Ster ZLM Toer - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma 03:43:4714
02 Caleb Ewan Lotto - Soudal + 005
03 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma + 003
04 Jens Debusschere Team Katusha - Alpecin + 00
05 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 00
06 Bas Van Der Kooij Monkey Town - À Bloc CT + 00
07 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 00
08 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 00
09 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 00
10 Max Walscheid Team Sunweb + 00
11 Boy van Poppel Roompot - Charles + 00
12 Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias + 00
13 Jason Van Dalen Metec - TKH + 00
14 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 00
15 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 00
16 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 00
17 Mads Würtz Schmidt Team Katusha - Alpecin + 00
18 Daniel Lopez Burgos - BH + 00
19 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 00
20 Arne De Groote Tarteletto - Isorex + 00
21 Wim Stroetinga Vlasman CT + 00
22 Jos Van Emden Team Jumbo - Visma + 00
23 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 00
24 Thimo Willems Sport Vlaanderen - Baloise + 00
25 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 00
26 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 00
27 Cees Bol Team Sunweb + 00
28 Manuel Peñalver Burgos - BH + 00
29 Stijn Steels Roompot - Charles + 00
30 Jenthe Biermans Team Katusha - Alpecin + 00
31 Stef Krul Metec - TKH + 00
32 Marco Doets Alecto Cycling Team + 00
33 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 00
34 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 00
35 Vyacheslav Kuznetsov Team Katusha - Alpecin + 00
36 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 00
37 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 00
38 Martins Pluto Monkey Town - À Bloc CT + 00
39 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 00
40 Jetse Bol Burgos - BH + 00
41 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 00
42 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 00
43 Yoann Offredo Wanty - Groupe Gobert + 00
44 Aritz Bagües Euskadi Basque - Murias + 00
45 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 00
46 Jan Bakelants Team Sunweb + 00
47 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 00
48 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 12
49 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 12
50 Justin Timmermans Roompot - Charles + 12
51 Adne Koster Alecto Cycling Team + 12
52 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 12
53 Diego Rubio Burgos - BH + 12
54 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 12
55 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 12
56 Tony Martin Team Jumbo - Visma + 12
57 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 12
58 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 12
59 Bryan Boussaer Tarteletto - Isorex + 12
60 Gijs Meijer Alecto Cycling Team + 12
61 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 12
62 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 12
63 Elmar Reinders Roompot - Charles + 12
64 Kelland O'Brien Pro Racing Sunshine Coast + 12
65 Beau Duvigneau Vlasman CT + 12
66 Urko Berrade Euskadi Basque - Murias + 12
67 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 12
68 Nuno Bico Burgos - BH + 12
69 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 12
70 Roy Curvers Team Sunweb + 12
71 Jelle Wallays Lotto - Soudal + 12
72 Cameron Scott Pro Racing Sunshine Coast + 12
73 Jaap Kooijman Vlasman CT + 12
74 Marco Haller Team Katusha - Alpecin + 12
75 Joost Van der Burg Vlasman CT + 12
76 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 12
77 Huub Duyn Roompot - Charles + 12
78 Lars Loohuis Monkey Town - À Bloc CT + 12
79 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 12
80 Thijs De Lange Metec - TKH + 12
81 Kelvin Van Den Dool Vlasman CT + 12
82 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 12
83 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen - Baloise + 12
84 Jasper Bovenhuis Vlasman CT + 45
85 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 45
86 Nikolas Maes Lotto - Soudal + 51
87 Alistair Donohoe Pro Racing Sunshine Coast + 51
88 Álvaro Robredo Burgos - BH + 51
89 Wim Kleiman Monkey Town - À Bloc CT + 51
90 Matthew Gibson Burgos - BH + 56
91 Ander Barrenetxea Euskadi Basque - Murias + 56
92 Chiel Breukelman Monkey Town - À Bloc CT + 56
93 Alexander Porter Pro Racing Sunshine Coast + 56
94 Jai Hindley Team Sunweb + 56
95 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 56
96 Brian Van Goethem Lotto - Soudal + 01:01
97 Harry Tanfield Team Katusha - Alpecin + 01:01
98 Ludwig De Winter Wanty - Groupe Gobert + 01:17
99 Abe Celi Alecto Cycling Team + 01:23
100 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 01:28
101 Roger Kluge Lotto - Soudal + 01:28
102 Florian Stork Team Sunweb + 01:28
103 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 01:37
104 Tom Leezer Team Jumbo - Visma + 01:43
105 Robbie van Bakel Metec - TKH + 01:43
106 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 01:43
107 Michael Freiberg Pro Racing Sunshine Coast + 01:43
108 Alex Dowsett Team Katusha - Alpecin + 00
109 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 00
110 Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias + 04:34
111 Leigh Howard Pro Racing Sunshine Coast + 05:12
112 Sam Welsford Pro Racing Sunshine Coast + 00
Pos Rider Team Time
01 1 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma 08:12:16
02 1 Jos Van Emden Team Jumbo - Visma + 02
03 5 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma + 05
04 - Alex Dowsett Team Katusha - Alpecin + 06
05 - Max Walscheid Team Sunweb + 06
06 - Cees Bol Team Sunweb + 07
07 - Mads Würtz Schmidt Team Katusha - Alpecin + 13
08 1 Jasper De Buyst Lotto - Soudal + 16
09 6 Tony Martin Team Jumbo - Visma + 16
10 - Jenthe Biermans Team Katusha - Alpecin + 18
11 1 Amund Grøndahl Jansen Team Jumbo - Visma + 19
12 8 Caleb Ewan Lotto - Soudal + 20
13 1 Jan Bakelants Team Sunweb + 23
14 1 Ludovic Robeet Wallonie Bruxelles + 25
15 2 Boris Vallée Wanty - Groupe Gobert + 25
16 5 Tom Wirtgen Wallonie Bruxelles + 26
17 5 Stef Krul Metec - TKH + 27
18 5 Rasmus Iversen Lotto - Soudal + 28
19 6 Maurits Lammertink Roompot - Charles + 30
20 8 Emils Liepins Wallonie Bruxelles + 34
21 8 Ivar Slik Monkey Town - À Bloc CT + 35
22 10 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 37
23 5 Jelle Wallays Lotto - Soudal + 37
24 5 Marco Haller Team Katusha - Alpecin + 37
25 11 Martins Pluto Monkey Town - À Bloc CT + 38
26 11 Amaury Capiot Sport Vlaanderen - Baloise + 39
27 11 Jason Van Dalen Metec - TKH + 39
28 4 Kelland O'Brien Pro Racing Sunshine Coast + 41
29 12 Wesley Kreder Wanty - Groupe Gobert + 41
30 12 Milan Menten Sport Vlaanderen - Baloise + 41
31 12 Vyacheslav Kuznetsov Team Katusha - Alpecin + 42
32 12 Sam Welsford Pro Racing Sunshine Coast + 42
33 13 Jetse Bol Burgos - BH + 43
34 13 Boy van Poppel Roompot - Charles + 43
35 13 Stijn Steels Roompot - Charles + 44
36 10 Elmar Reinders Roompot - Charles + 44
37 10 Adriaan Janssen Monkey Town - À Bloc CT + 44
38 14 Lars Van Den Berg Metec - TKH + 46
39 15 Jens Debusschere Team Katusha - Alpecin + 47
40 15 Daniel Lopez Burgos - BH + 47
41 11 Lindsay De Vylder Sport Vlaanderen - Baloise + 48
42 11 Diego Rubio Burgos - BH + 48
43 10 Beau Duvigneau Vlasman CT + 49
44 10 Aaron Verwilst Sport Vlaanderen - Baloise + 49
45 14 Marco Doets Alecto Cycling Team + 49
46 11 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 50
47 13 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 51
48 13 Kevyn Ista Wallonie Bruxelles + 51
49 14 Aritz Bagües Euskadi Basque - Murias + 51
50 11 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 51
51 13 Abram Stockman Tarteletto - Isorex + 52
52 7 Floris Gerts Tarteletto - Isorex + 54
53 4 Adne Koster Alecto Cycling Team + 56
54 16 Yoann Offredo Wanty - Groupe Gobert + 56
55 16 Dennis Van Der Horst Metec - TKH + 57
56 - Justin Timmermans Roompot - Charles + 57
57 7 Urko Berrade Euskadi Basque - Murias + 57
58 5 Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa + 59
59 16 Arne De Groote Tarteletto - Isorex + 01:00
60 16 Thimo Willems Sport Vlaanderen - Baloise + 01:01
61 4 Huub Duyn Roompot - Charles + 01:01
62 4 Julien Van Den Brande Tarteletto - Isorex + 01:01
63 2 Kelvin Van Den Dool Vlasman CT + 01:04
64 2 Jaap Kooijman Vlasman CT + 01:04
65 15 Wim Stroetinga Vlasman CT + 01:07
66 1 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 01:07
67 1 Lars Loohuis Monkey Town - À Bloc CT + 01:07
68 1 Dimitri Peyskens Wallonie Bruxelles + 01:07
69 13 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 01:10
70 13 Bas Van Der Kooij Monkey Town - À Bloc CT + 01:11
71 2 Roy Curvers Team Sunweb + 01:12
72 2 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 01:12
73 4 Preben van Hecke Sport Vlaanderen - Baloise + 01:13
74 10 Michael Van Staeyen Roompot - Charles + 01:13
75 3 Lucas Spengler Wallonie Bruxelles + 01:15
76 60 Brian Van Goethem Lotto - Soudal + 01:26
77 8 Cameron Scott Pro Racing Sunshine Coast + 01:29
78 9 Daniel Viejo Euskadi Basque - Murias + 01:29
79 39 Nikolas Maes Lotto - Soudal + 01:31
80 8 Nuno Bico Burgos - BH + 01:44
81 68 Roger Kluge Lotto - Soudal + 01:48
82 10 Matthew Gibson Burgos - BH + 01:55
83 4 Chiel Breukelman Monkey Town - À Bloc CT + 02:01
84 73 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 02:03
85 4 Ander Barrenetxea Euskadi Basque - Murias + 02:04
86 - Álvaro Robredo Burgos - BH + 02:13
87 25 Jonas Goeman Tarteletto - Isorex + 02:17
88 37 Michael Freiberg Pro Racing Sunshine Coast + 02:29
89 1 Joost Van der Burg Vlasman CT + 02:29
90 1 Wout Van Elzakker Team Differdange-GeBa + 02:37
91 1 Thijs De Lange Metec - TKH + 02:42
92 3 Jai Hindley Team Sunweb + 02:54
93 6 Eliot Lietaer Wallonie Bruxelles + 03:35
94 - Alistair Donohoe Pro Racing Sunshine Coast + 03:37
95 7 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 03:37
96 1 Wim Kleiman Monkey Town - À Bloc CT + 03:48
97 - Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 04:01
98 2 Harry Tanfield Team Katusha - Alpecin + 04:02
99 6 Bryan Boussaer Tarteletto - Isorex + 04:21
100 7 Robbie van Bakel Metec - TKH + 04:21
101 1 Alexander Porter Pro Racing Sunshine Coast + 04:25
102 1 Jasper Bovenhuis Vlasman CT + 04:43
103 5 Tom Devriendt Wanty - Groupe Gobert + 04:57
104 3 Tom Leezer Team Jumbo - Visma + 05:14
105 2 Elias Van Breussegem Tarteletto - Isorex + 05:24
106 2 Florian Stork Team Sunweb + 05:34
107 1 Ludwig De Winter Wanty - Groupe Gobert + 05:41
108 2 Gijs Meijer Alecto Cycling Team + 06:34
109 2 Abe Celi Alecto Cycling Team + 07:56
110 2 Manuel Peñalver Burgos - BH + 08:40
111 3 Leigh Howard Pro Racing Sunshine Coast + 10:10
112 3 Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias + 10:45
Information
Nation Netherlands
Date 21st June
Where Etten-Leur -> Buchten
What 2nd stage
Distance 168.1 km
Leader M.Teunissen
Youth R.Iversen
Points D.Groenewegen
Other
Embed Results