FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Circuit de Lorraine
UCI, Stage race, 27th -30th April 2005, France
Race info
Results
Startlist
History
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Belgium
Brazil
Croatia
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Japan
Latvia
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Poland
Russia
Slovenia
Spain
Sweden
Ukraine
Uruguay
Uzbekistan
Teams
-
AG2R Prévoyance
Agritubel
Auber 93
Bouygues Telecom
Ceramica Panaria - Navigare
Chocolade Jacques - T-Interim
Crédit Agricole
Française des Jeux
Jartazi - Granville Team
Landbouwkrediet - Colnago
Legia - Bazyliszek
Naturino - Sapore di Mare
Omnibike Dynamo Moscow
Perutnina Ptuj
R.A.G.T. Semences
Rabobank CT
Radenska - Rog
RSH
Team Bridgestone - Anchor
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Naudzus
Andris
1975
Naturino - Sapore di Mare
14:15:12
02
Fukushima
Koji
1973
Team Bridgestone - Anchor
+ 55
03
Renders
Sven
1981
Landbouwkrediet - Colnago
+ 57
04
Wiggins
Bradley
1980
Crédit Agricole
+ 01:51
05
Mori
Massimiliano
1974
Naturino - Sapore di Mare
+ 02:01
06
Mahoric
Mitja
1976
Perutnina Ptuj
+ 02:04
07
Fischer
Murilo
1979
Naturino - Sapore di Mare
+ 02:05
08
Lancaster
Brett
1979
Ceramica Panaria - Navigare
+ 02:05
09
Martinez
José Alberto
1975
Agritubel
+ 02:07
10
Matveyev
Sergej
1975
Ceramica Panaria - Navigare
+ 02:08
11
Sprick
Matthieu
1981
Bouygues Telecom
+ 02:09
12
Heijboer
Mathieu
1982
Rabobank CT
+ 02:20
13
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R Prévoyance
+ 02:23
14
Bergès
Stéphane
1975
Agritubel
+ 02:28
15
Elijzen
Michiel
1982
Rabobank CT
+ 02:32
16
Mazet
Julien
1981
Auber 93
+ 02:43
17
Levecot
Benjamin
1977
R.A.G.T. Semences
+ 02:48
18
Berthou
Eric
1980
R.A.G.T. Semences
+ 02:49
19
De Sarraga Orviz
Mario
1980
Naturino - Sapore di Mare
+ 02:54
20
Talabardon
Yannick
1981
Crédit Agricole
+ 02:58
21
Mederel
Maxime
1980
Auber 93
+ 03:03
22
Da Cruz
Carlos
1974
Française des Jeux
+ 03:04
23
Duque
Leonardo
1980
Jartazi - Granville Team
+ 03:06
24
Kvasina
Matija
1981
Perutnina Ptuj
+ 03:06
25
Geslin
Anthony
1980
Bouygues Telecom
+ 03:08
26
Vorganov
Eduard
1982
Omnibike Dynamo Moscow
+ 03:10
27
Brouzes
Niels
1981
Auber 93
+ 03:19
28
Mervar
Bostjan
1973
Perutnina Ptuj
+ 03:21
29
Derepas
David
1978
Jartazi - Granville Team
+ 03:28
30
Haueisen
Dennis
1978
RSH
+ 03:34
31
Monnerais
Cyrille
1983
Française des Jeux
+ 03:34
32
Di Gregorio
Rémy
1985
Française des Jeux
+ 03:35
33
Hovelynck
Kurt
1981
Chocolade Jacques - T-Interim
+ 03:35
34
Auger
Ludovic
1971
Française des Jeux
+ 03:40
35
Nazon
Damien
1974
Crédit Agricole
+ 03:44
36
Blackgrove
Heath
1980
Jartazi - Granville Team
+ 03:45
37
Caethoven
Steven
1981
Chocolade Jacques - T-Interim
+ 03:50
38
Karpatchev
Maxim
1980
Omnibike Dynamo Moscow
+ 04:03
39
Abakoumov
Igor
1981
Jartazi - Granville Team
+ 04:04
40
Grillo
Paride
1982
Ceramica Panaria - Navigare
+ 04:11
41
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R Prévoyance
+ 04:12
42
Bernaudeau
Giovanni
1983
Bouygues Telecom
+ 04:12
43
Stevenson
Christofer
1982
-
+ 04:19
44
Skiba
Sebastian
1978
Legia - Bazyliszek
+ 04:24
45
Strgar
Matic
1982
Radenska - Rog
+ 04:24
46
Vaitkus
Tomas
1982
AG2R Prévoyance
+ 04:29
47
Timochine
Mikhail
1980
Omnibike Dynamo Moscow
+ 04:29
48
Zdzieblko
Dawid
1982
Legia - Bazyliszek
+ 04:32
49
Balciunas
Linas
1978
Agritubel
+ 04:35
50
Flickinger
Andy
1978
AG2R Prévoyance
+ 04:41
51
Tratnik
David
1982
Radenska - Rog
+ 04:48
52
Kocjan
Jure
1984
Radenska - Rog
+ 04:52
53
Ruskys
Saulius
1974
Agritubel
+ 05:04
54
Johanson
Andreas
1982
-
+ 05:18
55
Omulec
Andrej
1982
Radenska - Rog
+ 05:29
56
Sokolov
Evgeny
1984
Omnibike Dynamo Moscow
+ 05:32
57
Kirsipuu
Jaan
1969
Crédit Agricole
+ 05:52
58
Colombo
Gabriele
1972
Naturino - Sapore di Mare
+ 05:59
59
Borrajo
Alejandro
1980
Ceramica Panaria - Navigare
+ 06:29
60
Laurent
Christophe
1977
Agritubel
+ 06:30
61
Lisabeth
Kenny
1981
Chocolade Jacques - T-Interim
+ 06:40
62
Gollhardt
Yves
1983
RSH
+ 07:34
63
Van der Ven
Remco
1975
Rabobank CT
+ 08:22
64
Clement
Stef
1982
Rabobank CT
+ 08:24
65
Van Dulmen
Frank
1980
Rabobank CT
+ 08:59
66
Hvastija
Martin
1969
Perutnina Ptuj
+ 09:10
67
Gnezda
Matej
1979
Radenska - Rog
+ 09:21
68
Danculovic
Tomislav
1980
Perutnina Ptuj
+ 10:19
69
Stevenson
Michael
1984
-
+ 10:25
70
Claude
Mathieu
1983
Bouygues Telecom
+ 11:47
71
Lagutin
Sergey
1981
Landbouwkrediet - Colnago
+ 12:08
72
Ghyllebert
Pieter
1982
Chocolade Jacques - T-Interim
+ 12:17
73
Terenine
Ivan
1982
Omnibike Dynamo Moscow
+ 12:21
74
Van Speybroeck
Wesley
1978
Chocolade Jacques - T-Interim
+ 13:02
75
Van Loocke
Jurgen
1980
Landbouwkrediet - Colnago
+ 13:36
76
Van Mechelen
Wouter
1981
Chocolade Jacques - T-Interim
+ 16:33
77
Brown
Graeme
1979
Ceramica Panaria - Navigare
+ 16:37
78
Strauch
Daniel
1979
RSH
+ 19:02
79
Nazon
Jean-Patrick
1977
AG2R Prévoyance
+ 19:15
80
Renshaw
Mark
1982
Française des Jeux
+ 19:44
81
Drancourt
Pierre
1985
Bouygues Telecom
+ 20:40
82
Fukushima
Shinichi
1971
Team Bridgestone - Anchor
+ 21:19
83
Staelen
Marc
1981
Agritubel
+ 21:58
84
Dekkers
Hans
1981
Rabobank CT
+ 22:34
85
Rybczynski
Mateusz
1981
Legia - Bazyliszek
+ 22:37
86
Persson
Lucas
1984
-
+ 22:42
87
Mangel
Laurent
1981
AG2R Prévoyance
+ 23:07
88
Makarovic
Leon
1984
Radenska - Rog
+ 23:16
89
Kaupas
Vytautas
1982
Jartazi - Granville Team
+ 25:42
90
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
+ 26:59
91
Demarin
Massimo
1979
Perutnina Ptuj
+ 28:22
92
Miyazawa
Takashi
1978
Team Bridgestone - Anchor
+ 32:20
93
Bialowiezec
Jaroslaw
1981
Legia - Bazyliszek
+ 33:51
94
Sano
Junya
1982
Team Bridgestone - Anchor
+ 34:53
95
Berges
Emilien
1983
R.A.G.T. Semences
+ 40:13
96
Mizutani
Takehiro
1973
Team Bridgestone - Anchor
+ 46:45
DNF
Nyman
Martin
1982
-
DNF
Bonnet
William
1982
Auber 93
DNF
Breard
David
1979
Auber 93
DNF
Haddou
Saïd
1982
Auber 93
DNF
Chavanel
Sébastien
1981
Bouygues Telecom
DNF
Galdos
Aitor
1979
Ceramica Panaria - Navigare
DNF
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
DNF
Gadret
John
1979
Jartazi - Granville Team
DNF
Capelle
Ludovic
1976
Landbouwkrediet - Colnago
DNF
Welniak
Jaroslaw
1978
Legia - Bazyliszek
DNF
De Fino Silveira
Mariano
1983
Naturino - Sapore di Mare
DNF
Pchelkin
Andrey
1981
Omnibike Dynamo Moscow
DNF
Herinne
Xavier
1983
R.A.G.T. Semences
DNF
Lernould
Guillaume
1984
R.A.G.T. Semences
DNF
Sczepurek
Robert
1979
RSH
DNF
Wilk
Jens
1975
RSH
DNF
Inoue
Kazuo
1981
Team Bridgestone - Anchor
Information
Circuit de Lorraine
France
27th -30th April 2005
2.1