Tour du Beaujolais - 2021

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Simon Combes A.C.Bisontine 7:07:43
02 Kevin Besson Occitane CF + 20
03 Stefan Bennett Team Pro Immo Nicolas Roux + 1:16
04 Louis Richard EC Saint-Etienne Loire + 1:24
05 Clement Didier Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 1:26
06 Thomas Devaux Charvieu-Chavagneux IC + 1:47
07 Loris Trastour AG2R Citroën U23 Team + 1:49
08 Jacques Lebreton EC Saint-Etienne Loire + 1:51
09 Maximilian Juillard V.C.Villefranche Beaujolais + 1:53
10 Emile Brenans Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 1:58
11 Maxime Jarnet V.C.Villefranche Beaujolais + 7:11
12 Imanol Alvarez Arriola Eiser-Hirumet + 8:30
13 Maxime Agut A.V.C. Aix-en-Provence + 8:43
14 Thomas Joly V.C.Villefranche Beaujolais + 8:44
15 Julien Jamot V.C.Rouen 76 + 9:09
16 Loris Coss Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 9:43
17 Antoine Huby Cross Team Legendre + 9:53
18 Anthony Baudis Charvieu-Chavagneux IC + 10:30
19 Gabin Finé Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 12:10
20 Bastien Tronchon AG2R Citroën U23 Team + 12:53
21 Joris Delbove SCO Dijon-Team Material-velo.com + 12:56
22 Jocelyn Guillot Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 13:15
23 Baptiste Huyet SCO Dijon-Team Material-velo.com + 13:24
24 Gwen Leclainche C.C.Etupes + 13:47
25 Léo Vincent C.C.Etupes + 13:58
26 Mickaël Crispin Cross Team Legendre + 14:03
27 Jordan Labrosse AG2R Citroën U23 Team + 14:03
28 Rémi Capron Cogeas -Sogecoma-Akros + 14:03
29 Gari Lagnet Sojasun espoir-ACNC + 14:03
30 Axel Narbonne-Zuccarelli A.V.C. Aix-en-Provence + 14:23
31 Joris Chaussinand AG2R Citroën U23 Team + 14:39
32 Antoine Grand Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 16:03
33 Victor Bosoni SCO Dijon-Team Material-velo.com + 16:16
34 Maxime Richard C.C.Etupes + 16:27
35 Romain Campistrous Occitane CF + 16:39
36 Lucas Serrieres Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 16:41
37 Edouard Bonnefoix Team Sprinter Nice Métropole + 16:57
38 Sébastien Havot V.C.Rouen 76 + 17:01
39 Damien Degot ESEG Douai-Origine Cycles + 17:01
40 Mattéo Vercher Team Material Velo-VC Vaulx-en-Velin + 17:19
41 Paul Lefaure C.C.Etupes + 17:30
42 Florent Castellarnau Team Pro Immo Nicolas Roux + 18:12
43 Daniel Cavia Sanz Eiser-Hirumet + 19:20
44 Enzo Anti V.C.Rouen 76 + 20:05
45 Mickaël Guichard Team Pro Immo Nicolas Roux + 21:11
46 Simon Bolot A.C.Bisontine + 21:17
47 Jack Drage A.C.Bisontine + 21:17
48 Florian Pardon V.C.Rouen 76 + 21:21
49 Gilles Mottiez Cross Team Legendre + 21:21
50 Oier Ibarguren Eiser-Hirumet + 21:21
51 Antoine Bravard Charvieu-Chavagneux IC + 21:24
52 Pierre Betelli Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 21:29
53 Florentin Belanger CR4C Roanne + 21:31
54 Mathieu Guiziou CR4C Roanne + 21:32
55 Jarne Jacques ESEG Douai-Origine Cycles + 21:48
56 Noah Knecht Charvieu-Chavagneux IC + 21:51
57 Aurélien Doleatto Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme + 21:54
58 Léo Boileau EC Saint-Etienne Loire + 22:00
59 Nicolas Breuillard A.V.C. Aix-en-Provence + 22:25
60 Anthony Zaragoza Corbas Isatis CT + 24:01
61 Adrien Maire A.V.C. Aix-en-Provence + 26:19
62 Eliot Pauchard A.V.C. Aix-en-Provence + 26:32
63 Thibaut Gagnaire EC Saint-Etienne Loire + 26:50
64 Larry Valvasori A.C.Bisontine + 27:02
65 Riley Sheehan Sojasun espoir-ACNC + 27:43
66 Robin Marcilly UV Aube-Club Champagne Charlott + 31:14
67 Finn Gullickson Sojasun espoir-ACNC + 31:14
DNF Harrison Bailey A.C.Bisontine
DNF Rémi Mermet A.C.Bisontine
DNF Paul Lapeira AG2R Citroën U23 Team
DNF Arnaud Pfrimmer Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
DNF Erwan Soulie C.C.Etupes
DNF Rémi Verloo C.C.Etupes
DNF Guillaume Bravard Charvieu-Chavagneux IC
DNF Laurin Bachmann Cogeas -Sogecoma-Akros
DNF Thomas Clapasson Cogeas -Sogecoma-Akros
DNF Vincent Roth Cogeas -Sogecoma-Akros
DNF Matis Lievre Corbas Isatis CT
DNF Nicolas Pierre Corbas Isatis CT
DNF Isaac Bryant CR4C Roanne
DNF Lilian Chemier CR4C Roanne
DNF Maxime Vekeman CR4C Roanne
DNF Noé Castille Cross Team Legendre
DNF Rémi Lelandais Cross Team Legendre
DNF Lilian Schneider Cross Team Legendre
DNF Julien Flachon EC Saint-Etienne Loire
DNF Thomas Salvatori EC Saint-Etienne Loire
DNF Inaki Guaresti Remirez de Ganuza Eiser-Hirumet
DNF Jon Polledo Arriola Eiser-Hirumet
DNF Jokin Sarasola Artolozaga Eiser-Hirumet
DNF Charles Hancke ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Bastien Pichon ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Ugo Ginestet Occitane CF
DNF Gaëtan Lemoine Occitane CF
DNF Lucas Beneteau SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Gauthier Navarro SCO Dijon-Team Material-velo.com
DNF Brice Crublet Sojasun espoir-ACNC
DNF Brice Crublet Sojasun espoir-ACNC
DNF Axel Rome Sojasun espoir-ACNC
DNF Boris Orlhac Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF Nicolas Colluccini Team Sprinter Nice Métropole
DNF Antony Rolant Team Sprinter Nice Métropole
DNF Joris Ducrocq UV Aube-Club Champagne Charlott
DNF Célian Protin UV Aube-Club Champagne Charlott
DNF Eugène Richardot UV Aube-Club Champagne Charlott
DNF Geoffrey Thevenez UV Aube-Club Champagne Charlott
DNF Dorian Zehnich UV Aube-Club Champagne Charlott
DNF Lucas Avadanian V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Antony Chamerat Dumont V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Sten Van Gucht V.C.Villefranche Beaujolais
DNF Léopold Perrot V.S. Hyérois
DNF Florian Russo V.S. Hyérois
Information
Nation France
Date 12th - 13th June
CAT 2.12.1
Other
Embed Results