Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Circuit de Lorraine
UCI, Stage race, 19th -23rd May 2010, France
Race info
Results
Startlist
History
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Denmark
Finland
France
Germany
Italy
Japan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Poland
Portugal
Russia
Spain
Switzerland
Tunisia
Uzbekistan
Teams
Acqua e Sapone
AG2R La Mondiale
Andalucía - Cajasur
BBOX Bouygues Telecom
BigMat - Auber 93
Bretagne - Schuller
Ceramica Flaminia
Continental Team Differdange
Footon-Servetto
Française des Jeux
Itera - Katusha
Landbouwkrediet
Rabobank CT
Roubaix - Lille Metropole
Saur - Sojasun
Skil - Shimano
Team Katusha
Topsport Vlaanderen - Mercator
Vacansoleil
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Felline
Fabio
1990
Footon-Servetto
18:52:31
02
Rolland
Pierre
1986
BBOX Bouygues Telecom
+ 08
03
Carrara
Matteo
1979
Vacansoleil
+ 20
04
Pineau
Cédric
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 26
05
Lagutin
Sergey
1981
Vacansoleil
+ 27
06
Geschke
Simon
1986
Skil - Shimano
+ 27
07
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Bretagne - Schuller
+ 29
08
Bichot
Freddy
1979
BBOX Bouygues Telecom
+ 29
09
Bouet
Maxime
1986
AG2R La Mondiale
+ 29
10
Colli
Daniele
1982
Ceramica Flaminia
+ 29
11
Roux
Anthony
1987
Française des Jeux
+ 34
12
Retschke
Robert
1980
Continental Team Differdange
+ 36
13
Girardi
Edoardo
1985
Ceramica Flaminia
+ 36
14
Dion
Renaud
1978
Roubaix - Lille Metropole
+ 36
15
Mederel
Maxime
1980
BigMat - Auber 93
+ 36
16
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 36
17
Sprick
Matthieu
1981
BBOX Bouygues Telecom
+ 41
18
Adams
Joeri
1989
Rabobank CT
+ 42
19
Galland
Jérémie
1983
Saur - Sojasun
+ 42
20
Cannone
Donato
1982
Ceramica Flaminia
+ 42
21
Bar
Jocelyn
1988
Roubaix - Lille Metropole
+ 42
22
Delfosse
Sébastien
1982
Landbouwkrediet
+ 42
23
Bailetti
Paolo
1980
Ceramica Flaminia
+ 42
24
Antonov
Mikhail
1986
Team Katusha
+ 42
25
Armee
Sander
1985
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 42
26
Slagter
Tom-Jelte
1989
Rabobank CT
+ 42
27
Verheyen
Geert
1973
Landbouwkrediet
+ 42
28
Cohnen
Stefan
1982
Continental Team Differdange
+ 42
29
Bellemakers
Dirk
1984
Landbouwkrediet
+ 50
30
Golas
Michal
1984
Vacansoleil
+ 50
31
Kelderman
Wilco
1991
Rabobank CT
+ 50
32
Durán
Arkaitz
1986
Footon-Servetto
+ 50
33
Baugnies
Jérôme
1987
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 50
34
Feillu
Brice
1985
Vacansoleil
+ 50
35
Broers
Remco
1988
Rabobank CT
+ 50
36
Coenen
Johan
1979
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 50
37
Scheirlinckx
Bert
1974
Landbouwkrediet
+ 50
38
Lefèvre
Laurent
1976
BBOX Bouygues Telecom
+ 56
39
Mironov
Alexander
1984
Team Katusha
+ 58
40
Arguelyes
Arkimedes
1988
Itera - Katusha
+ 58
41
Gomez
José
1980
Andalucía - Cajasur
+ 58
42
Rudaskov
Sergey
1984
Itera - Katusha
+ 58
43
Ignatiev
Dmitriy
1988
Itera - Katusha
+ 58
44
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 58
45
Piedra
Antonio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 01:08
46
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 01:08
47
Bessy
Cyril
1986
Saur - Sojasun
+ 01:08
48
Duret
Sébastien
1980
Bretagne - Schuller
+ 01:15
49
Kosyakov
Dmitriy
1986
Itera - Katusha
+ 01:17
50
Commeyne
Davy
1980
Landbouwkrediet
+ 01:21
51
Chtioui
Rafaâ
1986
Acqua e Sapone
+ 01:21
52
Gautier
Cyril
1987
BBOX Bouygues Telecom
+ 01:27
53
Pinot
Thibaut
1990
Française des Jeux
+ 01:27
54
Vichot
Arthur
1988
Française des Jeux
+ 01:38
55
Honig
Reinier
1983
Acqua e Sapone
+ 01:41
56
Paolini
Luca
1977
Acqua e Sapone
+ 01:42
57
Fantini
Alessandro
1985
Acqua e Sapone
+ 01:45
58
Di Paolo
Francesco
1982
Acqua e Sapone
+ 01:48
59
Geniez
Alexandre
1988
Skil - Shimano
+ 01:49
60
Knudsen
Morten
1981
Continental Team Differdange
+ 01:49
61
Dockx
Bart
1981
Landbouwkrediet
+ 02:08
62
Ruijgh
Rob
1986
Vacansoleil
+ 03:56
63
Volkov
Stanislav
1988
Itera - Katusha
+ 04:04
64
Faucon
Guillaume
1986
BigMat - Auber 93
+ 04:41
65
Tronet
Steven
1986
Roubaix - Lille Metropole
+ 04:41
66
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
+ 04:45
67
Roldán
José Luis
1985
Andalucía - Cajasur
+ 04:49
68
Vogondy
Nicolas
1977
BBOX Bouygues Telecom
+ 04:49
69
Calvente
Manuel
1976
Andalucía - Cajasur
+ 04:59
70
Champion
Dimitri
1983
AG2R La Mondiale
+ 04:59
71
Mangel
Laurent
1981
Saur - Sojasun
+ 05:11
72
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 05:26
73
Jegou
Lilian
1976
Bretagne - Schuller
+ 05:32
74
Benitez
Jose Alberto
1981
Footon-Servetto
+ 05:51
75
Smukulis
Gatis
1987
AG2R La Mondiale
+ 06:17
76
Jacobs
Pieter
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 06:30
77
Thiré
Jonathan
1986
BigMat - Auber 93
+ 06:44
78
Giordani
Leonardo
1977
Ceramica Flaminia
+ 07:56
79
Poels
Wout
1987
Vacansoleil
+ 08:05
80
Mortensen
Martin
1984
Vacansoleil
+ 09:13
81
Docker
Mitchell
1986
Skil - Shimano
+ 09:49
82
Veikkanen
Jussi
1981
Française des Jeux
+ 09:50
83
Haddou
Nadir
1983
BigMat - Auber 93
+ 09:51
84
Doi
Yukihiro
1983
Skil - Shimano
+ 09:51
85
Poulhiès
Stéphane
1985
Saur - Sojasun
+ 10:08
86
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
+ 10:14
87
Bulgac
Brian
1988
Rabobank CT
+ 10:21
88
Bérard
Julien
1987
AG2R La Mondiale
+ 10:42
89
Dressler
Frank
1976
Continental Team Differdange
+ 10:52
90
Carrasco Garcia
Sergio
1985
Andalucía - Cajasur
+ 11:11
91
Belohvosciks
Raivis
1976
Ceramica Flaminia
+ 11:17
92
Mombaerts
Johan
1984
BigMat - Auber 93
+ 11:21
93
Lodewyck
Klaas
1988
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 11:32
94
De Gendt
Thomas
1986
Topsport Vlaanderen - Mercator
+ 12:12
95
Cazaux
Pierre
1984
Française des Jeux
+ 12:13
96
Coutouly
Cedric
1980
Saur - Sojasun
+ 12:23
97
Rossi
Enrico
1982
Ceramica Flaminia
+ 12:47
98
Kneisky
Morgan
1987
Roubaix - Lille Metropole
+ 13:41
99
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
+ 14:37
100
Gianetti
Noe
1989
Footon-Servetto
+ 16:15
101
Toribio
Jose Vicente
1985
Andalucía - Cajasur
+ 17:10
102
Harbonnier
Sébastien
1984
Continental Team Differdange
+ 18:47
103
Bideau
Jean-Marc
1984
Bretagne - Schuller
+ 18:53
104
Hofland
Moreno
1991
Rabobank CT
+ 19:53
105
Goddaert
Kristof
1986
AG2R La Mondiale
+ 20:22
106
Markus
Barry
1991
Rabobank CT
+ 40:27
DNF
De Patre
Roberto
1988
Acqua e Sapone
DNF
Masciarelli
Simone
1980
Acqua e Sapone
DNF
Moreno
Javier
1984
Andalucía - Cajasur
DNF
Chainel
Steve
1983
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
DNF
Morizot
Florian
1985
BigMat - Auber 93
DNF
Hardy
Romain
1988
Bretagne - Schuller
DNF
Vachon
Florian
1985
Bretagne - Schuller
DNF
Kaupas
Vytautas
1982
Continental Team Differdange
DNF
Thill
Tom
1990
Continental Team Differdange
DNF
Cardoso
Manuel
1983
Footon-Servetto
DNF
Celis Zabala
Vidal
1982
Footon-Servetto
DNF
Merino Criado
Pedro
1987
Footon-Servetto
DNF
De Waele
Bert
1975
Landbouwkrediet
DNF
Daeninck
Benoît
1981
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Lemair
Alexandre
1988
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Marino
Jean-Marc
1983
Saur - Sojasun
DNF
Huguet
Yann
1984
Skil - Shimano
DNF
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
Information
Circuit de Lorraine
France
19th -23rd May 2010
2.1