Circuit Sarthe - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Samuel Dumoulin Cofidis 04:50:42
02 Julien Simon Saur - Sojasun + 00
03 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 00
04 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 00
05 Matej Gnezda Adria Mobil + 00
06 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 00
07 Anthony Roux Française des Jeux + 00
08 Thierry Hupond Skil - Shimano + 00
09 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 00
10 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 00
11 Tiago Machado RadioShack + 00
12 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 00
13 Mitja Mahoric Adria Mobil + 00
14 Steve Morabito BMC Racing Team + 00
15 Pierre Rolland BBOX Bouygues Telecom + 00
16 Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 00
17 Volodymir Gustov Cervelo TestTeam + 00
18 Yaroslav Popovych RadioShack + 00
19 Jérémy Roy Française des Jeux + 00
20 Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom + 00
21 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 00
22 Thibaut Pinot Française des Jeux + 00
23 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 00
24 Kristjan Fajt Adria Mobil + 00
25 Íñigo Cuesta Cervelo TestTeam + 00
26 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 00
27 Dimitri Champion AG2R La Mondiale + 00
28 Edward King Cervelo TestTeam + 05
29 Rémy Cusin Cofidis + 07
30 Mathias Frank BMC Racing Team + 47
31 Alexander Mironov Team Katusha + 47
32 Anthony Ravard AG2R La Mondiale + 01:02
33 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 01:02
34 Christophe Moreau Caisse d'Epargne + 01:02
35 Brent Bookwalter BMC Racing Team + 01:02
36 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 01:02
37 Stephane Augé Cofidis + 01:02
38 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 01:02
39 Marcel Wyss Cervelo TestTeam + 01:02
40 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 01:02
41 Damien Monier Cofidis + 01:02
42 Yann Huguet Skil - Shimano + 01:02
43 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 01:02
44 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 01:02
45 Mickaël Buffaz Cofidis + 01:02
46 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 01:02
47 Florian Stalder BMC Racing Team + 01:02
48 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 01:02
49 Simon Geschke Skil - Shimano + 01:02
50 Philip Deignan Cervelo TestTeam + 01:02
51 Alexandre Moos BMC Racing Team + 01:02
52 Albert Timmer Skil - Shimano + 01:02
53 Uros Murn Adria Mobil + 01:02
54 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 01:19
55 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 03:20
56 Arthur Vichot Française des Jeux + 03:41
57 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 03:41
58 José Luis Rubiera RadioShack + 04:11
59 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 05:29
60 Yuriy Krivtsov AG2R La Mondiale + 05:55
61 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 10:57
62 Jeff Louder BMC Racing Team + 10:57
63 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 10:57
64 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 10:57
65 Filippo Savini Colnago - CSF Inox + 10:57
66 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 10:57
67 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 10:57
68 John Gadret AG2R La Mondiale + 10:57
69 Andrey Solomennikov Itera - Katusha + 10:57
70 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 10:57
71 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 11:28
72 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 11:28
73 Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom + 11:28
74 Angel Madrazo Caisse d'Epargne + 11:28
75 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 15:18
76 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 17:20
77 Stanislav Starodubtsev Itera - Katusha + 17:20
78 Arnaud Coyot Caisse d'Epargne + 17:20
79 Sergey Rudaskov Itera - Katusha + 17:20
80 Bjorn Selander RadioShack + 17:20
81 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 17:20
DNF Marko Kump Adria Mobil
DNF Blaz Jarc Adria Mobil
DNF Sébastien Minard Cofidis
DNF Alexander Porsev Team Katusha
Information
Nation France
Date 8th April
Where Angers -> Pre-en-Pail
What 4th stage
Distance 181 km
Leader L.Sánchez
Youth A.Roux
Points A.Ravard
Mountain Y.Krivtsov
Other
Embed Results