Circuit de Lorraine - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Fabio Felline Footon-Servetto 03:42:33
02 Daniele Colli Ceramica Flaminia + 00
03 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 00
04 Luca Paolini Acqua e Sapone + 00
05 Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom + 00
06 Mitchell Docker Skil - Shimano + 00
07 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 00
08 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 00
09 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 00
10 Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom + 00
11 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 00
12 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 00
13 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 00
14 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 00
15 Enrico Rossi Ceramica Flaminia + 00
16 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 00
17 Klaas Lodewyck Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
18 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 00
19 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 00
20 Sergey Lagutin Vacansoleil + 00
21 Maxime Bouet AG2R La Mondiale + 00
22 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 00
23 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 00
24 Robert Retschke Continental Team Differdange + 00
25 Gatis Smukulis AG2R La Mondiale + 00
26 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 00
27 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 00
28 Michal Golas Vacansoleil + 00
29 Joeri Adams Rabobank CT + 00
30 Matteo Carrara Vacansoleil + 00
31 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 00
32 Anthony Roux Française des Jeux + 00
33 Donato Cannone Ceramica Flaminia + 00
34 Mikhail Antonov Team Katusha + 00
35 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 00
36 Rob Ruygh Vacansoleil + 00
37 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 00
38 Sergey Rudaskov Itera - Katusha + 00
39 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 00
40 Paolo Bailetti Ceramica Flaminia + 00
41 Moreno Hofland Rabobank CT + 00
42 Arthur Vichot Française des Jeux + 00
43 Alessandro Fantini Acqua e Sapone + 00
44 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 00
45 Edoardo Girardi Ceramica Flaminia + 00
46 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 00
47 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 00
48 José Gomez Andalucía - Cajasur + 00
49 Reinier Honig Acqua e Sapone + 00
50 Remco Broers Rabobank CT + 00
51 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 00
52 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
53 Julien Berard AG2R La Mondiale + 00
54 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet + 00
55 Pierre Cazaux Française des Jeux + 00
56 Pierre Rolland BBOX Bouygues Telecom + 00
57 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 00
58 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 00
59 Simon Geschke Skil - Shimano + 00
60 Steve Chainel BBOX Bouygues Telecom + 00
61 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 00
62 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 00
63 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 00
64 Brice Feillu Vacansoleil + 00
65 Francis Mourey Française des Jeux + 00
66 Bart Dockx Landbouwkrediet + 00
67 Arkimedes Arguelyes Itera - Katusha + 00
68 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 00
69 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 00
70 Frank Dressler Continental Team Differdange + 00
71 Tom-Jelte Slagter Rabobank CT + 00
72 Manuel Cardoso Footon-Servetto + 00
73 Wilco Kelderman Rabobank CT + 00
74 Bert De Waele Landbouwkrediet + 00
75 Jérôme Baugnies Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
76 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
77 Alexander Mironov Team Katusha + 00
78 Arkaitz Durán Footon-Servetto + 00
79 José Luis Roldán Andalucía - Cajasur + 00
80 Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
81 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 00
82 Wout Poels Vacansoleil + 00
83 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
84 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet + 00
85 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 00
86 Jonathan Thire BigMat - Auber 93 + 00
87 Sebastien Harbonnier Continental Team Differdange + 00
88 Stanislav Volkov Itera - Katusha + 00
89 Florian Morizot BigMat - Auber 93 + 00
90 Nicolas Vogondy BBOX Bouygues Telecom + 00
91 Dmitriy Ignatiev Itera - Katusha + 00
92 Jose Alberto Benitez Footon-Servetto + 00
93 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 00
94 Brian Bulgac Rabobank CT + 00
95 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 00
96 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 00
97 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 00
98 Thibaut Pinot Française des Jeux + 00
99 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 00
100 Javier Moreno Andalucía - Cajasur + 00
101 Dimitri Champion AG2R La Mondiale + 00
102 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 00
103 Cedric Coutouly Saur - Sojasun + 00
104 Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur + 00
105 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 00
106 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 00
107 Johan Coenen Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
108 Stefan Cohnen Continental Team Differdange + 00
109 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 20
110 Pedro Merino Criado Footon-Servetto + 02:00
111 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 02:21
112 Raivis Belohvosciks Ceramica Flaminia + 02:37
113 Noe Gianetti Footon-Servetto + 02:37
114 Martin Mortensen Vacansoleil + 02:37
115 Jose Vicente Toribio Andalucía - Cajasur + 02:48
116 Vidal Celis Zabala Footon-Servetto + 06:00
117 Tom Thill Continental Team Differdange + 19:45
118 Barry Markus Rabobank CT + 19:45
119 Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole + 19:45
120 Roberto De Patre Acqua e Sapone + 19:45
DNF Simone Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Vytautas Kaupas Continental Team Differdange
DNF Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole
Information
Nation France
Date 21st May
Where Raon -> St. Avold
What 3rd stage
Distance 159 km
Leader F.Felline
Youth F.Felline
Points F.Felline
Mountain T.De Gendt
Sprint A.Fantini
Other
Embed Results