Front Races Teams Riders Ranking

Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04

Results: Prologue

Pos Name Team Time UCI
01 Jos Van Emden Team Jumbo - Visma 07:5414
02 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma + 025
03 Tony Martin Team Jumbo - Visma + 023
04 Alex Dowsett Team Katusha - Alpecin + 04
05 Max Walscheid Team Sunweb + 06
06 Cees Bol Team Sunweb + 08
07 Mads Würtz Schmidt Team Katusha - Alpecin + 11
08 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 14
09 Jenthe Biermans Team Katusha - Alpecin + 16
10 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 18
11 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 18
12 Roger Kluge Lotto - Soudal + 18
13 Jan Bakelants Team Sunweb + 21
14 Harry Tanfield Team Katusha - Alpecin + 22
15 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma + 23
16 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 23
17 Brian Van Goethem Lotto - Soudal + 23
18 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 23
19 Jelle Wallays Lotto - Soudal + 23
20 Marco Haller Team Katusha - Alpecin + 23
21 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 24
22 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 26
23 Kelland O'Brien Pro Racing Sunshine Coast + 27
24 Caleb Ewan Lotto - Soudal + 28
25 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 28
26 Stef Krul Metec - TKH + 29
27 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 30
28 Ivar Slik Monkey Town - A Block CT + 33
29 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen - Baloise + 34
30 Diego Rubio Burgos - BH + 34
31 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 35
32 Beau Duvigneau Vlasman Cycling Team + 35
33 Elmar Reinders Roompot - Charles + 35
34 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 35
35 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 36
36 Martins Pluto Monkey Town - A Block CT + 36
37 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 37
38 Jason Van Dalen Metec - TKH + 37
39 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 37
40 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 38
41 Nikolas Maes Lotto - Soudal + 38
42 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 39
43 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 39
44 Vyacheslav Kuznetsov Team Katusha - Alpecin + 40
45 Sam Welsford Pro Racing Sunshine Coast + 40
46 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 40
47 Florian Stork Team Sunweb + 41
48 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 41
49 Jetse Bol Burgos - BH + 41
50 Boy van Poppel Roompot - Charles + 41
51 Leigh Howard Pro Racing Sunshine Coast + 42
52 Stijn Steels Roompot - Charles + 42
53 Tom Leezer Team Jumbo - Visma + 42
54 Adne Koster Alecto Cycling Team + 42
55 Jai Hindley Team Sunweb + 43
56 Joost Van der Burg Vlasman Cycling Team + 43
57 Urko Berrade Euskadi Basque - Murias + 43
58 Bryan Boussaer Tarteletto - Isorex + 44
59 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 44
60 Michael Freiberg Pro Racing Sunshine Coast + 44
61 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 44
62 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 45
63 Jens Debusschere Team Katusha - Alpecin + 45
64 Daniel Lopez Parada Burgos - BH + 45
65 Justin Timmermans Roompot - Charles + 46
66 Huub Duyn Roompot - Charles + 47
67 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 47
68 Marco Doets Alecto Cycling Team + 47
69 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 49
70 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 49
71 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 49
72 Aritz Bagues Euskadi Basque - Murias + 49
73 Alexander Porter Pro Racing Sunshine Coast + 50
74 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 50
75 Kelvin Van Den Dool Vlasman Cycling Team + 50
76 Jaap Kooijman Vlasman Cycling Team + 50
77 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 51
78 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 53
79 Lars Loohuis Monkey Town - A Block CT + 53
80 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 53
81 Yoann Offredo Wanty - Groupe Gobert + 54
82 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 55
83 Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias + 56
84 Thijs De Lange Metec - TKH + 56
85 Matthew Gibson Burgos - BH + 57
86 Melvin Van Zijl Vlasman Cycling Team + 57
87 Abe Celi Alecto Cycling Team + 58
88 Roy Curvers Team Sunweb + 58
89 Alistair Donohoe Pro Racing Sunshine Coast + 58
90 Arne De Groote Tarteletto - Isorex + 58
91 Wim Kleiman Monkey Town - A Block CT + 58
92 Thimo Willems Sport Vlaanderen - Baloise + 59
93 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 59
94 Julen Irizar Euskadi Basque - Murias + 59
95 Ludwig De Winter Wanty - Groupe Gobert + 59
96 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 59
97 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 01:01
98 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 01:01
99 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 01:03
100 Chiel Breukelman Monkey Town - A Block CT + 01:03
101 Robbie van Bakel Metec - TKH + 01:04
102 Wim Stroetinga Vlasman Cycling Team + 01:05
103 Ander Barrenetxea Euskadi Basque - Murias + 01:06
104 Gijs Meijer Alecto Cycling Team + 01:06
105 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 01:08
106 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT + 01:09
107 Jasper Bovenhuis Vlasman Cycling Team + 01:09
108 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 01:11
109 Cameron Scott Pro Racing Sunshine Coast + 01:15
110 Alvaro Robredo Crespo Burgos - BH + 01:20
111 Jose Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias + 01:27
112 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 01:29
113 Nuno Bico Burgos - BH + 01:30
114 Louis Deguide Team Differdange-GeBa + 01:36
115 Manuel Penalver Burgos - BH + 02:04
Pos Name Team Time
01 Jos Van Emden Team Jumbo - Visma 07:54
02 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma + 02
03 Tony Martin Team Jumbo - Visma + 02
04 Alex Dowsett Team Katusha - Alpecin + 04
05 Max Walscheid Team Sunweb + 06
06 Cees Bol Team Sunweb + 08
07 Mads Würtz Schmidt Team Katusha - Alpecin + 11
08 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 14
09 Jenthe Biermans Team Katusha - Alpecin + 16
10 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 18
11 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 18
12 Roger Kluge Lotto - Soudal + 18
13 Jan Bakelants Team Sunweb + 21
14 Harry Tanfield Team Katusha - Alpecin + 22
15 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma + 23
16 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 23
17 Brian Van Goethem Lotto - Soudal + 23
18 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 23
19 Jelle Wallays Lotto - Soudal + 23
20 Marco Haller Team Katusha - Alpecin + 23
21 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 24
22 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 26
23 Kelland O'Brien Pro Racing Sunshine Coast + 27
24 Caleb Ewan Lotto - Soudal + 28
25 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 28
26 Stef Krul Metec - TKH + 29
27 Adriaan Janssen Monkey Town - A Block CT + 30
28 Ivar Slik Monkey Town - A Block CT + 33
29 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen - Baloise + 34
30 Diego Rubio Burgos - BH + 34
31 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 35
32 Beau Duvigneau Vlasman Cycling Team + 35
33 Elmar Reinders Roompot - Charles + 35
34 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 35
35 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 36
36 Martins Pluto Monkey Town - A Block CT + 36
37 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 37
38 Jason Van Dalen Metec - TKH + 37
39 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 37
40 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 38
41 Nikolas Maes Lotto - Soudal + 38
42 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 39
43 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 39
44 Vyacheslav Kuznetsov Team Katusha - Alpecin + 40
45 Sam Welsford Pro Racing Sunshine Coast + 40
46 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 40
47 Florian Stork Team Sunweb + 41
48 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 41
49 Jetse Bol Burgos - BH + 41
50 Boy van Poppel Roompot - Charles + 41
51 Leigh Howard Pro Racing Sunshine Coast + 42
52 Stijn Steels Roompot - Charles + 42
53 Tom Leezer Team Jumbo - Visma + 42
54 Adne Koster Alecto Cycling Team + 42
55 Jai Hindley Team Sunweb + 43
56 Joost Van der Burg Vlasman Cycling Team + 43
57 Urko Berrade Euskadi Basque Country - Murias + 43
58 Bryan Boussaer Tarteletto - Isorex + 44
59 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 44
60 Michael Freiberg Pro Racing Sunshine Coast + 44
61 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 44
62 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 45
63 Jens Debusschere Team Katusha - Alpecin + 45
64 Daniel Lopez Parada Burgos - BH + 45
65 Justin Timmermans Roompot - Charles + 46
66 Huub Duyn Roompot - Charles + 47
67 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 47
68 Marco Doets Alecto Cycling Team + 47
69 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 49
70 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 49
71 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 49
72 Aritz Bagues Euskadi Basque Country - Murias + 49
73 Alexander Porter Pro Racing Sunshine Coast + 50
74 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 50
75 Kelvin Van Den Dool Vlasman Cycling Team + 50
76 Jaap Kooijman Vlasman Cycling Team + 50
77 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 51
78 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 53
79 Lars Loohuis Monkey Town - A Block CT + 53
80 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 53
81 Yoann Offredo Wanty - Groupe Gobert + 54
82 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 55
83 Mikel Aristi Euskadi Basque Country - Murias + 56
84 Thijs De Lange Metec - TKH + 56
85 Matthew Gibson Burgos - BH + 57
86 Melvin Van Zijl Vlasman Cycling Team + 57
87 Abe Celi Alecto Cycling Team + 58
88 Roy Curvers Team Sunweb + 58
89 Alistair Donohoe Pro Racing Sunshine Coast + 58
90 Arne De Groote Tarteletto - Isorex + 58
91 Wim Kleiman Monkey Town - A Block CT + 58
92 Thimo Willems Sport Vlaanderen - Baloise + 59
93 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 59
94 Julen Irizar Euskadi Basque Country - Murias + 59
95 Ludwig De Winter Wanty - Groupe Gobert + 59
96 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 59
97 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 01:01
98 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 01:01
99 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 01:03
100 Chiel Breukelman Monkey Town - A Block CT + 01:03
101 Robbie van Bakel Metec - TKH + 01:04
102 Wim Stroetinga Vlasman Cycling Team + 01:05
103 Ander Barrenetxea Euskadi Basque Country - Murias + 01:06
104 Gijs Meijer Alecto Cycling Team + 01:06
105 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 01:08
106 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT + 01:09
107 Jasper Bovenhuis Vlasman Cycling Team + 01:09
108 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 01:11
109 Cameron Scott Pro Racing Sunshine Coast + 01:15
110 Alvaro Robredo Crespo Burgos - BH + 01:20
111 Jose Daniel Viejo Euskadi Basque Country - Murias + 01:27
112 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 01:29
113 Nuno Bico Burgos - BH + 01:30
114 Louis Deguide Team Differdange-GeBa + 01:36
115 Manuel Penalver Burgos - BH + 02:04
Info
Nations Netherlands
Date June 19th
Where Yerseke -> Yerseke
What Prologue
Distance 6.8 km
Leader J.Van Emden
Youth R.Iversen