Circuit de Lorraine - 2011

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Anthony Roux FDJ 20:17:05
02 Thomas De Gendt Vacansoleil - DCM + 00
03 Julien Simon Saur - Sojasun + 05
04 Rui Costa Movistar Team + 18
05 Pierre Rolland Team Europcar + 20
06 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 22
07 David Le Lay AG2R La Mondiale + 23
08 Romain Zingle Cofidis + 24
09 Rémy Cusin Cofidis + 24
10 Marco Marcato Vacansoleil - DCM + 25
11 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 26
12 Fabio Felline Geox-TMC + 26
13 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Mercator + 26
14 Matthieu Halleguen Bretagne - Schuller + 26
15 Fabricio Ferrari Caja Rural + 26
16 Federico Rocchetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 26
17 Rob Ruygh Vacansoleil - DCM + 26
18 Arthur Vichot FDJ + 26
19 Thierry Hupond Skil - Shimano + 26
20 Ruben Reig Conejero Caja Rural + 26
21 Steve Houanard AG2R La Mondiale + 26
22 Eric Berthou Bretagne - Schuller + 26
23 Anthony Delaplace Saur - Sojasun + 26
24 Luis Angel Mate Cofidis + 26
25 Julien Guay Roubaix - Lille Metropole + 26
26 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 26
27 Matthieu Sprick Skil - Shimano + 26
28 Pieter Serry Topsport Vlaanderen - Mercator + 37
29 Yukiya Arashiro Team Europcar + 38
30 Arnaud Gérard FDJ + 39
31 Yoann Bagot Cofidis + 39
32 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 39
33 Jonathan Tiernan Locke Rapha Condor - Sharp + 39
34 Francis Mourey FDJ + 39
35 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 47
36 Romain Lemarchand AG2R La Mondiale + 59
37 Anthony Charteau Team Europcar + 2:07
38 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 2:44
39 José Vicente García Movistar Team + 3:08
40 Paolo Bailetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 3:43
41 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 4:56
42 Francisco Pérez Movistar Team + 4:56
43 Jérôme Baugnies Topsport Vlaanderen - Mercator + 5:02
44 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 7:14
45 Marco Corti Geox-TMC + 7:14
46 Garikoitz Bravo Caja Rural + 8:54
47 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 8:54
48 Florian Le Corre Roubaix - Lille Metropole + 8:54
49 Sylvain Georges BigMat - Auber 93 + 8:54
50 Andrey Amador Movistar Team + 9:14
51 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 9:33
52 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 10:27
53 Antonio Santoro Androni Giocattoli - CIPI + 11:12
54 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 11:12
55 Ruslan Pidgornyy Vacansoleil - DCM + 11:12
56 Arnaud Labbe Cofidis + 11:51
57 Guillermo Lana Baquedano Caja Rural + 12:04
58 Pim Ligthart Vacansoleil - DCM + 12:05
59 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 12:59
60 Damiano Margutti De Rosa - Ceramica Flaminia + 14:23
61 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 15:48
62 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 15:48
63 Fabio Piscopiello De Rosa - Ceramica Flaminia + 16:51
64 David Gutierrez G. Geox-TMC + 17:28
65 Romain Feillu Vacansoleil - DCM + 17:43
66 Nacer Bouhanni FDJ + 18:01
67 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 18:03
68 Mitchell Docker Skil - Shimano + 18:18
69 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 19:13
70 Mathieu Drujon BigMat - Auber 93 + 21:37
71 Igor Romero Etxebarria Caja Rural + 21:52
72 Julien Fouchard Cofidis + 22:33
73 Martin Reimer Skil - Shimano + 23:07
74 Kevin Reza Team Europcar + 24:15
75 Geert Steurs Topsport Vlaanderen - Mercator + 25:01
76 Dan Craven Rapha Condor - Sharp + 25:01
77 Zakkari Dempster Rapha Condor - Sharp + 25:08
78 Guillaume Le Floch Team Europcar + 25:17
79 Enrique Sanz Movistar Team + 25:54
80 Sébastien Chavanel Team Europcar + 26:05
81 Yohann Gène Team Europcar + 26:15
82 Javier Iriarte Movistar Team + 26:28
83 Kenny De Ketele Topsport Vlaanderen - Mercator + 26:30
84 Alexander Ryabkin Caja Rural + 26:46
85 Wout Poels Vacansoleil - DCM + 29:57
86 Nicolas Edet Cofidis + 31:14
87 Loïc Desriac Roubaix - Lille Metropole + 31:55
88 Oleg Chuzhda Caja Rural + 32:03
89 Angel Madrazo Movistar Team + 32:12
90 Armindo Fonseca Bretagne - Schuller + 32:13
91 Arnaud Courteille FDJ + 34:05
92 David Veilleux Team Europcar + 34:21
93 Noe Gianetti Geox-TMC + 35:24
94 Gregory Joseph Topsport Vlaanderen - Mercator + 35:53
95 Sylvain Calzati Bretagne - Schuller + 38:25
96 Tim Mertens Topsport Vlaanderen - Mercator + 39:35
97 Matteo Fedi De Rosa - Ceramica Flaminia + 40:21
98 Joaquin Sobrino Caja Rural + 42:35
99 Matthias Brändle Geox-TMC + 44:10
100 Gianluca Maggiore De Rosa - Ceramica Flaminia + 44:39
101 Guillaume Blot Bretagne - Schuller + 46:40
102 Giorgio Brambilla De Rosa - Ceramica Flaminia + 46:59
103 Feng Han Skil - Shimano + 47:15
104 Omar Bertazzo Androni Giocattoli - CIPI + 50:46
105 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 54:19
106 Geoffrey Soupe FDJ + 54:25
DNF Dimitri Champion AG2R La Mondiale
DNF Luca Barla Androni Giocattoli - CIPI
DNF Alessandro Bertolini Androni Giocattoli - CIPI
DNF Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - CIPI
DNF Francesco Ginanni Androni Giocattoli - CIPI
DNF Luca Solari Androni Giocattoli - CIPI
DNF Nicolas Bazin BigMat - Auber 93
DNF Guillaume Faucon BigMat - Auber 93
DNF Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93
DNF Jonathan Thire BigMat - Auber 93
DNF Adrien Petit Cofidis
DNF Michele Merlo De Rosa - Ceramica Flaminia
DNF Matthieu Ladagnous FDJ
DNF David Gutierrez G. Geox-TMC
DNF Marko Kump Geox-TMC
DNF Matteo Pelucchi Geox-TMC
DNF Daniele Ratto Geox-TMC
DNF Iván Gutiérrez Movistar Team
DNF Graham Briggs Rapha Condor - Sharp
DNF Edward Clancy Rapha Condor - Sharp
DNF Kristian House Rapha Condor - Sharp
DNF Tom Southam Rapha Condor - Sharp
DNF Andrew Tennant Rapha Condor - Sharp
DNF Anthony Colin Roubaix - Lille Metropole
DNF Cheng Ji Skil - Shimano
DNF Albert Timmer Skil - Shimano
DNF Santo Anzà Vacansoleil - DCM
Information
Nation France
Date 18th - 22nd May
CAT 2.1
Other
Embed Results