New | Cyclo-cross | Mountain bike | Results grid

2019 Giro Ciclistico D'Italia

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (17)

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06 07 08 09

Results: 08.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli 03:36:0075
02 Barnabas Peak 1998 SEG Racing Academy + 0061
03 Riccardo Tosin 1998 General Store + 004
04 Matteo Sobrero 1997 Dimension Data CT + 004
05 Cristian Scaroni 1997 Continental Groupama-FDJ + 003
06 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 003
07 John Stiven Ramirez 1999 Kometa U23 + 003
08 Daniel Tulett 1999 Team Wiggins-Le Col + 01:352
09 Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team + 02:562
10 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 03:142
11 Simone Zandomeneghi 1997 Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 03:252
12 Anton Vtyurin 2000 Russia + 03:412
13 Einer Rubio 1998 Vejus Aran + 03:411
14 Andres Camilo Ardila 1999 Colombia + 03:411
15 Alessandro Covi 1998 Team Colpack + 03:411
16 Viktor Verschaeve 1998 Lotto - Soudal U23 + 03:451
17 Juan Diego Alba 1997 Colombia + 03:451
18 Sean Quinn 2000 Hagens Berman - Axeon + 03:451
19 Andre Carvalho 1997 Hagens Berman - Axeon + 03:471
20 Filippo Zana 1999 Sangemini - MG.Kvis Vega + 03:501
21 Alessandro Monaco 1998 Team Casillo Maserati + 03:501
22 Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy + 03:501
23 Jesus David Peña 2000 Colombia + 04:081
24 Henri Vandenabeele 2000 Lotto - Soudal U23 + 04:20-
25 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 04:30-
26 Ethan Hayter 1998 Great Britain + 05:00-
27 Remi Capron 2000 IAM Excelsior + 05:12-
28 Ibon Ruiz Sedano 1999 Lizarte + 05:12-
29 Inigo Elosegui 1998 Lizarte + 05:12-
30 Kevin Inkelaar 1997 Continental Groupama-FDJ + 05:12-
31 Sergio Garcia Gonzalez 1999 Kometa U23 + 05:27
32 José Félix Parra Cuerda 1997 Lizarte + 05:27
33 Riccardo Lucca 1997 Interregionale + 05:27
34 Petr Rikunov 1997 Russia + 05:36
35 Laurent Rigollet 1999 Team Casillo Maserati + 05:36
36 Francesco Di Felice 1997 General Store + 05:36
37 Filippo Conca 1998 Biesse - Carrera + 05:36
38 Mason Hollyman 2000 Holdsworth Zappi RT + 05:36
39 Alexander Evans 1997 SEG Racing Academy + 05:36
40 Simon Guglielmi 1997 Continental Groupama-FDJ + 05:36
41 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Astana City + 05:36
42 Giovanni Aleotti 1999 Cycling Team Friuli + 05:38
43 Giacomo Cassara 1999 Velo Racing Palazzago + 05:50
44 Fabio Mazzucco 1999 Sangemini - MG.Kvis Vega + 06:31
45 Tommaso Rigatti 1998 General Store + 06:31
46 Mattia Pellizzer 1998 Team Casillo Maserati + 06:31
47 Anton Popov 1999 Velo Racing Palazzago + 07:28
48 Arturo Gravalos Lopez 1998 Kometa U23 + 07:37
49 Davide Baldaccini 1998 Team Colpack + 07:37
50 Eduardo Perez-Landaluce 1998 Kometa U23 + 07:37
51 Jordi Lopez Caravaca 1998 Lizarte + 08:57
52 Bolat Niyazov 2000 Astana City + 11:09
53 Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 11:54
54 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 12:14
55 Francisco Galvan Fernandez 1997 Lizarte + 12:16
56 Marco Friedrich 1998 Tirol KTM Cycling Team + 12:30
57 Marco Murgano 1998 Team Casillo Maserati + 12:30
58 Gabriele Porta 2000 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 12:30
59 Jacques Sauvagnargues 1999 Team Wiggins-Le Col + 12:30
60 Daniel Alejandro Largo 1997 General Store + 12:30
61 Sebastiano Mantovani 1999 Viris Vigevano + 12:30
62 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 12:30
63 Alessandro Iacchi 1999 Team Franco Ballerini + 12:30
64 Nikita Martynov 1999 Russia + 12:30
65 Ilya Losev 1998 Russia + 12:30
66 Loran Cassaert 1999 Lotto - Soudal U23 + 12:30
67 Michael Belleri 1999 Viris Vigevano + 12:30
68 Gregorio Ferri 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior + 12:30
69 Fred Wright 1999 Great Britain + 12:30
70 Daniil Marukhin 1999 Astana City + 12:30
71 Edoardo Francesco Faresin 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 12:30
72 Andrea Cervellera 1998 Team Casillo Maserati + 12:30
73 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 12:30
74 Théo Nonnez 1999 Continental Groupama-FDJ + 12:30
75 Lorenzo Ginestra 2000 Vejus Aran + 12:30
76 Nurbegen Nurlykhassym 2000 Astana City + 12:30
77 Emanuele Barison 1998 Interregionale + 12:30
78 Callum Johnston 1998 Holdsworth Zappi RT + 12:30
79 Stuart Balfour 1997 Great Britain + 12:30
80 Marco Lolli 1999 Vejus Aran + 12:30
81 Nicolas Nesi 1997 Interregionale + 12:30
82 Samuel Jenner 1997 Team Wiggins-Le Col + 12:30
83 Carlos Garcia Pierna 1999 Kometa U23 + 12:30
84 Juan Fernando Calle Hurtado 1999 Colombia + 12:34
85 Adrian Bustamante 1998 Colombia + 12:34
86 Davide Masi 1997 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 12:34
87 Gabriele Ninci 1998 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 12:34
88 Emanuele Amadio 1999 Cycling Team Friuli + 12:37
89 Alexander Konychev 1998 Dimension Data CT + 14:01
90 Jakob Dorigoni 1998 Team Colpack + 14:01
91 Daniel Smarzaro 1997 General Store + 14:44
92 Michel Piccot 1997 Biesse - Carrera + 14:49
93 Manuel Allori 1998 Team Franco Ballerini + 15:00
94 Veljko Stojnic 1999 Team Franco Ballerini + 15:00
95 Mattia Bevilacqua 1998 Team Franco Ballerini + 15:00
96 Jake Stewart 1999 Continental Groupama-FDJ + 16:38
97 Samuele Zambelli 1998 Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 16:38
98 Matthew Walls 1998 Great Britain + 22:21
99 Alexandr Kulikovskiy 1997 Russia + 22:21
100 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 22:21
101 Gianni Pugi 1997 Sangemini - MG.Kvis Vega + 22:21
102 Denis Nekrasov 1997 Russia + 22:21
103 Nicolo Garibbo 1999 Velo Racing Palazzago + 22:21
104 Luca Rastelli 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 24:32
105 Luca Riva 1997 Velo Racing Palazzago + 24:32
106 Federico Rosati 1998 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 24:34
107 Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 24:34
108 Luca Mozzato 1998 Dimension Data CT + 24:34
109 Luca Coati 1999 Team Casillo Maserati + 24:34
110 Filippo Magli 1999 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 24:34
111 Riccardo Moro 1999 Viris Vigevano + 24:34
112 Giulio Masotto 1999 Team Colpack + 24:34
113 Manuele Tarozzi 1998 Interregionale + 24:34
114 Andrea Colnaghi 1997 Interregionale + 24:34
115 Marco Cecchini [*] 1998 Sangemini - MG.Kvis Vega + 24:34
116 Giuseppe La Terra Pirré 1997 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 24:34
117 Davide Bauce 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 24:34
118 Sebastian Castano 1997 Beltrami TSA-Hopla + 24:34
119 Filippo Bertone 1997 Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 24:34
120 Kevin Colleoni 1999 Biesse - Carrera + 24:34
121 Davide Casarotto 1997 General Store + 24:34
122 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 24:34
123 Roger Adriá Oliveras 1998 Lizarte + 24:34
124 Christopher Consolaro 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 24:49
125 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 26:49
126 Jason Saltzman 1997 Holdsworth Zappi RT + 27:09
127 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 27:09
DNS Charlie Quarterman 1998 Holdsworth Zappi RT
DNF Matteo Bellia 1997 Biesse - Carrera
DNF Jacopo Menegotto 2000 Biesse - Carrera
DNF Aldo Caiati 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Andrea Pietrobon 1999 Zalf Euromobil Désirée Fior
Pos Name Born Team Time
01 - Andres Camilo Ardila 1999 Colombia 29:02:54
02 - Alessandro Covi 1998 Team Colpack + 04:13
03 - Einer Rubio 1998 Vejus Aran + 04:41
04 - Juan Diego Alba 1997 Colombia + 04:56
05 4 Cristian Scaroni 1997 Continental Groupama-FDJ + 06:32
06 1 Filippo Conca 1998 Biesse - Carrera + 06:57
07 1 Sean Quinn 2000 Hagens Berman - Axeon + 07:34
08 1 Simon Guglielmi 1997 Continental Groupama-FDJ + 09:50
09 1 Viktor Verschaeve 1998 Lotto - Soudal U23 + 10:00
10 - Alessandro Monaco 1998 Team Casillo Maserati + 10:25
11 1 Jesus David Peña 2000 Colombia + 10:57
12 2 Filippo Zana 1999 Sangemini - MG.Kvis Vega + 11:58
13 2 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Astana City + 12:23
14 1 Kevin Inkelaar 1997 Continental Groupama-FDJ + 12:36
15 - Ethan Hayter 1998 Great Britain + 13:40
16 1 Inigo Elosegui 1998 Lizarte + 17:14
17 2 Sergio Garcia Gonzalez 1999 Kometa U23 + 19:18
18 4 Henri Vandenabeele 2000 Lotto - Soudal U23 + 21:48
19 1 Alexander Evans 1997 SEG Racing Academy + 21:50
20 1 Mason Hollyman 2000 Holdsworth Zappi RT + 22:39
21 5 Emanuele Barison 1998 Interregionale + 22:53
22 1 Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team + 23:27
23 10 Daniel Tulett 1999 Team Wiggins-Le Col + 30:59
24 6 Petr Rikunov 1997 Russia + 32:55
25 1 Marco Friedrich 1998 Tirol KTM Cycling Team + 33:04
26 5 José Félix Parra Cuerda 1997 Lizarte + 33:06
27 7 Simone Zandomeneghi 1997 Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 33:44
28 2 Samuel Jenner 1997 Team Wiggins-Le Col + 34:11
29 14 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 36:58
30 18 Riccardo Tosin 1998 General Store + 38:15
31 11 Giovanni Aleotti 1999 Cycling Team Friuli + 39:11
32 5 Eduardo Perez-Landaluce 1998 Kometa U23 + 40:23
33 1 Lorenzo Ginestra 2000 Vejus Aran + 41:15
34 11 Riccardo Lucca 1997 Interregionale + 42:00
35 11 Giacomo Cassara 1999 Velo Racing Palazzago + 42:23
36 16 Matteo Sobrero 1997 Dimension Data for Qhubeka CT + 42:41
37 2 Juan Fernando Calle Hurtado 1999 Colombia + 43:17
38 9 Fabio Mazzucco 1999 Sangemini - MG.Kvis Vega + 44:22
39 1 Alessandro Iacchi 1999 Team Franco Ballerini + 45:00
40 1 Carlos Garcia Pierna 1999 Kometa U23 + 45:20
41 1 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 45:23
42 17 Roger Adriá Oliveras 1998 Lizarte + 45:32
43 16 Denis Nekrasov 1997 Russia + 45:41
44 - Daniel Alejandro Largo 1997 General Store + 48:02
45 17 Giuseppe La Terra Pirré 1997 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 48:09
46 13 Andre Carvalho 1997 Hagens Berman - Axeon + 51:46
47 2 Daniil Marukhin 1999 Astana City + 52:54
48 12 Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy + 53:02
49 1 Nurbegen Nurlykhassym 2000 Astana City + 54:14
50 15 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 54:31
51 - Edoardo Francesco Faresin 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 54:58
52 16 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 55:29
53 - Callum Johnston 1998 Holdsworth Zappi RT + 56:07
54 13 Kevin Colleoni 1999 Biesse - Carrera + 58:01
55 - Andrea Cervellera 1998 Team Casillo Maserati + 58:07
56 - Marco Lolli 1999 Vejus Aran + 59:19
57 17 John Stiven Ramirez 1999 Kometa U23 + 01:00:01
58 5 Arturo Gravalos Lopez 1998 Kometa U23 + 01:00:55
59 2 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 01:01:58
60 2 Adrian Bustamante 1998 Colombia + 01:02:34
61 7 Mattia Pellizzer 1998 Team Casillo Maserati + 01:02:40
62 2 Bolat Niyazov 2000 Astana City + 01:05:24
63 12 Laurent Rigollet 1999 Team Casillo Maserati + 01:06:12
64 15 Barnabas Peak 1998 SEG Racing Academy + 01:07:06
65 1 Stuart Balfour 1997 Great Britain + 01:07:42
66 1 Gabriele Porta 2000 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 01:08:00
67 13 Luca Rastelli 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 01:08:18
68 5 Jordi Lopez Caravaca 1998 Lizarte + 01:08:27
69 9 Ibon Ruiz Sedano 1999 Lizarte + 01:08:56
70 - Jacques Sauvagnargues 1999 Team Wiggins-Le Col + 01:09:03
71 2 Michael Belleri 1999 Viris Vigevano + 01:09:03
72 15 Gianni Pugi 1997 Sangemini - MG.Kvis Vega + 01:09:49
73 15 Davide Casarotto 1997 General Store + 01:12:07
74 2 Daniel Smarzaro 1997 General Store + 01:13:26
75 5 Anton Popov 1999 Velo Racing Palazzago + 01:14:49
76 - Fred Wright 1999 Great Britain + 01:14:52
77 9 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 01:16:12
78 16 Tommaso Rigatti 1998 General Store + 01:21:27
79 4 Gabriele Ninci 1998 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:21:41
80 4 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 01:22:22
81 15 Anton Vtyurin 2000 Russia + 01:22:30
82 3 Gregorio Ferri 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:22:59
83 6 Francisco Galvan Fernandez 1997 Lizarte + 01:24:26
84 16 Remi Capron 2000 IAM Excelsior + 01:24:47
85 3 Jake Stewart 1999 Continental Groupama-FDJ + 01:25:05
86 4 Théo Nonnez 1999 Continental Groupama-FDJ + 01:25:53
87 10 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 01:25:58
88 3 Marco Murgano 1998 Team Casillo Maserati + 01:26:14
89 9 Davide Baldaccini 1998 Team Colpack + 01:26:41
90 3 Alexander Konychev 1998 Dimension Data for Qhubeka CT + 01:28:43
91 4 Michel Piccot 1997 Biesse - Carrera + 01:30:06
92 19 Francesco Di Felice 1997 General Store + 01:30:54
93 6 Nicolas Nesi 1997 Interregionale + 01:31:43
94 13 Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 01:32:20
95 6 Loran Cassaert 1999 Lotto - Soudal U23 + 01:34:01
96 9 Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 01:34:25
97 9 Davide Masi 1997 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:35:38
98 11 Sebastian Castano 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 01:36:31
99 4 Manuel Allori 1998 Team Franco Ballerini + 01:37:11
100 21 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli + 01:38:01
101 12 Ilya Losev 1998 Russia + 01:38:32
102 10 Manuele Tarozzi 1998 Interregionale + 01:38:41
103 5 Mattia Bevilacqua 1998 Team Franco Ballerini + 01:39:30
104 6 Veljko Stojnic 1999 Team Franco Ballerini + 01:39:48
105 7 Jakob Dorigoni 1998 Team Colpack + 01:39:56
106 9 Nicolo Garibbo 1999 Velo Racing Palazzago + 01:41:22
107 9 Sebastiano Mantovani 1999 Viris Vigevano + 01:44:59
108 6 Andrea Colnaghi 1997 Interregionale + 01:46:24
109 2 Federico Rosati 1998 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:48:21
110 9 Emanuele Amadio 1999 Cycling Team Friuli + 01:48:50
111 7 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 01:49:13
112 3 Filippo Bertone 1997 Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 01:49:19
113 1 Matthew Walls 1998 Great Britain + 01:50:33
114 1 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 01:55:47
115 2 Luca Riva 1997 Velo Racing Palazzago + 02:00:42
116 2 Luca Mozzato 1998 Dimension Data for Qhubeka CT + 02:00:46
117 3 Filippo Magli 1999 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:02:15
118 4 Riccardo Moro 1999 Viris Vigevano + 02:05:06
119 4 Giulio Masotto 1999 Team Colpack + 02:08:24
120 5 Samuele Zambelli 1998 Iseo Serrature - Rime - Carnovali + 02:09:54
121 9 Nikita Martynov 1999 Russia + 02:12:47
122 2 Marco Cecchini [*] 1998 Sangemini - MG.Kvis Vega + 02:17:09
123 4 Davide Bauce 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 02:21:12
124 2 Jason Saltzman 1997 Holdsworth Zappi RT + 02:22:06
125 4 Alexandr Kulikovskiy 1997 Russia + 02:22:15
126 5 Luca Coati 1999 Team Casillo Maserati + 02:24:59
127 5 Christopher Consolaro 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 02:37:00

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Giro Ciclistico D'Italia
Italy
08.stage Mountain MF
133.6 km
Rosà -> Falcade
June 22nd (2019)
Leader A.Ardila
Youth A.Ardila
Points E.Hayter
Mountain A.Ardila
Sprint V.Verschaeve