Ster ZLM Toer - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma 03:55:1414
02 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma + 025
03 Mads Würtz Schmidt Team Katusha - Alpecin + 023
04 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 02
05 Huub Duyn Roompot - Charles + 02
06 Jelle Wallays Lotto - Soudal + 02
07 Jan Bakelants Team Sunweb + 02
08 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 02
09 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 09
10 Bas Van Der Kooij Monkey Town - À Bloc CT + 35
11 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 35
12 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 35
13 Cees Bol Team Sunweb + 35
14 Alex Dowsett Team Katusha - Alpecin + 35
15 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 35
16 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 35
17 Marco Doets Alecto Cycling Team + 35
18 Diego Rubio Burgos - BH + 35
19 Jos Van Emden Team Jumbo - Visma + 35
20 Aritz Bagües Euskadi Basque - Murias + 35
21 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 35
22 Yoann Offredo Wanty - Groupe Gobert + 35
23 Jenthe Biermans Team Katusha - Alpecin + 35
24 Jetse Bol Burgos - BH + 35
25 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 35
26 Tony Martin Team Jumbo - Visma + 35
27 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 35
28 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen - Baloise + 35
29 Roger Kluge Lotto - Soudal + 35
30 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 35
31 Nikolas Maes Lotto - Soudal + 35
32 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma + 35
33 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 35
34 Urko Berrade Euskadi Basque - Murias + 35
35 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 35
36 Stef Krul Metec - TKH + 35
37 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 35
38 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 35
39 Florian Stork Team Sunweb + 46
40 Jai Hindley Team Sunweb + 46
41 Marco Haller Team Katusha - Alpecin + 01:01
42 Nuno Bico Burgos - BH + 01:01
43 Adne Koster Alecto Cycling Team + 05:45
44 Beau Duvigneau Vlasman CT + 05:45
45 Jason Van Dalen Metec - TKH + 05:45
46 Thijs De Lange Metec - TKH + 05:45
47 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 05:45
48 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 05:45
49 Caleb Ewan Lotto - Soudal + 05:45
50 Vyacheslav Kuznetsov Team Katusha - Alpecin + 05:45
51 Kelland O'Brien Pro Racing Sunshine Coast + 05:45
52 Max Walscheid Team Sunweb + 05:45
53 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 05:45
54 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 05:45
55 Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias + 05:45
56 Michael Freiberg Pro Racing Sunshine Coast + 05:45
57 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 05:45
58 Elmar Reinders Roompot - Charles + 05:45
59 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 05:45
60 Jens Debusschere Team Katusha - Alpecin + 05:45
61 Stijn Steels Roompot - Charles + 05:45
62 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 05:45
63 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 05:45
64 Wim Kleiman Monkey Town - À Bloc CT + 05:45
65 Kelvin Van Den Dool Vlasman CT + 05:45
66 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 05:45
67 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 05:45
68 Justin Timmermans Roompot - Charles + 06:36
69 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 06:36
70 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 06:36
71 Jasper Bovenhuis Vlasman CT + 06:36
72 Brian Van Goethem Lotto - Soudal + 06:36
73 Manuel Peñalver Burgos - BH + 06:36
74 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 06:36
75 Roy Curvers Team Sunweb + 06:36
76 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 06:40
77 Boy van Poppel Roompot - Charles + 06:44
78 Abe Celi Alecto Cycling Team + 06:48
79 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 06:36
80 Thimo Willems Sport Vlaanderen - Baloise + 14:59
81 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 14:59
82 Alistair Donohoe Pro Racing Sunshine Coast + 14:59
83 Martins Pluto Monkey Town - À Bloc CT + 14:59
84 Jaap Kooijman Vlasman CT + 14:59
85 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 14:59
86 Cameron Scott Pro Racing Sunshine Coast + 14:59
87 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 14:59
88 Gijs Meijer Alecto Cycling Team + 14:59
89 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 14:59
90 Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias + 14:59
91 Ludwig De Winter Wanty - Groupe Gobert + 14:59
92 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 14:59
93 Daniel Lopez Burgos - BH + 14:59
94 Leigh Howard Pro Racing Sunshine Coast + 17:04
95 Arne De Groote Tarteletto - Isorex + 17:04
96 Alexander Porter Pro Racing Sunshine Coast + 17:04
97 Harry Tanfield Team Katusha - Alpecin + 17:04
98 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 17:04
99 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 17:04
100 Robbie van Bakel Metec - TKH + 17:04
101 Joost Van der Burg Vlasman CT + 17:04
102 Lars Loohuis Monkey Town - À Bloc CT + 17:04
103 Wim Stroetinga Vlasman CT + 17:04
104 Chiel Breukelman Monkey Town - À Bloc CT + 17:04
105 Matthew Gibson Burgos - BH + 17:04
106 Álvaro Robredo Burgos - BH + 17:04
DNF Ander Barrenetxea Euskadi Basque - Murias
DNF Sam Welsford Pro Racing Sunshine Coast
DNF Bryan Boussaer Tarteletto - Isorex
DNF Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex
DNF Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa
DNF Tom Leezer Team Jumbo - Visma
Pos Rider Team Time
01 - Mike Teunissen Team Jumbo - Visma 12:07:23
02 9 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 15
03 4 Mads Würtz Schmidt Team Katusha - Alpecin + 16
04 4 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 25
05 8 Jan Bakelants Team Sunweb + 32
06 13 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 39
07 5 Jos Van Emden Team Jumbo - Visma + 44
08 15 Jelle Wallays Lotto - Soudal + 46
09 6 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma + 47
10 6 Alex Dowsett Team Katusha - Alpecin + 48
11 5 Cees Bol Team Sunweb + 49
12 2 Jenthe Biermans Team Katusha - Alpecin + 54
13 4 Tony Martin Team Jumbo - Visma + 58
14 - Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 01:07
15 1 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 01:08
16 1 Stef Krul Metec - TKH + 01:09
17 44 Huub Duyn Roompot - Charles + 01:10
18 - Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 01:10
19 3 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 01:19
20 6 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 01:21
21 8 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 01:23
22 8 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 01:23
23 45 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 01:23
24 9 Jetse Bol Burgos - BH + 01:25
25 12 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 01:26
26 12 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 01:28
27 14 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen - Baloise + 01:30
28 14 Diego Rubio Burgos - BH + 01:30
29 16 Marco Doets Alecto Cycling Team + 01:31
30 21 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 01:32
31 18 Aritz Bagües Euskadi Basque - Murias + 01:33
32 18 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 01:33
33 21 Yoann Offredo Wanty - Groupe Gobert + 01:38
34 23 Urko Berrade Euskadi Basque - Murias + 01:39
35 11 Marco Haller Team Katusha - Alpecin + 01:45
36 34 Bas Van Der Kooij Monkey Town - À Bloc CT + 01:53
37 42 Nikolas Maes Lotto - Soudal + 02:13
38 43 Roger Kluge Lotto - Soudal + 02:30
39 41 Nuno Bico Burgos - BH + 02:52
40 52 Jai Hindley Team Sunweb + 03:47
41 52 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 04:17
42 37 Max Walscheid Team Sunweb + 05:58
43 31 Caleb Ewan Lotto - Soudal + 06:12
44 23 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 06:23
45 25 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 06:26
46 60 Florian Stork Team Sunweb + 06:27
47 20 Jason Van Dalen Metec - TKH + 06:31
48 20 Kelland O'Brien Pro Racing Sunshine Coast + 06:33
49 18 Vyacheslav Kuznetsov Team Katusha - Alpecin + 06:34
50 15 Stijn Steels Roompot - Charles + 06:36
51 15 Elmar Reinders Roompot - Charles + 06:36
52 13 Jens Debusschere Team Katusha - Alpecin + 06:39
53 10 Beau Duvigneau Vlasman CT + 06:41
54 10 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 06:41
55 9 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 06:42
56 8 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 06:43
57 5 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 06:46
58 5 Adne Koster Alecto Cycling Team + 06:48
59 4 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 06:49
60 2 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 06:53
61 2 Kelvin Van Den Dool Vlasman CT + 06:56
62 4 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 06:59
63 11 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 07:05
64 49 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 07:08
65 13 Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias + 07:21
66 32 Boy van Poppel Roompot - Charles + 07:34
67 11 Justin Timmermans Roompot - Charles + 07:40
68 3 Roy Curvers Team Sunweb + 07:55
69 6 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 07:58
70 6 Brian Van Goethem Lotto - Soudal + 08:09
71 17 Michael Freiberg Pro Racing Sunshine Coast + 08:21
72 19 Thijs De Lange Metec - TKH + 08:34
73 14 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 09:00
74 22 Wim Kleiman Monkey Town - À Bloc CT + 09:40
75 22 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 10:44
76 26 Jasper Bovenhuis Vlasman CT + 11:26
77 26 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 11:44
78 31 Abe Celi Alecto Cycling Team + 14:51
79 31 Manuel Peñalver Burgos - BH + 15:23
80 55 Martins Pluto Monkey Town - À Bloc CT + 15:44
81 41 Daniel Lopez Burgos - BH + 15:53
82 35 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 15:57
83 23 Thimo Willems Sport Vlaanderen - Baloise + 16:07
84 20 Jaap Kooijman Vlasman CT + 16:10
85 16 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 16:16
86 14 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 16:18
87 14 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 16:19
88 11 Cameron Scott Pro Racing Sunshine Coast + 16:35
89 5 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 17:09
90 32 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 18:10
91 32 Arne De Groote Tarteletto - Isorex + 18:11
92 27 Wim Stroetinga Vlasman CT + 18:18
93 26 Lars Loohuis Monkey Town - À Bloc CT + 18:18
94 - Alistair Donohoe Pro Racing Sunshine Coast + 18:43
95 13 Matthew Gibson Burgos - BH + 19:06
96 13 Chiel Breukelman Monkey Town - À Bloc CT + 19:12
97 11 Álvaro Robredo Burgos - BH + 19:24
98 9 Joost Van der Burg Vlasman CT + 19:40
99 8 Ludwig De Winter Wanty - Groupe Gobert + 20:47
100 5 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 20:48
101 3 Harry Tanfield Team Katusha - Alpecin + 21:13
102 2 Robbie van Bakel Metec - TKH + 21:32
103 2 Alexander Porter Pro Racing Sunshine Coast + 21:36
104 4 Gijs Meijer Alecto Cycling Team + 21:40
105 7 Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias + 25:51
106 5 Leigh Howard Pro Racing Sunshine Coast + 27:21
Information
Nation Netherlands
Date 22nd June
Where Buchten -> Landgraaf
What 3rd stage
Distance 162.4 km
Leader M.Teunissen
Youth R.Iversen
Points D.Groenewegen
Other
Embed Results