Tour of Lithuania

UCI, Stage race, 4th stage, 8th June 2024, Lithuania

Stage GC Youth Points Sprint Team

DoB?
Pos Rider TeamUCI Time
1 Laas MartinFerei Quick-Panda Podium Mongolia Team 7 03:32:04
2 Tamm LauriVoltas-Tartu 2024 by CCN 3 + 00
3 Aas Eirik VangIL Stjørdals-Blink 1 + 00
4 Belohvosciks KristiansLatvia + 00
5 Bugge Markus KlitgaardCeramicSpeed Herning CK Elite + 00
6 Andersen MadsAirtox-Carl Ras + 00
7 Ansons KristersLatvia + 02
8 Sørensen Frederik BjørnAirtox-Carl Ras + 07
9 Larsen MathiasAirtox-Carl Ras + 01:00
10 Kivistik GertPeloton + 01:00
11 Gravås Peder AntoniIL Stjørdals-Blink + 01:00
12 Schabernig SimonARBO Raiffeisen RC Feld am See + 01:00
13 Stampe DanielAirtox-Carl Ras + 01:00
14 Rovder PavolDukla Banská Bystrica + 01:00
15 Wisniewski SzymonKujawy Pomorze Cycling Team + 01:00
16 Williams TomSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching + 01:00
17 Vernersson LukasMotala AIF Serneke Allebike + 01:00
18 Lond DanielTeam CO Play - Giant + 01:00
19 Guntvedt Nicolai DahlenKjekkas IF Sykkel + 01:00
20 Gysland SanderNCF Region Sør + 01:00
21 Skjerping KristofferKjekkas IF Sykkel + 01:00
22 Lenzius MarttiVoltas-Tartu 2024 by CCN + 01:00
23 Larsson DavidMotala AIF Serneke Allebike + 01:00
24 Adomaitis RokasVoltas-Tartu 2024 by CCN + 01:00
25 Granberg SanderNCF Region Sør + 01:00
26 Nagy SimonDukla Banská Bystrica + 01:00
27 Ahlsson JonathanMotala AIF Serneke Allebike + 01:00
28 Räim MihkelFerei Quick-Panda Podium Mongolia Team + 01:00
29 Jackuliak RobertDukla Banská Bystrica + 01:00
29 Hertz BenjaminTeam CO Play - Giant + 01:00
31 Venckus JomantasVoltas-Tartu 2024 by CCN + 01:00
32 Mice TomasVoltas-Madaris Cycling Team + 01:00
33 Nisu OskarFerei Quick-Panda Podium Mongolia Team + 01:00
34 Bjune UlrikNCF Region Sør + 01:00
35 Frafjord JoakimNCF Region Sør + 01:00
36 Bogdanovics MarisLatvia + 01:00
37 Drinovec MatejARBO Raiffeisen RC Feld am See + 01:00
38 Kazokas VytautasVoltas-Madaris Cycling Team + 01:00
39 Gullhav KristofferKjekkas IF Sykkel + 01:00
40 Talacka LukasTop Team Cycling + 01:00
41 Jagerstal NiklasMotala AIF Serneke Allebike + 01:00
42 Kovaliovas EdgarasTop Team Cycling + 01:00
43 Lauk Karl PatrickPeloton + 01:00
44 Rosenlund StianAirtox-Carl Ras + 01:00
45 Slemdahl VetleNCF Region Sør + 01:00
46 Vold DanielIL Stjørdals-Blink + 01:00
47 Latkowski DawidKujawy Pomorze Cycling Team + 01:00
48 Stålberg AlbinMotala AIF Serneke Allebike + 01:00
49 Wikander TordNCF Region Sør + 01:00
50 Erlacher MatthiasARBO Raiffeisen RC Feld am See + 01:00
51 Hauser SandroARBO Raiffeisen RC Feld am See + 01:00
52 Kmieliauskas RokasEnergus Cycling Team + 01:00
53 Weiseth SondreIL Stjørdals-Blink + 01:00
54 Whetter FelixSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching + 01:00
55 Brusokas ViliusNikeliuotas Spykis + 01:00
56 Gjeldnes HåvardKjekkas IF Sykkel + 01:00
57 Kasko DavidDukla Banská Bystrica + 01:00
58 Wlodarczyk IgorKujawy Pomorze Cycling Team + 01:00
59 Harkins GirtsEnergus Cycling Team + 01:00
60 Galovic JakubDukla Banská Bystrica + 01:00
61 Hoza DenisDukla Banská Bystrica + 01:00
62 Nordlund JohanPeloton + 01:00
63 Nordal Brixen JonasCeramicSpeed Herning CK Elite + 01:00
64 Fonnesbech NicklasCeramicSpeed Herning CK Elite + 01:00
65 Andruskevicius MantasNikeliuotas Spykis + 01:07
66 Vosekalns AndrisLatvia + 01:07
67 Kongstad Alfred MørchTeam CO Play - Giant + 01:07
68 Lapins GustsVoltas-Tartu 2024 by CCN + 01:07
69 Juntunen Antti-JussiFerei Quick-Panda Podium Mongolia Team + 01:07
70 Dzervus DarijusVoltas-Madaris Cycling Team + 01:07
71 Karpenko GlebFerei Quick-Panda Podium Mongolia Team + 01:07
72 Holm AlbertAirtox-Carl Ras + 01:07
73 Andersen Oscar AakvistTeam CO Play - Giant + 01:07
74 Januskevicius MantasEnergus Cycling Team + 01:07
75 Dragsten JørgenIL Stjørdals-Blink + 01:07
76 Matuzevicius ZygimantasVoltas-Tartu 2024 by CCN + 01:07
77 Kjeldsand Karl EmilKjekkas IF Sykkel + 01:08
78 Featherstone OliverSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching + 01:18
79 Johansson FredrikMotala AIF Serneke Allebike + 01:18
80 Lillmaa OvePeloton + 01:25
81 Mathiesen PhillipTeam CO Play - Giant + 01:47
82 Kaczmarzyk JanKujawy Pomorze Cycling Team + 01:52
83 Andersons MaksimussLatvia + 02:11
84 Lasinis VenantasEnergus Cycling Team + 02:22
85 Toftemark LucasTeam CO Play - Giant + 02:30
86 Marcinkevicius EdvinasTop Team Cycling + 03:09
87 Krumpl LorenzARBO Raiffeisen RC Feld am See + 03:09
88 Nizevicius LinasNikeliuotas Spykis + 03:12
89 Dolgovas AndrejusTop Team Cycling + 03:12
90 Grigas LaurinasNikeliuotas Spykis + 03:12
91 Kwon ElijahSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching + 03:12
92 Grundulis Karlis ValtersLatvia + 03:13
93 Maiselis JonasTop Team Cycling + 03:16
94 Balciunas MantasEnergus Cycling Team + 03:20
95 De Mey RemiEnergus Cycling Team + 03:20
96 Kvajauskas PovilasNikeliuotas Spykis + 08:59
97 Post KenPeloton + 08:59
DNF Jurisaar TauriPeloton
DNF Alickun EduardTop Team Cycling
Pos Rider Team Time
1 2 Andersen MadsAirtox-Carl Ras14:25:38
2 8 Belohvosciks KristiansLatvia+ 17
3 1 Larsen MathiasAirtox-Carl Ras+ 54
4 3 Gravås Peder AntoniIL Stjørdals-Blink+ 58
5 1 Kmieliauskas RokasEnergus Cycling Team+ 01:01
6 1 Nordal Brixen JonasCeramicSpeed Herning CK Elite+ 01:03
7 2 Lond DanielTeam CO Play - Giant+ 01:04
8 2 Nisu OskarFerei Quick-Panda Podium Mongolia Team+ 01:05
9 Räim MihkelFerei Quick-Panda Podium Mongolia Team+ 01:06
10 2 Lenzius MarttiVoltas-Tartu 2024 by CCN+ 01:07
11 1 Rosenlund StianAirtox-Carl Ras+ 01:26
12 1 Kongstad Alfred MørchTeam CO Play - Giant+ 01:29
13 2 Aas Eirik VangIL Stjørdals-Blink+ 01:32
14 2 Tamm LauriVoltas-Tartu 2024 by CCN+ 01:34
15 2 Lauk Karl PatrickPeloton+ 01:47
16 2 Stampe DanielAirtox-Carl Ras+ 01:56
17 10 Laas MartinFerei Quick-Panda Podium Mongolia Team+ 02:04
18 2 Ansons KristersLatvia+ 02:06
19 2 Slemdahl VetleNCF Region Sør+ 02:53
20 2 Stålberg AlbinMotala AIF Serneke Allebike+ 02:54
21 2 Weiseth SondreIL Stjørdals-Blink+ 02:57
22 1 Wikander TordNCF Region Sør+ 03:04
23 1 Kivistik GertPeloton+ 03:07
24 Bogdanovics MarisLatvia+ 03:08
25 Skjerping KristofferKjekkas IF Sykkel+ 03:09
26 3 Andersen Oscar AakvistTeam CO Play - Giant+ 03:15
27 1 Fonnesbech NicklasCeramicSpeed Herning CK Elite+ 03:18
28 2 Karpenko GlebFerei Quick-Panda Podium Mongolia Team+ 03:21
29 1 Ahlsson JonathanMotala AIF Serneke Allebike+ 03:28
30 1 Kjeldsand Karl EmilKjekkas IF Sykkel+ 03:30
31 2 Sørensen Frederik BjørnAirtox-Carl Ras+ 03:41
32 18 Bugge Markus KlitgaardCeramicSpeed Herning CK Elite+ 04:06
33 2 Januskevicius MantasEnergus Cycling Team+ 04:18
34 Vernersson LukasMotala AIF Serneke Allebike+ 04:41
35 Guntvedt Nicolai DahlenKjekkas IF Sykkel+ 04:43
36 Talacka LukasTop Team Cycling+ 04:46
37 Gysland SanderNCF Region Sør+ 04:47
38 Harkins GirtsEnergus Cycling Team+ 04:48
39 Williams TomSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching+ 04:49
40 Latkowski DawidKujawy Pomorze Cycling Team+ 04:50
41 Venckus JomantasVoltas-Tartu 2024 by CCN+ 04:55
42 Granberg SanderNCF Region Sør+ 04:58
43 1 Jagerstal NiklasMotala AIF Serneke Allebike+ 04:59
44 1 Kazokas VytautasVoltas-Madaris Cycling Team+ 04:59
45 1 Kovaliovas EdgarasTop Team Cycling+ 05:01
46 1 Frafjord JoakimNCF Region Sør+ 05:05
47 1 Vold DanielIL Stjørdals-Blink+ 05:06
48 1 Wlodarczyk IgorKujawy Pomorze Cycling Team+ 05:06
49 2 Gjeldnes HåvardKjekkas IF Sykkel+ 05:12
50 2 Bjune UlrikNCF Region Sør+ 05:14
51 3 Schabernig SimonARBO Raiffeisen RC Feld am See+ 05:18
52 3 Wisniewski SzymonKujawy Pomorze Cycling Team+ 05:22
53 Johansson FredrikMotala AIF Serneke Allebike+ 05:35
54 2 Juntunen Antti-JussiFerei Quick-Panda Podium Mongolia Team+ 05:37
55 2 Matuzevicius ZygimantasVoltas-Tartu 2024 by CCN+ 05:37
56 4 Nordlund JohanPeloton+ 05:40
57 1 Vosekalns AndrisLatvia+ 05:40
58 1 Lapins GustsVoltas-Tartu 2024 by CCN+ 05:42
59 16 Mathiesen PhillipTeam CO Play - Giant+ 05:45
60 1 Hoza DenisDukla Banská Bystrica+ 05:47
61 29 Toftemark LucasTeam CO Play - Giant+ 05:47
62 1 Larsson DavidMotala AIF Serneke Allebike+ 06:17
63 1 Rovder PavolDukla Banská Bystrica+ 06:42
64 2 Lasinis VenantasEnergus Cycling Team+ 07:35
65 3 Kasko DavidDukla Banská Bystrica+ 07:44
66 4 Mice TomasVoltas-Madaris Cycling Team+ 07:46
67 2 Holm AlbertAirtox-Carl Ras+ 07:52
68 6 Galovic JakubDukla Banská Bystrica+ 07:57
69 4 Dragsten JørgenIL Stjørdals-Blink+ 08:04
70 1 Lillmaa OvePeloton+ 08:13
71 4 Drinovec MatejARBO Raiffeisen RC Feld am See+ 08:15
72 6 Andersons MaksimussLatvia+ 08:38
73 4 Whetter FelixSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching+ 08:45
74 8 Jackuliak RobertDukla Banská Bystrica+ 08:57
75 9 Brusokas ViliusNikeliuotas Spykis+ 08:58
76 9 Andruskevicius MantasNikeliuotas Spykis+ 09:06
77 9 Gullhav KristofferKjekkas IF Sykkel+ 09:13
78 5 Featherstone OliverSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching+ 09:16
79 14 Kwon ElijahSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching+ 09:26
80 8 Hauser SandroARBO Raiffeisen RC Feld am See+ 09:40
81 8 Adomaitis RokasVoltas-Tartu 2024 by CCN+ 09:47
82 15 De Mey RemiEnergus Cycling Team+ 09:48
83 9 Nagy SimonDukla Banská Bystrica+ 10:28
84 8 Grundulis Karlis ValtersLatvia+ 10:40
85 6 Marcinkevicius EdvinasTop Team Cycling+ 11:04
86 6 Dolgovas AndrejusTop Team Cycling+ 11:07
87 7 Erlacher MatthiasARBO Raiffeisen RC Feld am See+ 11:11
88 7 Maiselis JonasTop Team Cycling+ 11:12
89 11 Balciunas MantasEnergus Cycling Team+ 11:13
90 3 Grigas LaurinasNikeliuotas Spykis+ 11:32
91 2 Kaczmarzyk JanKujawy Pomorze Cycling Team+ 11:44
92 2 Nizevicius LinasNikeliuotas Spykis+ 12:04
93 2 Dzervus DarijusVoltas-Madaris Cycling Team+ 12:11
94 2 Hertz BenjaminTeam CO Play - Giant+ 17:02
95 4 Kvajauskas PovilasNikeliuotas Spykis+ 18:16
96 3 Krumpl LorenzARBO Raiffeisen RC Feld am See+ 22:39
97 1 Post KenPeloton+ 27:41
Pos Rider Team Time
1 3 Belohvosciks KristiansLatvia 14:25:55
2 1 Gravås Peder AntoniIL Stjørdals-Blink + 41
3 1 Lond DanielTeam CO Play - Giant + 47
4 1 Lenzius MarttiVoltas-Tartu 2024 by CCN + 50
5 1 Rosenlund StianAirtox-Carl Ras + 01:09
6 1 Kongstad Alfred MørchTeam CO Play - Giant + 01:12
7 Aas Eirik VangIL Stjørdals-Blink + 01:15
8 Tamm LauriVoltas-Tartu 2024 by CCN + 01:17
9 Slemdahl VetleNCF Region Sør + 02:36
10 Weiseth SondreIL Stjørdals-Blink + 02:40
11 Wikander TordNCF Region Sør + 02:47
12 Fonnesbech NicklasCeramicSpeed Herning CK Elite + 03:01
13 1 Ahlsson JonathanMotala AIF Serneke Allebike + 03:11
14 1 Kjeldsand Karl EmilKjekkas IF Sykkel + 03:13
15 1 Sørensen Frederik BjørnAirtox-Carl Ras + 03:24
16 1 Vernersson LukasMotala AIF Serneke Allebike + 04:24
17 1 Guntvedt Nicolai DahlenKjekkas IF Sykkel + 04:26
18 1 Gysland SanderNCF Region Sør + 04:30
19 1 Harkins GirtsEnergus Cycling Team + 04:31
20 1 Williams TomSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching + 04:32
21 1 Latkowski DawidKujawy Pomorze Cycling Team + 04:33
22 1 Venckus JomantasVoltas-Tartu 2024 by CCN + 04:38
23 1 Granberg SanderNCF Region Sør + 04:41
24 2 Kazokas VytautasVoltas-Madaris Cycling Team + 04:42
25 2 Vold DanielIL Stjørdals-Blink + 04:49
26 2 Wlodarczyk IgorKujawy Pomorze Cycling Team + 04:49
27 2 Bjune UlrikNCF Region Sør + 04:57
28 2 Schabernig SimonARBO Raiffeisen RC Feld am See + 05:01
29 2 Wisniewski SzymonKujawy Pomorze Cycling Team + 05:05
30 2 Matuzevicius ZygimantasVoltas-Tartu 2024 by CCN + 05:20
31 2 Lapins GustsVoltas-Tartu 2024 by CCN + 05:25
32 7 Mathiesen PhillipTeam CO Play - Giant + 05:28
33 1 Hoza DenisDukla Banská Bystrica + 05:30
34 19 Toftemark LucasTeam CO Play - Giant + 05:30
35 Larsson DavidMotala AIF Serneke Allebike + 06:00
36 2 Holm AlbertAirtox-Carl Ras + 07:35
37 2 Galovic JakubDukla Banská Bystrica + 07:40
38 1 Andersons MaksimussLatvia + 08:21
39 2 Whetter FelixSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching + 08:28
40 2 Jackuliak RobertDukla Banská Bystrica + 08:40
41 2 Gullhav KristofferKjekkas IF Sykkel + 08:56
42 6 Kwon ElijahSn Vitae Huub p/b BimBam Coaching + 09:09
43 1 Adomaitis RokasVoltas-Tartu 2024 by CCN + 09:30
44 4 Grundulis Karlis ValtersLatvia + 10:23
45 Kaczmarzyk JanKujawy Pomorze Cycling Team + 11:27
46 2 Krumpl LorenzARBO Raiffeisen RC Feld am See + 22:22
47 Post KenPeloton + 27:24
Pos Team Time
1 Airtox-Carl Ras 43:16:30
2 Ferei Quick-Panda Podium Mongolia Team + 03:14
3 Team CO Play - Giant + 05:49
4 IL Stjørdals-Blink + 05:54
5 Latvia + 05:58
6 Voltas-Tartu 2024 by CCN + 08:19
7 CeramicSpeed Herning CK Elite + 09:05
8 Energus Cycling Team + 10:15
9 1 NCF Region Sør + 10:52
10 1 Peloton + 10:53
11 Motala AIF Serneke Allebike + 11:13
12 Kjekkas IF Sykkel + 11:32
13 Kujawy Pomorze Cycling Team + 15:47
14 1 Dukla Banská Bystrica + 18:35
15 1 Top Team Cycling + 19:47
16 Sn Vitae Huub p/b BimBam Coaching + 21:13
17 ARBO Raiffeisen RC Feld am See + 23:28
18 Voltas-Madaris Cycling Team + 25:10
19 Nikeliuotas Spykis + 29:39

Information