La SportBreizh - 2021

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Nicolas Debeaumarché SCO Dijon-Team Material-velo.com 7:57:11
02 Mathis Le Berre Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
03 Laurent Gervais Creuse Oxygène Guéret + 00
04 Mathieu Rigollot SCO Dijon-Team Material-velo.com + 06
05 Kévin Avoine C.C.Nogent-sur-Oise + 06
06 Guillaume Dauschy Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 06
07 Axel Mariault Team UC Nantes - Atlantique + 06
08 Valentin Terrien Laval Cyclisme 53 + 06
09 Damien Poisson Dinan Sport Cycling + 06
10 Célestin Guillon Laval Cyclisme 53 + 06
11 Adrien Lagrée V.C.Pays de Loudéac + 18
12 Jens Bouts EFC - L&R - Vulsteke + 21
13 Sandy Dujardin Vendée U + 44
14 Jean-Louis Le Ny WB-Fybolia Locminé + 44
15 Louis Barré Team UC Nantes - Atlantique + 44
16 Emilien Jeannière Vendée U + 46
17 Tom Mainguenaud Sojasun espoir-ACNC + 46
18 Léo Danès Dinan Sport Cycling + 46
19 Florian Dauphin V.C.Pays de Loudéac + 46
20 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 46
21 Johan Le Bon Dinan Sport Cycling + 46
22 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 46
23 Mark Downey Creuse Oxygène Guéret + 46
24 Fabien Schmidt U.C.Briochine-Bleu Mercure + 52
25 Vincent Arhie Team U Cube 17 + 52
26 Ewen Costiou Côtes d'Armor-Marie Morin + 52
27 Ben Baele EFC - L&R - Vulsteke + 1:02
28 Thibault Lavenant Sojasun espoir-ACNC + 1:08
29 Gilles Borra EFC - L&R - Vulsteke + 1:27
30 Jocelyn Baguelin Laval Cyclisme 53 + 1:29
31 Axel Laurance V.C.Pays de Loudéac + 1:38
32 Killian Larpe Océane Top 16 + 1:44
33 Aurélien Gilbert V.C.Pays de Loudéac + 2:21
34 Louis Rouland V.C.Pays de Loudéac + 2:21
35 Nicolas David V.C.Pays de Lorient + 2:30
36 Charles Paige Team U Cube 17 + 2:30
37 Florentin Lecamus-Lambert V.C.Rouen 76 + 2:30
38 Erwann Guenneugues Côtes d'Armor-Marie Morin + 2:36
39 Matthieu Demeautis Océane Top 16 + 2:37
40 Siebe Roesems EFC - L&R - Vulsteke + 2:42
41 Hugo Rivallain Hennebont Cyclisme + 3:09
42 Damien Bodard Sojasun espoir-ACNC + 3:10
43 Thomas Gachignard Dinan Sport Cycling + 3:24
44 Florian Richard-Andrade Team UC Nantes - Atlantique + 3:28
45 Matthieu Boulo Dinan Sport Cycling + 3:28
46 Titouan Favennec Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 3:33
47 Florian Rapiteau Laval Cyclisme 53 + 6:22
48 Fabien Rondeau Laval Cyclisme 53 + 7:09
49 Mathieu Pellegrin SCO Dijon-Team Material-velo.com + 7:13
50 Samuel Le Page Morlaix Cyclisme Performance + 8:32
51 Maxime Renault WB-Fybolia Locminé + 9:01
52 Yan Gras SCO Dijon-Team Material-velo.com + 10:47
53 Jens Vanoverberghe EFC - L&R - Vulsteke + 12:08
54 Ilan Guern Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 12:23
55 Axel Taillandier U.C.Cholet 49 + 12:30
56 Tommy Pouget Laval Cyclisme 53 + 14:10
57 Maël Guégan Team UC Nantes - Atlantique + 14:43
58 Thibault Valognes V.C.Rouen 76 + 16:36
59 Marius Cordier Team U Cube 17 + 17:14
60 Killian Théot C.C.Nogent-sur-Oise + 18:15
61 Hugo Roussel Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 18:36
62 Florian Carpentier Dunkerque Grand Littoral-Cofidis + 24:08
63 Cyprien Gilles Côtes d'Armor-Marie Morin + 26:01
64 Kenneth Caethoven EFC - L&R - Vulsteke + 29:35
65 Kirill Tarassov Team U Cube 17 + 31:16
66 Steven Helary U.C.Briochine-Bleu Mercure + 31:25
67 Ilan Larmet Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 31:25
68 Julien Poisson U.C.Briochine-Bleu Mercure + 37:11
69 Enzo Le Bot Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 39:55
70 Hugo Tanguy Hennebont Cyclisme + 51:15
71 Raphaël Cadiou Morlaix Cyclisme Performance + 1:02:50
72 Nicolas Silliau Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme + 1:04:36
DNF Thorsten Askervold C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Romain Bacon C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Killyan Houcke C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Vincent Pastot C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Thibault D'Hervez Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Taino Cailliau Creuse Oxygène Guéret
DNF Matthew Warhurst Creuse Oxygène Guéret
DNF Anthony Rallé Dinan Sport Cycling
DNF Maxime Farazijn Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Théo Sagnier Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Kylian Senicourt Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
DNF Erwan Brenterch Hennebont Cyclisme
DNF Guillaume Coquen Hennebont Cyclisme
DNF William Philippe Hennebont Cyclisme
DNF Théo Tardivel Hennebont Cyclisme
DNF Bastien Bareille Océane Top 16
DNF Antoine Prunet Océane Top 16
DNF Antonin Souchon Océane Top 16
DNF Olivier Leroy SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Pierre-Emmanuel Dubois Sojasun espoir-ACNC
DNF Baptiste Fernandes Sojasun espoir-ACNC
DNF Lilian Jouanjan Sojasun espoir-ACNC
DNF Guerand Le Pennec Team La Crêpe de Brocéliande Bodeme
DNF Baptiste Constantin Team UC Nantes - Atlantique
DNF Fabio Do Rego Team UC Nantes - Atlantique
DNF Samuel Burlot U.C.Briochine-Bleu Mercure
DNF Robin Cann U.C.Briochine-Bleu Mercure
DNF Paul-Mickael Mentheour U.C.Briochine-Bleu Mercure
DNF Flavien Bernier U.C.Cholet 49
DNF Adrien Bramoulle U.C.Cholet 49
DNF Maxime Mourot Bernadac U.C.Cholet 49
DNF Mathieu Taburet U.C.Cholet 49
DNF Matéo Carlot V.C.Rouen 76
DNF Rémi Huens V.C.Rouen 76
DNF Joris Lepoittevin-Dubost V.C.Rouen 76
DNF Alexis Pierre V.C.Rouen 76
DNF Lucas Boniface Vendée U
DNF Antonin Corvaisier Vendée U
DNF Nicola Marcerou Vendée U
DNF Théo Menant Vendée U
DNF Tom Aguillon WB-Fybolia Locminé
DNF Théo Cotard WB-Fybolia Locminé
DNF Theo Modell WB-Fybolia Locminé
DNF Clément Poirier WB-Fybolia Locminé
Information
Nation France
Date 11th - 13th June
CAT 2.12.1
Other
Embed Results