Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

Giro Ciclistico D'Italia

2020 | https://www.giroditaliau23.it/

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Thomas Pidcock Trinity Racing Team 26:22:5330
02 Henri Vandenabeele Lotto - Soudal U23 + 02:2525
03 Kevin Colleoni Biesse Arvedi + 05:5420
04 Giovanni Aleotti Cycling Team Friuli + 06:3415
05 Filippo Conca Biesse Arvedi + 07:5210
06 Yannis Voisard Swiss Racing Academy + 10:465
07 Alejandro Ropero Kometa - Xstra + 10:593
08 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural - Seguros RGA amateur + 11:231
09 Asbjørn Hellemose V.C.Mendrisio + 11:251
10 Edoardo Zambanini Zalf Euromobil Désirée Fior + 13:121
11 Henok Mulubrhan NTT Continental Cycling Team + 13:46
12 Callum Johnston Holdsworth Zappi RT + 16:05
13 Carlos Garcia Pierna Caja Rural - Seguros RGA amateur + 16:20
14 Thomas Gloag Trinity Racing Team + 17:29
15 Gerardo Sessa Velo Racing Palazzago + 19:48
16 Gianluca Mignolli General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 20:03
17 Sean Quinn Hagens Berman - Axeon + 20:17
18 Antonio Tiberi Team Colpack - Ballan + 20:31
19 Sergio Garcia Kometa - Xstra + 21:51
20 Andrei Stepanov Gazprom-Rusvelo U23 + 24:12
21 Brayan Esteban Malaver Aran Cucine Vejus + 27:58
22 Eduardo Perez-Landaluce Kometa - Xstra + 28:01
23 Gabriele Ninci G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 28:06
24 Samuele Zoccarato Team Colpack - Ballan + 28:22
25 Emanuele Barison Zalf Euromobil Désirée Fior + 31:13
26 Edward Anderson Hagens Berman - Axeon + 32:54
27 Omar El Gouzi Iseo Serrature Rime Carnovali + 33:43
28 Luis Daniel Zea Contreras Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 34:50
29 Riccardo Ciuccarelli Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 35:23
30 Alexandre Balmer Groupama-FDJ Conti + 36:17
31 Davide Bais Cycling Team Friuli + 43:09
32 Francesco Parravano Aran Cucine Vejus + 44:38
33 Jesus Peña Colombia Tierra de Atletas-GW U23 + 46:11
34 Gabriele Benedetti Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 46:37
35 Leonardo Aposti Maltinti - Banca di Cambiano + 48:44
36 Gabriele Porta Delio Gallina Colosio + 49:28
37 Davide Baldaccini Team Colpack - Ballan + 49:43
38 Luca Rastelli Team Colpack - Ballan + 50:50
39 Valeriy Fatkullin Gazprom-Rusvelo U23 + 51:01
40 Connor Brown NTT Continental Cycling Team + 51:28
41 Ben Healy Trinity Racing Team + 53:00
42 Marco Murgano Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 53:18
43 Alessandro Santaromita V.C.Mendrisio + 54:09
44 Harrison Wood SEG Racing Academy + 57:33
45 Andrea Gallo Inemiliaromagna + 58:27
46 Filippo Magli G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 59:00
47 Lucio Pierantozzi Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 59:07
48 Omar Marouan Maltinti - Banca di Cambiano + 01:00:35
49 Alessandro Marinozzi Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 01:01:39
50 Alessandro Fancellu Kometa - Xstra + 01:01:58
51 Mason Hollyman Holdsworth Zappi RT + 01:02:13
52 Matteo Carboni Biesse Arvedi + 01:03:29
53 Sylvain Moniquet Groupama-FDJ Conti + 01:03:30
54 Joab Schneiter Swiss Racing Academy + 01:04:19
55 Edoardo Francesco Faresin Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 01:04:45
56 Timofei Sherstnev Gazprom-Rusvelo U23 + 01:05:11
57 James Fouche Hagens Berman - Axeon + 01:05:56
58 Lewis Askey Groupama-FDJ Conti + 01:08:31
59 Filippo Baroncini Beltrami TSA Marchiol + 01:09:32
60 Antonio Puppio Kometa - Xstra + 01:10:48
61 Andrea Pietrobon Cycling Team Friuli + 01:11:36
62 Daan Hoole SEG Racing Academy + 01:11:45
63 Michele Gazzoli Team Colpack - Ballan + 01:13:30
64 Matteo Zurlo Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 01:14:34
65 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 01:14:44
66 Alessandro Baroni Delio Gallina Colosio + 01:15:04
67 Diego Camargo Colombia Tierra de Atletas-GW U23 + 01:16:21
68 Davide Bauce Delio Gallina Colosio + 01:16:27
69 Manuele Tarozzi Inemiliaromagna + 01:18:23
70 Pasquale Abenante Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 01:18:45
71 Arne Marit Lotto - Soudal U23 + 01:19:17
72 Evgenii Tikhonin Gazprom-Rusvelo U23 + 01:20:09
73 Harry Sweeny Lotto - Soudal U23 + 01:20:22
74 Matteo Baseggio General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:20:26
75 Gabriele Petrelli Cycling Team Friuli + 01:21:14
76 Luca Colnaghi Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:21:29
77 Jake Stewart Groupama-FDJ Conti + 01:22:01
78 Jonathan Milan Cycling Team Friuli + 01:23:37
79 Kevin Bonaldo Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:23:57
80 Reto Müller Swiss Racing Academy + 01:24:33
81 Alessandro Verre Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 01:24:44
82 Cristian Rocchetta General Store-Essegibi-F.Ili Curia + 01:25:22
83 Samuele Rubino NTT Continental Cycling Team + 01:25:47
84 Didier Norberto Merchan Colombia Tierra de Atletas-GW U23 + 01:26:06
85 Paul Wright Holdsworth Zappi RT + 01:26:10
86 Wilson Pena Colombia Tierra de Atletas-GW U23 + 01:26:14
87 Nicolo Ferri G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:26:20
88 Marco Ghirlanda V.C.Mendrisio + 01:26:20
89 Martin Marcellusi G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:27:52
90 Mikel Mujika Larraiotz Caja Rural - Seguros RGA amateur + 01:30:00
91 Andrea Cantoni Inemiliaromagna + 01:30:33
92 Matteo Fantoni Velo Racing Palazzago + 01:30:39
93 Mattia Petrucci Groupama-FDJ Conti + 01:30:40
94 Samuele Zambelli Iseo Serrature Rime Carnovali + 01:31:05
95 Fabian Camilo Fuentes Chaves Velo Racing Palazzago + 01:33:06
96 Tommaso Nencini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:33:58
97 Nicolo Garibbo Maltinti - Banca di Cambiano + 01:34:18
98 Alessandro Motti V.C.Mendrisio + 01:34:25
99 Marco Grendene Beltrami TSA Marchiol + 01:34:26
100 Giacomo Ballabio Iseo Serrature Rime Carnovali + 01:34:54
101 Lorenzo Quartucci Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:36:05
102 Alessio Palma Lan Service - Zheroquadro + 01:36:50
103 Matteo Furlan Iseo Serrature Rime Carnovali + 01:39:26
104 Jacopo Pesenti Velo Racing Palazzago + 01:41:13
105 Fabio Di Guglielmo Sangemini Trevigiani Mg.Kvis VPM + 01:42:04
106 Mattia Pellizzer Iseo Serrature Rime Carnovali + 01:42:14
107 Manuel Belloni V.C.Mendrisio + 01:42:45
108 Anton Popov Gazprom-Rusvelo U23 + 01:43:45
109 Mattia Guasco NTT Continental Cycling Team + 01:44:05
110 Francesco Pirro Maltinti - Banca di Cambiano + 01:44:22
111 Ferenc Szöllosi Delio Gallina Colosio + 01:44:58
112 Federico Molini G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:45:21
113 Matteo Gino Pegoraro Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:47:25
114 Marco Viero Work Service Dynatek Vega + 01:56:23
115 Simone Raccani Beltrami TSA Marchiol + 01:58:18
116 Yeisson Casallas Colombia Tierra de Atletas-GW U23 + 01:58:40
117 Clément Davy Groupama-FDJ Conti + 01:59:34
118 Wilmar Molina Colombia Tierra de Atletas-GW U23 + 02:00:43
DNF Lorenzo Ginestra Aran Cucine Vejus
DNF Marco Granata Aran Cucine Vejus
DNF Marco Lolli Aran Cucine Vejus
DNF Giuseppe Orlando Aran Cucine Vejus
DNF Federico Chiari Beltrami TSA Marchiol
DNF Matteo Freddi Beltrami TSA Marchiol
DNF Massimo Orlandi Beltrami TSA Marchiol
DNF Michael Belleri Biesse Arvedi
DNF Andrea Berzi Biesse Arvedi
DNF Jacopo Menegotto Biesse Arvedi
DNF Camilo Andres Castro Pulido Caja Rural - Seguros RGA amateur
DNF Josu Etxeberria Azpilikueta Caja Rural - Seguros RGA amateur
DNF Martin Nessler Cycling Team Friuli
DNF Luca Paladin Delio Gallina Colosio
DNF Matteo Pongiluppi Delio Gallina Colosio
DNF Gleb Kugaevskiy Gazprom-Rusvelo U23
DNF Sander Andersen General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Riccardo Tosin General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Lorenzo Visintainer General Store-Essegibi-F.Ili Curia
DNF Cole Davis Hagens Berman - Axeon
DNF Jens Reynders Hagens Berman - Axeon
DNF Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon
DNF Christian Bahr Holdsworth Zappi RT
DNF Karl Tronstad Holdsworth Zappi RT
DNF Reece Wood Holdsworth Zappi RT
DNF Nicolo Marabini Inemiliaromagna
DNF Davide Pinardi Inemiliaromagna
DNF Luca Regalli Iseo Serrature Rime Carnovali
DNF Daniel Viegas Kometa - Xstra
DNF Simone Carro Lan Service - Zheroquadro
DNF Stefano Frigerio Lan Service - Zheroquadro
DNF Riccardo Moro Lan Service - Zheroquadro
DNF Lucas Norregaard Lan Service - Zheroquadro
DNF Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23
DNF Viktor Verschaeve Lotto - Soudal U23
DNF Manuel Allori Maltinti - Banca di Cambiano
DNF Riccardo Bobbo NTT Continental Cycling Team
DNF Leonardo Marchiori NTT Continental Cycling Team
DNF David Dekker SEG Racing Academy
DNF Marco Frigo SEG Racing Academy
DNF Stan Van Tricht SEG Racing Academy
DNF Jonathan Bogli Swiss Racing Academy
DNF Ruben Eggenberg Swiss Racing Academy
DNF Andrea Piccolo Team Colpack - Ballan
DNF Tobias Bayer Tirol KTM Cycling Team
DNF Felix Engelhardt Tirol KTM Cycling Team
DNF Florian Gamper Tirol KTM Cycling Team
DNF Samuele Rivi Tirol KTM Cycling Team
DNF Markus Wildauer Tirol KTM Cycling Team
DNF Oliver Rees Trinity Racing Team
DNF Jacques Sauvagnargues Trinity Racing Team
DNF Max Walker Trinity Racing Team
DNF Giacomo Cassara Velo Racing Palazzago
DNF Jakob Dorigoni Work Service Dynatek Vega
DNF Andrea Ghislanzoni Work Service Dynatek Vega
DNF Mattia Saccon Work Service Dynatek Vega
DNF Adrian Vargas Work Service Dynatek Vega
DNF Michael Zecchin Work Service Dynatek Vega
Information
Nation Italy
Date August 29 -
September 05
CAT 2.2U