Route d'Occitanie - 2021

GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Pedrero Antonio Movistar Team 12518:07:16
2 Herrada Jesus Cofidis 85+ 25
3 Rodríguez Óscar Astana-Premier Tech 70+ 34
4 Rodriguez Cristian Team TotalEnergies 60+ 43
5 Ciccone Giulio Trek-Segafredo 50+ 58
6 Gesbert Elie Team Arkéa-Samsic 40+ 01:28
7 Amezqueta Julen Caja Rural-Seguros RGA 35+ 01:29
8 Kudus Merhawi Astana-Premier Tech 30+ 01:30
9 Carr Simon EF Education-NIPPO 25+ 01:31
10 Bizkarra Mikel Euskaltel-Euskadi 20+ 01:44
11 Parra José Félix Equipo Kern Pharma 15+ 02:16
12 Bou Joan Euskaltel-Euskadi 10+ 02:25
13 Berthet Clement Delko 5+ 02:37
14 Adriá Roger Equipo Kern Pharma 5+ 03:17
15 Agirre Jon Equipo Kern Pharma 5+ 04:00
16 Muhlberger Gregor Movistar Team 3+ 04:02
17 Toumire Hugo France 3+ 04:04
18 Champoussin Clément AG2R Citroën Team 3+ 04:34
19 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA 3+ 04:48
20 Schönberger Sebastian B&B Hotels p/b KTM 3+ 05:23
21 Okamika Ander Burgos-BH 3+ 05:35
22 Brambilla Gianluca Trek-Segafredo 3+ 05:38
23 Rossetto Stéphane St Michel-Auber 93 3+ 05:50
24 Natarov Yuriy Astana-Premier Tech 3+ 06:48
25 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic 3+ 07:31
26 Ries Michel Trek-Segafredo + 08:57
27 Diaz Jose Manuel Delko + 09:40
28 Gallopin Tony AG2R Citroën Team + 09:54
29 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 14:02
30 Cort Magnus EF Education-NIPPO + 14:17
31 Iturria Mikel Euskaltel-Euskadi + 14:50
32 Cabot Jérémy Team TotalEnergies + 14:51
33 Swift Ben INEOS Grenadiers + 15:34
34 Vendrame Andrea AG2R Citroën Team + 17:56
35 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic + 18:25
36 Sánchez Luis León Astana-Premier Tech + 18:58
37 Mas Lluis Movistar Team + 18:58
38 Mosca Jacopo Trek-Segafredo + 21:03
39 Hollmann Juri Movistar Team + 22:41
40 Navarro Daniel Burgos-BH + 23:24
41 Barceló Fernando Cofidis + 28:55
42 Grellier Fabien Team TotalEnergies + 29:49
43 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 30:04
44 Prodhomme Nicolas AG2R Citroën Team + 30:16
45 Jousseaume Alan France + 31:50
46 Wurf Cameron INEOS Grenadiers + 32:01
47 Cuadros Alvaro Caja Rural-Seguros RGA + 32:07
48 Doull Owain INEOS Grenadiers + 32:25
49 Bravo Garikoitz Euskaltel-Euskadi + 32:56
50 Rosa Diego Team Arkéa-Samsic + 33:13
51 Juaristi Txomin Euskaltel-Euskadi + 33:43
52 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 34:49
53 Lopez Juan Pedro Trek-Segafredo + 35:34
54 Lopez Diego Equipo Kern Pharma + 35:51
55 Herrada Jose Cofidis + 36:34
56 Roux Anthony Groupama-FDJ + 38:24
57 Geniez Alexandre Team TotalEnergies + 38:26
58 Quintana Dayer Team Arkéa-Samsic + 39:25
59 Louvel Matis Team Arkéa-Samsic + 41:19
60 Fernandez Delio Delko + 41:29
61 Baudin Alex France + 43:58
62 Guillonnet Adrien St Michel-Auber 93 + 44:53
63 Dewulf Stan AG2R Citroën Team + 45:04
64 Barta William EF Education-NIPPO + 46:07
65 Owen Logan EF Education-NIPPO + 46:32
66 Champion Thomas Cofidis + 47:39
67 Konovalovas Ignatas Groupama-FDJ + 48:38
68 Braz Afonso Clément France + 49:10
69 Madrazo Angel Burgos-BH + 49:50
70 Elosegui Iñigo Movistar Team + 50:13
71 Basso Leonardo INEOS Grenadiers + 50:32
72 Trarieux Julien Delko + 50:58
73 Finé Eddy Cofidis + 50:58
74 Delettre Alexandre Delko + 51:32
75 Scotson Miles Groupama-FDJ + 51:39
76 Langellotti Victor Burgos-BH + 52:21
77 Ferron Valentin Team TotalEnergies + 53:13
78 Gruzdev Dmitriy Astana-Premier Tech + 54:29
79 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 54:57
80 Maurelet Flavien St Michel-Auber 93 + 55:02
81 Maldonado Anthony St Michel-Auber 93 + 55:26
82 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 55:53
83 Prades Eduard Delko + 56:08
84 Carvalho André Cofidis + 56:31
85 Docker Mitch EF Education-NIPPO + 57:03
86 Cabedo Oscar Burgos-BH + 58:16
87 González David Caja Rural-Seguros RGA + 59:10
88 Morice Julien B&B Hotels p/b KTM + 59:18
89 Manzin Lorrenzo Team TotalEnergies + 01:00:03
90 Calmejane Lilian AG2R Citroën Team + 01:00:24
91 Morton Lachlan EF Education-NIPPO + 01:00:27
92 Bagioli Nicola B&B Hotels p/b KTM + 01:00:33
93 Bonnet Thomas France + 01:00:54
94 Gaillard Marlon Team TotalEnergies + 01:01:08
95 Leroux Samuel Xelliss-Roubaix Lille Métropole + 01:01:51
96 Fedorov Yevgeniy Astana-Premier Tech + 01:02:53
97 Norsgaard Mathias Movistar Team + 01:02:56
98 Van Niekerk Morne St Michel-Auber 93 + 01:03:51
99 Van Engelen Adne Bike Aid + 01:07:15
100 Davy Clément Groupama-FDJ + 01:09:23
101 Mozzato Luca B&B Hotels p/b KTM + 01:11:08
102 Mora Sebastian Movistar Team + 01:12:26
103 Sinkeldam Ramon Groupama-FDJ + 01:12:43
104 Démare Arnaud Groupama-FDJ + 01:14:23
105 Guarnieri Jacopo Groupama-FDJ + 01:14:57
106 König Marco Bike Aid + 01:22:51
107 Retailleau Valentin France + 01:23:03
DNF Duval Julien AG2R Citroën Team
DNF Brussenskiy Gleb Astana-Premier Tech
DNF Boileau Alan B&B Hotels p/b KTM
DNF Cam Maxime B&B Hotels p/b KTM
DNF Ferasse Thibault B&B Hotels p/b KTM
DNF Bergström Frisk Erik Bike Aid
DNF Carstensen Lucas Bike Aid
DNF Debesay Mekseb Bike Aid
DNF Kagimu Charles Bike Aid
DNF Kipkemboi Salim Bike Aid
DNF Ezquerra Jesus Burgos-BH
DNF Molenaar Alex Burgos-BH
DNF Aular Orluis Caja Rural-Seguros RGA
DNF Saez Hector Caja Rural-Seguros RGA
DNF Grosu Eduard Michael Delko
DNF Bettiol Alberto EF Education-NIPPO
DNF Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi
DNF Zingle Axel France
DNF Rivera Brandon INEOS Grenadiers
DNF Cardis Romain St Michel-Auber 93
DNF Paillot Yoann St Michel-Auber 93
DNF Boudat Thomas Team Arkéa-Samsic
DNF Antomarchi Julien Xelliss-Roubaix Lille Métropole
DNF Centrone Ivan Xelliss-Roubaix Lille Métropole
DNF De Witte Mathias Xelliss-Roubaix Lille Métropole
DNF Picoux Maximilien Xelliss-Roubaix Lille Métropole
DNF Urruty Maxime Xelliss-Roubaix Lille Métropole
DNF Vermeulen Emiel Xelliss-Roubaix Lille Métropole
Pos Rider Team Time
1 Carr Simon EF Education-NIPPO 18:08:47
2 Parra José Félix Equipo Kern Pharma + 45
3 Bou Joan Euskaltel-Euskadi + 54
4 Berthet Clement Delko + 01:06
5 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 01:46
6 Agirre Jon Equipo Kern Pharma + 02:29
7 Toumire Hugo France + 02:33
8 Champoussin Clément AG2R Citroën Team + 03:03
9 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA + 03:17
10 Natarov Yuriy Astana-Premier Tech + 05:17
11 Ries Michel Trek-Segafredo + 07:26
12 Garcia Carlos Equipo Kern Pharma + 12:31
13 Hollmann Juri Movistar Team + 21:10
14 Barceló Fernando Cofidis + 27:24
15 Márquez Martí Equipo Kern Pharma + 28:33
16 Prodhomme Nicolas AG2R Citroën Team + 28:45
17 Jousseaume Alan France + 30:19
18 Murguialday Elorza Jokin Caja Rural-Seguros RGA + 33:18
19 Lopez Juan Pedro Trek-Segafredo + 34:03
20 Lopez Diego Equipo Kern Pharma + 34:20
21 Louvel Matis Team Arkéa-Samsic + 39:48
22 Baudin Alex France + 42:27
23 Dewulf Stan AG2R Citroën Team + 43:33
24 Barta William EF Education-NIPPO + 44:36
25 Champion Thomas Cofidis + 46:08
26 Braz Afonso Clément France + 47:39
27 Elosegui Iñigo Movistar Team + 48:42
28 Finé Eddy Cofidis + 49:27
29 Delettre Alexandre Delko + 50:01
30 Ferron Valentin Team TotalEnergies + 51:42
31 Ballarin Iker Euskaltel-Euskadi + 53:26
32 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 54:22
33 Carvalho André Cofidis + 55:00
34 González David Caja Rural-Seguros RGA + 57:39
35 Bonnet Thomas France + 59:23
36 Gaillard Marlon Team TotalEnergies + 59:37
37 Fedorov Yevgeniy Astana-Premier Tech + 01:01:22
38 Norsgaard Mathias Movistar Team + 01:01:25
39 Davy Clément Groupama-FDJ + 01:07:52
40 Mozzato Luca B&B Hotels p/b KTM + 01:09:37
41 Retailleau Valentin France + 01:21:32
Pos Rider Team Points
1 Vendrame Andrea AG2R Citroën Team 34
2 Cort Magnus EF Education-NIPPO 32
3 Herrada Jesus Cofidis 32
4 Mosca Jacopo Trek-Segafredo 30
5 Démare Arnaud Groupama-FDJ 20
6 Gallopin Tony AG2R Citroën Team 20
7 Hardy Romain Team Arkéa-Samsic 18
8 Rodríguez Óscar Astana-Premier Tech 17
9 Pedrero Antonio Movistar Team 16
10 Brambilla Gianluca Trek-Segafredo 13
11 Sánchez Luis León Astana-Premier Tech 13
12 Manzin Lorrenzo Team TotalEnergies 13
13 Iturria Mikel Euskaltel-Euskadi 12
14 Hollmann Juri Movistar Team 12
15 Rodriguez Cristian Team TotalEnergies 12
16 Swift Ben INEOS Grenadiers 11
17 González David Caja Rural-Seguros RGA 11
18 Lopez Diego Equipo Kern Pharma 10
19 Champoussin Clément AG2R Citroën Team 9
20 Van Engelen Adne Bike Aid 9
21 Dewulf Stan AG2R Citroën Team 6
22 Fedorov Yevgeniy Astana-Premier Tech 6
23 Carr Simon EF Education-NIPPO 6
24 Garcia Jhojan Caja Rural-Seguros RGA 6
25 Mas Lluis Movistar Team 6
26 Leroux Samuel Xelliss-Roubaix Lille Métropole 6
27 Ciccone Giulio Trek-Segafredo 5
28 Gesbert Elie Team Arkéa-Samsic 5
29 Adriá Roger Equipo Kern Pharma 5
30 Muhlberger Gregor Movistar Team 5
31 Amezqueta Julen Caja Rural-Seguros RGA 4
32 Kudus Merhawi Astana-Premier Tech 4
33 Cuadros Alvaro Caja Rural-Seguros RGA 4
34 Maurelet Flavien St Michel-Auber 93 4
35 Bizkarra Mikel Euskaltel-Euskadi 3
36 Agirre Jon Equipo Kern Pharma 3
37 Cabot Jérémy Team TotalEnergies 3
38 Guillonnet Adrien St Michel-Auber 93 3
39 Retailleau Valentin France 3
40 Bou Joan Euskaltel-Euskadi 2
41 Madrazo Angel Burgos-BH 2
42 Trarieux Julien Delko 2
43 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma 2
44 Diaz Jose Manuel Delko 1
Pos Team Time
1 Astana-Premier Tech 54:30:44
2 Equipo Kern Pharma + 39
3 Trek-Segafredo + 01:54
4 Euskaltel-Euskadi + 07:09
5 Team Arkéa-Samsic + 12:01
6 Movistar Team + 12:57
7 Caja Rural-Seguros RGA + 13:17
8 AG2R Citroën Team + 15:10
9 Delko + 21:37
10 EF Education-NIPPO + 31:54
11 Team TotalEnergies + 35:02
12 Cofidis + 46:49
13 Burgos-BH + 51:19
14 France + 57:36
15 INEOS Grenadiers + 01:08:00
16 B&B Hotels p/b KTM + 01:17:11
17 St Michel-Auber 93 + 01:25:32
18 Groupama-FDJ + 02:00:15

Information