Tour du Beaujolais - 2021

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux 01:05:09
02 Léo Vincent C.C.Etupes + 01
03 Valentin Paret-Peintre AG2R Citroën U23 Team + 01
04 Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 01
05 Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais + 01
06 Antoine Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 01
07 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 01
08 Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com + 01
09 Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team + 17
10 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 17
11 Adrien Garel Sojasun espoir-ACNC + 17
12 Florian Pardon V.C.Rouen 76 + 17
13 Mickaël Crispin Cross Team Legendre + 17
14 Noah Knecht Charvieu-Chavagneux IC + 17
15 Daniel Cavia Sanz Eiser-Hirumet + 17
16 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 17
17 Quentin Grolleau A.V.C. Aix-en-Provence + 17
18 Jarne Jacques ESEG Douai-Origine Cycles + 17
19 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 17
20 Sébastien Havot V.C.Rouen 76 + 17
21 Julien Jamot V.C.Rouen 76 + 17
22 Rémi Verloo C.C.Etupes + 17
23 Bastien Pichon ESEG Douai-Origine Cycles + 17
24 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 17
25 Vincent Roth Cogeas -Sogecoma-Akros + 17
26 Joris Delbove SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17
27 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
28 Thomas Devaux Charvieu-Chavagneux IC + 17
29 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 17
30 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 17
31 Anthony Baudis Charvieu-Chavagneux IC + 17
32 Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17
33 Laurin Bachmann Cogeas -Sogecoma-Akros + 17
34 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 17
35 Charles Hancke ESEG Douai-Origine Cycles + 17
36 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 17
37 Rémi Capron Cogeas -Sogecoma-Akros + 17
38 Axel Rome Sojasun espoir-ACNC + 17
39 Dorian Zehnich UV Aube-Club Champagne Charlott + 17
40 Antony Rolant Team Sprinter Nice Métropole + 17
41 Mathieu Guiziou CR4C Roanne + 17
42 Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence + 17
43 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17
44 Gabin Finé Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 17
45 Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais + 17
46 Quentin Bezza Charvieu-Chavagneux IC + 17
47 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 17
48 Gilles Mottiez Cross Team Legendre + 17
49 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 17
50 Lilian Schneider Cross Team Legendre + 17
51 Thomas Clapasson Cogeas -Sogecoma-Akros + 17
52 Antoine Huby Cross Team Legendre + 17
53 Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais + 17
54 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 17
55 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 17
56 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 17
57 Célian Protin UV Aube-Club Champagne Charlott + 17
58 Maxime Vekeman CR4C Roanne + 17
59 Romain Campistrous Occitane CF + 17
60 Lois Dufaux Cogeas -Sogecoma-Akros + 17
61 Rémi Lelandais Cross Team Legendre + 17
62 Simon Bolot A.C.Bisontine + 17
63 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 17
64 Maxime Agut A.V.C. Aix-en-Provence + 17
65 Jon Polledo Arriola Eiser-Hirumet + 17
66 Robin Marcilly UV Aube-Club Champagne Charlott + 17
67 Oier Ibarguren Eiser-Hirumet + 17
68 Noé Castille Cross Team Legendre + 17
69 Jack Drage A.C.Bisontine + 17
70 Inaki Guaresti Remirez de Ganuza Eiser-Hirumet + 17
71 Imanol Alvarez Arriola Eiser-Hirumet + 17
72 Oscar Lentini V.S. Hyérois + 17
73 Luca Campioni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17
74 Maxime Richard C.C.Etupes + 17
75 Paul Lefaure C.C.Etupes + 17
76 Hugo Malfreyt Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 17
77 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 17
78 Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire + 17
79 Léandre Huck ESEG Douai-Origine Cycles + 17
80 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
81 Guillaume Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 17
82 Clement Didier Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
83 Ugo Ginestet Occitane CF + 17
84 Joris Ducrocq UV Aube-Club Champagne Charlott + 17
85 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
86 Enzo Anti V.C.Rouen 76 + 17
87 Rémi Mermet A.C.Bisontine + 17
88 Jokin Sarasola Artolozaga Eiser-Hirumet + 17
89 Finn Gullickson Sojasun espoir-ACNC + 17
90 Lucas Serrieres Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 17
91 Cedric Monge V.S. Hyérois + 17
92 Arthur Pauchard Corbas Isatis CT + 17
93 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 17
94 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 17
95 Matis Lievre Corbas Isatis CT + 17
96 Florent Teghillo Corbas Isatis CT + 17
97 Florentin Belanger CR4C Roanne + 17
98 Geoffrey Thevenez UV Aube-Club Champagne Charlott + 17
99 Eugène Richardot UV Aube-Club Champagne Charlott + 17
100 Julien Flachon EC Saint-Etienne Loire + 17
101 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 17
102 Léopold Perrot V.S. Hyérois + 17
103 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 17
104 Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux + 17
105 Anthony Zaragoza Corbas Isatis CT + 02:46
106 Lilian Chemier CR4C Roanne + 03:00
107 Riley Sheehan Sojasun espoir-ACNC + 03:00
108 Florian Russo V.S. Hyérois + 03:08
109 Simon Combes A.C.Bisontine + 17
110 Nicolas Colluccini Team Sprinter Nice Métropole + 03:26
111 Gaëtan Lemoine Occitane CF + 17
112 Harrison Bailey A.C.Bisontine + 17
113 Baptiste Lavigne Occitane CF + 17
114 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 17
115 Eliot Pauchard A.V.C. Aix-en-Provence + 04:09
116 Larry Valvasori A.C.Bisontine + 04:28
117 Damien Degot ESEG Douai-Origine Cycles + 17
118 Kevin Besson Occitane CF + 17
119 Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence + 17
120 Thomas Trépizur V.S. Hyérois + 17
121 Edouard Bonnefoix Team Sprinter Nice Métropole + 17
OOT Brice Crublet Sojasun espoir-ACNC
DNS Erwan Soulie C.C.Etupes
DNS Nicolas Pierre Corbas Isatis CT
DNF Isaac Bryant CR4C Roanne
Information
Nation France
Date 13th June
Where Fleurie -> Saint Georges de R
What 2nd stage
Distance 50.2 km
Other
Embed Results