Giro Ciclistico d'Italia - 2021

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Juan Ayuso Team Colpack Ballan 32:09:4640
02 Tobias Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 02:5530
03 Henri Vandenabeele Development Team DSM + 03:4925
04 Thomas Gloag Trinity Racing + 04:0120
05 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 04:4015
06 Alessandro Verre Team Colpack Ballan + 05:2310
07 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 06:425
08 Anders Halland Johannessen Uno-X DARE DT + 07:533
09 Omar El Gouzi Iseo - Rime - Carnovali + 08:163
10 Davide Piganzoli Kometa U23 + 08:403
11 Alex Tolio Zalf Euromobil Désirée Fior + 08:41
12 Ben Healy Trinity Racing + 10:33
13 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 10:45
14 Gabriele Porta Gallina-Ekotek-Colosio + 10:53
15 Unai Iribar Laboral Kutxa + 11:04
16 Lennert Van Eetvelt Lotto Soudal U23 + 11:39
17 Henok Mulubrhan Team Qhubeka + 15:56
18 Reuben Thompson Groupama-FDJ Conti + 16:17
19 Harrison Wood SEG Racing Academy + 16:57
20 Marco Frigo SEG Racing Academy + 18:04
21 Gianmarco Garofoli Development Team DSM + 18:30
22 Xabier Berasategi Laboral Kutxa + 21:40
23 Julen Arriola-Bengoa Caja Rural-Seguros RGA amateur + 22:09
24 Gianluca Mignolli General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 26:03
25 Asier Etxeberria Laboral Kutxa + 26:21
26 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 28:09
27 Fernando Tercero Lopez Kometa U23 + 29:58
28 Pasquale Abenante Velo Racing Palazzago + 30:06
29 Aloïs Charrin Swiss Racing Academy + 30:33
30 Edoardo Sandri Cycling Team Friuli ASD + 32:51
31 Magnus Kulset Uno-X DARE DT + 32:52
32 Lorenzo Milesi Beltrami TSA Tre Colli + 39:22
33 Simone Raccani Zalf Euromobil Désirée Fior + 39:39
34 Alessio Nieri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 42:20
35 Nicolo Parisini Beltrami TSA Tre Colli + 42:29
36 Marlon David Moreno Velo Racing Palazzago + 43:33
37 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 45:53
38 Ben Turner Trinity Racing + 47:08
39 Filippo Baroncini Team Colpack Ballan + 48:29
40 Stan Van Tricht SEG Racing Academy + 51:17
41 Marijn Van Den Berg Groupama-FDJ Conti + 53:33
42 Pablo Garcia Caja Rural-Seguros RGA amateur + 55:33
43 Gabriele Benedetti Zalf Euromobil Désirée Fior + 56:08
44 Yesid Pira Caja Rural-Seguros RGA amateur + 56:22
45 Francesco Galimberti Rappres va Interregionale + 01:01:52
46 Pedro Andrade Hagens Berman Axeon + 01:03:38
47 Xabier Isasa Laboral Kutxa + 01:03:42
48 Andrea Guerra Rappres va Interregionale + 01:04:02
49 Davide Baldaccini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:04:31
50 Andrea Mifsud Swiss Racing Academy + 01:04:56
51 Thibaut Ponsaerts Lotto Soudal U23 + 01:05:17
52 Jesus David Peña Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:05:34
53 Luca Cavallo Lan Service - Zheroquadro + 01:07:22
54 Richard Huera Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:08:27
55 Brandon Rojas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:10:55
56 Mattia Gaffuri V.C.Mendrisio + 01:11:10
57 Didier Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:11:43
58 Aaron Van Der Beken Lotto Soudal U23 + 01:11:49
59 Francesco Busatto U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:13:03
60 Michele Gazzoli Team Colpack Ballan + 01:13:47
61 Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus + 01:14:16
62 Andrei Stepanov Gazprom-RusVelo U23 + 01:15:03
63 Robin Juel Skivild Uno-X DARE DT + 01:15:10
64 Michael Belleri Biesse Arvedi + 01:15:55
65 Nicholas Agostini General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:16:26
66 Samuele Carpene General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:17:17
67 Daan Hoole SEG Racing Academy + 01:18:00
68 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 01:18:09
69 Hannes Wilksch Development Team DSM + 01:19:45
70 Emanuele Ansaloni In Emilia Romagna + 01:20:52
71 Alexandre Vinokourov U.C.Monaco + 01:23:12
72 Daan Hoeks Holdsworth Zappi RT + 01:25:17
73 Jelte Krijnsen Holdsworth Zappi RT + 01:25:23
74 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli ASD + 01:26:19
75 Alex Martin Gutierrez Kometa U23 + 01:27:16
76 Laurence Pithie Groupama-FDJ Conti + 01:27:30
77 Theo Gilbertson Holdsworth Zappi RT + 01:28:55
78 Leon Heinschke Development Team DSM + 01:29:32
79 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli ASD + 01:31:41
80 Riccardo Ciuccarelli Biesse Arvedi + 01:32:18
81 Arnaud De Lie Lotto Soudal U23 + 01:32:31
82 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 01:32:37
83 Walter Calzoni Gallina-Ekotek-Colosio + 01:34:16
84 Laurent Rigollet Lan Service - Zheroquadro + 01:34:50
85 Andrea Cervellera Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:35:35
86 Jacopo Menegotto General Store-F.Ili Curia-Essegibi + 01:36:57
87 Robin Froidevaux Swiss Racing Academy + 01:37:09
88 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:37:50
89 Luca Van Boven Lotto Soudal U23 + 01:38:06
90 Valter Ghigino Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 01:38:40
91 Germán Dario Gómez Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic + 01:41:45
92 Manuele Tarozzi In Emilia Romagna + 01:42:38
93 Davide Bauce Gallina-Ekotek-Colosio + 01:44:46
94 Marc Mehagnoul U.C.Monaco + 01:45:24
95 Stefano Rizza Lan Service - Zheroquadro + 01:46:08
96 Davide Dapporto In Emilia Romagna + 01:46:10
97 Connor Sens Holdsworth Zappi RT + 01:48:47
98 Cristofer Pellegrini U.C. Trevigiani Campana Imballaggi + 01:49:03
99 Alexandros Agrotis Holdsworth Zappi RT + 01:49:14
100 Oliver Knudsen V.C.Mendrisio + 01:49:35
101 Marc Pritzen Team Qhubeka + 01:50:18
102 Marco Lolli Aran Cucine Vejus + 01:50:30
103 Francesco Carollo Rappres va Interregionale + 01:51:05
104 Kyle Chromy SEG Racing Academy + 01:52:08
105 Thomas Pesenti Beltrami TSA Tre Colli + 01:54:31
106 Alessio Bonelli Biesse Arvedi + 01:55:30
107 Oliver Rees Trinity Racing + 01:55:37
108 Marco Grendene Beltrami TSA Tre Colli + 01:55:56
109 Andoni Lopez de Abetxuko Caja Rural-Seguros RGA amateur + 01:58:07
110 Andrea Gallo In Emilia Romagna + 01:58:14
111 Javier Serrano Rodriguez Biesse Arvedi + 01:58:22
112 Andrea Cantoni In Emilia Romagna + 01:58:51
113 Christian Bagatin Iseo - Rime - Carnovali + 01:59:11
114 Leandro Masotto Iseo - Rime - Carnovali + 02:01:00
115 Guido Draghi Rappres va Interregionale + 02:02:49
116 Simone Carro Lan Service - Zheroquadro + 02:03:08
117 Edoardo Ferri Casillo- Petroli Firenze -Hopplà + 02:04:26
118 Kevin Bonaldo Team Qhubeka + 02:05:57
119 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:08:22
120 Samuele Zambelli Iseo - Rime - Carnovali + 02:08:49
121 Ibai Ruiz De Arcaute Laboral Kutxa + 02:10:17
122 Reto Müller Swiss Racing Academy + 02:12:42
123 Immanuel D'Aniello Velo Racing Palazzago + 02:14:58
124 Nicholas Spinelli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:15:48
125 Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega + 02:16:35
126 Riccardo Carretta Cycling Team Friuli ASD + 02:17:06
127 Juan Martin Bennassar Rosselló Kometa U23 + 02:18:08
128 Luke Lamperti Trinity Racing + 02:19:38
129 Adam Kristof Karl U.C.Monaco + 02:20:46
130 Federico Guzzo Zalf Euromobil Désirée Fior + 02:20:46
131 Nicolo Di Bernardo Rappres va Interregionale + 02:21:47
132 Manuel Belloni Gallina-Ekotek-Colosio + 02:22:11
133 Ivan Yatsenko Gazprom-RusVelo U23 + 02:22:56
134 Antonio Puppio Team Qhubeka + 02:23:49
135 Stefano Di Benedetto Work Service Dynatek Vega + 02:27:08
136 Riccardo Bobbo Work Service Dynatek Vega + 02:27:44
137 Eric Paties Montagner Work Service Dynatek Vega + 02:30:40
138 Luca Coati Team Qhubeka + 02:31:11
139 Nikita Martynov Gazprom-RusVelo U23 + 02:38:31
140 Pablo Sanchez U.C.Monaco + 02:40:56
141 Lorenzo Peschi Beltrami TSA Tre Colli + 02:41:09
142 Artur Kiryevich Minsk CC U23 + 02:43:35
143 Dzianis Marchuk Minsk CC U23 + 02:49:45
DNF Artem Gomozkov Gazprom-RusVelo U23
DNF Anton Popov Gazprom-RusVelo U23
DNF Jacopo Cortese Rappres va Interregionale
DNF Luca Marziale Aran Cucine Vejus
DNF Francesco Parravano Aran Cucine Vejus
DNF Tommaso Nencini Casillo- Petroli Firenze -Hopplà
DNF Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW Bicic
DNF Nicolo Buratti Cycling Team Friuli ASD
DNF Marius Mayrhofer Development Team DSM
DNF Alessandro Venturini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali
DNF Alberto Leoni Gallina-Ekotek-Colosio
DNF Cristian Rocchetta General Store-F.Ili Curia-Essegibi
DNF Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti
DNF Antoine Raugel Groupama-FDJ Conti
DNF Jarrad Drizners Hagens Berman Axeon
DNF Michael Garrison Hagens Berman Axeon
DNF Sean Quinn Hagens Berman Axeon
DNF Matthew Riccitello Hagens Berman Axeon
DNF Alex Raimondi Iseo - Rime - Carnovali
DNF Vicente Hernaiz Santamaría Kometa U23
DNF Samuele Rubino Lan Service - Zheroquadro
DNF Mark Grinkevich Minsk CC U23
DNF Artsiom Harbach Minsk CC U23
DNF Siarhei Shauchenka Minsk CC U23
DNF Alessio Martinelli Team Colpack Ballan
DNF Daniel Cassol U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Luca Colnaghi U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Davide Ongaro U.C. Trevigiani Campana Imballaggi
DNF Nicolas Vinokourov U.C.Monaco
DNF Anthon Charmig Uno-X DARE DT
DNF Christopher Consolaro Velo Racing Palazzago
DNF Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago
DNF Patrick Mentil Work Service Dynatek Vega
Information
Nation Italy
Date 3rd - 12th June
CAT 2.2