Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2014 Grand Prix Cycliste de Saguenay

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Points Mountain

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Jure Kocjan 1984 Team SmartStop 13:10:0225
02 Pierrick Naud 1991 Garneau - Quebecor + 0120
03 Luis Romero Amaran 1979 Jamis - Hagens Berman + 1315
04 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Christina Watches - Kuma + 1413
05 Ian Crane 1989 Jamis - Hagens Berman + 1511
06 Eric Marcotte 1980 Team SmartStop + 1610
07 Aurelien Passeron 1984 Silber Pro Cycling Team + 169
08 Ryan Roth 1983 Silber Pro Cycling Team + 168
09 Brecht Dhaene 1988 Astellas Cycling Team + 177
10 Serghei Tvetcov 1988 Jelly Belly p/b Maxxis + 177
11 Taylor Shelden 1987 5-Hour Energy + 186
12 Jacob Rathe 1991 Jelly Belly p/b Maxxis + 186
13 Bruno Langlois 1979 5-Hour Energy + 185
14 Anatoliy Pakhtusov 1985 ISD Continental Team + 195
15 Leonardo Pinizzotto 1986 Amore & Vita - Selle SMP + 204
16 Leandre Bouchard 1992 - + 204
17 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Selle SMP + 204
18 Edson Arturo Calderon 1984 4-72 Colombia + 203
19 Timothy Rugg 1985 - + 203
20 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 203
21 Tommy Nankervis 1983 Team Budget Forklifts + 203
22 Anatoliy Budyak 1995 ISD Continental Team + 202
23 Michael Woods 1986 Amore & Vita - Selle SMP + 202
24 Chad Beyer 1986 5-Hour Energy + 202
25 Will Routley 1983 Optum + 202
26 Max Jenkins 1986 - + 201
27 Robbie Squire 1990 Jamis - Hagens Berman + 201
28 Steven Leece 1991 Jamis - Hagens Berman + 201
29 Bjorn Selander 1988 Optum + 201
30 Martijn Verschoor 1985 Team Novo Nordisk + 45-
31 James Stemper 1985 5-Hour Energy + 51
32 Michael Torckler 1987 Team SmartStop + 51
33 Kirk Carlsen 1987 Jelly Belly p/b Maxxis + 52
34 Benjamin Perry 1994 - + 54
35 David Lozano Riba 1988 Team Novo Nordisk + 54
36 Luca Benedetti [*] 1988 Amore & Vita - Selle SMP + 55
37 Eric Young 1989 Optum + 1:09
38 Fernando Orjuela 1991 4-72 Colombia + 1:09
39 Jean Lachance 1987 Silber Pro Cycling Team + 1:09
40 Gavin Mannion 1991 5-Hour Energy + 1:17
41 Jacob Kauffmann 1987 Garneau - Quebecor + 1:21
42 Carson Miller 1989 Jamis - Hagens Berman + 1:26
43 Adam Farabaugh 1989 Garneau - Quebecor + 2:08
44 Thomas Soladay 1983 Optum + 2:23
45 Jordan Cheyne 1991 - + 3:06
46 Charles Bradley Huff 1979 Optum + 3:45
47 Stephen Hyde 1987 Astellas Cycling Team + 4:15
48 Josh Berry 1990 Team SmartStop + 4:49
49 Brodie Talbot 1989 Team Budget Forklifts + 4:49
50 Enrico Rossi 1982 Christina Watches - Kuma + 5:51
51 Stefan Schumacher 1981 Christina Watches - Kuma + 6:00
52 Javier Mejias 1983 Team Novo Nordisk + 6:29
53 Jonathan Hornbeck 1989 5-Hour Energy + 6:40
54 Juan José Haedo 1981 Jamis - Hagens Berman + 6:40
55 Matt Green 1988 Astellas Cycling Team + 6:40
56 David Williams 1988 5-Hour Energy + 6:40
57 Nicolas Lefrancois 1987 Team Novo Nordisk + 7:20
58 Joonas Henttala 1991 Team Novo Nordisk + 7:20
59 Jimmi Sørensen 1990 Christina Watches - Kuma + 7:40
60 Shane Kline 1989 Team SmartStop + 7:44
61 Maksym Vasilyv 1990 ISD Continental Team + 7:48
62 Clay Murfet 1989 Astellas Cycling Team + 8:28
63 Christopher Uberti 1987 Astellas Cycling Team + 8:38
64 Vitaliy Popkov 1983 ISD Continental Team + 8:38
65 Jake Tanner 1991 Christina Watches - Kuma + 8:39
66 Yors Anderson Santofimio Velosa 1995 4-72 Colombia + 9:08
67 Elliott Doyle 1994 Silber Pro Cycling Team + 10:03
68 Yean Stefan Rodriguez Sepulveda 1991 4-72 Colombia + 10:41
69 Remi Pelletier-Roy 1990 Garneau - Quebecor + 10:50
70 Simon-Pierre Gauthier 1993 Garneau - Quebecor + 14:07
71 Julian Kyer 1988 Team SmartStop + 20:02
72 Camilo Andres Suarez 1988 4-72 Colombia + 24:48
73 Alexis Cartier 1991 - + 26:59
74 David Drouin 1995 - + 28:18
DNF Adam Andersen 1987 -
DNF Lucas Bent 1990 -
DNF Olivier Brisebois 1995 -
DNF Jack Burke 1995 -
DNF Frederic Cossette 1994 -
DNF Dennis Cottreau 1991 -
DNF William Elliott 1995 -
DNF Guillaume Fiset 1990 -
DNF Samuel Gagnon 1994 -
DNF Emile Jean 1993 -
DNF Stephen Keeping 1986 -
DNF Maxime LePluart 1989 -
DNF Kiernan Orange 1992 -
DNF Simon Ouellet 1995 -
DNF Yohan Patry 1994 -
DNF Jean-Francois Racine 1980 -
DNF Jacob Restall 1994 -
DNF Casey Roth 1987 -
DNF Martin Rupes 1995 -
DNF Etienne Samson 1983 -
DNF Luke Vanlauwe 1993 -
DNF Daniel Durango Garro 1992 4-72 Colombia
DNF Antonio Di Battista 1986 Amore & Vita - Selle SMP
DNF James Piccoli 1991 Amore & Vita - Selle SMP
DNF Ryan Aitcheson 1991 Astellas Cycling Team
DNF Cortlan Brown 1989 Astellas Cycling Team
DNF Sebastian Forke 1987 Christina Watches - Kuma
DNF Ben Chaddock 1985 Garneau - Quebecor
DNF Simon Lambert-Lemay 1990 Garneau - Quebecor
DNF Volodymyr Dzhus 1993 ISD Continental Team
DNF Oleksandr Sheydyk 1980 ISD Continental Team
DNF Tyler Wren 1981 Jamis - Hagens Berman
DNF Ian Burnett 1986 Jelly Belly p/b Maxxis
DNF Nic Hamilton 1986 Jelly Belly p/b Maxxis
DNF Matthew Lloyd 1983 Jelly Belly p/b Maxxis
DNF Ryan Anderson 1987 Optum
DNF Jeremy Durrin 1988 Optum
DNF Benjamin Chartrand 1994 Silber Pro Cycling Team
DNF Matteo Dal-Cin 1991 Silber Pro Cycling Team
DNF William Goodfellow 1988 Silber Pro Cycling Team
DNF Jesse Kerrison 1994 Team Budget Forklifts
DNF Joshua Prete 1991 Team Budget Forklifts
DNF Michael Vink 1991 Team Budget Forklifts
DNF Sam Witmitz 1985 Team Budget Forklifts
DNF Alex Wohler 1992 Team Budget Forklifts
DNF Kris Dahl 1992 Team SmartStop