ZLM Tour - 2019

Stage GC

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Groenewegen Dylan Team Jumbo-Visma 04:20:3714
02 Liepins Emils Wallonie Bruxelles + 005
03 Ewan Caleb Lotto - Soudal + 003
04 Debusschere Jens Team Katusha - Alpecin + 00
05 Vallée Boris Wanty - Groupe Gobert + 00
06 Capiot Amaury Sport Vlaanderen - Baloise + 00
07 Lopez Daniel Burgos - BH + 00
08 Menten Milan Sport Vlaanderen - Baloise + 00
09 Würtz Schmidt Mads Team Katusha - Alpecin + 00
10 De Kleijn Arvid Metec - TKH + 00
11 Walscheid Max Team Sunweb + 00
12 De Groote Arne Tarteletto - Isorex + 00
13 Van Dalen Jason Metec - TKH + 00
14 Kluge Roger Lotto - Soudal + 00
15 Bol Cees Team Sunweb + 00
16 Van Der Kooij Bas Monkey Town - À Bloc CT + 00
17 Viejo Daniel Euskadi Basque - Murias + 00
18 Van Staeyen Michael Roompot - Charles + 00
19 Haller Marco Team Katusha - Alpecin + 00
20 van Poppel Boy Roompot - Charles + 00
21 Andersen Asbjørn Kragh Team Sunweb + 00
22 Goeman Jonas Tarteletto - Isorex + 00
23 Teunissen Mike Team Jumbo-Visma + 00
24 Welsford Sam Pro Racing Sunshine Coast + 00
25 Kreder Wesley Wanty - Groupe Gobert + 00
26 Van Emden Jos Team Jumbo-Visma + 00
27 Jansen Amund Grøndahl Team Jumbo-Visma + 00
28 Scott Cameron Pro Racing Sunshine Coast + 00
29 Verwilst Aaron Sport Vlaanderen - Baloise + 00
30 De Vylder Lindsay Sport Vlaanderen - Baloise + 00
31 van der Horst Dennis Metec - TKH + 00
32 Gerts Floris Tarteletto - Isorex + 00
33 Spengler Lucas Wallonie Bruxelles + 00
34 Pluto Martins Monkey Town - À Bloc CT + 00
35 Biermans Jenthe Team Katusha - Alpecin + 00
36 Vermeltfoort Coen Alecto Cycling Team + 00
37 Dowsett Alex Team Katusha - Alpecin + 00
38 Berrade Urko Euskadi Basque - Murias + 00
39 Koster Adne Alecto Cycling Team + 00
40 De Buyst Jasper Lotto - Soudal + 00
41 Bagües Aritz Euskadi Basque - Murias + 00
42 Robeet Ludovic Wallonie Bruxelles + 00
43 O'Brien Kelland Pro Racing Sunshine Coast + 00
44 Gibson Matthew Burgos - BH + 00
45 Kockelmann Raphael Team Differdange-GeBa + 00
46 Robredo Álvaro Burgos - BH + 00
47 Maes Nikolas Lotto - Soudal + 00
48 Willems Thimo Sport Vlaanderen - Baloise + 00
49 Timmermans Justin Roompot - Charles + 00
50 van Hecke Preben Sport Vlaanderen - Baloise + 00
51 Steels Stijn Roompot - Charles + 00
52 Wirtgen Tom Wallonie Bruxelles + 00
53 Van Poucke Aaron Sport Vlaanderen - Baloise + 00
54 Bakelants Jan Team Sunweb + 00
55 Offredo Yoann Wanty - Groupe Gobert + 00
56 Van Den Dool Kelvin Vlasman CT + 00
57 Barrenetxea Ander Euskadi Basque - Murias + 00
58 Stroetinga Wim Vlasman CT + 00
59 Minnaard Marco Wanty - Groupe Gobert + 00
60 Slik Ivar Monkey Town - À Bloc CT + 00
61 Krul Stef Metec - TKH + 00
62 Kooijman Jaap Vlasman CT + 00
63 Lammertink Maurits Roompot - Charles + 00
64 Ista Kevyn Wallonie Bruxelles + 00
65 Duvigneau Beau Vlasman CT + 00
66 Bico Nuno Burgos - BH + 00
67 Van Den Berg Lars Metec - TKH + 00
68 Iversen Rasmus Lotto - Soudal + 00
69 Bol Jetse Burgos - BH + 00
70 Kuznetsov Vyacheslav Team Katusha - Alpecin + 00
71 Doets Marco Alecto Cycling Team + 00
72 Stockman Abram Tarteletto - Isorex + 00
73 Rubio Diego Burgos - BH + 00
74 Janssen Adriaan Monkey Town - À Bloc CT + 00
75 Reinders Elmar Roompot - Charles + 00
76 Duyn Huub Roompot - Charles + 00
77 Van Den Brande Julien Tarteletto - Isorex + 00
78 Peyskens Dimitri Wallonie Bruxelles + 00
79 Mol Wesley Team Differdange-GeBa + 00
80 Van Sintmaartensdijk Daan Alecto Cycling Team + 00
81 Loohuis Lars Monkey Town - À Bloc CT + 00
82 Martin Tony Team Jumbo-Visma + 00
83 Wynants Maarten Team Jumbo-Visma + 00
84 Wallays Jelle Lotto - Soudal + 00
85 Van Goethem Brian Lotto - Soudal + 00
86 Freiberg Michael Pro Racing Sunshine Coast + 00
87 Breukelman Chiel Monkey Town - À Bloc CT + 00
88 Curvers Roy Team Sunweb + 00
89 Hindley Jai Team Sunweb + 01:13
90 van Elzakker Wout Team Differdange-GeBa + 01:32
91 van Bakel Robbie Metec - TKH + 01:32
92 de Lange Thijs Metec - TKH + 01:32
93 Van der Burg Joost Vlasman CT + 01:32
94 Donohoe Alistair Pro Racing Sunshine Coast + 01:46
95 Kleiman Wim Monkey Town - À Bloc CT + 01:57
96 Franz Toni Team Differdange-GeBa + 02:06
97 Hooghiemster Rene Alecto Cycling Team + 02:15
98 Tanfield Harry Team Katusha - Alpecin + 02:37
99 Porter Alexander Pro Racing Sunshine Coast + 02:37
100 Devriendt Tom Wanty - Groupe Gobert + 02:37
101 Lietaer Eliot Wallonie Bruxelles + 02:37
102 Bovenhuis Jasper Vlasman CT + 02:47
103 Leezer Tom Team Jumbo-Visma + 02:47
104 De Winter Ludwig Wanty - Groupe Gobert + 03:23
105 Van Breussegem Elias Tarteletto - Isorex + 03:23
106 Boussaer Bryan Tarteletto - Isorex + 03:23
107 Stork Florian Team Sunweb + 03:23
108 Howard Leigh Pro Racing Sunshine Coast + 04:14
109 Meijer Gijs Alecto Cycling Team + 05:14
110 Aristi Mikel Euskadi Basque - Murias + 05:14
111 Celi Abe Alecto Cycling Team + 05:33
112 Peñalver Manuel Burgos - BH + 06:34
DNF Van Zijl Melvin Vlasman CT
DNF Irizar Julen Euskadi Basque - Murias
DNF Deguide Louis Team Differdange-GeBa
Pos Rider Team Time
1 - Van Emden Jos Team Jumbo-Visma 04:28:31
2 - Teunissen Mike Team Jumbo-Visma + 02
3 - Martin Tony Team Jumbo-Visma + 02
4 - Dowsett Alex Team Katusha - Alpecin + 04
5 - Walscheid Max Team Sunweb + 06
6 - Bol Cees Team Sunweb + 08
7 - Würtz Schmidt Mads Team Katusha - Alpecin + 11
8 7 Groenewegen Dylan Team Jumbo-Visma + 13
9 1 De Buyst Jasper Lotto - Soudal + 14
10 1 Biermans Jenthe Team Katusha - Alpecin + 16
11 1 Andersen Asbjørn Kragh Team Sunweb + 18
12 1 Jansen Amund Grøndahl Team Jumbo-Visma + 18
13 1 Kluge Roger Lotto - Soudal + 18
14 1 Bakelants Jan Team Sunweb + 21
15 1 Robeet Ludovic Wallonie Bruxelles + 23
16 1 Van Goethem Brian Lotto - Soudal + 23
17 1 Vallée Boris Wanty - Groupe Gobert + 23
18 1 Wallays Jelle Lotto - Soudal + 23
19 1 Haller Marco Team Katusha - Alpecin + 23
20 4 Ewan Caleb Lotto - Soudal + 24
21 - Wirtgen Tom Wallonie Bruxelles + 24
22 4 Krul Stef Metec - TKH + 25
23 1 Iversen Rasmus Lotto - Soudal + 26
24 1 O'Brien Kelland Pro Racing Sunshine Coast + 27
25 - Lammertink Maurits Roompot - Charles + 28
26 7 Reinders Elmar Roompot - Charles + 30
27 - Janssen Adriaan Monkey Town - À Bloc CT + 30
28 12 Liepins Emils Wallonie Bruxelles + 32
29 1 Slik Ivar Monkey Town - À Bloc CT + 33
30 1 De Vylder Lindsay Sport Vlaanderen - Baloise + 34
31 1 Rubio Diego Burgos - BH + 34
32 1 Van Poucke Aaron Sport Vlaanderen - Baloise + 35
33 1 Duvigneau Beau Vlasman CT + 35
34 - Verwilst Aaron Sport Vlaanderen - Baloise + 35
35 - Wynants Maarten Team Jumbo-Visma + 36
36 - Pluto Martins Monkey Town - À Bloc CT + 36
37 - Capiot Amaury Sport Vlaanderen - Baloise + 37
38 - Van Dalen Jason Metec - TKH + 37
39 - Minnaard Marco Wanty - Groupe Gobert + 37
40 1 Maes Nikolas Lotto - Soudal + 38
41 1 Kreder Wesley Wanty - Groupe Gobert + 39
42 1 Menten Milan Sport Vlaanderen - Baloise + 39
43 1 Kuznetsov Vyacheslav Team Katusha - Alpecin + 40
44 1 Welsford Sam Pro Racing Sunshine Coast + 40
45 1 Gerts Floris Tarteletto - Isorex + 40
46 3 Bol Jetse Burgos - BH + 41
47 3 van Poppel Boy Roompot - Charles + 41
48 4 Steels Stijn Roompot - Charles + 42
49 5 Koster Adne Alecto Cycling Team + 42
50 7 Berrade Urko Euskadi Basque - Murias + 43
51 9 Freiberg Michael Pro Racing Sunshine Coast + 44
52 9 Van Den Berg Lars Metec - TKH + 44
53 9 Kockelmann Raphael Team Differdange-GeBa + 45
54 9 Debusschere Jens Team Katusha - Alpecin + 45
55 9 Lopez Daniel Burgos - BH + 45
56 9 Timmermans Justin Roompot - Charles + 46
57 9 Duyn Huub Roompot - Charles + 47
58 9 Van Den Brande Julien Tarteletto - Isorex + 47
59 9 Doets Marco Alecto Cycling Team + 47
60 9 Vermeltfoort Coen Alecto Cycling Team + 49
61 9 Ista Kevyn Wallonie Bruxelles + 49
62 9 Goeman Jonas Tarteletto - Isorex + 49
63 9 Bagües Aritz Euskadi Basque - Murias + 49
64 10 Stockman Abram Tarteletto - Isorex + 50
65 10 Van Den Dool Kelvin Vlasman CT + 50
66 10 Kooijman Jaap Vlasman CT + 50
67 11 Mol Wesley Team Differdange-GeBa + 53
68 11 Loohuis Lars Monkey Town - À Bloc CT + 53
69 11 Peyskens Dimitri Wallonie Bruxelles + 53
70 11 Offredo Yoann Wanty - Groupe Gobert + 54
71 11 van der Horst Dennis Metec - TKH + 55
72 13 Gibson Matthew Burgos - BH + 57
73 15 Curvers Roy Team Sunweb + 58
74 23 Van Sintmaartensdijk Daan Alecto Cycling Team + 58
75 15 De Groote Arne Tarteletto - Isorex + 58
76 16 Willems Thimo Sport Vlaanderen - Baloise + 59
77 16 van Hecke Preben Sport Vlaanderen - Baloise + 59
78 20 Spengler Lucas Wallonie Bruxelles + 01:01
79 21 Breukelman Chiel Monkey Town - À Bloc CT + 01:03
80 22 Stroetinga Wim Vlasman CT + 01:05
81 22 Barrenetxea Ander Euskadi Basque - Murias + 01:06
82 23 De Kleijn Arvid Metec - TKH + 01:08
83 23 Van Der Kooij Bas Monkey Town - À Bloc CT + 01:09
84 24 Van Staeyen Michael Roompot - Charles + 01:11
85 24 Scott Cameron Pro Racing Sunshine Coast + 01:15
86 24 Robredo Álvaro Burgos - BH + 01:20
87 24 Viejo Daniel Euskadi Basque - Murias + 01:27
88 25 Bico Nuno Burgos - BH + 01:30
89 34 Hindley Jai Team Sunweb + 01:56
90 34 Van der Burg Joost Vlasman CT + 02:15
91 14 van Elzakker Wout Team Differdange-GeBa + 02:23
92 8 de Lange Thijs Metec - TKH + 02:28
93 8 van Bakel Robbie Metec - TKH + 02:36
94 5 Donohoe Alistair Pro Racing Sunshine Coast + 02:44
95 4 Kleiman Wim Monkey Town - À Bloc CT + 02:55
96 82 Tanfield Harry Team Katusha - Alpecin + 02:59
97 1 Hooghiemster Rene Alecto Cycling Team + 03:14
98 50 Devriendt Tom Wanty - Groupe Gobert + 03:18
99 40 Lietaer Eliot Wallonie Bruxelles + 03:21
100 27 Porter Alexander Pro Racing Sunshine Coast + 03:27
101 48 Leezer Tom Team Jumbo-Visma + 03:29
102 10 Franz Toni Team Differdange-GeBa + 03:35
103 4 Bovenhuis Jasper Vlasman CT + 03:56
104 57 Stork Florian Team Sunweb + 04:04
105 47 Boussaer Bryan Tarteletto - Isorex + 04:07
106 11 De Winter Ludwig Wanty - Groupe Gobert + 04:22
107 8 Van Breussegem Elias Tarteletto - Isorex + 04:26
108 57 Howard Leigh Pro Racing Sunshine Coast + 04:56
109 26 Aristi Mikel Euskadi Basque - Murias + 06:10
110 6 Meijer Gijs Alecto Cycling Team + 06:20
111 24 Celi Abe Alecto Cycling Team + 06:31
112 3 Peñalver Manuel Burgos - BH + 08:38

Information