Martynov Nikita Gazprom-RusVelo U23 + 22:59
135 19 Stepanov Andrei Gazprom-RusVelo U23 + 22:59
136 10 Harbach Artsiom Minsk CC U23 + 23:11
137 18 Di Bernardo Nicolo Rappres va Interregionale + 25:08
138 18 Krijnsen Jelte Holdsworth Zappi RT + 25:31
139 14 Grendene Marco Beltrami TSA Tre Colli + 25:48
140 17 Bagatin Christian Iseo - Rime - Carnovali + 25:48
141 15 Paties Montagner Eric Work Service-Marchiol-Dynatek + 25:54
142 15 Karl Adam Kristof U.C.Monaco + 26:27
143 14 Bennassar Juan Martin Kometa U23 + 26:27
144 14 Coati Luca Team Qhubeka + 26:27
145 14 Rocchetta Cristian General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 26:27
146 12 Bobbo Riccardo Work Service-Marchiol-Dynatek + 27:02
147 9 Pesenti Thomas Beltrami TSA Tre Colli + 27:23
148 11 Fantoni Matteo Velo Racing Palazzago + 27:23
149 9 Sens Connor Holdsworth Zappi RT + 27:35
150 5 Mehagnoul Marc U.C.Monaco + 27:57
151 4 Petrelli Gabriele Cycling Team Friuli ASD + 28:58
152 4 Guzzo Federico Zalf Euromobil Désirée Fior + 29:51
153 3 Huera Richard Caja Rural-Seguros RGA amateur + 30:25
154 1 Mentil Patrick Work Service-Marchiol-Dynatek + 31:22
155 1 Peschi Lorenzo Beltrami TSA Tre Colli + 32:21
156 1 Consolaro Christopher Velo Racing Palazzago + 32:23
157 1 Lopez de Abetxuko Andoni Caja Rural-Seguros RGA amateur + 32:36
158 16 Ciuccarelli Riccardo Biesse Arvedi + 32:39
159 8 Rees Oliver Trinity Racing + 34:53
160 1 Nencini Tommaso Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 35:31
161 Marchuk Dzianis Minsk CC U23 + 35:45
162 1 Sanchez Pablo U.C.Monaco + 35:45
163 3 Leoni Alberto Gallina-Ekotek-Colosio + 35:45
164 2 Venturini Alessandro G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 35:45
165 1 Popov Anton Gazprom-RusVelo U23 + 35:51
166 1 Ongaro Davide U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 35:55
167 1 Puppio Antonio Team Qhubeka + 38:08
168 2 Grinkevich Mark Minsk CC U23 + 38:14
169 11 Marziale Luca Aran Cucine Vejus + 39:54
170 1 Kiryievich Artur Minsk CC U23 + 40:23
171 2 Cassol Daniel U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 42:37
172 Carro Simone Lan Service - Zheroquadro + 44:35
173 Lamperti Luke Trinity Racing + 44:41
Pos Rider Team Time
1 Ayuso Juan Team Colpack Ballan 09:57:05
2 Verre Alessandro Team Colpack Ballan + 05
3 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD + 18
4 Zambanini Edoardo Zalf Euromobil Désirée Fior + 18
5 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 + 18
6 Tercero Fernando Kometa U23 + 18
7 Gloag Thomas Trinity Racing + 18
8 Raccani Simone Zalf Euromobil Désirée Fior + 18
9 Gómez Germán Dario Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 18
10 Bonelli Alessio Biesse Arvedi + 35
11 Thompson Reuben Groupama-FDJ Conti + 01:03
12 Piganzoli Davide Kometa U23 + 01:03
13 Serrano Javier Biesse Arvedi + 01:11
14 Calzoni Walter Gallina-Ekotek-Colosio + 01:20
15 Garcia Pablo Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:24
16 Rojas Brandon Colombia Tierra de Atletas-GW Bicicletas + 02:07
17 Garofoli Gianmarco Development Team DSM + 02:07
18 Busatto Francesco U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 02:07
19 Wilksch Hannes Development Team DSM + 02:07
20 Arriola-Bengoa Julen Caja Rural-Seguros RGA amateur + 02:07
21 Nieri Alessio G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:07
22 Pellegrini Cristofer U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 03:07
23 Galimberti Francesco Rappres va Interregionale + 03:07
24 De Lie Arnaud Lotto Soudal U23 + 04:52
25 Guerra Andrea Rappres va Interregionale + 05:46
26 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti + 06:31
27 Isasa Xabier Laboral Kutxa + 08:23
28 Rizza Stefano Lan Service - Zheroquadro + 10:32
29 Vinokourov Alexandre U.C.Monaco + 10:54
30 Juel Skivild Robin Uno-X DARE Development Team + 11:24
31 Dapporto Davide In Emilia Romagna Cycling Team + 12:20
32 D'Aniello Immanuel Velo Racing Palazzago + 12:26
33 Malaver Brayan Esteban Aran Cucine Vejus + 12:36
34 Milesi Lorenzo Beltrami TSA Tre Colli + 12:39
35 Martinelli Alessio Team Colpack Ballan + 15:18
36 Sandri Edoardo Cycling Team Friuli ASD + 15:37
37 Vinokourov Nicolas U.C.Monaco + 16:14
38 Zecchin Michael Work Service-Marchiol-Dynatek + 17:15
39 Chromy Kyle SEG Racing Academy + 17:51
40 Ruiz De Arcaute Ibai Laboral Kutxa + 18:54
41 Draghi Guido Rappres va Interregionale + 20:36
42 Gallo Andrea In Emilia Romagna Cycling Team + 20:45
43 Garrison Michael Hagens Berman Axeon + 20:53
44 Carretta Riccardo Cycling Team Friuli ASD + 22:59
45 Krijnsen Jelte Holdsworth Zappi RT + 25:31
46 Bagatin Christian Iseo - Rime - Carnovali + 25:48
47 Paties Montagner Eric Work Service-Marchiol-Dynatek + 25:54
48 Guzzo Federico Zalf Euromobil Désirée Fior + 29:51
49 Mentil Patrick Work Service-Marchiol-Dynatek + 31:22
50 Peschi Lorenzo Beltrami TSA Tre Colli + 32:21
51 Rees Oliver Trinity Racing + 34:53
52 Sanchez Pablo U.C.Monaco + 35:45
53 Venturini Alessandro G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 35:45
54 Ongaro Davide U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 35:55
55 Grinkevich Mark Minsk CC U23 + 38:14
56 Marziale Luca Aran Cucine Vejus + 39:54
57 Cassol Daniel U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 42:37
58 Lamperti Luke Trinity Racing + 44:41
Pos Rider Team Points
1 Ayuso Juan Team Colpack Ballan 50
2 Cantoni Andrea In Emilia Romagna Cycling Team 50
3 Verre Alessandro Team Colpack Ballan 35
4 Bobbo Riccardo Work Service-Marchiol-Dynatek 35
5 Bonelli Alessio Biesse Arvedi 25
6 Mulubrhan Henok Team Qhubeka 25
7 Garrison Michael Hagens Berman Axeon 25
8 Buratti Nicolo Cycling Team Friuli ASD 23
9 Turner Ben Trinity Racing 22
10 Van Tricht Stan SEG Racing Academy 21
11 Baroncini Filippo Team Colpack Ballan 18
12 Colnaghi Luca U.C. Trevigiani Campana Imballaggi 18
13 Carollo Francesco Rappres va Interregionale 14
14 Ferri Edoardo Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 13
15 Cervellera Andrea Casillo- Petroli Firenze -Hopplà 12
16 Zambanini Edoardo Zalf Euromobil Désirée Fior 10
17 De Lie Arnaud Lotto Soudal U23 10
18 Tarozzi Manuele In Emilia Romagna Cycling Team 8
19 Hernaiz Santamaría Vicente Kometa U23 7
20 Van Eetvelt Lennert Lotto Soudal U23 6
21 Iribar Unai Laboral Kutxa 6
22 Drizners Jarrad Hagens Berman Axeon 6
23 Benedetti Gabriele Zalf Euromobil Désirée Fior 5
24 Rigollet Laurent Lan Service - Zheroquadro 5
25 Pithie Laurence Groupama-FDJ Conti 5
26 Balmer Alexandre Groupama-FDJ Conti 4
27 Belleri Michael Biesse Arvedi 4
28 Garofoli Gianmarco Development Team DSM 4
29 Abenante Pasquale Velo Racing Palazzago 3
30 Mifsud Andrea Swiss Racing Academy 3
31 Serrano Javier Biesse Arvedi 3
32 Gloag Thomas Trinity Racing 2
33 Johannessen Tobias Halland Uno-X DARE Development Team 1
34 Belloni Manuel Gallina-Ekotek-Colosio 1

Information