Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Pays de la Loire Tour
UCI, Stage race, 6th -9th April 2010, France
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
France
Germany
Ireland
Italy
Netherlands
New Zealand
Portugal
Russia
Slovenia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
15:36:52
02
Machado
Tiago
1985
RadioShack
+ 14
03
Simon
Julien
1985
Saur - Sojasun
+ 15
04
Roux
Anthony
1987
Française des Jeux
+ 19
05
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
+ 24
06
Florencio
Xavier
1979
Cervelo TestTeam
+ 27
07
Morabito
Steve
1983
BMC Racing Team
+ 28
08
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
+ 31
09
Mahoric
Mitja
1976
Adria Mobil
+ 33
10
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
+ 33
11
Fedrigo
Pierrick
1978
BBOX Bouygues Telecom
+ 33
12
Cusin
Rémy
1986
Cofidis
+ 34
13
Champion
Dimitri
1983
AG2R La Mondiale
+ 34
14
Lemarchand
Romain
1987
BigMat - Auber 93
+ 35
15
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 35
16
Rolland
Pierre
1986
BBOX Bouygues Telecom
+ 37
17
Gautier
Cyril
1987
BBOX Bouygues Telecom
+ 38
18
Voeckler
Thomas
1979
BBOX Bouygues Telecom
+ 38
19
Cuesta
Íñigo
1969
Cervelo TestTeam
+ 42
20
Fajt
Kristjan
1982
Adria Mobil
+ 43
21
Trofimov
Yury
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 44
22
Pinot
Thibaut
1990
Française des Jeux
+ 45
23
Hardy
Romain
1988
Bretagne - Schuller
+ 46
24
King
Edward
1983
Cervelo TestTeam
+ 46
25
Gnezda
Matej
1979
Adria Mobil
+ 53
26
Gustov
Volodymir
1977
Cervelo TestTeam
+ 54
27
Moreau
Christophe
1971
Caisse d'Epargne
+ 01:26
28
Mironov
Alexander
1984
Team Katusha
+ 01:27
29
Monier
Damien
1982
Cofidis
+ 01:35
30
Wyss
Marcel
1986
Cervelo TestTeam
+ 01:36
31
Moos
Alexandre
1972
BMC Racing Team
+ 01:43
32
Geschke
Simon
1986
Skil - Shimano
+ 01:45
33
Deignan
Philip
1983
Cervelo TestTeam
+ 01:48
34
Huguet
Yann
1984
Skil - Shimano
+ 01:51
35
Ravard
Anthony
1983
AG2R La Mondiale
+ 01:53
36
Timmer
Albert
1985
Skil - Shimano
+ 01:56
37
Turpin
Ludovic
1975
AG2R La Mondiale
+ 02:02
38
Murn
Uros
1975
Adria Mobil
+ 02:04
39
Buffaz
Mickaël
1979
Cofidis
+ 02:13
40
Levarlet
Guillaume
1985
Saur - Sojasun
+ 03:00
41
Augé
Stephane
1974
Cofidis
+ 03:21
42
Geniez
Alexandre
1988
Skil - Shimano
+ 03:31
43
Bookwalter
Brent
1984
BMC Racing Team
+ 03:39
44
Kosyakov
Dmitriy
1986
Itera - Katusha
+ 03:44
45
Haddou
Nadir
1983
BigMat - Auber 93
+ 03:54
46
Stalder
Florian
1982
BMC Racing Team
+ 03:59
47
Rubiera
José Luis
1973
RadioShack
+ 04:54
48
Guillou
Florian
1982
Bretagne - Schuller
+ 05:19
49
Mangel
Laurent
1981
Saur - Sojasun
+ 06:19
50
Duret
Sébastien
1980
Bretagne - Schuller
+ 06:23
51
Bessy
Cyril
1986
Saur - Sojasun
+ 06:23
52
Mederel
Maxime
1980
BigMat - Auber 93
+ 06:43
53
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
+ 07:00
54
Frapporti
Marco
1985
Colnago - CSF Inox
+ 08:30
55
Vichot
Arthur
1988
Française des Jeux
+ 09:05
56
Mazet
Julien
1981
BigMat - Auber 93
+ 11:26
57
Belletti
Manuel
1985
Colnago - CSF Inox
+ 11:50
58
Delpech
Jean-Luc
1979
Bretagne - Schuller
+ 12:09
59
Solomennikov
Andrey
1987
Itera - Katusha
+ 13:47
60
Pavarin
Marcello
1986
Colnago - CSF Inox
+ 14:03
61
Bichot
Freddy
1979
BBOX Bouygues Telecom
+ 14:21
62
Bonsergent
Stéphane
1977
Bretagne - Schuller
+ 14:38
63
Talabardon
Yannick
1981
Saur - Sojasun
+ 17:23
64
Jegou
Lilian
1976
Bretagne - Schuller
+ 19:59
65
Rudaskov
Sergey
1984
Itera - Katusha
+ 20:58
66
Madrazo
Angel
1988
Caisse d'Epargne
+ 22:23
DNF
Jarc
Blaz
1988
Adria Mobil
DNF
Kump
Marko
1988
Adria Mobil
DNF
Bacquet
Fabien
1986
BigMat - Auber 93
DNF
Mombaerts
Johan
1984
BigMat - Auber 93
DNF
Louder
Jeff
1977
BMC Racing Team
DNF
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
DNF
Drujon
Mathieu
1983
Caisse d'Epargne
DNF
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
DNF
Minard
Sébastien
1982
Cofidis
DNF
Canuti
Federico
1985
Colnago - CSF Inox
DNF
Savini
Filippo
1985
Colnago - CSF Inox
DNF
Chavanel
Sébastien
1981
Française des Jeux
DNF
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
DNF
Starodubtsev
Stanislav
1987
Itera - Katusha
DNF
Marino
Jean-Marc
1983
Saur - Sojasun
DNF
Porsev
Alexander
1986
Team Katusha
DNF
Armstrong
Lance
[*]
1971
RadioShack
DNF
Bewley
Sam
1987
RadioShack
DNF
Popovych
Yaroslav
1980
RadioShack
DNF
Selander
Bjorn
1988
RadioShack
Information
Pays de la Loire Tour
France
6th -9th April 2010
2.1