Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Amund Grøndahl Jansen 1994 Team Jumbo - Visma 03:55:142514
02 Mike Teunissen 1992 Team Jumbo - Visma + 02205
03 Mads Würtz Schmidt 1994 Team Katusha - Alpecin + 02153
04 Maurits Lammertink 1990 Roompot - Charles + 0213
05 Huub Duyn 1984 Roompot - Charles + 0211
06 Jelle Wallays 1989 Lotto - Soudal + 0210
07 Jan Bakelants 1986 Team Sunweb + 029
08 Jasper De Buyst 1993 Lotto - Soudal + 028
09 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 097
10 Bas Van Der Kooij 1995 Monkey Town - A Block CT + 357
11 Milan Menten 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 356
12 Amaury Capiot 1993 Sport Vlaanderen - Baloise + 356
13 Cees Bol 1995 Team Sunweb + 355
14 Alex Dowsett 1988 Team Katusha - Alpecin + 355
15 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 354
16 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 354
17 Marco Doets 1995 Alecto Cycling Team + 354
18 Diego Rubio Hernandez 1991 Burgos - BH + 353
19 Jos Van Emden 1985 Team Jumbo - Visma + 353
20 Aritz Bagues 1989 Euskadi Basque - Murias + 353
21 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 353
22 Yoann Offredo 1986 Wanty - Groupe Gobert + 352
23 Jenthe Biermans 1995 Team Katusha - Alpecin + 352
24 Jetse Bol 1989 Burgos - BH + 352
25 Aaron Van Poucke 1998 Sport Vlaanderen - Baloise + 352
26 Tony Martin 1985 Team Jumbo - Visma + 351
27 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH + 351
28 Lindsay De Vylder 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 351
29 Roger Kluge 1986 Lotto - Soudal + 351
30 Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 35-
31 Nikolas Maes 1986 Lotto - Soudal + 35
32 Dylan Groenewegen 1993 Team Jumbo - Visma + 35
33 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 35
34 Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque - Murias + 35
35 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 35
36 Stef Krul 1995 Metec - TKH + 35
37 Eliot Lietaer 1990 Wallonie Bruxelles + 35
38 Rasmus Byriel Iversen 1997 Lotto - Soudal + 35
39 Florian Stork 1997 Team Sunweb + 46
40 Jai Hindley 1996 Team Sunweb + 46
41 Marco Haller 1991 Team Katusha - Alpecin + 01:01
42 Nuno Bico 1994 Burgos - BH + 01:01
43 Adne Koster 2000 Alecto Cycling Team + 05:45
44 Beau Duvigneau 1995 Vlasman Cycling Team + 05:45
45 Jason Van Dalen 1994 Metec - TKH + 05:45
46 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH + 05:45
47 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH + 05:45
48 Ivar Slik 1993 Monkey Town - A Block CT + 05:45
49 Caleb Ewan 1994 Lotto - Soudal + 05:45
50 Vyacheslav Kuznetsov 1989 Team Katusha - Alpecin + 05:45
51 Kelland O'Brien 1998 Pro Racing Sunshine Coast Team + 05:45
52 Max Walscheid 1993 Team Sunweb + 05:45
53 Maarten Wynants 1982 Team Jumbo - Visma + 05:45
54 Michael Van Staeyen 1988 Roompot - Charles + 05:45
55 Jose Daniel Viejo 1997 Euskadi Basque - Murias + 05:45
56 Michael Freiberg 1990 Pro Racing Sunshine Coast Team + 05:45
57 Wesley Mol 1999 Team Differdange-GeBa + 05:45
58 Elmar Reinders 1992 Roompot - Charles + 05:45
59 Floris Gerts 1992 Tarteletto - Isorex + 05:45
60 Jens Debusschere 1989 Team Katusha - Alpecin + 05:45
61 Stijn Steels 1989 Roompot - Charles + 05:45
62 Aaron Verwilst 1997 Sport Vlaanderen - Baloise + 05:45
63 Julien Van Den Brande 1995 Tarteletto - Isorex + 05:45
64 Wim Kleiman 1993 Monkey Town - A Block CT + 05:45
65 Kelvin Van Den Dool 1995 Vlasman Cycling Team + 05:45
66 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 05:45
67 Emils Liepins 1992 Wallonie Bruxelles + 05:45
68 Justin Timmermans 1996 Roompot - Charles + 06:36
69 Jonas Goeman 1993 Tarteletto - Isorex + 06:36
70 Rene Hooghiemster 1986 Alecto Cycling Team + 06:36
71 Jasper Bovenhuis 1991 Vlasman Cycling Team + 06:36
72 Brian Van Goethem 1991 Lotto - Soudal + 06:36
73 Manuel Penalver Aniorte 1998 Burgos - BH + 06:36
74 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 06:36
75 Roy Curvers 1979 Team Sunweb + 06:36
76 Tom Devriendt 1991 Wanty - Groupe Gobert + 06:40
77 Boy van Poppel 1988 Roompot - Charles + 06:44
78 Abe Celi 1996 Alecto Cycling Team + 06:48
79 Boris Vallée 1993 Wanty - Groupe Gobert + 06:36
80 Thimo Willems 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 14:59
81 Daan Van Sintmaartensdijk 1998 Alecto Cycling Team + 14:59
82 Alistair Donohoe 1995 Pro Racing Sunshine Coast Team + 14:59
83 Martins Pluto 1998 Monkey Town - A Block CT + 14:59
84 Jaap Kooijman 1993 Vlasman Cycling Team + 14:59
85 Coen Vermeltfoort 1988 Alecto Cycling Team + 14:59
86 Cameron Scott 1998 Pro Racing Sunshine Coast Team + 14:59
87 Arvid De Kleijn 1994 Metec - TKH + 14:59
88 Gijs Meijer 1998 Alecto Cycling Team + 14:59
89 Preben van Hecke 1982 Sport Vlaanderen - Baloise + 14:59
90 Mikel Aristi 1993 Euskadi Basque - Murias + 14:59
91 Ludwig De Winter 1992 Wanty - Groupe Gobert + 14:59
92 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Sunweb + 14:59
93 Daniel Lopez Parada 1994 Burgos - BH + 14:59
94 Leigh Howard 1989 Pro Racing Sunshine Coast Team + 17:04
95 Arne De Groote 1997 Tarteletto - Isorex + 17:04
96 Alexander Porter 1996 Pro Racing Sunshine Coast Team + 17:04
97 Harry Tanfield 1994 Team Katusha - Alpecin + 17:04
98 Toni Franz 1997 Team Differdange-GeBa + 17:04
99 Raphael Kockelmann 1999 Team Differdange-GeBa + 17:04
100 Robbie van Bakel 1994 Metec - TKH + 17:04
101 Joost Van der Burg 1993 Vlasman Cycling Team + 17:04
102 Lars Loohuis 2000 Monkey Town - A Block CT + 17:04
103 Wim Stroetinga 1985 Vlasman Cycling Team + 17:04
104 Chiel Breukelman 1997 Monkey Town - A Block CT + 17:04
105 Matthew Gibson 1996 Burgos - BH + 17:04
106 Alvaro Robredo Crespo 1993 Burgos - BH + 17:04
DNF Bryan Boussaer 1996 Tarteletto - Isorex
DNF Wout Van Elzakker 1998 Team Differdange-GeBa
DNF Ander Barrenetxea 1992 Euskadi Basque - Murias
DNF Elias Van Breussegem 1992 Tarteletto - Isorex
DNF Tom Leezer 1985 Team Jumbo - Visma
DNF Sam Welsford 1996 Pro Racing Sunshine Coast Team
Pos Name Born Team Time
01 - Mike Teunissen 1992 Team Jumbo - Visma 12:07:23
02 9 Amund Grøndahl Jansen 1994 Team Jumbo - Visma + 15
03 4 Mads Würtz Schmidt 1994 Team Katusha - Alpecin + 16
04 4 Jasper De Buyst 1993 Lotto - Soudal + 25
05 8 Jan Bakelants 1986 Team Sunweb + 32
06 13 Maurits Lammertink 1990 Roompot - Charles + 39
07 5 Jos Van Emden 1985 Team Jumbo - Visma + 44
08 15 Jelle Wallays 1989 Lotto - Soudal + 46
09 6 Dylan Groenewegen 1993 Team Jumbo - Visma + 47
10 6 Alex Dowsett 1988 Team Katusha - Alpecin + 48
11 5 Cees Bol 1995 Team Sunweb + 49
12 2 Jenthe Biermans 1995 Team Katusha - Alpecin + 54
13 4 Tony Martin 1985 Team Jumbo - Visma + 58
14 - Ludovic Robeet 1994 Wallonie Bruxelles + 01:07
15 1 Tom Wirtgen 1996 Wallonie Bruxelles + 01:08
16 1 Stef Krul 1995 Metec - TKH + 01:09
17 44 Huub Duyn 1984 Roompot - Charles + 01:10
18 - Rasmus Byriel Iversen 1997 Lotto - Soudal + 01:10
19 3 Aaron Van Poucke 1998 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:19
20 6 Amaury Capiot 1993 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:21
21 8 Wesley Kreder 1990 Wanty - Groupe Gobert + 01:23
22 8 Milan Menten 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:23
23 45 Dimitri Peyskens 1991 Wallonie Bruxelles + 01:23
24 9 Jetse Bol 1989 Burgos - BH + 01:25
25 12 Adriaan Janssen 1995 Monkey Town - A Block CT + 01:26
26 12 Lars Van Den Berg 1998 Metec - TKH + 01:28
27 14 Lindsay De Vylder 1995 Sport Vlaanderen - Baloise + 01:30
28 14 Diego Rubio Hernandez 1991 Burgos - BH + 01:30
29 16 Marco Doets 1995 Alecto Cycling Team + 01:31
30 21 Abram Stockman 1996 Tarteletto - Isorex + 01:32
31 18 Aritz Bagues 1989 Euskadi Basque Country - Murias + 01:33
32 18 Marco Minnaard 1989 Wanty - Groupe Gobert + 01:33
33 21 Yoann Offredo 1986 Wanty - Groupe Gobert + 01:38
34 23 Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque Country - Murias + 01:39
35 11 Marco Haller 1991 Team Katusha - Alpecin + 01:45
36 34 Bas Van Der Kooij 1995 Monkey Town - A Block CT + 01:53
37 42 Nikolas Maes 1986 Lotto - Soudal + 02:13
38 43 Roger Kluge 1986 Lotto - Soudal + 02:30
39 41 Nuno Bico 1994 Burgos - BH + 02:52
40 52 Jai Hindley 1996 Team Sunweb + 03:47
41 52 Eliot Lietaer 1990 Wallonie Bruxelles + 04:17
42 37 Max Walscheid 1993 Team Sunweb + 05:58
43 31 Caleb Ewan 1994 Lotto - Soudal + 06:12
44 23 Ivar Slik 1993 Monkey Town - A Block CT + 06:23
45 25 Emils Liepins 1992 Wallonie Bruxelles + 06:26
46 60 Florian Stork 1997 Team Sunweb + 06:27
47 20 Jason Van Dalen 1994 Metec - TKH + 06:31
48 20 Kelland O'Brien 1998 Pro Racing Sunshine Coast Team + 06:33
49 18 Vyacheslav Kuznetsov 1989 Team Katusha - Alpecin + 06:34
50 15 Stijn Steels 1989 Roompot - Charles + 06:36
51 15 Elmar Reinders 1992 Roompot - Charles + 06:36
52 13 Jens Debusschere 1989 Team Katusha - Alpecin + 06:39
53 10 Beau Duvigneau 1995 Vlasman Cycling Team + 06:41
54 10 Aaron Verwilst 1997 Sport Vlaanderen - Baloise + 06:41
55 9 Maarten Wynants 1982 Team Jumbo - Visma + 06:42
56 8 Kevyn Ista 1984 Wallonie Bruxelles + 06:43
57 5 Floris Gerts 1992 Tarteletto - Isorex + 06:46
58 5 Adne Koster 2000 Alecto Cycling Team + 06:48
59 4 Dennis Van Der Horst 1998 Metec - TKH + 06:49
60 2 Julien Van Den Brande 1995 Tarteletto - Isorex + 06:53
61 2 Kelvin Van Den Dool 1995 Vlasman Cycling Team + 06:56
62 4 Wesley Mol 1999 Team Differdange-GeBa + 06:59
63 11 Michael Van Staeyen 1988 Roompot - Charles + 07:05
64 49 Boris Vallée 1993 Wanty - Groupe Gobert + 07:08
65 13 Jose Daniel Viejo 1997 Euskadi Basque Country - Murias + 07:21
66 32 Boy van Poppel 1988 Roompot - Charles + 07:34
67 11 Justin Timmermans 1996 Roompot - Charles + 07:40
68 3 Roy Curvers 1979 Team Sunweb + 07:55
69 6 Lucas Spengler 1994 Wallonie Bruxelles + 07:58
70 6 Brian Van Goethem 1991 Lotto - Soudal + 08:09
71 17 Michael Freiberg 1990 Pro Racing Sunshine Coast Team + 08:21
72 19 Thijs De Lange 1994 Metec - TKH + 08:34
73 14 Jonas Goeman 1993 Tarteletto - Isorex + 09:00
74 22 Wim Kleiman 1993 Monkey Town - A Block CT + 09:40
75 22 Rene Hooghiemster 1986 Alecto Cycling Team + 10:44
76 26 Jasper Bovenhuis 1991 Vlasman Cycling Team + 11:26
77 26 Tom Devriendt 1991 Wanty - Groupe Gobert + 11:44
78 31 Abe Celi 1996 Alecto Cycling Team + 14:51
79 31 Manuel Penalver Aniorte 1998 Burgos - BH + 15:23
80 55 Martins Pluto 1998 Monkey Town - A Block CT + 15:44
81 41 Daniel Lopez Parada 1994 Burgos - BH + 15:53
82 35 Coen Vermeltfoort 1988 Alecto Cycling Team + 15:57
83 23 Thimo Willems 1996 Sport Vlaanderen - Baloise + 16:07
84 20 Jaap Kooijman 1993 Vlasman Cycling Team + 16:10
85 16 Arvid De Kleijn 1994 Metec - TKH + 16:16
86 14 Daan Van Sintmaartensdijk 1998 Alecto Cycling Team + 16:18
87 14 Preben van Hecke 1982 Sport Vlaanderen - Baloise + 16:19
88 11 Cameron Scott 1998 Pro Racing Sunshine Coast Team + 16:35
89 5 Asbjørn Kragh Andersen 1992 Team Sunweb + 17:09
90 32 Raphael Kockelmann 1999 Team Differdange-GeBa + 18:10
91 32 Arne De Groote 1997 Tarteletto - Isorex + 18:11
92 27 Wim Stroetinga 1985 Vlasman Cycling Team + 18:18
93 26 Lars Loohuis 2000 Monkey Town - A Block CT + 18:18
94 - Alistair Donohoe 1995 Pro Racing Sunshine Coast Team + 18:43
95 13 Matthew Gibson 1996 Burgos - BH + 19:06
96 13 Chiel Breukelman 1997 Monkey Town - A Block CT + 19:12
97 11 Alvaro Robredo Crespo 1993 Burgos - BH + 19:24
98 9 Joost Van der Burg 1993 Vlasman Cycling Team + 19:40
99 8 Ludwig De Winter 1992 Wanty - Groupe Gobert + 20:47
100 5 Toni Franz 1997 Team Differdange-GeBa + 20:48
101 3 Harry Tanfield 1994 Team Katusha - Alpecin + 21:13
102 2 Robbie van Bakel 1994 Metec - TKH + 21:32
103 2 Alexander Porter 1996 Pro Racing Sunshine Coast Team + 21:36
104 4 Gijs Meijer 1998 Alecto Cycling Team + 21:40
105 7 Mikel Aristi 1993 Euskadi Basque Country - Murias + 25:51
106 5 Leigh Howard 1989 Pro Racing Sunshine Coast Team + 27:21
Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk
Netherlands
03.stage Hills
162.4 km
Buchten -> Landgraaf
June 22nd (2019)
Leader M.Teunissen
Youth R.Iversen
Points D.Groenewegen

Want to use results from
FirstCycling on your site?