Circuit de Lorraine - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Anthony Roux Française des Jeux 03:29:59
02 Fabio Felline Footon-Servetto + 00
03 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 00
04 Luca Paolini Acqua e Sapone + 00
05 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 00
06 Arkimedes Arguelyes Itera - Katusha + 00
07 Arthur Vichot Française des Jeux + 00
08 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 00
09 Sergey Lagutin Vacansoleil + 00
10 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 00
11 Daniele Colli Ceramica Flaminia + 00
12 Joeri Adams Rabobank CT + 00
13 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 00
14 Robert Retschke Continental Team Differdange + 00
15 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 00
16 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 00
17 Alexander Mironov Team Katusha + 00
18 Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom + 00
19 Edoardo Girardi Ceramica Flaminia + 00
20 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet + 00
21 Matteo Carrara Vacansoleil + 00
22 Mitch Docker Skil - Shimano + 00
23 Paolo Bailetti Ceramica Flaminia + 00
24 Simon Geschke Skil - Shimano + 00
25 Pierre Rolland BBOX Bouygues Telecom + 00
26 Sebastien Harbonnier Continental Team Differdange + 00
27 Maxime Bouet AG2R La Mondiale + 00
28 Donato Cannone Ceramica Flaminia + 00
29 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
30 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet + 00
31 Stefan Cohnen Continental Team Differdange + 00
32 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 00
33 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 00
34 Remco Broers Rabobank CT + 00
35 Tom-Jelte Slagter Rabobank CT + 00
36 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 00
37 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 00
38 Wilco Kelderman Rabobank CT + 00
39 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 00
40 Johan Coenen Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
41 Rob Ruygh Vacansoleil + 00
42 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
43 Brice Feillu Vacansoleil + 00
44 Dmitriy Ignatiev Itera - Katusha + 00
45 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 00
46 Arkaitz Durán Footon-Servetto + 00
47 Jonathan Thire BigMat - Auber 93 + 00
48 Wout Poels Vacansoleil + 00
49 Alessandro Fantini Acqua e Sapone + 00
50 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 00
51 José Luis Roldán Andalucía - Cajasur + 00
52 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 00
53 Dimitri Champion AG2R La Mondiale + 00
54 Thibaut Pinot Française des Jeux + 00
55 Francis Mourey Française des Jeux + 00
56 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 00
57 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 00
58 Sergey Rudaskov Itera - Katusha + 00
59 Brian Bulgac Rabobank CT + 00
60 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 00
61 Stanislav Volkov Itera - Katusha + 00
62 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 00
63 Jérôme Baugnies Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
64 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 00
65 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 00
66 Nicolas Vogondy BBOX Bouygues Telecom + 00
67 Mikhail Antonov Team Katusha + 00
68 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 00
69 Martin Mortensen Vacansoleil + 00
70 Michal Golas Vacansoleil + 00
71 José Gomez Andalucía - Cajasur + 00
72 Pierre Cazaux Française des Jeux + 32
73 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 00
74 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 00
75 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 01:30
76 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 00
77 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 00
78 Noe Gianetti Footon-Servetto + 51
79 Frank Dressler Continental Team Differdange + 51
80 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 51
81 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 51
82 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 51
83 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Mercator + 51
84 Klaas Lodewyck Topsport Vlaanderen - Mercator + 51
85 Julien Berard AG2R La Mondiale + 51
86 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 51
87 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 51
88 Raivis Belohvosciks Ceramica Flaminia + 51
89 Gatis Smukulis AG2R La Mondiale + 51
90 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 51
91 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 51
92 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 51
93 Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom + 51
94 Jose Vicente Toribio Andalucía - Cajasur + 51
95 Jose Alberto Benitez Footon-Servetto + 51
96 Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur + 51
97 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 51
98 Enrico Rossi Ceramica Flaminia + 51
99 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 51
100 Reinier Honig Acqua e Sapone + 51
101 Bart Dockx Landbouwkrediet + 51
102 Cedric Coutouly Saur - Sojasun + 51
103 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 10:02
104 Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen - Mercator + 10:02
105 Barry Markus Rabobank CT + 10:02
106 Moreno Hofland Rabobank CT + 10:02
DNF Steve Chainel BBOX Bouygues Telecom
DNF Romain Hardy Bretagne - Schuller
DNF Florian Vachon Bretagne - Schuller
DNF Bert De Waele Landbouwkrediet
DNF Jean-Marc Marino Saur - Sojasun
Information
Nation France
Date 23rd May
Where Metz -> Hayange
What 5th stage
Distance 158 km
Leader F.Felline
Points F.Felline
Points F.Felline
Mountain T.De Gendt
Sprint T.De Gendt
Other
Embed Results