Himmerland Rundt - 2019

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Niklas Larsen Team Coloquick 4:36:5440
02 Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling + 0030
03 Bas Van Der Kooij Monkey Town - À Bloc CT + 0025
04 Trond Håkon Trondsen Team Coop + 0020
05 Michael Carbel Team Waoo + 0015
06 Nicklas Overgaard Pedersen BHS - Almeborg Bornholm + 0010
07 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT + 005
08 Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway + 003
09 Adam Toupalik Team Sauerland NRW + 003
10 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 003
11 Sondre Midtsveen Ringerike SK + 00
12 Mads Østergaard Team Herning CK Elite PB Look + 00
13 Søren Wærenskjold Joker Fuel of Norway + 00
14 Oliver Wulff Team IBT-Ridley Sydkisten + 00
15 Mads Rahbek BHS - Almeborg Bornholm + 00
16 Mathias Bundsgaard Matz BHS - Almeborg Bornholm + 00
17 Simon Nordahl Svendsen Sandefjord SK + 00
18 Andre Heggø Ringerike SK + 00
19 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 00
20 Andre Drege Lillehammer CK + 00
21 Johannes Hodapp Team Sauerland NRW + 00
22 Mikkel Øritsland Team Integra Advokater - Giant + 00
23 Andreas Brandt Aidel Team OK Kvickly Odder + 00
24 Eirik Lunder Team Coop + 00
25 Mathias Skretteberg Ringerike SK + 00
26 Aksel Aasheim Joker Fuel of Norway + 00
27 Nicola Gaffurini Monkey Town - À Bloc CT + 00
28 Martin Mortensen Team Waoo + 00
29 Felix Intra Team Sauerland NRW + 00
30 Roy Eefting Memil Pro Cycling + 00
31 Christoffer Wall Team IBT-Ridley Sydkisten + 11
32 Joachim Strindin IK Hero + 14
33 Iver Knotten Tønsberg CK + 15
34 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 15
35 Jesper Bundegaard Vinkel Team AURA Energi - CK Aarhus + 17
36 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 19
37 Daniel Årnes Joker Fuel of Norway + 26
38 Mathias Norsgaard Riwal Readynez Cycling + 28
39 Casper von Folsach Team Coloquick + 30
40 Magnus Bak Klaris BHS - Almeborg Bornholm + 36
41 Andreas Hyldgaard Team Waoo + 42
42 Martins Pluto Monkey Town - À Bloc CT + 42
43 Andreas Vangstad Joker Fuel of Norway + 47
44 Steffen Munk Team Coloquick + 1:02
45 Tobias Kongstad Riwal Readynez Cycling + 1:02
46 Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick + 4:00
47 Jon-Anders Bekken Tønsberg CK + 4:26
48 Jeppe Hanssing BHS - Almeborg Bornholm + 4:26
49 Aksel Bech Skot-Hansen Team Coloquick + 4:26
50 Alf Vidar Vetrhus Kristiansands CK + 4:26
51 Kristian Klevjer Joker Fuel of Norway + 4:26
52 Johan Andreas Hole Mohr Sandnes SK + 4:26
53 Ådne Holter Lillehammer CK + 4:26
54 Simon Holstad Asker CK + 4:26
55 Mikkel Beck Olsen Team Herning CK Elite PB Look + 4:26
56 Richard Larsen Ryska Posten RT + 4:26
57 Asbjørn Hellemose Team OK Kvickly Odder + 4:26
58 Peter Fris Lofstedt Team Herning CK Elite PB Look + 4:26
59 Andreas Staune-Mittet Lillehammer CK + 4:26
60 Martin Urianstad Uno-X Norwegian DT + 4:26
61 Thomas Edemann Jensen Team AURA Energi - CK Aarhus + 4:31
62 Jonas Härtig Team Sauerland NRW + 4:31
63 Rasmus Wallin Riwal Readynez Cycling + 4:31
64 Louis Bendixen Team Coop + 4:31
65 Rasmus Hestbek Lund Team AURA Energi - CK Aarhus + 4:31
66 Torstein Træen Uno-X Norwegian DT + 4:31
67 Andre Sotberg Team Coop + 4:31
68 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 4:34
69 Kristian Sørensen Team Herning CK Elite PB Look + 4:34
70 Jesper Schultz Team Waoo + 4:34
71 Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm + 4:34
72 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 4:34
73 Wim Kleiman Monkey Town - À Bloc CT + 4:34
74 Marius Wold IK Hero + 5:04
DNS Jonas Aaen Jørgensen Riwal Readynez Cycling
DNS Filip Ellingsson Ryska Posten RT
DNF Marius Aasvang Asker CK
DNF Hans Dahlslett Asker CK
DNF Aleksander Skjelbred Asker CK
DNF Eirik Wendelborg Asker CK
DNF Kristoffer Ylven Westgaard Asker CK
DNF Jørgen Christoffersen Glåmdal SK
DNF Jonas Dalland Glåmdal SK
DNF Dan Erik Hansen Glåmdal SK
DNF Ådne Ihle Glåmdal SK
DNF Petter Sørensen Glåmdal SK
DNF Ole Jakob Haugen IK Hero
DNF Kristian Klevgård IK Hero
DNF Jørgen Strømstad Sunde IK Hero
DNF Mathias Sundquist IK Hero
DNF Tobias Halvorsen Kristiansands CK
DNF Audun Haugen Kristiansands CK
DNF Joakim Johnsen Kristiansands CK
DNF Gunnar Steinsland Kristiansands CK
DNF Geir Kristian Teigland Kristiansands CK
DNF Ola Lierhagen Lillehammer CK
DNF Runar Sekse Lillehammer CK
DNF Rasmus Børset Westad Lillehammer CK
DNF Jacob Ahlsson Maifracing
DNF Niklas Jagerstal Maifracing
DNF Samuel Lord Maifracing
DNF Isac Lundgren Maifracing
DNF Emil Lundmark Maifracing
DNF Erik Bergström Frisk Memil Pro Cycling
DNF Edmund Bradbury Memil Pro Cycling
DNF Ben Hetherington Memil Pro Cycling
DNF Robert Orr Memil Pro Cycling
DNF Samuel Volkers Memil Pro Cycling
DNF Alex Molenaar Monkey Town - À Bloc CT
DNF Magnus Bjerkestrand Eid Ringerike SK
DNF Andreas Kron Riwal Readynez Cycling
DNF Vincent Andersson Ryska Posten RT
DNF Elias Gustafsson Ryska Posten RT
DNF Sindre Bjerkestrand Haugsvær Ryska Posten RT
DNF Jacob Wihk Ryska Posten RT
DNF Johan Bakken Sandefjord SK
DNF Mikkel Eide Sandefjord SK
DNF Erik Gellein Halvorsen Sandefjord SK
DNF Kristian Høvås Sandefjord SK
DNF Per-Kristian Kirkhus Sandefjord SK
DNF Martin-Alexander Fatnes Sandnes SK
DNF Joakim Frafjord Sandnes SK
DNF Tor Arne Gilje Sandnes SK
DNF Andreas Leander Harvey Sandnes SK
DNF Leif Christian Tallaksen Sandnes SK
DNF Sebastian Kolze Changezi Team AURA Energi - CK Aarhus
DNF Mads Rasmussen Team AURA Energi - CK Aarhus
DNF Kasper Würtz Schmidt Team AURA Energi - CK Aarhus
DNF Alexander Salby Team Coloquick
DNF Kristian Aasvold Team Coop
DNF Erlend Blikra Team Coop
DNF Sebastian Nielsen Team Herning CK Elite PB Look
DNF Sebastian Ryttersgaard Team Herning CK Elite PB Look
DNF Matias Malmberg Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Peter Visby Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Kristian Hessel Team Integra Advokater - Giant
DNF Christian Ingemann Lindquist Team Integra Advokater - Giant
DNF Andreas Lund Andresen Team Integra Advokater - Giant
DNF Thor Morup Prodel Team Integra Advokater - Giant
DNF Kean Bang Sørensen Team Integra Advokater - Giant
DNF Frederik Jensen Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Mads Høiberg Klinke Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Davúr Magnussen Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Marcus Sander Hansen Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Joakim Mikkel Svensson Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Kasper Søgaard Ringt Thomsen Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Christian Bahr Team OK Kvickly Odder
DNF Oliver Knudsen Team OK Kvickly Odder
DNF Thorn Koldkjaer Decker Team OK Kvickly Odder
DNF Lucas Wulff Team OK Kvickly Odder
DNF Andreas Andersson Team Ormsalva AC
DNF Staffan Arvidsson Team Ormsalva AC
DNF Gustav Johansson Team Ormsalva AC
DNF Viktor Junell Team Ormsalva AC
DNF Michel Gießelmann Team Sauerland NRW
DNF Per Münstermann Team Sauerland NRW
DNF Silas Clemmensen Team Waoo
DNF Rasmus Guldhammer Team Waoo
DNF Emil Aaen TVK
DNF Joakim Bakken TVK
DNF Jørgen Dragsten TVK
DNF Vegard Løvdal TVK
DNF Peder Dahl Strand TVK
DNF Lars Morten Veimo TVK
DNF Andre Rahd Bekken Tønsberg CK
DNF Christian Bergsjø Tønsberg CK
DNF Marius Blålid Tønsberg CK
DNF Ken-Levi Eikeland Tønsberg CK
Information
Nation Denmark
Date 4th May
Distance 199.8 km
CAT 1.2