Circuit Sarthe - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Andrea Vendrame Androni Giocattoli - Sidermec 04:40:4914
02 Kevin Ledanois Team Arkéa - Samsic + 005
03 Romain Combaud Delko-Marseille Provence + 053
04 Jimmy Janssens Corendon - Circus + 06
05 Mathieu van der Poel Corendon - Circus + 09
06 Julien Simon Cofidis, Solutions Credits + 09
07 Quentin Pacher Vital Concept - B&B Hotels + 11
08 Xandro Meurisse Wanty - Groupe Gobert + 11
09 Oscar Riesebeek Roompot - Charles + 11
10 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli - Sidermec + 11
11 Alexis Gougeard AG2R La Mondiale + 11
12 Jhonatan Restrepo Manzana - Postobon Team + 11
13 Justin Jules Wallonie Bruxelles + 11
14 Nick Van der Lijke Roompot - Charles + 11
15 Mathias De Witte Roompot - Charles + 11
16 Patrick Müller Vital Concept - B&B Hotels + 11
17 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 11
18 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 11
19 Huub Duyn Roompot - Charles + 11
20 Matthieu Ladagnous Groupama - FDJ + 11
21 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 11
22 Jérôme Cousin Total Direct Energie + 11
23 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 11
24 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 31
25 Clément Carisey Israel Cycling Academy + 31
26 Mattia Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 50
27 Angelo Tulik Total Direct Energie + 01:27
28 Mickaël Delage Groupama - FDJ + 01:59
29 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 01:59
30 Benoît Vaugrenard Groupama - FDJ + 01:59
31 Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA + 01:59
32 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 01:59
33 Anthony Delaplace Team Arkéa - Samsic + 01:59
34 Geoffrey Soupe Cofidis, Solutions Credits + 01:59
35 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 01:59
36 Emiel Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 02:48
37 Benjamin Thomas Groupama - FDJ + 03:11
38 Pierre-Luc Périchon Cofidis, Solutions Credits + 04:50
39 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 05:06
40 Stijn Devolder Corendon - Circus + 05:23
41 Arjen Livyns Roompot - Charles + 05:23
42 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 05:44
43 Thomas Boudat Total Direct Energie + 07:03
44 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 07:03
45 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 07:36
46 Cyril Gautier Vital Concept - B&B Hotels + 07:39
47 Sebastian Mora Caja Rural - Seguros RGA + 09:06
48 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 09:12
49 Clément Venturini AG2R La Mondiale + 09:12
50 Benoît Cosnefroy AG2R La Mondiale + 09:12
51 Quentin Jauregui AG2R La Mondiale + 11:06
52 Juan Felipe Osorio Manzana - Postobon Team + 11:11
53 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 18:15
54 Philip Walsleben Corendon - Circus + 18:35
DNS Marc Sarreau Groupama - FDJ
DNS Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert
DNF Gediminas Bagdonas AG2R La Mondiale
DNF Julian Cardona Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Manuel Belletti Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Alan Banaszek Caja Rural - Seguros RGA
DNF Xavier Cañellas Caja Rural - Seguros RGA
DNF Matteo Malucelli Caja Rural - Seguros RGA
DNF Marcel Meisen Corendon - Circus
DNF Otto Vergaerde Corendon - Circus
DNF Ramunas Navardauskas Delko-Marseille Provence
DNF Eduard Michael Grosu Delko-Marseille Provence
DNF Evaldas Siskevicius Delko-Marseille Provence
DNF Julien Trarieux Delko-Marseille Provence
DNF William Bonnet Groupama - FDJ
DNF Alexander Cataford Israel Cycling Academy
DNF Omar Mendoza Manzana - Postobon Team
DNF Diego Ochoa Manzana - Postobon Team
DNF Bryan Gomez Manzana - Postobon Team
DNF Jordan Parra Manzana - Postobon Team
DNF Kevin Deltombe Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Jordi Warlop Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93
DNF Tony Hurel St. Michel - Auber 93
DNF Morne Van Niekerk St. Michel - Auber 93
DNF Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93
DNF Romain Hardy Team Arkéa - Samsic
DNF Yohann Gène Total Direct Energie
DNF Bryan Nauleau Total Direct Energie
DNF Perrig Quemeneur Total Direct Energie
DNF Kevin Reza Vital Concept - B&B Hotels
DNF Arthur Vichot Vital Concept - B&B Hotels
DNF Kevyn Ista Wallonie Bruxelles
DNF Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles
DNF Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert
DNF Kevin Van Melsen Wanty - Groupe Gobert
Pos Rider Team Time
01 - Alexis Gougeard AG2R La Mondiale 17:56:08
02 - Quentin Pacher Vital Concept - B&B Hotels + 22
03 1 Oscar Riesebeek Roompot - Charles + 26
04 2 Patrick Müller Vital Concept - B&B Hotels + 29
05 3 Jhonatan Restrepo Manzana - Postobon Team + 30
06 1 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 30
07 4 Clément Carisey Israel Cycling Academy + 45
08 8 Romain Combaud Delko-Marseille Provence + 01:11
09 16 Andrea Vendrame Androni Giocattoli - Sidermec + 01:13
10 - Mathieu van der Poel Corendon - Circus + 01:22
11 2 Huub Duyn Roompot - Charles + 01:26
12 5 Justin Jules Wallonie Bruxelles + 01:30
13 7 Julien Simon Cofidis, Solutions Credits + 01:32
14 5 Mathias De Witte Roompot - Charles + 01:34
15 6 Xandro Meurisse Wanty - Groupe Gobert + 01:34
16 8 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 01:34
17 10 Thomas Degand Wanty - Groupe Gobert + 01:34
18 12 Nick Van der Lijke Roompot - Charles + 01:34
19 12 Jérôme Cousin Total Direct Energie + 01:34
20 12 Laurent Pichon Team Arkéa - Samsic + 01:34
21 5 Thomas Sprengers Sport Vlaanderen - Baloise + 01:54
22 13 Angelo Tulik Total Direct Energie + 03:00
23 1 Julien Mortier Wallonie Bruxelles + 03:22
24 10 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 03:22
25 17 Matthieu Ladagnous Groupama - FDJ + 04:14
26 12 Benjamin Thomas Groupama - FDJ + 04:24
27 14 Mickaël Delage Groupama - FDJ + 05:42
28 20 Kevin Ledanois Team Arkéa - Samsic + 06:05
29 20 Francesco Gavazzi Androni Giocattoli - Sidermec + 06:22
30 10 Emiel Planckaert Sport Vlaanderen - Baloise + 06:26
31 5 Pierre-Luc Périchon Cofidis, Solutions Credits + 06:42
32 18 Benoît Jarrier Team Arkéa - Samsic + 08:10
33 22 Thomas Boudat Total Direct Energie + 08:18
34 9 Mathijs Paasschens Wallonie Bruxelles + 08:49
35 26 Bryan Coquard Vital Concept - B&B Hotels + 10:21
36 18 Mattia Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 10:25
37 2 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 10:32
38 20 Clément Venturini AG2R La Mondiale + 10:35
39 6 Benoît Cosnefroy AG2R La Mondiale + 10:35
40 35 Quentin Jauregui AG2R La Mondiale + 11:22
41 10 Stijn Devolder Corendon - Circus + 11:34
42 4 Juan Felipe Osorio Manzana - Postobon Team + 14:09
43 16 Anthony Delaplace Team Arkéa - Samsic + 14:28
44 17 Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA + 14:30
45 18 Geoffrey Soupe Cofidis, Solutions Credits + 14:46
46 30 Benoît Vaugrenard Groupama - FDJ + 16:54
47 35 Jimmy Janssens Corendon - Circus + 17:00
48 7 Arjen Livyns Roompot - Charles + 17:49
49 9 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 18:15
50 6 Sebastian Mora Caja Rural - Seguros RGA + 21:32
51 22 Matthias Brändle Israel Cycling Academy + 22:07
52 34 Cyril Gautier Vital Concept - B&B Hotels + 26:26
53 12 Roy Goldstein Israel Cycling Academy + 32:38
54 37 Philip Walsleben Corendon - Circus + 45:38
Information
Nation France
Date 12th April
Where Sillé-le-Guillaume -> Sillé-le-Guillaume
What 4th stage
Distance 183.3 km
Leader A.Gougeard
Youth P.Müller
Points B.Coquard
Mountain J.Osorio
Other
Embed Results