Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Giro Ciclistico D'Italia

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (17)

General Youth Points Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Andres Camilo Ardila 1999 Colombia 30:24:224030
02 Einer Augusto Rubio Reyes 1998 Vejus Aran + 04:103225
03 Juan Diego Alba 1997 Colombia + 04:542420
04 Alessandro Covi 1998 Team Colpack + 06:052015
05 Filippo Conca 1998 Biesse Carrera Gavardo + 08:541810
06 Sean Quinn 2000 Hagens Berman - Axeon + 09:26165
07 Jesus David Peña 2000 Colombia + 11:10143
08 Simon Guglielmi 1997 Continental Groupama-FDJ + 11:29131
09 Viktor Verschaeve 1998 Lotto - Soudal U23 + 12:24121
10 Filippo Zana 1999 Sangemini - MG.Kvis Vega + 14:33101
11 Alessandro Monaco 1998 Team Casillo Maserati + 14:4810
12 Kevin Inkelaar 1997 Continental Groupama-FDJ + 15:089
13 Cristian Scaroni 1997 Continental Groupama-FDJ + 16:568
14 Dinmukhammed Ulysbayev 1998 Astana City + 17:387
15 Ethan Hayter 1998 Great Britain + 17:426
16 Inigo Elosegui Momene 1998 Lizarte + 20:576
17 Alexander Evans 1997 SEG Racing Academy + 22:316
18 Sergio Garcia Gonzalez 1999 Kometa U23 + 23:095
19 Henri Vandenabeele 2000 Lotto - Soudal U23 + 24:155
20 Mason Hollyman 2000 Holdsworth Zappi RT + 28:134
21 Emanuele Barison 1998 Interregionale + 31:024
22 Markus Wildauer 1998 Tirol KTM Cycling Team + 33:194
23 José Félix Parra Cuerda 1997 Lizarte + 34:523
24 Marco Friedrich 1998 Tirol KTM Cycling Team + 38:453
25 Daniel Tulett 1999 Team Wiggins-Le Col + 39:262
26 Petr Rikunov 1997 Russia + 39:552
27 Samuel Jenner 1997 Team Wiggins-Le Col + 40:132
28 Simone Zandomeneghi 1997 Iseo Serrature Rime Carnovali + 40:201
29 Thomas Vereecken 1997 Lotto - Soudal U23 + 45:301
30 Ide Schelling 1998 SEG Racing Academy + 45:55-
31 Giovanni Aleotti 1999 Cycling Team Friuli + 46:05
32 Lorenzo Ginestra 2000 Vejus Aran + 46:19
33 Eduardo Perez-Landaluce 1998 Kometa U23 + 46:28
34 Riccardo Tosin 1998 General Store + 47:12
35 Giacomo Cassara 1999 Velo Racing Palazzago + 47:38
36 Riccardo Lucca 1997 Interregionale + 47:57
37 Matteo Sobrero 1997 Dimension Data CT + 49:31
38 Carlos Garcia Pierna 1999 Kometa U23 + 50:43
39 Juan Fernando Calle Hurtado 1999 Colombia + 51:05
40 Roger Adriá Oliveras 1998 Lizarte + 53:27
41 Daniel Alejandro Largo 1997 General Store + 55:56
42 Thymen Arensman 1999 SEG Racing Academy + 56:00
43 Fabio Mazzucco 1999 Sangemini - MG.Kvis Vega + 56:25
44 Daniil Marukhin 1999 Astana City + 58:09
45 Alessandro Iacchi 1999 Team Franco Ballerini + 58:26
46 Kevin Colleoni 1999 Biesse Carrera Gavardo + 58:28
47 Denis Nekrasov 1997 Russia + 59:13
48 Giuseppe La Terra Pirré 1997 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:01:41
49 Andre Carvalho 1997 Hagens Berman - Axeon + 01:02:32
50 Marco Lolli 1999 Vejus Aran + 01:03:00
51 Nurbegen Nurlykhassym 2000 Astana City + 01:03:38
52 Callum Johnston 1998 Holdsworth Zappi RT + 01:04:20
53 Edoardo Francesco Faresin 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:04:41
54 Tobias Bayer 1999 Tirol KTM Cycling Team + 01:06:32
55 Mattia Pellizzer 1998 Team Casillo Maserati + 01:07:03
56 Antoine Debons 1998 IAM Excelsior + 01:08:22
57 Adrian Bustamante 1998 Colombia + 01:08:36
58 Andrea Cervellera 1998 Team Casillo Maserati + 01:09:14
59 Julian Mertens 1997 Lotto - Soudal U23 + 01:10:43
60 Ibon Ruiz Sedano 1999 Lizarte + 01:11:37
61 Bolat Niyazov 2000 Astana City + 01:12:30
62 Gianni Pugi 1997 Sangemini - MG.Kvis Vega + 01:12:38
63 Laurent Rigollet 1999 Team Casillo Maserati + 01:12:45
64 John Stiven Ramirez 1999 Kometa U23 + 01:12:51
65 Arturo Gravalos Lopez 1998 Kometa U23 + 01:14:34
66 Gabriele Porta 2000 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 01:15:02
67 Jordi Lopez Caravaca 1998 Lizarte + 01:15:29
68 Stuart Balfour 1997 Great Britain + 01:15:41
69 Michael Belleri 1999 Viris Vigevano + 01:16:54
70 Jacques Sauvagnargues 1999 Team Wiggins-Le Col + 01:19:49
71 Barnabas Peak 1998 SEG Racing Academy + 01:20:25
72 Luca Rastelli 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 01:21:44
73 Davide Casarotto 1997 General Store + 01:23:05
74 Fred Wright 1999 Great Britain + 01:23:21
75 Gabriele Ninci 1998 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:25:30
76 Daniel Smarzaro 1997 General Store + 01:26:37
77 Anton Popov 1999 Velo Racing Palazzago + 01:27:13
78 Remi Capron 2000 IAM Excelsior + 01:28:04
79 Kevin Vermaerke 2000 Hagens Berman - Axeon + 01:28:54
80 Georg Zimmerman 1997 Tirol KTM Cycling Team + 01:30:10
81 Anton Vtyurin 2000 Russia + 01:32:27
82 Michel Piccot 1997 Biesse Carrera Gavardo + 01:34:05
83 Davide Baldaccini 1998 Team Colpack + 01:34:29
84 Théo Nonnez 1999 Continental Groupama-FDJ + 01:34:38
85 Francisco Galvan Fernandez 1997 Lizarte + 01:34:41
86 Gregorio Ferri 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior + 01:35:02
87 Tommaso Rigatti 1998 General Store + 01:35:04
88 Jake Stewart 1999 Continental Groupama-FDJ + 01:35:29
89 Patrick Gamper 1997 Tirol KTM Cycling Team + 01:36:31
90 Marco Murgano 1998 Team Casillo Maserati + 01:37:21
91 Francesco Di Felice 1997 General Store + 01:39:26
92 Manuele Tarozzi 1998 Interregionale + 01:39:35
93 Nicolas Nesi 1997 Interregionale + 01:41:16
94 Alexander Konychev 1998 Dimension Data CT + 01:41:33
95 Nicolas Dalla Valle 1997 Tirol KTM Cycling Team + 01:41:33
96 Loran Cassaert 1999 Lotto - Soudal U23 + 01:43:41
97 Davide Bais 1998 Cycling Team Friuli + 01:46:44
98 Davide Masi 1997 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:48:14
99 Sebastian Castaño 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 01:48:34
100 Manuel Allori 1998 Team Franco Ballerini + 01:50:34
101 Ilya Losev 1998 Russia + 01:50:56
102 Veljko Stojnic 1999 Team Franco Ballerini + 01:51:35
103 Nicola Venchiarutti 1998 Cycling Team Friuli + 01:51:46
104 Jakob Dorigoni 1998 Team Colpack + 01:51:59
105 Mattia Bevilacqua 1998 Team Franco Ballerini + 01:52:56
106 Sebastiano Mantovani 1999 Viris Vigevano + 01:54:25
107 Nicolo Garibbo 1999 Velo Racing Palazzago + 01:54:48
108 Federico Rosati 1998 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 01:58:03
109 Andrea Colnaghi 1997 Interregionale + 01:59:38
110 Emanuele Amadio 1999 Cycling Team Friuli + 02:00:53
111 Filippo Bertone 1997 Iseo Serrature Rime Carnovali + 02:01:22
112 Thomas Revard 1997 Hagens Berman - Axeon + 02:02:39
113 Matthew Walls 1998 Great Britain + 02:03:59
114 Massimo Orlandi 1998 Cycling Team Friuli + 02:08:19
115 Luca Riva 1997 Velo Racing Palazzago + 02:13:44
116 Luca Mozzato 1998 Dimension Data CT + 02:14:12
117 Riccardo Moro 1999 Viris Vigevano + 02:14:19
118 Filippo Magli 1999 G.S.Mastromarco-Sensi-FC Nibali + 02:15:03
119 Giulio Masotto 1999 Team Colpack + 02:19:07
120 Samuele Zambelli 1998 Iseo Serrature Rime Carnovali + 02:23:20
121 Nikita Martynov 1999 Russia + 02:26:06
122 Marco Cecchini 1998 Sangemini - MG.Kvis Vega + 02:30:35
123 Jason Saltzman 1997 Holdsworth Zappi RT + 02:31:02
124 Davide Bauce 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 02:33:15
125 Alexandr Kulikovskiy 1997 Russia + 02:35:08
126 Luca Coati 1999 Team Casillo Maserati + 02:38:25
127 Christopher Consolaro 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed + 02:50:51
DNF Rhys Britton 1999 Great Britain
DNF William Tidball 2000 Great Britain
DNF Olzhas Bayembayev 1999 Astana City
DNF Maxim Gridchin 2000 Astana City
DNF Matteo Domenicali 2000 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Davide Ferrari 1999 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Tommaso Fiaschi 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Thomas Pesenti 1999 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Matteo Bellia 1997 Biesse Carrera Gavardo
DNF Jacopo Menegotto 2000 Biesse Carrera Gavardo
DNF Stefano Taglietti 1999 Biesse Carrera Gavardo
DNF Alexys Brunel 1998 Continental Groupama-FDJ
DNF Jonathan Milan 2000 Cycling Team Friuli
DNF Riccardo Bobbo 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed
DNF Mattia Soprana 1999 Delio Gallina Colosio Eurofeed
DNF Samuele Battistella 1998 Dimension Data CT
DNF Connor Brown 1998 Dimension Data CT
DNF Mehdi El Chokri 1997 Dimension Data CT
DNF Karel Vacek 2000 Hagens Berman - Axeon
DNF Maikel Zijlaard 1999 Hagens Berman - Axeon
DNF Tim James 1998 Holdsworth Zappi RT
DNF Charlie Quarterman 1998 Holdsworth Zappi RT
DNF Giacomo Ballabio 1998 IAM Excelsior
DNF Scott Quincey 1999 IAM Excelsior
DNF Joab Schneiter 1998 IAM Excelsior
DNF Mattia Baldo 1997 Iseo Serrature Rime Carnovali
DNF Andrea Ferrari 1998 Iseo Serrature Rime Carnovali
DNF Nicholas Rinaldi 1997 Iseo Serrature Rime Carnovali
DNF Johan Jacobs 1997 Lotto - Soudal U23
DNF Krzysztof Domin 2000 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Kaden Groves 1998 SEG Racing Academy
DNF Adam Hartley 1998 SEG Racing Academy
DNF Andrea Bagioli 1999 Team Colpack
DNF Davide Botta 1997 Team Colpack
DNF Alessio Gradassi 1999 Team Franco Ballerini
DNF Gabriele Lancia 1997 Team Franco Ballerini
DNF Mark Donovan 1999 Team Wiggins-Le Col
DNF Corentin Navarro 1997 Team Wiggins-Le Col
DNF Robert Scott 1998 Team Wiggins-Le Col
DNF Emanuele Aru 1997 Vejus Aran
DNF Alessandro Susco 1999 Vejus Aran
DNF Martin Marcellusi 2000 Velo Racing Palazzago
DNF Andrea Bartolozzi 1999 Viris Vigevano
DNF Aldo Caiati 1998 Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Andrea Pietrobon 1999 Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Riccardo Verza 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior
DNF Enrico Zanoncello 1997 Zalf Euromobil Désirée Fior