Circuit de Lorraine - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Fabio Felline Footon-Servetto 03:58:07
02 Matteo Carrara Vacansoleil + 00
03 Bert De Waele Landbouwkrediet + 03
04 Simon Geschke Skil - Shimano + 03
05 Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom + 03
06 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 03
07 Sergey Lagutin Vacansoleil + 05
08 Maxime Bouet AG2R La Mondiale + 05
09 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 05
10 Manuel Cardoso Footon-Servetto + 05
11 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 05
12 Robert Retschke Continental Team Differdange + 10
13 Pierre Rolland BBOX Bouygues Telecom + 10
14 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 10
15 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 10
16 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 10
17 Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom + 10
18 Edoardo Girardi Ceramica Flaminia + 10
19 Jose Alberto Benitez Footon-Servetto + 10
20 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 16
21 Mikhail Antonov Team Katusha + 16
22 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 16
23 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 16
24 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 16
25 Pedro Merino Criado Footon-Servetto + 16
26 Daniele Colli Ceramica Flaminia + 16
27 Paolo Bailetti Ceramica Flaminia + 16
28 Tom-Jelte Slagter Rabobank CT + 16
29 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 16
30 Donato Cannone Ceramica Flaminia + 16
31 Sébastien Delfosse Landbouwkrediet + 16
32 Rob Ruygh Vacansoleil + 16
33 Stefan Cohnen Continental Team Differdange + 16
34 Joeri Adams Rabobank CT + 16
35 Wilco Kelderman Rabobank CT + 24
36 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 24
37 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 24
38 Michal Golas Vacansoleil + 24
39 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet + 24
40 Reinier Honig Acqua e Sapone + 24
41 Arkaitz Durán Footon-Servetto + 24
42 Anthony Roux Française des Jeux + 24
43 Remco Broers Rabobank CT + 24
44 Brice Feillu Vacansoleil + 24
45 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 24
46 Johan Coenen Topsport Vlaanderen - Mercator + 24
47 Stanislav Volkov Itera - Katusha + 24
48 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 24
49 Jérôme Baugnies Topsport Vlaanderen - Mercator + 24
50 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 32
51 Julien Berard AG2R La Mondiale + 32
52 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 32
53 José Gomez Andalucía - Cajasur + 32
54 Nicolas Vogondy BBOX Bouygues Telecom + 32
55 Yauheni Hutarovich Française des Jeux + 32
56 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 32
57 Morten Knudsen Continental Team Differdange + 32
58 Alexander Mironov Team Katusha + 32
59 Moreno Hofland Rabobank CT + 32
60 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 32
61 Francis Mourey Française des Jeux + 32
62 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 32
63 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 32
64 José Luis Roldán Andalucía - Cajasur + 32
65 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 32
66 Sergey Rudaskov Itera - Katusha + 32
67 Mitch Docker Skil - Shimano + 32
68 Arkimedes Arguelyes Itera - Katusha + 32
69 Dmitriy Ignatiev Itera - Katusha + 32
70 Javier Moreno Andalucía - Cajasur + 42
71 Brian Bulgac Rabobank CT + 42
72 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 42
73 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 42
74 Frank Dressler Continental Team Differdange + 42
75 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 42
76 Tom Thill Continental Team Differdange + 42
77 Dimitri Champion AG2R La Mondiale + 42
78 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 42
79 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 42
80 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 51
81 Bart Dockx Landbouwkrediet + 51
82 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 55
83 Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole + 57
84 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 57
85 Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur + 01:01
86 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 01:01
87 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 01:01
88 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 01:01
89 Thibaut Pinot Française des Jeux + 01:01
90 Wout Poels Vacansoleil + 01:01
91 Jonathan Thire BigMat - Auber 93 + 01:01
92 Barry Markus Rabobank CT + 01:01
93 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 01:01
94 Noe Gianetti Footon-Servetto + 01:09
95 Arthur Vichot Française des Jeux + 01:12
96 Steve Chainel BBOX Bouygues Telecom + 01:12
97 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 01:12
98 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 01:22
99 Luca Paolini Acqua e Sapone + 01:22
101 Vytautas Kaupas Continental Team Differdange + 01:22
102 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 01:22
103 Klaas Lodewyck Topsport Vlaanderen - Mercator + 01:22
104 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Mercator + 01:22
105 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 01:22
106 Vidal Celis Zabala Footon-Servetto + 01:31
107 Sebastien Harbonnier Continental Team Differdange + 01:46
108 Martin Mortensen Vacansoleil + 01:46
109 Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen - Mercator + 01:46
110 Gatis Smukulis AG2R La Mondiale + 01:46
111 Raivis Belohvosciks Ceramica Flaminia + 02:06
112 Florian Morizot BigMat - Auber 93 + 02:10
113 Jose Vicente Toribio Andalucía - Cajasur + 02:13
114 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 02:13
115 Cedric Coutouly Saur - Sojasun + 02:13
116 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 02:13
117 Roberto De Patre Acqua e Sapone + 02:22
118 Pierre Cazaux Française des Jeux + 02:22
119 Jussi Veikkanen Française des Jeux + 02:22
120 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 02:40
121 Enrico Rossi Ceramica Flaminia + 02:40
122 Simone Masciarelli Acqua e Sapone + 13:10
123 Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole + 13:20
DNS Yann Huguet Skil - Shimano
DNF Thierry Hupond Skil - Shimano
Information
Nation France
Date 20th May
Where Pagny -> Chantraine
What 2nd stage
Distance 170 km
Leader F.Felline
Youth F.Felline
Points F.Felline
Mountain T.De Gendt
Sprint A.Fantini
Other
Embed Results